Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

tilly
17. dec 2007

elise, ja neviem, ja som popri materskej zarábala, ja ani neviem, koľko mi mesačne chodí 😒 a ja sa väčšinou svojej materskej ani svojho zárobku ani nedotknem, ciciam muža 😀 ale nie, to bol jeho nápad, aby som nevyťahovala z účtov, že si mám pýtať peniaze...

monkey, ja dúfam, že nie, lebo na tú prvú skupinu sa necítim a do tej druhej by som teda nechcela spadnúť...
ale zas na druhej strane, aký stav sa berie ako bohatý a aký ako chudobný ...

elise
autor
17. dec 2007

tilly ja sa trochu bojím pri prechode na euro, máme hypotéku tak neviem ako sa nám to odzrkadlí na anšich príjmoch od januára sa chystám do práce ale ked priemerný plat mám cca+-500 euro tak neviem ako budeme splácať hypotéku platiť účty za elektriku....a chceli by sme druhé bábätko tak neviem a bojím sa ako to potom bude 😒 😒

tilly
17. dec 2007

inak, toto je hrozné, táto neistota, ja to tak sledujem, že skoro každá rodina má nejakú neistotu v niečom, väčšinou to býva kvôli hypo... a nie sú tie úvery nejako zabezpečené?

elise
autor
17. dec 2007

tilly založili sme náš dom aby sme si ho mohli postaviť a zarábame s manželom celkom slušne (teraz som na rod.dov. ale predtým boli fajn naše príjmy) preto sme sa rozhodli pre hypotéku a dieťatko sa nám podarilo po 6 rokoch snaženia tak bolo plánované a tešíme sa z neho, ael bojím sa prechodu na euro. zabezpečili sme si aj životné poistky, aj si niečo odkladáme ale aj tak je to ťažké 😒

tilly
17. dec 2007

ja viem, viem, že je to ťažké, ale nebude to také zlé, veď ste na tom možno lepšie ako 70% tohto štátu, klídek 😉

elise
autor
17. dec 2007

tilly aj ma napadla pozitívna vec, 😉 ved nemusíme si meniť peniaze ked nám výjde našetriť si na neakú dovolenku 😀 budeme mať vlastné origoš prachy na EU 😉

tilly
17. dec 2007

elise, no jasne, veď som písala, že nebudem musieť meniť peniaze, keď pôjdem na nákup... ale môj muž občas zarába v eurách, tak už ani nemeníme, máme zásoby 😀

elise
autor
17. dec 2007

tilly 😀 😉 😎

nadhera
17. dec 2007

tiez sa obavam dalsieho zdrazovnia - vobec po euro netuzim, aj tak je tu chudoba /na vychode/. s mestekami budeme chodit - takze na vianoce si nepodaruvavajte penazenky ☹ ale batozteky.

julia225
17. dec 2007

ja sa tesim, ze sa zmeni mena, lebo bude moj drahy konecne ochotny robit aj na SK, kedze plat na SK sa mu zda smiesny... samozrejme ze platy nepojdu hore hned, myslim ze to je nas velky krok... 😉

roasha
17. dec 2007

dievcata,len aby sme neplakali za starou dobrou korunou,ako greci za drachmou,a taliani za lirou. 😢 predsa je rozdiel zaokruhlit korunu,ako euro. 😖 a ceny porastu tak ci tak,a urcite nebude nikto pochybovat,ze nasim politikom je to pri ich platoch srdecne jedno. 🙄

alionuska
17. dec 2007

A ja som asi pesimistka,ale myslim si ze to nebude na nic dobre.Pamatam si dobu,ked po neznej revolucii slubovali,ze o take tri styri roky sa budeme mat dobre ako nemci a nejako som to nepostrehla.Ved napokon,my s tym nic nenarobime.Na to su tu iní aby tahali za spagatiky.Nechajme sa prekvapit ako nam bude dobre... 😒

zuzkafuny
17. dec 2007

Ja sa celkom teším... len keby zvýšili aj platy na úroveň iných európskych krajín... ale budeme sa mať tak isto... 😒 ale mohlo by to byť lepšie...

milhaus
17. dec 2007

neviem či sa alionuska budes tešit ked si prepocitas matersku na euro a zistis že nemec zarobi asi tolko za tyžden

elise
autor
17. dec 2007

rodičovsá výjde tak 120 euro, čo za to kúpime deťom? 😒 ☹

elise
autor
17. dec 2007

a rodinné prídavky čo je teraz 540 korún budú cca 14 euro ☹ bude to bieda 😒 😠

alionuska
17. dec 2007

Milhaus,ja uz matersku nemam.Dostavam iba580 sk rodicovsky prispevok na dieta ako matka starajuca sa o dieta do sest rokov.To snad ani prepocitavat netreba.Mimochodom ja som nenapisala,ze sa tesim.Skor mam z toho strach.Este,ze mam mojho draheho... 😀

tilly
17. dec 2007

alionuska, možno keby sa nepotrebovalo nabaliť toľko vlád a ľudí, tak by sme sa už mali ako nemci 😉

olianko
17. dec 2007

to aby som si isla uz kupit mesec na tie drobaky 😀

alionuska
17. dec 2007

Tilli,my sa ako nemci nebudeme mat nikdy ☹ Ako sa vravi,nedobehneme ich aj ked im pojdeme oproti. 😠 Olianko,si mi pripomenula mojho draheho,lebo ten mi povedal,ze by sa oplatilo rozbehnut biznis...zacat vyrabat take mesce na mince,lebo tie nase penazenky ten napor drobnych nevydrzia... 😀

olianko
17. dec 2007

alionuska a som zvedava co budem vyberat z bankomatu 😕 😠 spravia nejaky na drobne?

alionuska
17. dec 2007

No tam si len navolis kolko toho chces a stlacis taky gombicek a bude ti to padat,ako ked vyhras jackpot v kasine... 😀 😀 😀

olianko
17. dec 2007

len aby malo co padat 😅 😉

etuska
19. dec 2007

My sme si povedali,ze pojdeme toto leto s celou rodinkou(3-ja) do zahranicia na par rockov zarobit peniazky na vlastne bývanie. Ved preco dostavat tu 500Eur mesacne,ak mozem vonku za tu istu robotu zarobit minimalne 3-4x viac ☹
Bohuzial,nasa vlada tlaci mladých ludi k tomu aby opustali Slovensko. My sme sa rozhodli odist spolu,no kolko manzelstiev na takom oddelenom zivot. style stroskotalo ☹

ikke
20. dec 2007

vsetko ma svoje pre a proti.
v mnohych krajinach EU rodicovska dovolenka napriklad neexistuje vobec - v holandsku konkretne je materska cca pol roka a dostavas tusim cca 75% platu, ak si pracovala, po pol roku nedostavas nic a este ta vacsina zamestnavatelov nuti ist do prace, inak ti samozrejme miesto nikto tri roky drzat nebude.
a co sa tyka cien, tie treba rozdelit na dve casti:
- produkty, ktore "vyraba" prevazne stroj -> to, co kupite v supermarketoch, obchodnych domoch a pod., to je tu v holandsku priblizne na rovnakej cenovej urovni ako teraz na slovensku, obcas lacnejsie, obcas drahsie 😉
- produkty, ktore musi pre zakaznika pripravit ludska sila -> restauracie, kadernictva, vstupenky do divadla ale aj napr. doprava (niekto musi vlak/autobus odsoferovat atd.), proste tam, kde to bez drahej domacej pracovnej sily nejde -> tie ceny su niekolkonasobne vyssie nez na slovensku
(-> dalsia kategoria su nehnutelnosti, ale to je skor dane regionom)

je len otazka, ako sa s tymito dvoma kategoriami vysporiada slovensko -> v tej prvej by ceny nemali ist hore, lebo zakon trhu by to proste nemal dovolit - ked bude na slovensku drahsie, budeme nakupovat spotrebny tovar v okolitych krajinach...
-> v tej druhej asi na slovensku ceny porastu, a tam je to zase otazka, ci zamestnanci dostanu na vyplate primerany podiel z toho, co "vyrobili" 😔 resp. naopak, ak bude pracovna sila drahsia, ceny porastu, ak budeme na slovensku pracovat za "patpatdesiat", ceny by nemali rast

toz to hovori "sedliacky rozum" cloveka bez ekonomickeho vzdelania... 😅

etuska
20. dec 2007

Ikke, dobre si to vystihla 🙂 Mne sa napríklad páči na Slovensku práve to, že maminy mozu ostat doma aj 3 rocky(ak manzel dokaze financne zabezpecit rodinku-preco nie?)-ale takých rodín až tak veľa nie je....
Ja osobne by som chcela ostat doma s 2.+3. babom dlhsie, kedze by som chcela aby vyrastali spolu. Pri dcérke som šla do práce ked mala 14.mesiacov a to rovno z VŠ,takže som si žiadnu materskú neužila 😒
No ale na to, aby sme mali kde tie deturence vychovavat potrebujeme peniazky a preto sme sa rozhodli odist do zahranicia. Ano-vsetko ma svoje pre a proti....no nam sa to javi ako super napad prave teraz pred nastupom Eura na SVK. 😉

elise
autor
31. dec 2007

tak sa nám to euro približiluje je to taká neistota čo bude 😉

elise
autor
17. jan 2008

v júli začne platiť že v obchodoch budeme vidieť aj cenovky v eurách čo myslíte budú vyššie po prepočítaní?
myslím že v hotovosti od januára 2009 budeme platiť málo lebo by sme museli pri sebe nosiť meštek, kedže s bankovkami sa stretneme málo a asi platiť kartou bude výhodnejšie. my už teraz kartou platíme

ikke
17. jan 2008

😀 😀 😀
elise, to s tym mestekom je tak uuuzasny mytus... 😀 😀 😀 😝
kolkokrat za posledny rok si obchode platila menej ako 150 Sk (cize 5 euro-bankovka)???

yonanevi
17. jan 2008

no to bude zle ked pride euro na sk nechcem strasit ale to tak bolo v kazdej krajine na zaciatku aj nemci nadavaju na euro ze ako sa im dobre zilo ked boli este marky, ale poviem vam ze ked porovnam ceny na sk a v nemecku( kde teraz zijeme) tak na sk uz je tak draho ako v nemecku, vazne este by som povedala ze sk je drahsie co sa tyka kozmetiky, oblecenia, v restike to je uz najedno akurat na sk je lacne snad sluzby a doprava, a trocha byty ale to su uz skoro take drahe ako v mnichove 😠 som pozerala realitky ze kolko stoji byt v ba a kolko v mnichove tak vam poviem ze sa na sk ludia zblaznily dat 4mil za maly bytik to nie je snad mozne
a k platom ani v nemecku to uz nie je to co bolo priemerny plat normalnych ludi je okolo 1300eur jasne ze niekto ma viacej a su aj ludia co maju menej zalezi od prace, takze ani to tu nie je super ale asi lepsie ako na sk
pre nas co sme vonku to bude vyhoda aspon si nemusime menit ale poviem vam ze mi ide srdce prasknut ked si menim 100eur a dostanem iba 3300sk co 1000 eur pred par rokmi bolo vyse 4000sk 😠 no co treba sa pripravit na krutu realitu