Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

kili
3. jan 2009

adoracion, to vážne libra tak klesla? ja to ani nepozerám a furt rátam okolo 65 😀 som dobre mimo 😀

sassi
3. jan 2009

kili - už pred vianocami bola okolo 34,- SKK
zistovala som, lebo som chcela dať doviezť niečo z NEXT a tam preratavali libru po 44 - 46,- SKK
aj to bolo okrádanie - okolo 10,- SKK na 1 libre!
tak som to nechala nakoniec tak

ale ja si pamätám Libru aj za 72,- ... ved aj Dolár bol kedysi za 50,- 😉

kili
3. jan 2009

bože, to fakt príšerne klesla, to už hádam aj ľutujú, že neprijali euro 😕
no ja som fakt v tomto úplne mimo. som tu aj čítala, že Kč je 1,1 a ja furt rátam 1,22 😅

sassi
3. jan 2009

a polsky Zloty pri prepočte cez € je pod 8,- SKK ! Predtým bol 10,- SKK

ved aj preto som písala, že sa robiť v zahraničí už ani tak neoplatí ... ked prerátaš v aktuálnom kurze ... a bude to podla mna iba horšie, podla mna sa aj na SK musia časom zvýšiť platy (aj ceny) na nejaký europsky priemer ...

kili
3. jan 2009

no dúfam, že to bude v poradí Platy a potom Ceny, ale asi nie 😝

adoracion
3. jan 2009

Ja si myslim ze sa este stale oplati ja po zratani mam len matersku a ten child benefit mam za mesiac viac ako moja mamka co pracuje 160 hodin mesacne a to pritom sedim doma na zadku!!!

adoracion
3. jan 2009

samozrejme zivotna uroven a ceny sa porovnavat nedaju na slovensku a v UK ale az taky rozdiel tam uz nieje proste na Slovensku sa usetrit neda pri troch detoch ja ked som este pracovala som za polroka nasetrila na dovolenku pri mori pre celu rodinu.

sassi
3. jan 2009

ale da
my mame 2 deti a v platíme každy po 2 poistky
aj pri mori sme boli, každy 2. rok ideme - aj ked žiaden exklizivny all-inclusive - ale nortmálny slušny hotel aj so stravou si zaplatíme
aj byt prerábama - vlastný
aj tu aj všade vo svete pečene holuby do huby nelietaju - kto chce mať, musí sa obracať - či s eurom alebo bez neho

možno su v zahraničí väčšie sociálne dávky - ale zasa sa za vela vecí platí, čo su tu "zadarmo"

nemožeme porovnávať životnu uroven SK a Nemeckom alebo UK, a už vobec nie so severskými štátmi
ale ja myslím pozitívne a verim, že to bude teraz lepšie 🙂

adoracion
3. jan 2009

tak ja neviem beriem to podla mojej rodinky mojim rodicom sa to nikdy nepodarilo aby mohli ist k moru kazdy druhy rok a mohli sa snazit akokolvek i pracovat i vodne i v noci. som rada ze im mozem teraz pomahat ja

sassi
3. jan 2009

no vieš - my nemáme na sebe nejaké značkove handry (ak tak zo sekáču alebo bazariku)
nefajčíme, manžel netipuje, nechodíme do reštaurácií, neminame na nič zbytočné
na čom nešetrím je kvalitna strava a slušne bývanie
a deckam miesto kopy hračiek platíme radšej životnu poistku so šetrením ... tak isto sebe

su mesiace, že vyjdeme natesno ... ale vždy to nejako vyšlo 🙂
dokonca nemáme ani dlhy - ak nerátam notebook na splátky

všetko je otázkou priorít
aj na SK sa da slušne žiť, len možno odrobíš viac hodín na to - čo je samozrejme nespravodlive
ale nie je to až tak zle, že by sme tu boli daki chudáci, čo si nemožu nič dovoliť
myslím, že ked obaja manželia pracuju, tak sa to da

kili
3. jan 2009

no jo, len niekedy nemôžu obaja manželia pracovať a vtedy je to hrúúúúza 🙄 😝

mikalove
3. jan 2009

sassi,aj ja si myslím,že ak obaja pracujú tak sa aj tu dá slušne žiť,stačí rozumne mínať peniaze.kto každy mesiac nakúpi somariny ,kt.nepotrebuje tak je jasné,že nikdy nič poriadne nebude mať ani sa z domu nepohne...dolár fakt poriadne klesol,sestrernica prišla v lete a nariekala ked si zamenila,už im nestačilo pár dolarikov na celú dovolenku...ešte nemame doma ani jedno slov.euro 😀 ,len tie čo zostali z dovolenky 😅

sassi
3. jan 2009

mama vyberala z bankomatu a tiež jej nadalo nove bankovky
my ked chceme mať, musím aj ja zarabať popri MD ... čuduj sa svete - da sa to
aj pri dcere som šla od roka do roboty, teraz robím na dohody

nie som ten typ, že budem vyplakávať, ako na nič nemám, ale pritom budem na zadku sedieť 🤐

sassi
3. jan 2009

kili, to je hruuuza všade, ked nemožu obaja partneri pracovať, aj v UK , aj v Dánsku je pre bežných ludí pomaly nutnosť aby pracovali obaja
a tiež je tam kratšia materská ... no neviem, kolko žien si tam dovolí byť s dieťatkom 3 roky doma 😉

samozrejme, ak manžel nie je riaditelom či majitelom prosperujucej firmy ...

telinka
3. jan 2009

no kocky konecne sa mi to tu dobre cita...nemam rada len to vecne nariekanie ako je u nas zle , sassi mikalove...ste moji ludia 😉

sassi
3. jan 2009

telinka
myslíme Euro-optimisticky
a bude dobre 😀 😀 😀

kili
3. jan 2009

mne sa strašne páči: peniaze vždy boli, budú, ale nie sú 😀 , no fakt zlatá pravda

najjulinka
3. jan 2009

sassi ale zlotý za 10 Sk bol dost dávno.. .už sa to dosť dlhú dobu točí okolo 8 Sk... a myslím 8 Sk to vyjde či to počítaš cez € či priamo z Sk 😀 😀 😀 Moji rodičia ako kleslo Zloty, tak povedali, že už sa do Polska oplatí ísť po čokolvek.. .že pri takom kurze je všetko lacné... My sme auto nemali a hlavne deti pasy, tak len čo mi doniesli... Ale oni tam normálne skočili do ktorohokolvek hypermarketu, žiadne behačky po trhoch a hladanie najlacnejšieho.. Pri tom kurze všetko bolo lacné oproti Sk... 😀

kili
3. jan 2009

no my sa tešíme na €, že pôjdeme nakupovať do rakúska, kde je lacnejšie 😀 , doteraz sa nám nechcelo zamieňať, teda zamenili by sme a keby sme neminuli, tak by nám chýbalo, že máme peniaze v €, proste nemáme ani koruny, teda teraz už ani euro nazvyš 😔

sassi
3. jan 2009

ani my nechodíme na trhy, to som nebola 15 rokov, ale do Biedronky (niečo ako naš LIDL) to je najbližšie a normálne do mesta do obchodov
oplatí sa všetko - hlavne stavebné veci, oblečenie a potraviny
na jesen bol Zloty ešte okolo 9 ,- SKK ... a stále klesá 🙂 som zvedavá, ako dlho to vydrží

najjulinka
3. jan 2009

klesá a klesá.. .a Naši chodia do LIDLu a tiež myslím do Biedronky... Oni chodia na jedlo... 😀 😀 😀

No mne sa tiež Euro páči v tom, že možem v pohode Rakusku nakupiť a dať do učtovnictva bez väčších problemov... a to čo v Rakusku v IKEA nestojí ani 10€, tak u nás vyše 16€ 😖 Akurát, že nikto od nás sa nechystá za segrou do Viedne, tak neviem či mi bude mať kto nakúpiť... Pre nás cesta do BA a W je už skoro zanedbatelný rozdiel... 😀 😀 😀
Ešte čo by ma potešilo okrem Eura je asi, keby nebol potrebný žiaden doklad pre deti na cestovanie v rámci EU 😀 😀 😀 Lebo takto je každá hranica pre nás prekážkou...

sassi
3. jan 2009

najjulinka ty cestuješ s deťmi von bez dokladu?
a keby sa nebodaj niečo prihodilo?
ja cestujem aj tak vždy s pasom a zdravotným euro-preukazom, a my dopspelí na OP

ja my tak budeme penaize meniť, lebo my mame bližšie do Ostravy do AVIONU (IKEA, CA, HM a spol.) 😖
škoda že sme nešli s čechmi, madarmi a poliakmi spolu 😒

kili
3. jan 2009

sassi, však to je jedno, aj tak by si musela meniť Sk na Kč. a ževraj je super, že sme išli tak skoro, že sa nás nedotkla finančná kríza 😕

sassi
3. jan 2009

no ved predtým hej
ale teraz by to bolo pre nas dobre
aj ceny by sa museli viac zrovnať
ale niekolko rokov z toho asi budeme profitovať, že tam vyjde lacnejšie niečo
vraj minimalne 5 rokov oni nepojdu do Euro-meny

kili
3. jan 2009

sassi, teraz neviem, to češi nepôjdu do eura 5r? ja že na budúci rok už majú aj oni

ikke
3. jan 2009

...prosim vas (manzel mi dal za ulohu sirit na slovensku osvetu 😀 ), neviem to najst v niejakych oficialnych pravidlach slovenciny, ale znaky roznych mien ako $ £ ¥ a aj nase € sa pisu PRED sumou,
teda: € 100
nie: 100 €
😉

sassi
3. jan 2009

kdeže
v TV hovorili, že nebudu prijamť dalších členov minimálne 5 rokov
ešte by vraj prijali bez všetkého Švajčiarsko a UK - ale oni nechcu isť

telinka
3. jan 2009

vraj nikto 5 rokov nepojde 😕
ja neviem preco mam pocit , ze sme pre nasich bratov menejcenni 😖 ...mam tam zenateho brata , no a minimalne jeho rodina a zmamy nas maju v podstate za chudobu..nehovorim ze vsetci , ale tito urcite ☹

sassi
3. jan 2009

ikke
dik, beriem si príklad 😀
ano ma sa to tak písať
aj mam na cenovky tak musela 😉
napr 30,- SK ale € 1,-

kili
3. jan 2009

ikke, dik, aj som to vedela, ale úplne zabudla.
ešte by ste ako adminky mohli šíriť osvetu, že "4tt" sú 4 týždňe tehotenstva, lebo každý to používa ako týždne 😀