Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

erikasadek
1. jan 2009

sassi, nekupila, ale topanky za 50 euro sa ti ani neoplatia, v lacnych obchodoch, su o nicom a bola ta nohy..
aj bata a iny zacinaju od 100 euro, treba si zvyknut, bohuzial,
aj my sme si pred par rokmi mysleli, ze az tak nezdrazeje, no paradajky stali na zaciatku okolo ,99cts euro, a teraz pod 2,99euro skoro ani nejdu, len ked je neaka uzasna akcia tak mozno okolo 2 euro kupis, karfiol 2,50 jablka 2,99, a tak dalej , ....
bohuzial taka je realita tu..... ☹

mima1
1. jan 2009

ale asi sa to aj tak neda teraz porovnavat co je inde. myslim staty. si zoberte ze teraz dostaneme na vyplate 600 € a v podstate to bude to iste ako na sk peniaze. akurat sa musime naucit robit s € tak ako s korunami. myslm ze v zahranici su drahsie potraviny ale asi aj vyssie platy.

sassi
1. jan 2009

a priemerne platy?

u nas si neviem predstaviť
ak dostanem po MD 500,- budem rada , ale myslím, že to bude menej 😒

sassi
1. jan 2009

mima, ved to, vycestuješ za hranice a si tam za chudaka
aj ked, napr. v Taliansku sa tiež zaraba 600 - 800 Euro
s Nemeckom sa neda porovnať ... asi ani s Francuzskom

ja učím na škole, takže fakt viac nedostanem, ako je tabulkovy plat ... v prepočte som mala starý plat okolo 400,- Euro
teraz by mi to malo po MD o niečo stupnuť, ale o vela to nebude ...

trixi
1. jan 2009

ahojte, urcite sa bude zdrazovat. A vlada s tym nic neurobi. Za rok oprasime tuto temu a budeme sa cudovat ake to bolo vsetko lacne. My to doma budeme mat zaujimave, tatino zaraba v ceskych korunach a ja v eurach. A ked bude stale lacnejsie v CR, tak budeme nakupovat tam. Alebo ak bude lacnejsie v Rakusku tak tam.
A este ku Quelle, dosiel novy katalog a moja mamina taka nadsena, ze ake je vsetko lacne, tak som jej dala euro kalkulacku, ze nech si to prepocita a zrazu mala po nalade ☹ .

erikasadek
1. jan 2009

sassi neboj u vas to take nebude, len aj tak mate sialene ceny oproti platom...
dam ti priklad, minimalny plat je mam pocit teraz stanoveny na 1200euro, priemerne su okolo 2000 euro, ak zoberies ze ceny bytov, kedze len okolo 30% ludi ma vlastny byt, takze ostatok je najom, okolo 1 izbovy od 400 az 600 euro, 3 izbovy od 800 az 1400 euro, ja ti davam ceny tu v parizi, kde su samozrejme vyssie...
takze aj tak ti z vyplaty vela neostane...
ak si zoberies volny listok 90 euro na mesiac, telefon, internet, a ine, palky povinne, tak ti toho vela neostane...
po prvy krat pred vianocami, sme v supermarkete, videla poloprazdny , obchod, to som este nezazila, naozaj ludia nemaju peniaze... to nas sokovalo...
pred rokmi , ked zacalo euro, tak soim naplnila kosik, za 100 euro, teraz ho naplnim, ale za 400 euro, a pritom je tam to iste... 😉

nie som sama, kazdy to tak vidime...

mima1
1. jan 2009

no hej ale myslim ze len male percento zien je tu co ziju vonku. ostatne su na sk. preto nieje dobre porovnavat nase platy a utraty s tym co zarobia vonku a minu za hranicami. je tu vela takych co nemozu ist niekam na nakup za lacnejsie. a su tu urcite aj take co nezarobia ani 400€ ale zase slovensko sa tiez neda porovnavat pretoze je ine zit v ba a napr niekde na vychode. pretoze vsade su ine vydaje a vyplaty 😉 zvykneme si nebojte

eva7780
1. jan 2009

no ja som si len tak kukla stav učtu,ked bol v korunach tak sa na to dalo kuknuť,ale v € to je taka drobotina, 😕 hned som brala kalkulacku do ruky a ratala,ci je tolko čo bolo predtym 😉

bihan
1. jan 2009

Podľa mňa je tiež úplne bezpredmetné porovnávať naše platy a ceny v zahraničí al. naopak... vo fr sú vyššie príjmy aj výdavky. My v pohode necháme 600-700€ mesačne len za stravu!
A taktiež netreba porovnávať ceny z dneška s cenami z pred niekoľkých rokov a hádzať ten rozdiel na euro, pretože inflácia postihuje tak euro ako postihovala korunu. Ešte za mojich mladých čias bol rožok za pár halierov.

bzuco
1. jan 2009

eva...aj ja...nie je to málo...ale v eurách mi to príde taká smeť 😒

sassi
1. jan 2009

starší ludia, čo si ešte pamätaju ake boli platy a ceny za komunistov si možno lahšie zvyknu ako my mladí
napr. kolegyna spmínala, že nastupny plat mala 800,- korun a chlieb stal 6,- korun
takže teraz toi bude podobne
zarobíš 500,- a chleib bude stáť 1,50 - 2 Eura ... v porovnaní je to obdobne

ja si napr. pamätám kilo salamy za 3O korun a rožky po 40 halierov, mlieko za 2,- a plnotučne za 3,10
som taka stará???

proste si len treba zvyknuť, že aj ta drobotina ma hodnotu, a velku

a k cenam v Quelle ... ved to je tam prerátane pod tym ... načo k tomu kalkulačku? 😕

erikasadek
1. jan 2009

bihan, nepamatam sa aby bola az taka inflacia v fr pred7 rokmi, 😉 teda ceny isli strasne rychlo, ja som tu bola bolo to spektakularne, ver mi... za par mesiacov bolo vidiet ako isli ceny hore..

samozrejme nemozes porovnavat platy tu a na slovensku, ale ceny isli hore ci tu v fr a lebo v nemecku alebo inde, vsade to pocitili.... a poriadne...

sassi
1. jan 2009

u nas sa v poslednej dovbe práveže zlacnovalo
maslo a mlieko davno nebolo take lacne ako je teraz

jarka007
1. jan 2009

A kolko to sassi stoji ? My sme si prepocitavali ceny v Nemecku a na SR a vychadzali nam slovenske vyssie. Maslo sa da tu napr. zohnat znajlacnejsie za 1,10, kupujeme ale kvlaitne za 1,49 mlieko za 0,59, ale kvalitne za 0,99.

sassi
1. jan 2009

no maslo presne neviem
lebo vvozíme z ČR po 20,- až 25,- slovenských, ale da sa kupiť aj tu už za 34,- ... ešte nedavno stalo cez 40.- , kvalitne aj cez 50,-

a mlieko je v TESCO po 13,90,- , plnotučne sme kupili za 21,90,-
z Čiech sa da doviezť aj po 11,- slovenských, ked je akcia

ja v tom rozdiel nevidím, kvalitne-nekvalitne ... mlieko chutí všetko rovnako
ale na masle to cítiť, ked kupim lacnejšie, tak je vodnatejšie

no a terz možem prerátavať na Eura, kolko to je 😀
ja ked vidim tu cenu v eurach, tak na 1. pohlad vobec neviem, či je to vela alebo malo
proste viem si to preratať ... ale bez prerátania neviem, kolko to vlastne je
hlavne tie drobaky 😒

jarka007
1. jan 2009

No s tym preratavanim to trochu potrva 😉 . Pamatam, ako som kedysi vsetko v markach preratavala na slovenske, co je lacnejsie a co drahsie. Kym si clovek na to zvykne, tak to trva.

Mlieko som myslela plnotucne a rozdiel je napr v tom, ze ked mangel kupuje lacne (setri) tak z neho grcam (sorry) a kvalitnejsie mi nic nerobi.

Tak tie ceny vyzeraju ok. Relativne lacne.

sassi
1. jan 2009

no plnotučne maju po tych 21?90 v TESCO tetrapak
ale normalne v malych potravinách naše ALKE , trvanlivosť 7 dní (miestni mliekari) stojí 24,90
a polotučne čosi menej, to presne neviem, lebo to nekupujeme

gijar
1. jan 2009

ahojte, necitala som celu tuto diskusiu, ale pdola mna sa nemame coho bat, slovensko krasne napreduje, vyvija sa, bude lepsie, len treba nejako vydrzat tento zaciatok, potom to pojde. my sme obaja slovaci s MM a sme vo FRA(nejako je nas tu vela 😀 ) a obaja zarabame v eurach takze pre nas je obrovska vyhoda, ze su eura aj na SVK konecne. co sa tyka cien, baby maju pravdu, nemozte porovnavat platy u nas a zahranicne lebo neviete ako to tu chodi s bytmi, najimnym, elektrinou a pod. nam anstastie byt plati zamestnavatel manzelov inak by sme tu nemohli byt. ano su tu vraj priemerne platy 2000eur mesacne ale v hrubom!!!takze odratajte zhruba tretinu z toho na dane, positky a podobne (tu sa plati zdravotne poistenie naviac sukromne tzv.mutuelle inak si zacvakate z normalneho statneho poistenia co vam strhavaju z platu a nie je to malo, napr. za rontgen od 20-50eur naviac nakolko ta poitska "nesukromna"ci ako to mam nazvat, vam preplaca trebars len 60% z ceny toho rontgenu....takze vsetci na SVK, budte radi ako to u nas je pretoze ja som na svk este za rontgen, za odber krvi a pod. nedoplacala ani korunu a to sa plati poistenie tusimze teraz smiesnych 700sk to zakladne, teda ja som si tak platila) tak vam z tej vyplaty zostane smiesna suma na to ze byty a najomne (malokto tu pozna pojem: ist si postavit vlastny domcek ako napr.my ideme stavat na svk teraz a vela dalsich)+energie su tu neskutocne drahe a jedlo takisto. podla mna na SVk sa v blizkej buducnosti ceny jednoducho nemaju sancu dvihnut na tu uroven ake su tuna a keby aj, tak ak vyziju ludia tu musia vyzit aj u nas. aj ked odobne vazne nechapem ako tu vyziju ak jeden z manzelov nezaraba min. 2000eur ale cisteho!!!
inak s tymi platmi- ja som ucitelka, cize mam VS, robim tu v skolstve a mam fajn plat na to ze nerobim tych 35 hodin tyzdenne ani nahodou ale ked som videla vyplatu prvu na ucte- strhnuta presne 1/3 z hrubeho platu tak ma skoro prekotilo!takze asi tolko.
podla mna sa u nas nemame az tak velmi coho bat 😉 max.to dopadne ako tuna vo FRA co by som teda vazne nechcela lebo podla mna ta krajina by nemala existovat co sa tyka toho bordelu co tu maju 😀

gijar
1. jan 2009

jezis sorry za taky dlhy prispevok, ja som len chcela vsvetlit situaciu lebo zacinam byt alergicka na to ako si svk ludia idealizuju zahranicie, platy a celu situaciu tuna na zapade. kebys te tu dlhsie zili, garantujem ze 99% z vas by hovorilo: zlate slovesno 😉

gijar
1. jan 2009

erika- ja tu nakupujem topanky v pohode za 30-50 eur (nie Pariz) a su fajn, drzia, dobre sa v nich chodi, jasne, ze asi 5 rokov nevydrzia ale to uz asi nikto nechce nosit rovnake topanky 5 rokov, takze hrozne zalezi od regionu asi a od toho, ci kupis v zlavach alebo nie. zijem v Normandii.

liana
1. jan 2009

ja som si diskusiu len zbežne prehliadla. osobne k tomu len tolko, že môžeme mať proti tomu pripomienok kolko chceme, je to tu, rozhodli druhý. V čase finančnej krízy a podobne je to možno akási záchrana, ale čo bude ďalej... kto bol chudobný doteraz, tak ním aj ostane, bohatý zmenou meny nezchudobnie. S cenami je to asi tak, aspoň v mojom okolí, obchodníci ich zdvihli už pred dvoma mesiacmi a odvôvodnili to tým, že náklady idú hore. Zvýšili nám účty, tiež tam bola slabá výhovorka a keď som dnes pozerala Nay ponuku, tak to čo pre týždňom stálo 999,-, teraz stojí 1350 a prerátané na euro. Plat mi nikto nezvýšil a ani nezvýši a keď si vypočítam, že len na cestovné za mesiac dám 50 E, na sporenie 70 E, na účty a jedlo 200 E a všetky ostatné poplatky, lekáreň a to ešte aj musím niečo ušetriť a to všetko z môjho platu čo ani náhodou nie je ani 500 E 😒 Nie jeden cudzinec má toto u nás ako vreckové na stravu, ja to mám na celomesačné prežitie. a keby sme hovorili o zlavách, výpredajoch a podobne, na Slovensku som doteraz žiadnu poriadnu zlavu tak ako býva v zahraničí nezažila. A pochybujem o tom, že by to euro prinieslo. Hlavne ako som včera v TN počula, že automobilový priemysel vôbec nemá prečo zlacňovať, že dovolenky nemajú ísť prečo pod 1200 E atď. . Pre mňa to nie je zlaté Slovensko, ale ani zlaté zahraničie. Chyba je bohužial v chamtivých zamestnávatelov a tých hore, ktorým sú obyčajní ludia ukradnutý.

sassi
1. jan 2009

možno sa viac teraz oplatí nakupovať v ČR, PL a Madarsku
ked vymeníme € možno to vyjde lepši kurz ako cez SKK a hadam sa to bude aj k lepšiemu vyvíjať ...

bambusko
2. jan 2009

toz, mam za sebou prvy maly nakup za 3,32€. platila som korunami, pokladnicka mi preratala, ze je to za rovnu stovku. uctenka bez sance skontrolovat, tak som az doma kukala - rozok 0,063, jogurt 0,372. na vsetkom boli cenovky este v sk, tak som si to spocitala a spolu to bolo 99,30sk 😨 ha

elise
autor
2. jan 2009

takže zdražovanie v neprospech klienta začína a to majú zaokrúhľovať matematicky ale asi tá predavačka nevie matematiku 😉

bambusko
2. jan 2009

elise, ved to vyratala uplne dobre, ten rozdiel vznikom zaokruhlovanim eurovych cien na 2 desatinne miesta pri sumovani. oni uz vsetko zratavaju v €

gijar
2. jan 2009

lia- ja zas mam nazor ze chudobnymi sa ludia nerodia, chudobnymi sa stavaju (a to nie som bohac )...proste mam nazot a ten mi nikto nezoberie, ze kto ma hlavu a peniaze zarobit chce a je ochotny tomu nieco obetovat, tak ich zarobi a bude patrit k tej strednej vrstve minimalne. len na svk je drviva vacsina ludi takych (sama poznam) co si sedia v tple na tom istom mieste v robote uz 20 rokov a len si stazuju ako ide vsetko hore a vsetko je drahe....ved ked sa ti nepaci, chod prec a snaz sa, najdi si inu pracu....nikdy to nie je tak tazke, vzdy sa praca najst da, aj ked teraz ma ukamenujete, ze je kriza a kazdy je rad ze ma nejaku robotu atd. ano, to je pravda, ale ako hovorim, kto chce, vzdy sa zariadi lepsi, len treba mat odhodlanie, snahu a hlavne nieco obetovat, potom to ide.....a pokial ide o euro, nase deti a vnucence budu Bohu dakovat za to ze ho mame to mi verte!!!uz som pocula aj take nazory ze ale dobre ved mozno to tak je ale preco by som mal trpiet prave ja v tejto dobe a potom za 20 rokov budu ostatni happy ze euro maju....nuz preto lebo nebudme sebecki a doprajme nasim detom lepsiu buducnost....asi tolko...uz nemam sil sa k tomu vyjadrovat, lebo slovaci su proste slovaci a ini nebudu a stazovat si budu pri kazdej prilezitosti.

elise
autor
2. jan 2009

ale na účtenkach musí byť aj cena sk, teda spon výsledná v sk na druhom mieste po € a to má byť do konca roka 2009 zobrazované

bambusko
2. jan 2009

no ved to aj je, informativny prepocet. len v obchode rataju ceny v € a ja som to spocitala v korunovych cenach, inak kazda polozka sedi podla prepoctu, len vysledok nie

elise
autor
2. jan 2009

myslím že čoskoro prestaneme prepočítavať my sme si doma spravili taktiku plánujeme jedálny lístok na 2 týždne do predu a robíme si rozpis surovín aby sme nekúpili nič navyše a potom aj ostatné veci ktoré budeme potrebovať 😉

bambusko
2. jan 2009

mne to proste nedalo 😀 vies, aby mozog nezakrpatel a nedostala som alzheimera 😉