Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

sassi
5. jan 2009

no ja neviem, ale ja ked vidim tu cenu napísanu v € a neprepočítam si to, tak vobec neviem, kolko to je, a či je to vela, alebo primerane 😒
ešte prui tých okruhlych sumách ano (ale aj tak moja mysel pracuje štýlom 1O eur = 300 SKK) ... ale tie centy ... to bude trvať
mne s atiež zda, že to predavačky zvladaju celkom OK...aspom čo som ja zatial platila a pekne ešte pootačaku euráky tak, aby si videl, kolko davaju 🙂 a nahlas dopočítaju
to sa pri SKK nemohlo stať
ale rady sa predlžili, nepatrne, no nechodievam nakupovať v "špičke"

kili
5. jan 2009

presne, to ešte dlho bude trvať, než budeme porovnávať ceny v €, ešte furt máme v hlave uložené, čo čo stojí a keď to stojí toľko, tak je to dobrá cena, tak kúpim... Ale veci, čo kúpiť musím, tak na cenu som nikdy moc nepozerala, tak som nemala tušenie čo stojí. Napr. som chcela vyrátavať cenu chleba keď pečiem doma, tak že čo stojí múka som hladala na nete 😀 , tak som zistila, že 13,9 čo ma teda prekvapilo, som myslela, že do 10,-, no a už tento rok som bola v Terne a mali akciu za 9,90 tak som kúpila, ale keby bola cena v €, tak si to ani nevšimnem. Ale cenu som si zapamätala aj v € 0,326 (hádam je to dobre)

zuzla2
5. jan 2009

tak musim sa zapojit lebo mi to neda...suhlasim s elise ako to napisala..ale z casti suhlasim aj s gijar...no musim aj oponovat...aj pre mna je dovolenka pri mori dolezita...ale dolezitejsie pre nas bolo vlastne byvanie (a to sme mali u rodicov kde byvat,ale xceli sme mat svoje vlastne 😉 )...a jednoducho teraz nemame nato,aby sme kazdy rok isli..za 3roky,co sme manzelia..sme boli pri mori az raz..a ak sa podari,comu dufam,ze ano,tak planujeme konecne ist na buduci rok...
a aby som to upresnila...sme obaja vs vzdelani ludia...ale zial na vyxode su platy,take ake su...mm nezaraba zle...ale len hypo a poistenie nas stoji 2/3 jeho platu...ale to samo,ze byty zas tu nestoja tolko kolko v Blave..samo,ze tam su zas ine platy...teda aspon on vo svojom obore by tam zarobil o 1,5nasobok viacej...
a,ze v zahranici nema tolko ludi vlastne byvanie ako na SK..ze tam ziju prevazne v podnajmoch?? ano..to iste je aj v USA...ale povedzme si pravdu...je aj vela takych,ktorym vyhovuje zit v podnajmne..
taktiez tu bolo zopar stranok dozadu spominane,ze tu sa da ostrihat aj za 200Sk (nejdem to preratavat na eura), na rozdiel od zahranicia...ano da..ale tak na vychode...v Blave su tiez ine palky...2,5t,3t...
zas ked uz je tu az tak obhajovane,ze sa mame tak perfektne na SK (a to sa ja nestazujem..lebo ked by som tu nexcela zit,tak sa pred par rokmi,nevratim spat)..preco na SK je oproti krajinam, s ktorymi susedime, najdrahsi benzin, nafta???? staci mi len prepocitat si na ceske koruny a stale ma to vyxadza lacnejsie ako tu...a mohla by som pokracovat dalej a dalej....
zial aj na Slovensku zije vela rodin,ktori pracuju za minimalne mzda...ano..moze jeden z partnerov odist do zahranicia...ale povedzte mi,ze co je toto za zivot,ked ziju na dialku..a zvlast ked sa jedna o mlade rodiny..potom sa ani necudujme,ze coraz viacej stupa rozvodovost 😖
no mohla by som pokracovat a pokracovat...ale ako elise napisala je to tema: ako vidia maminy prechod na euro...takze odpovedam...zatial ok...no dufam,ze za par rokov budem moct povedat,ze sa mame ovela lepsie,ako sme sa mali donedavna 😀 😀 😀

roasha
7. jan 2009

1/2 hod dozadu som s údivom na CZ 24 pozerala diskusiu,o našom €,konkrétne sa rozoberalo,či sme my"slováci "urobili dobre,keď sme prijali € teraz v hospodarskej kríze.jedným slovom sami seba presviedčali,a normálne to padlo,že euro ako také može klesať na rozdiel od ich koruny... 😅 😀
Slovensku odstavili rusy plyn-lebo im nie... 😅
to fakt nerozumiem.....je to závist/€/,alebo len to "staré české",-stále sa cítia naviac?
......ruku na srdce Slovensko,cítite sa popri čechoch menejcenní? 😅 ......ja teda nie,ani som sa nikdy necítila.. 😉 🙂

erikasadek
7. jan 2009

ROAsha, pripajam, sa , necitim sa menej cenna, skor po rokoch , som hrda slovacka... a mam byt naco.... 😉
ale je to staly cesko _slovensky konflikt....

mima1
7. jan 2009

ja prepocitavam len orientacne cele € x 30,- a ak je tam nad 50cent dam 15korun naviac a mam asi odhadom cenu. ak je to pod 50cent necham tak kaslem nato. ale verim ze o chvilu ma to nebude bavit a zabudnem preratavat. inak je vsade cena sk zatial potom ked zmiznu nebudem riesit asi. ale taky co nevidia ceny pod € na cenovke tak prepocitavaju. vsimnite si v obchode niekedy ako ludia stoja a premyslaju 😀 😀 😀 myslim ze vtedy akurat rataju sk peniaze 😀 😀 😝

roasha
7. jan 2009

erika,veď hej,len už keď to človek počúva roky,už to je nechutné. 😅 😝
MM mal v škole plno spolužiakov z česka,a ani po rokoch na nich nespomína pekne. 😝
...a čo ako dokázali lepšie od nás?....nespomínam si ani na jednu vec... 😅

roasha
7. jan 2009

ja som sa pri € rozšupla,malej som dávala cenťaky,fakt si človek musi zvyknuť,že aj to su prašule.. 😀

roasha
7. jan 2009

napadlo ma v čom nas"bratia"predbehli....cirkusáci 😀 ......my sme nikdy nemali tendenciu sa zosmiešňovať.. 😝

evita266
7. jan 2009

roasha suhlasim s tebou,moj otec napriklad ked sme hrali MS v hokeji s cechmi a dali sme gol hned prepol na cechov a oni tam rozpravali akokeby dali gol skoro oni 😀 😀 😀

matica2
7. jan 2009

dnes som chcela platit drobnými sk /mala som ich asi za 100sk/ a normálne ma predavačka odbyla s tým že drobné neberie tak sme si vymenili pár viet o tom ale nemala som sa chut s nou hádat lebo by som potom nemala kde chodit do obchodu 😒 no dedina 😨

janulle22
7. jan 2009

holky vubec vam nezavidim...ja nevim jak to bude u nas az nekdy bude...ani nevim kdy by to melo v cesku byt... 😅 ... je to drassi s eurama ..?jsem debil v tom se vubec nevyznam... 😅

mima1
7. jan 2009

matica ona ti ich musi vziat. ak je to bud 30ks rovnakych minci alebo 40 roznych. viac nemusi. takze ja by som jej ich tam bachla a isla prec. vobec by som sa s nou neto nesr...

roasha
7. jan 2009

ikke,tak to už nie je o čom... 😅 😝
janule,a čítala som že vy najskor o 5rokov....únia teraz vobec neuvažuje zavádzať € v inych štátoch.

...a nie je to nič hrozné,zvykneme si že jogurt nestoji 9sk,ale € 0.3 😉 😀

roasha
7. jan 2009

matica,hej na pluska.sk,al.topky. sk mas pisane o €,treba to pohladat,a zlatej predavacke to vytlacit,kolko ks papierok a minci je povinna vziat. 😉

kisska
7. jan 2009

roasha - ja len k tomu plynu - nemame ho my, ale ani cesi, ani zvysok europy... teda aspon od rusov nie.

A celkom sa mi paci, ze jogurt, ktory doteraz stal 10,-Sk teraz stoji 0,30€

bihan
7. jan 2009

ja myslím, že Slováci sa stále cítia ukrivdení za to, že kedysi sme za menejcenných považovaní boli a teraz reagujú na každú blbosť s pocitom, že nám Česi závidia... a pri tom to môže byť úplne nevinná finančná analýza...

roasha
7. jan 2009

s tym plynom som to zle napisala,oni to prezentovali,ze slovaci su odstaveni,ako by oni neboli... 😀

mima1
7. jan 2009

len pre info Ak sa budú chcieť ľudia do 16. januára zbaviť posledných slovenských mincí, mali by sa pripraviť na to, že obchodníci môžu odmietnuť pri jednej platbe v hotovosti viac ako dvadsať kusov mincí rovnakej nominálnej hodnoty alebo celkovo tridsať kusov mincí rôznych nominálnych hodnôt. Kováčová poznamenala, že toto obmedzenie platilo aj v minulosti v čase, keď na Slovensku bola zákonným platidlom koruna.

Počas duálneho obehu môžu predajcovia odmietnuť tiež prijať slovenské bankovky a mince, ak ich hodnota viac ako štvornásobne prevyšuje hodnotu platby.

roasha
7. jan 2009

bihan,ale no povedz....myslis ze ceska koruna bude niekedy silnejsia ako €? 😅

bihan
7. jan 2009

Jasné, že nebude 😀 😀 😀 a možno to až taká nezávislá analýza nebola, alebo skôr chcela ukázať, že to zase česká koruna až tak neschytala, keď sa nepridala do menovej eurozóny.. možno to nebolo tým, že by chceli nás zosmiešniť, ale seba uchlácholiť 😀 ale aj tak si nemôžem pomôcť v tom, že Slováci sú na toto.. ako to správne nazvať.. precitlivelí.

yvetta
7. jan 2009

ja si myslim osobne, ze sa cesi snazili len uchlacholit, ze este na tom nie su az tak zle a to iste sa robi niekedy aj na SR...... 😀

roasha
7. jan 2009

.......len je komicke sa chlacholit,ked sa trasie dolar,aj libra..... 😅 😀

kisska
7. jan 2009

ja som pred par dnami pocuvala pani Ovesny-Straka a ta krasne (konecne) vysvetlila, preco slovakom prechod na € zachrani zadky v porovnani so zvyskom sveta vo financnej krize. Vsetky banky vo zvysku sveta ziadaju svoje vlady o dotacie, aby doplnili svoje "virtualne" peniaze realnymi. Slovenske banky nemusia, oni dostali dotacie od vsetkych dochodcov a ostatnych, ktori mali usetrene peniaze doma v ponozkach. Vacsina z nich uposluchla vyzvy a odniesli si peniazky do bank, aby im ich zmenili na €. Konecne cisla budu o par dni, ale odhady hovoria o par desiatkach miliard korun a urcite si vacsina ludi nepobezi hned 1. svoje uspory aj vybrat, takze ich banky pootacaju a nam zostanu peniazky aj v rozpocte, aj banky nebudu krachovat...
takze to je asi jediny dovod, preco ostatni susedia v EU, ale bez eura mozu lutovat, ze prechod nestihli s nami...

kisska
7. jan 2009

jaaaj no a dalsie dosledky to moze mat take, ze to navonok bude dobre vyzerat pre investorov, ktori budu hladat krajinu, ktora je najmenej "v prdeli" a uvidia Slovensko, ako svieti medzi ostatnymi, zaimvestuju k nam peniazky, ludia, ktori uz prisli o pracu, budu mat novu a ta kriz anebude az taka hlboka 😀 tesite sa? 😀

maruschka
7. jan 2009

kisska, huráááá...potešila som sa 🙂 🙂 ja som to nepočula a teraz je mi to jasné...aspoň nejaká dobrá správa 🙂 😉

roasha
7. jan 2009

...kisska aj ja... 🙂

roasha
7. jan 2009

.........a báli sa,že pokoria €.........