Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

najjulinka
2. jan 2009

K prechodu na Euro:
Tak nech Euro zavádzaju tak aspon 1x týždenne... Taká pohodička v obchode ako dnes už dávno nebola... Skoro prázdny obchod... Pripravení na to za pokladnami, že to bude trvať dlhšie všetko, tak ani rad nebol... Ešte SBSkár sa zjavne nudil, tak chcel nám baliť do igelitky veci a hádzal korunky do ich triediacich pokladničiek.. .zatiel čo pokladnička nám dala účtenku... žiadne zdržiavanie... šup šup... rýchlejšie než normálne... A také "bububu" na nás z telky všetci robili... 🤐 A žiadna katastrofa...

petocka
2. jan 2009

najjulinka, cely napor ludi platiacich korunami a dostavajucimi vydavok v EUR schytali cerpacie stanice.. tam su z toho uz pomerne nestastni.
obchody su na tom fajn ako sme si aj my dnes otestovali. a boli sme jedini v rade kto platil eurami ako som si vsimla.

najjulinka
3. jan 2009

No nás sa sa to Euro dotklo tiež čo sa auta týka.. .prepis 😖 neuradovala polícia koli Euru. Uzatvárali sme povinne poistenie a nedá sa cez internetbanking previest poistka, no kým nie je poistka zaplatená, tak je akože auto nepoistené... A pod... Takže my čo sme si minulý rok vlastne ešte kupili auto... A minulý rok sme spisali návrh zmluvy o poistení... tak ešte stále auto nie je naše a nie je poistené 😒 ☹ Takže jazdiť na nom nemožme....

martimarti
3. jan 2009

Ahoj Slovenky, teď jsem četla ve zprávách, že jakýsi váš spoluobčan v Bratislavě přinesl do banky na výměnu 2 miliony v krabici od bot!!! Teda jak vy to na tom Slovensku děláte, že jste v takový vatě??? 😉 😀 😀 😀

kili
3. jan 2009

marti, no ja fakt netuším, asi idem skontrolovať krabice od topánok 😀

elise
autor
3. jan 2009

my sme našli pokladničku - sloníka a štrngalo to tam dosť ale tam bolo platných len necelých 15 sk 😀 😀 ostatné boli neplatné 10 a 20 halierniky
😀 😀

matica2
3. jan 2009

my sme boli včera v tescu a pri pokladni som ani nezbadala rozdiel, som si myslela že to bude dlhšie za pokladnou. asi tak každý druhý platil eurom. len s košíkmi bol problem už boli prehodené na euro.

liana
3. jan 2009

tak ja som objavila ešte posledných 200 SK 😀 , chcela som že ich zanesiem do banky na výmenu, ale zašla som dnes do obchodu a hneď som tam z nich nechala 80 Sk. Vydali mi v eurách a to som hlúpana to kukala že aké 50 halierniky mi vydáva a to boli 3 centy 😀 . Zato zdražel Nový čas o 3 Sk( určite preto, lebo sa im zvýšili náklady za vydávanie) 😀 a aj Nescafé. Kamoška čo žije v Slovinsku ma upozornila, že teraz všetko pojde nenápadne hore a dôvod bude vždy vyššie náklady, nie euro. Tak som zvedavá či mi aj v práci zdvihnú moju osobnú cenu, lebo tiež mám zvýšené náklady 😀 . Predpokladám že by mi povedali že je finančná kríza, tak môžem byť rada že majú vôbec na moju výplatu. 😠

A som sa dnes aj dozvedela, že je nejaký nový zákon či čo, že ak sa mi o dieťa bude starať mama, tak dostanem menej než ak si zaplatím opatrovatelku. To mi akože štát zaplatí opatrovatelku, alebo ako? Toto som sa len dopočula, neviem do akej miery je to pravda. neviete?

najjulinka
3. jan 2009

No ja som zas prišla na to, že v LIDL vetko išlo o nejaký halier dole.. .Aj ked matematicky keby zaokruhlili, tak by mali výrobký isť o nejaký halier hore, ale oni dali nižšiu cenu... A to iste postrehol aj manžel nezávislo na mne... 😉

magimary
3. jan 2009

podelím sa so svojou skúsenosťou s Eurom a mojím prvým nákupom... 😅
najprv spom bola kupovať v dm-ke, tam všetko prebehlo OK, predavačka mi zahásila sumu v eurách a hneď sa spýtala, či budem platiť slovenskými, ja že hej a ona nahodila prevod do pokladne a povedala sumu v sk, dala som jej koruny a ona vydala v euráčoch-všetko OK, a bez ťažkostí 😉 ...
pokračovala som však v nákupoch-tentokrát som išla do Billy a tam pri pokladni predavačka zahlásila sumu v eurách, a tvárila sa pri tom dosť neúprosne ( 😨 ), tak som ju poprosila, že chcem paltiť v korunách a ona sa zatvárila akože ju max.otravujem a z ničoho nič zahlásila (bez prerátavania al. nahadzovania do pokladne) to bude OKOLO 190 korún... pozrela som sa naňu, čo to znamená, že okolo a ako to vlastne myslí a ona nič-čakala-tak som jej podala 200-ku a ona mi vydala 17 centov so satršne neochotným ksichtíkom 🙄 ...
akože, pre mňa úplne pohoda, len som sa zadivila a pobavila na tom "odhade"-okolo 190 korún-to som pri pokladni ešte nikdy nepočula... 😀
skrátka, všetci si musíme zvyknúť... 😅

sassi
3. jan 2009

liana, ten nocvy zakon platí pre mamičky, čo nastupia na rodičovsku dovolenku po 1.1.2009. A ak sa ti bude starať starká,a lebo sa budete striedať s manželom, tak dostaneš len nejakých 1200
ak daš opatrovať opatrovatelke, dostaneš preplatených 80% nakladov (ale musi ti vystaviť fakturu, teda nemožeš dal len nejakej pani opatrovať), maximalne však do vyšky rod. príspevku

ten odhad bol dobrý 😀 ale asi ti len chcela povedať, že aku bankovku jej maš dať, aby to bola primerana sume, čo platíš 😀

LIDL to ma aj v reklame, že všetko zlacneli ... ale podla mna je to len reklamny ťah, oni si to na niečom zasa vykompenzuju 😒

tilly
3. jan 2009

martimarti, poznám jedného, čo takto potrebuje vymeniť trošinku viac ako 2 mega...

najjulinka
3. jan 2009

sassi, vsak jasne, že všetci potrebuju zarobiť a nikto nie je charita, takže nerátam, že dakto pojde pod cenu 😀 😀 😀 a mne je fuk na čom kompenzuju, na čom kompenzuju, tak to nekupujem, ked nemusim.. .Ono u nas LIDL sú najbližšie potraviny. Takže ja budem ich zákazníkom tak či tak 😀

gijar
3. jan 2009

len otazocka- to bol taky problem hodit vsetko do banky a vytiahnut si uz eura z bankomatu? pripadne vymenit v zmenarni este pred novym rokom aby ste nemali tie problemy? osobne nechapem naco spravili to, ze da sa platit aj slovenskymi do niekolkeho januara...na co?aby v tom mali bordel? ved mame novu meno tak platme nou od 1.1. a basta, neboli by problemy....asi nejaky dovod bol no ja to asi nechapem, lebo tu som na eura zvyknuta....

sassi
3. jan 2009

ja som že tiež skočim do banky a urobím to tak
decka dostali nejaké peniaze na vianoce, niečo som oplieskala na vypredajoch, zvyšok im dam na učet
no a aj naše, čo sme nestihli minuť, zanesiem ešte do banky
inak mame peniaze na učte, takže mame doma fakt len par stoviek

ja myslím, že to je hlavne pre ludí, čo nemaju učet
a tiež myslím, že je to takto blbosť, hlavne pre drobných obchodníkov, čo s tým maju len problemy
totiž, v kase mate tým padom dvojnásobok penazí, kedže musíte mať zasobu Eur na vydávanie, to ešte aby ste mali v drobných
hlavne preto maju zatvorene, nie preto, že by sa bali toho prepočítavania

kili
3. jan 2009

a nemá ten lidl v reklame, že "znižuje ceny"? už som zabudla, to presné znenie, no mne to proste príde, že znížia cenu v zmysle: 25 na 1, len to prvé je Sk a druhé € a v skutočnosti to zdražie 🙄

najjulinka
3. jan 2009

gijar no vieš v zmenárni bol trošku iný kurz ako konverzný 😀 😀 😀 A samozrejme má človek väčšinu peňazí v banke.. .Väčšinou platíme kartami a všetko cez internetbanking... V penaženke drobáky, ked sa ide na trh, alebo aby sa dal kúpiť listok na MHD 😀 😀 😀 No vieš, ale napr. moj starý otec nám dal na Vianoce hotovosť... A odmietam koli tomu behať do banky a ešte hladať kam sa do banky dá dostať s kočíkom... A hlavne za vklady na učet sa platí, tak načo???
Však tie korunky sa daju minuť a bez problemov.. .mna štve skor ten internetbanking... Mám tam prachy a nemožem ich poslať kam mi treba... Mne osobne vadí toto... a je mi fuk v akej mene sa tie peniaze maju posielat, len nech sa to dá.. .pohodlne z domu 😉

najjulinka
3. jan 2009

A ešte čo mna nastvalo, tak , že Policia si pomenila uradne hodiny a manžel mal povyberanu dovolenku a všetko tak sme naplanovali aby sa stihlo... a Polícia proste neuraduje, ževraj koli Euru... 😠
Takže mne je fuk čím sa platí, len nech človek vie vybaviť čo potrebuje a nie že koli tomu plno veci nefunguje....

yvetta
3. jan 2009

no to prave som chcela napisat aj nam dali stari rodicia hotovost im nevysvetlis, ze mat prachy na ucte 😀

kili
3. jan 2009

najjulinka, nefunguje ti internetbanking? ja som včera posielala, ale ešte furt nezobrazuje, koľko tam máme, ani nechodia SMS, ale posielať sa dá. Ale je to dobrá blbosť, keď do teraz ukazovalo aj Eurá a teraz to zrazu nevie 🙄

najjulinka
3. jan 2009

píše mi, že možem zadať len budúcu platbu s dátumom od 5.1., nemožem zadať, že v tomto momente platím... Snad som to dobre popisala... 😅
No a kým nie je zaplatená poistka, tak sa na aute nepovozíme... A kým nenabehnu predavajucim na MMB peniaze, tak dovtedy mi to nepošlu... A tým to všetko dlho trvá 😖

gijar
3. jan 2009

chapem 😉

kili
3. jan 2009

naj, a akú máš banku? ja TB, nevšimla som si nič, že by písali o 5.1., ale moc som si to nevšímala. A kupovala som niečo od dvojičkovej tu na MK, takže tá mi verila, tak to dnes už aj poslala 😵 😀

najjulinka
3. jan 2009

slovensku sporitelnu mám.. .koli bankomatom - je ich najviac...

mima1
3. jan 2009

u nas rano v obchode na velkeeeeeeee prekvapenie vsetko islo hladko. a to mali problem vydat v sk ked nebolo euro. dobre ze si nezobrala kalkulacku a nepocitala kolko ma vydat. teraz vedela hned. ale mam pocit ze im nahodili daky program. no platila som pre istotu kartou lebo skusenosti mi napovedali ze ak mi bude vydavat tak to nebude gut. trosku som ich podcenila 😀 😀 😀 😀
no vcera to bolo horsie u nas v meste. kedze nemali dost zasob v obchode € tak som si nechala vydat v sk este. inak ludia robia paniku. nakupuju len aby im rychlo zmenili €. neviem co stresuju ved casu dost. 😎

najjulinka
3. jan 2009

mima1 tiež si myslím, že zbytočná panika v tomto... Ale to v telke robia paniku a starí ludia sa na to chytia, že aka katastrofa sa deje 😨 🤐 😒 😀 😀 😀

dadka212
3. jan 2009

Mima presne mi to príde, že v TV zbytočne stresovali, ja som včera potrebovala sunar kúpiť tak rekuže idem do obchodu, som sa bála aká invázia tam bude a skoro nikoho, pokladne išli dosť rýchlo a pokladničky vydávali eurá ako keby to robili odjakživa 🙂

Najjulinka banky vraj plnia funkciu ako keby zmenárne do 5.1. som tam tiež potrebovala poslať prachy a nedalo sa 😖 ale ma upozornili, že keď budem platiť kartou aby som si odkladala bločky lebo vraj sa môžu vyskytnúť nejaké problémy, tak aby nám nestrhli viac, aby som si potom skontrolovala výpis z banky 😝

mima1
3. jan 2009

a dokonca som zaznamenala aj zvyseny pocet 5000,- pred vyplatou. 😀 😀 ja som prveho januara mala v penazenke presne 21,5 v korunach. dnes som platila kartou a stale penazenka prazdna.

ale ked si to tak vezmeme tv vzdy robia halo pre nic. oni ako keby mali radost z toho alebo co. opakuju dokola to iste co bude a aby sa ludia pripravili a nakoniec zistia ze nic z toho nebolo.
to ako dr.ILko ked hlasi pocasie... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sassi
3. jan 2009

u nas ma,om meste nema každy obchod portál, takže platím v hotovosti
kartou iba v zahraničí, alebo ak ideme do TESCA

tiež preto, že za platvu u obchodníka mi VUB učtuje 4,50 poplatok
za vyber v bankomate 6,- (ale matersku vyberiem na 1x takže to mam len 1 poplatok)
ale mam už aj m-bank konto a to už funguje normálne aj prevody, všetko
asi prejdem k nim - aj kvoli poplatkom, aj kvoli kiksom, čo mi už VUB stihla narobiť 😠
len jedna nevyhoda je v m-bank, že sa neda vkladať na učet v hotovosti 😒 a to niekedy treba

adoracion
3. jan 2009

kurz libra euro 1.007 pri premene penazi nebude trebat privela pocitat jak to bolo pri SK. no dufam teda ze to uz nepojde nadol a ostane to okolo 1 🙂