Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

tilly
17. dec 2007

aspoň nebudem musieť meniť peniaze, keď pôjdem nakupovať 😀 ak u nás ešte porastú ceny, tak tu už fakt nič nekúpim, nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ak si niečo kúpim 10km od hraníc o polovicu lacnejšie, tak tu to určite kupovať nebudem... ak je tesco v petržke, tak penny market v haine fakt nie je viac ako 10 km a ak mám na nákupe uštetriť 1000, 20 kcesta tam a späť) ma stojí 60Sk (3 Sk/km), tak nie je o čom 😉
okrem toho ešte si tam aj natankujem 😠

je to hrúza tieto ceny u nás, strašne to rastie, som bola po dlhej dobe v care nakupovať a som len čumela a bolo mi teda riadne do plaču

ingola25
17. dec 2007

tilly tak to nie si sama...ja pracujem v zahraniči...no jednoducho si nemôžem zvyknuť na tieto ceny... 😒

ella1
17. dec 2007

to bude sranda,nemiesto výplaty v tisícoch, v stovkách 😀

tweety22
17. dec 2007

no ja si taktiez myslim, ze ceny pojdu riadne hore hoci nasi politici tvrdia nieco ine 😠 moj znamy so spanielska hovoril, ze u nich ked prislo euro ceny strasne vzrastli a v porovnani s platmi u nich bol nuteni s rodinou odist a hladat pracu v nemecku ☹ ja len teraz zasnem nad tym kolko nechavame za obycajny nakup v hypermarkete a to poriadne nic nekupime...

mna by skor zaujimalo co si myslite o cien nehnutelnosti po zavedeni eura, pojde to este vyssie?!? xceme stavat dom a neviem ci sa nam to podari do prijatia eura... pravdu povediac pri dnesnych cenach za byty si uz neviem predstavit, ze kde sa to este vysplha a z coho si budu moct ludia dovolit kupit vlastnu strechu nad hlavou ☹

tilly
17. dec 2007

ella, tak ja dúfam, že aspoň občas to bude v tých tisícoch, síce nie v desaťtisícoch...

tweety, ja si myslím, že táto cenová bublina nehnuteľností splasne ako pred prijatím do únie... všetci vtedy držali byty a potom išli tak ceny dole, že sa obabrali, tak je to aj teraz, ľudia špekulujú, držia nehnuteľnosti (čiže je malá ponuka a veľký dopyt, lebo kupujúci sa zas boja, že budú ceny vyššie, tak si berú hypo, aby kúpili teraz), potom s tým naraz všetci vyjdú (takže bude veľká ponuka a tí čo chceli kúpiť už kúpili, takže bude veľká ponuka a menší dopyt)... ale dopyt po nehnuteľnostiach bude stále...
ale iné je ak budete stavať, to nemá okrem ceny pozemku moc s cenami nehnuteľností, skôr ide o cenu práce a materiálov, čo podľa mňa pôjdu hore 😉

elise
autor
17. dec 2007

ja si myslím že to budeme mať veľmi ťažké ved teraz ked máme rodičovský 4500 sk tak to bude na euro cca 150 a aké budú ceny v obchodoch tak to si asi fakt nič nekúpime ved plienky by mali stáť zhruba 15 euro a to do mesiaca potrebujeme aj 3 balíky....budeme to mať ťažké ☹

tweety22
17. dec 2007

tilly, vobec si netrufam odhadnut ceny nehnutelnosti, hlavne nie v blave pretoze my sme kupovali novostavbu pred 3.rokmi a vsetci nam hovorili, ze sme sa asi zblaznili, ze za tu cenu xceme kupit byt ☹ ale teraz som neskutocne stastna, ze nieco mame pretoze ceny isli raz tak hore... my xceme stavat domcek ale nevieme sa rozhodnut ci si nechat tento byt alebo ho predat, ak klesne na hodnote, tak nas to bude mrziet, ale budeme mat byt v blave, na novy uz mat nebudeme vzhladom k dnesnym cenach, ak ho predame, mozeme stavat v hotovosti, je to dilema ...

sofik
17. dec 2007

Ja si tiez mylim ze ceny pojdu hore a uz si nebudeme moc kupit to co doteraz. Robila som v zahranici a videla som tie ceny. Ale v nemecku alebo Rakusku su tie mzdy ovela vysie ako to vychadza na Slovensku. Cesi aspon euro posuvaju na rok 2013 lebo vedia co to obnasa a ludia sa potom zacnu burit, len nasi politici chcu cim skor euro. Ale oni maju platy 100000-ticicove tak im to je jedno ale co mamina na materskej dovolenke ktora dostane 4500 korun. je to rozdiel ale my s tym nic nenarobime.

tweety22
17. dec 2007

s osobnych skusenosti viem, ze ceny v nemecku sa pohybuju este o nieco vyssie ako je bratislava, lenze v zapadnych krajinach je to uplne o niecom inom kedze tam si vacsinou kupuju byty ludia, ktori uz dosiahli zazemie v praci, vacsinou maju uz pocetnu rodinu atd. atd... dovolim si odhadnut, ze mnohokrat je to az po 40tke... v nemecku som studovala a zila od svojich 16rokov a popri studiu som pracovala v roznych rodinach, vsetky rodiny byvali prenajmoch, boli to byty, domy, vily a rodiny boli pritom velmi slusne financne zabezpecene, ale o kupe domu ci bytu si netrufol hovorit nikto vzhladom k ich cenam

tilly
17. dec 2007

tweety, no dilema to je, aj my sme niečo podobné riešili, nakoniec sme oba byty predali a nemáme dlhy, ale za to máme jeden veľký dom a jeden rozostavaný bungalov, ale keby bolo na mne, tak si necháme dom a byt v BA... a na ten bungalov by som sa vys... ale keď som si zobrala hyperaktívneho muža, tak si to môžem teraz len hodiť

sofik, najhoršie je, že rakúšania majú tak 3násobné platy a oveľa nižšie ceny! s výnimkou chleba a ovocia a zeleniny, inak majú všetko lacnejšie, hlavne handry a drogériu 😠

sofik
17. dec 2007

Ved to ze tam je vsetko lacnejsie ale ako to bude u nas to netusim ale lepsie urcite nie.

tweety22
17. dec 2007

tilli, rakusko je raj na niektore veci 🙂 ja zasnem ked som u nas v parfumerke a parfem sa pohybuje okolo 2500sk a v rakusku ho dostanete sice v akcii, ale za 850Sk, to je nenormalny rozdiel ☹

tweety22
17. dec 2007

tilly, spravila som preklep v iiickach 🙂

ella1
17. dec 2007

ešte nájomné majú vysoké.
ale ma štve,ked sa naši politici oháňajú,že čo chceme,ved chlieb napr. tam je oveľa drahší!aj iné veci!
no lenže to už nepovedia,že my máme mizerné platy oproti nim!
s tými bytmi-ked sme išli do eu,tak všetci tvrdili,že byty pôjdu dole-blbosť.
ani po euro nepôjdu dole!pretože bytov je málo a každý chce bývať vo svojom.

sofik
17. dec 2007

mozno sa aj u nas dockame takychto zmien. 😲

tweety22
17. dec 2007

ella, uplny suhlas... aj nam vsetci tvrdili, ze nemame kupovat byt, ze cenu urcite pojdu dole, ale chvalabohu, ze sme kupili pretoze isli raz tak hore... nexce sa mi velmi verit, ze nehnutelnosti klesnu ale mozno aj motyka vystreli v tomto state

tilly
17. dec 2007

tweety, to je OK, na iičkach nezáleží 😉 ,
my sme malému kúpili boby s volantom, strašne sme špekulovali, že či bude sneh, či si zaslúži a pod, nakoniec sme ich kúpili (vracali sme sa do toho obchodu, stáli 20E, v carefoure som videla také isté za 2190 Sk 😲
a o kočíkoch a autosedačkách už písať nebudem, lebo sa cítim trapne, všade to píšem, ale nemôžem si pomôcť, keď u nás v internetových obchodoch (čo by mali byť najlacnejšie) sú tie veci 2 xkrát drahšie...
a ak majú ísť ceny po zavední eura ešte vyššie... inak teraz vraj rastú preto, že nebudú môcť prudko narásť tesne pred alebo po prijatí eura, tak si to nadbiehajú 😲

ella1
17. dec 2007

to som aj ja počula,že nejaký kodex to zakazuje,aby potom išli ceny hore.lenže dovtedy tak stúpnu,že sa budeme stretávať v rakúsku v obchodoch 😀

my sme boli teraz vo viedni a naozaj sa oplatilo.

tilly
17. dec 2007

ella, obchody v blízkosti hraníc zažijú boom, ako v 90tych rokoch 😔 , kým sa niekto nespamätá, hlavne, že ficko sľuboval... 😨

my ideme tento týždeň, minuli sa džúsy a prášok na pranie a aj šampóny by som už pomaly potrebovala a ešte do hračkárstva, stačí len na hoďku vybehnúť do hainu na nákup... ale je mi z toho smutno

ella1
17. dec 2007

a kam do hainburgu chodíte?

tilly
17. dec 2007

penny, spar, NKD (handry pre deti, teda majú tam aj dospelácke, ale to už mám trošku iné nároky, aj keď muž si tam kúpil super jesennú bundu), bipa, skibo (hračky, papiernictvo) a keď sú výpredaje, tak aj schops a horwath (topky, malému som tam kúpila super richterky za 15 e) občas aj kik, keď treba nejaké tepláčiky na doma, ale inak ten obchod neznášam

ella1
17. dec 2007

ale to nie je pod jednou strechou,že?

elise
autor
17. dec 2007

čo si myslíte ako to ovplyvní naše rodinné rozpočty? čo si budeme m§cť dovoliť kúpiť do domácnosti čo našim deťom?

tweety22
17. dec 2007

no ja si myslim, ze to bude podobne ako to bolo napr. v spanielsku, u nich predtym chleba tiez stal napr. 40sk a po prijati eura siel hore na dakych 120sk ale platy sa zvysili minimalne... ale mozno u nas budeme prekvapeni a ceny ostanu tak ako su 😲

tilly
17. dec 2007

ella, nie, je to v rámci celého hainu

elise, neviem, ale asi len tak, že budeme chodiť nakupovať do rakúska, čiže nás to zaťaží výdavkami na naftu a benzín, ale zas ušetríme na potravinách, handrách, hračkách, drogérii...
ja si myslím, že nás sa to nejako strašne nedotkne, keďže nemáme priemerné mzdy, ale tých priemernejších alebo podpriemerných (čo sa platov týka) sa to určite dotkne, pokiaľ sa nezdvihne priemerný a najnižší plat

nera
17. dec 2007

no to bude potom sranda.... 😠 ...Vy ešte máte výhodu v tom, že máte kam skočiť nakúpiť, ale tu na východe je to hrozné...ani niet čo poriadne nakúpiť a ak tak za super ceny a čo sa platov týka ani nehovorím....tu každý je vydieraný tým, že na jeho miesto čaká desať ďalších....

tilly
17. dec 2007

tweety, no neviem, teraz idú hore, takže to možno nepocítime tak nárazovo, ale postupne, takže si možno budeme myslieť, že sa ceny nezvýšili 😔

inak si myslím, že sa na nás obchodníci nabalujú, pretože oni ceny zdvíhať nemusia, veď keď vonku je to lacnejšie, aj v čechách aj v rakúsku... my tu v okolí BA to máme ešte dobré, ale tí čo sú úplne mimo všetkých hraníc (maďarsko, rakúsko, poľsko, česko), že si nebudú môcť vybehnúť na nákupy von, tí to budú mať blbé

elise
autor
17. dec 2007

tilly a myslíš že budeme mať na nákupy ked dostaneme rodičovský zhruba 120 euro? 😉 ☹

monkey1
17. dec 2007

ja si myslim, ze sa "vytvoria" dve skupiny: bohati(politici, zvrchovanost) a chudobni(robotnici, predavaci...). a taka stredna vrstva nebude. ☹ tak ako kedysi... pani a poddani 😒

ella1
17. dec 2007

tak potom nám len zostáva dúfať,že budeme v tej prvej skupine 😀