Ako vychovávate deti zo zmiešaných manželstiev?

bellasandra
9. apr 2008

Ahojte, neviem , či tu uz je podobná téma, ak hej tak sorry 😉
Ale zaujíma ma, ako si ziju rodinky, ktoré su zmiesané- či rasovo, nábozensky alebo inak.
Ci ste rozmýšlali nad tým ako vysvetlite svojim detom , prípadné odlisnosti ...a tak 😉

bubba
15. máj 2008

ta co to tu na vrchu svieti koho fotka? 😉

karolinkafe
16. máj 2008

Baby nechcem vas tak kruto zrusit, ale to o tych jazykoch je uplna blbost a vyplod fantazie nejakeho srandistu 😒 😅

karolinkafe
16. máj 2008

Je slovenčina najťažší jazyk na svete?

Po internete „plachtí“ list s názvom 10 najťažších jazykov na svete, v ktorom sa tvrdí, že najťažším jazykom je práve náš jazyk. V posledných dvoch dňoch prišlo do Jazykovedného ústavu niekoľko desiatok listov s otázkou, či je to pravda a či má s tým Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV niečo spoločné.

Ako môžeme mať s tým niečo spoločné, keď je list plný trápnych jazykových chýb? Pisateľ, ktorý sa podpísal ako prof. Doc. Vladimír Trnka, nevie, že my jazykovedci sa píše s tvrdým y, nie s mäkkým i (mi), že v slovenčine sa nepíše tým, ale tím, že máme byť hrdí na to (nie nato), že spisovne je fínčina, kórejčina, aramejčina (nie fínština, kórejština, aramejčtina), že gramatika je taká (nie tak) komplikovaná.

Nikto z jazykovedcov by to takto nenapísal, nehovoriac o čiarkach, ktoré sú pre pisateľa španielskou dedinou. Nie je to teda jazykovedec. Ale kto to je? Nevieme to, ale o ňom vypovedá sama forma i obsah listu. Obsahovo je to úplný bluf, či ako by povedal Vajanský, blúznica, kým naši mladí by to mohli nazvať totálnou haluzou.

Nie je totiž pravda, že slovenčina je najťažším jazykom na svete a že by sa na tom mali dokonca dohodnúť nejakí vedci z Paríža alebo že by to mal už osem rokov skúmať nejaký „Ústav jazykovedcov“ v Berlíne. Pravda je taká, že slovenčina patrí skôr medzi najľahšie slovanské jazyky. V lingvistickej typológii sa hodnotí ako pomerne jednoduchý a pravidelný jazyk.

Ak si spomenieme na to, aké množstvo nepravidelných slovies je v románskych a germánskych jazykoch (francúzština, nemčina a i.), zistíme, že slovenčina ich má len poskromne (napr. typ jesť, jedia). Slovenčina nemá ani také množstvo časov ako napr. južnoslovanské jazyky, gréčtina či klasická latinčina.

Má menej skloňovacích vzorov ako napr. čeština. V 1. osobe prítomného času má na rozdiel od staršieho stavu zovšeobecnenú slovesnú koncovku –m (napr. oproti češtine, kde je –u, -i aj -m: vedu, píši, volám). Pomerne jednoduchý je aj náš fonologický systém.

Čo sa týka pána Trnku, ktorý uvádza súpis („rubriku“) najľahších a najťažších jazykov, dá sa o tom povedať len to, že sú tu len „nacápané“ jazyky bez ladu a skladu, jazyky, o ktorých počul alebo ich nejakým spôsobom pozná.

Keby bolo jeho poznanie jazykov sveta na vyššej úrovni, určite by pri ľahkých nezabudol na indonézštinu a pri „ťažkých“ zasa na baskičtinu, predindoeurópsky jazyk, ktorý sa nevedel naučiť ani jeden z najväčších polyglotov všetkých čias Wilhelm von Humboldt, a nemohol by vynechať ani írčinu, gruzínčinu, príp. severoamerické indiánske či eskimácke jazyky. Ale aj tak: uvedené jazyky sú zložité len z nášho pohľadu. Je známe, že deti sa naučia všetky jazyky sveta za približne rovnaký čas, čiže všetky sú rovnako ťažké či ľahké.

Dalo by sa súhlasiť s tým, že komplikovanými jazykmi z hľadiska zvládnutia pre cudzincov sú čínština, japončina, kórejčina a arabčina, ku ktorým pristupujú aj špecifické písma. Ale prečo sa sem dostala aj fínčina a maďarčina, vôbec nie je jasné.

Pripomína to skôr žart, ktorý možno nájsť v nemeckom variante na internete: V Európe existujú dva extrémne ťažké jazyky: maďarčina a portugalčina. A maďarčina je dokonca taká ťažká, že ju neovládajú ani Portugalci. Perzštinu zasa možno považovať za ťažkú len v dôsledku množstva cudzích (arabských) slov, ale to isté platí aj o turečtine.

Azda netreba vyvracať všetko, čo pisateľ v tomto texte uviedol, pekná je však cifra, že slovenčina má 465 výnimiek, a zaujímavý je aj údaj, že cudzincovi trvá dvanásť rokov, kým si osvojí slovenčinu. Čo je to „mobilita slov a slovných spojení?“ Že by sme mali sedem pádov naozaj len my?

Grafémy y a i takisto nie sú našou výnimočnosťou, tie má aj ruština, čeština a poľština. Skloňovanie podstatných a prídavných mien je známe zo všetkých slovanských jazykov s výnimkou bulharčiny a macedónčiny. Rody poznáme z viacerých európskych jazykov, stačí si len na ne spomenúť. Prečo by malo byť spodobovanie iba výsadou slovenčiny? Že by slovenčina bola jediným jazykom s dvojhláskami? Má ich napr. taliančina a rumunčina.

Čitatelia, ktorí sa chcú dozvedieť objektívne fakty o type slovenského jazyka, by mali skôr siahnuť po štúdiách Ľudovíta Nováka, Jozefa Ružičku a Viktora Krupu, ktoré sa nachádzajú v zborníkoch Studia Academica Slovaca, príp. aj po staršom úvode K. Horálka Úvod do studia slovanských jazykov a po novších Jazykoch sveta (Bratislava, Veda 2005) a Písmach sveta (2000) Viktora Krupu a Jozefa Genzora.

Ak si chcú prečítať o mýtoch, ktoré vznikajú okolo nášho jazyka i jazykov iných, môžeme odkázať na príslušnú kapitolu v knihe Mýty naše slovenské autorov Viktora Krupu a Slavomíra Ondrejoviča (Bratislava, Academic Press 2005), elektronicky tu.

Slavomír Ondrejovič
riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV
27. november 2007

karolinkafe
16. máj 2008

Takze smola, nehovorime najtazsim jazykom, prave naopak, hovorime jednym z najlahsich slovanskych jazykov. 😅 Aj ja som sa potesila, ked som nasla ten clanok, ze slovencina je najtazsia, ale moja radost netrvala dlho 😅

devlin
16. máj 2008

ahoj karolinka, jasne, ze je to blbost, to pisal nejaky "inteligent" 🙂 podla mna je to aj dost subjektivne, ktory jazyk je tazky a ktory nie... Ja sa teraz ucim na skusku z anglictiny a hoci je vraj najlahsia, mam velmi negativne subjektivne nazory na anglicke fonemy, morfemy, lexemy, grafemy atd. momentalne 😀 😀

lilu18
16. máj 2008

🙂 ahojte,ste tym jazykom dali.Teda na Sk už žijem koprc rokov a stale mam sem tam problem ake i napisat a to iste nie som sama. 😀 A rozpravat uplne spisovne..no to teda neviem ci daky SK vobec vie 🙂
Devlin o 3 tyz aj mna caka skuska-skor test z angl.Tak sa uc aj za mna,ja nestiham 😀

devlin
16. máj 2008

lilu, budem sa snazit 🙂 aj ked uz som KO, ucim sa uz skoro tyzden cele dni 😖 A aky test to je? chodis do nejakeho kurzu alebo studujes?

lilu18
16. máj 2008

na statnu jazykovu š.-chcem mat k tym jaz.aj papier 🙂

monkula
16. máj 2008

Ja mám síce málo zmiešané deti, moja svokra je Poľka, ale chcem vám len povedať, že podľa mňa sú najkrajšie deti práve takéto mixnuté..
neviem ktorá z vás má také krásne malé brčkavé tmavé dievčatko, ale tak som sa nad ňou rozplývala, až si manžel myslel, že mi šibe, len som mu otáčala notebook, že ahaa, aká krásna aj tu aj tu... 😀 😀 😀

lilu18
16. máj 2008

no ved aj ja si myslim 😀 😀 😀 ,len skoda,ze kopec ludi nie

monkula
16. máj 2008

Lilu, nepostrehla som, odkiaľ je otec Vivien?
A rozplývala som sa nad dcérkou Nipy, Philipou... 😵 😵 😵

bluebell12sr
16. máj 2008

Karolinkafe, mas pravdu, ja som o tom tiez citala, jedna z tych fam, ktore sa po internete rozniesli rychlostou svetla 😉 ... a najhorsie na tom bolo, ze originalny clanok bol taktiez plny gramatickych chyb 😨 xxx

jankando
16. máj 2008

no baby, tak som trochu ale len vanze trochu preluskla, co karolinka pisala, ten clanok, ze slovencina je jeden z najlahsich jazykov..no mozno ...pre nas, kedze nas rodny jazyk, mozno niektore jazyky maju viac nepravidelnych slovies a tak, ale skuste naucit cudzinca po slovensky a este aj pekne sklonovat..malo sa ich to nauci a ak ano,tak skor preto, ze ziju so slovakom/ckou a pochytili to "domovo"..hovorovo..ale skuste im vysvetlit preco...no ja podotknem, ze nas ucitelka ucila anglinu a tazko sa jej pri nasich blbych (detskych) otazkach vysvetloval predpritomny ci predminulky cas..
j 😠 😠 😠

sisulik
17. máj 2008

no ja na SR poznam dost cudzincov a ani jedneho ktory by rozpraval ako rodeny slovak..ale za to ako cudzinci hovoriaci nasim jazykom by som im dala jednicku s hviezdickami...

devlin
17. máj 2008

Ahojte baby 🙂
Nejak to tu viazne... 😕 To asi ten vikend a krasne pocasie... Chcela som sa spytat, ako to riesite, prip. budete riesit so sviatkami, ked ste zmiesany par, hlavne ked su/ budu deticky... Ked ste rozneho vierovyznania, budete oslavovat vobec Vianoce? Alebo Mikulasa, Velku noc... Napr. moj priatel vobec nevedel, ze 6. decembra "chodi" na Slovensku Mikulas, na Vianoce k nemu "chodil" Papa Noel, meniny vobec neoslavuju, Den matiek neoslavuju v maji... Najradsej by som vsetko u nas "poslovencila", ale asi budeme musiet najst nejaky kompromis...Dik za nazory 😉

jankando
17. máj 2008

devlin..ja by som tiez najradsej vsetko posloviencila.. 😠 my sme spolu s priatelom 2 a skoro pol roka a uz sme stravili dvojo vianoc spolu...prvykrat bol vydiveny z toho, ake zvyky mame, ale zvykol si..tieto vianoce uz bezal uplne s nami..i mikulasa uz pochopil , i meniny som mu vysvetlila ako funguju, i ked je pravda, ze sam by asi nevedel zistit kedy kto ma meniny, ale ja mu to stale oznamim.. 😅

devlin
17. máj 2008

janka, ja som dokonca zistila, kedy ma MP meniny a vzdy mu blahozelame cela rodina 🙂 (dalo to zabrat, ale nasla som vo francuzskom kalendari), sme spolu 4,5 roka a on vzdy na to zabudne 😀 😀 potom je milo prekvapeny

monkula
17. máj 2008

Sisulik, ta kteraz si trafila klinec po hlavičke..
My sme raz aj s manželom išli z večere a čakali sme na autobus v Bratislave, bolo už dosť neskoro, a na zastávke stáli aj dvaja trošku podgurážení černosi, a aj zopár"smeveľkískinheadi" a začali do nich rýpať, tak ich môj muž schladila a my sme sa s týmto černochom dali do reči a on nám rozprával, že je ženatý, má bielu ženu, syna a že učí na nejakej škole, že sa nám ospravedlňuje za to, že je opitý, ale že niečo oslavoval dal nám TČ, že keď budeme chcieť, nech mu zavoláme, že je Ing. Samko, proste bol strašne fajn, ale nie o tom som chcela, pristúpil k nemu viac podgurážený človek a začal mu rozprávať, že jemu černosi na Slovensku nevadia, že je tolerantný a podobné "múdre" vety a Samka 😀 to urazilo, ako sa môže vôbec niekt opozastavovať ešte nad jeho farbou pleti a povedal mu, Ty si Slovák a nepoznáš poriadne pravopis, ty si Slovák a nepoznáš poriadne gramatiku, ja napíšem diktát bez chyby hocikedym trúfneš si ty? A ty, Slovák, vieš vôbec, kde sa nachádzajú iné mestá ako je BA? A začal ho doslova skúšať, kde leží Trnava a tak, sme sa s mužom smiali, ale prinútilo nás to k zamysleniu, ozaj, koľko Slovákov pozná aj iné mestá, ako t osvoje a blízke okoloie?
Ozaj, sorry, že som sa vám sem vtrela, len som chcela svoj postreh pridať...... 😀 😀

leishmania
17. máj 2008

devlin ved treba oslavovat vsetko..my tak mame cely rok plny sviatkov 😀 ved oslavit sviatok by nemal byt pre nikoho problem...

leishmania
17. máj 2008

monkula 😀 😀 😀

devlin
17. máj 2008

leish, ved ano, lenze co napr. s Vianocami? MP chce, aby k jeho detom chodil uz spomenuty Papa Noel...A podla mna bude cudne, ked deckam budu hovorit jedni stari rodicia, ze Jezisko im donesie darceky, druhi, ze P. Noel...A aj keby sme to nejak zjednotili a urobili kompromis, tak v skolke/ skole atd. im zase budu hovorit nieco ine...A zase nasilu nutit niekoho oslavovat sviatok, ktory mu nic nehovori,sa mi tiez nepaci...To je asi ta nevyhoda mat cudzinca 😉 Ale snad to tie vyhody prevysia 🙂

monkula
17. máj 2008

janka a oni neoslavujú meninky? 😕
leishmania, ty si z Ba, sa ťa chcem opýtať najprv takú citlivú vec, TM je moslim?

devlin
17. máj 2008

monkula, dobre 🙂 MP tiez poucuje Slovakov o gramatike a o slovenskej historii 😀

mamacat
17. máj 2008

leishmania tvoj manzel je akeho povodu? vidim ze si v teme o menach pisala same hebrejske take preto sa pytam. ;)

monkula
17. máj 2008

Tak nech len pokračuje, pretože niektorí sú fakt s prepáčením vymletí... 🤐 🤐
Mne sa na SŠ vždy vysmievali, že som sprostá Maďarka, ale ani keden z mojich spolužiakov a spolužiačok nenapísal také krásne slohy a eseje ako ja, a nehovorím o diktátoch...
Devlin, nech som v obraze, odkiaľ je TP?

leishmania
17. máj 2008

MM je zid z izraela... 🙂

a devlin mne je jedno co budu v skole hovorit...pekne budu poznat aj ockove aj mamine tradicie...

monkula
17. máj 2008

Pýtala som sa preto, lebo keď so mešte bývala v Dúbravke, kamarátila som sa s jednou moslimkou, konvertovala na moslimskú vieru a potom si našla manžela-moslima a mali spolu nádherného synčeka, volal sa Hani a ona bola Zuzka, boal z Komárna, tak či ju nepoznáte... 😀

mamacat
17. máj 2008

moj je zid ale american 🙂 s tymi sviatkami nemame problem, tiez radi oslavujeme vsetko co sa da 😀

leishmania
17. máj 2008

monkula ona chodi sem na stranku ako suzi...na islamskych mamickach ju najdes

mamacat tak vies kolko tych sviatov je 😀 prave som sa chcela spytat odkial si hehe

devlin
17. máj 2008

aj mne, ale potom bude to dieta zmatene 😉 u nas je to trochu komplikovanejsie, lebo oslavujeme rovnake sviatky, len inym sposobom 🙂 tie chybajuce doplnim 🙂