Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

tripplebi
28. sep 2008

wanda - to veľké, to sú ringlóty. my máme také malé guličky veľkosti ako sú čerešne.

tripplebi
28. sep 2008

som trochu googlila, mala by to byť mirabelka

wanda007
29. sep 2008

Tripplebi, asi mas pravdu, budu to ringloty. Ale taky strom si tiez zasad, tie mirabelky su asi trochu kysle, nie?
Inac ja nie som bohvieco v tej zahrade, snazim sa vramci volneho casu, ale mam aj dietatko, aj skolu, aj staru chajdu na rekonstuovanie, aj stareho, aj aj. A tak mi aj marhula tohto roku vyschla... Tak vravim staremu, posad dake ovocne stromky. A on, ze ved uz posadil. Hej, sama slivka v zahrade. To isto myslel na dietatko, ked ich sadil 😠 Je to pripad, ten moj stary.

tripplebi
29. sep 2008

wanda - ringlotu sme mali pri voľakedy pri chate, len sme ju museli zrezať, lebo bola stará a rástla rovno do elektrického vedenia. keď bude príležitosť, tak si ju posadím. ja v podstate tiež nemám veľa času. síce dieťa nemám, ale ideme stavať dom, ďalší prerábať, treba aj peniažky zarábať, psíkovi sa venovať a sem tam si trochu vyraziť aj drahým niekam. 🙂 tie mirabelky sú trochu kyslasté. klasická slivka má podľa mňa lepšiu chuť.

wien
29. sep 2008

inak s tým strihaním stromov by ma to tiež vcelku zaujímalo 😕 máme ich v záhrade kopu, okrem toho sme asi 6 ďalších mladých vysadili a tie, čo tam boli, treba podľa mňa riadne prestrihať. jablone sú mladé, majú veľa plodov, ale tým, že to nie je prestrihané, sú strašne malé. a to som aj kopu poodtŕhala, keď boli malé, aby ich tolko nebolo. a orech chcem ešte jeden - mladý zasadiť. aby sme ten starý veľký mohli niekedy v budúcnosti zruši´t a mali normálnu záhradku, kde sa aj niečo urodí 😅 . tiež ho máme v strede záhrady. dosť nevýhodné...

wien
29. sep 2008

a idem ešte vygoogliť teda to uskladnčenie jabĺčiek na zimu...

wien
29. sep 2008

fíha. takže skladovať stopkou dole a najlepšie zabaliť jednotlivo do papiera. http://www.rkhlas.sk/?ro=2002&ci=19&cl=10

tripplebi
29. sep 2008

takže ja uskladňovať nič nejdem, za prvé nemáme na to takú pivnicu a za druhé by sa mi to nechcelo baliť jednotlivo do papierov. to tie naše jabĺčka radšej rozdám 😀

wanda007
29. sep 2008

pocuvajte, ja by som aj uskladnila tie jablka, aj oddelene do papiera, ale problem je v tom, ze jedna jablon je taka, no, nie na uskladnenie, a druha ma take jablka ako opisuje wien, take vacsie ceresne. Takze nemam co balit. 😒

duskaf
autor
29. sep 2008

My sme dnes oberali a oberali a aj tak je strom plný.

tripplebi
3. okt 2008

dnes sme chceli v záhrade zbierať orechy, ale začalo pršať 😒

duskaf
autor
3. okt 2008

Náš orech nám dal veľa orechov, deti a ja milujeme zbierať ich.

tripplebi
3. okt 2008

u nás zbierať orechy je tiež sranda, lebo nám ich kradne hafan, tak je to vždy o tom, kto bude rýchlejší 😀

duskaf
autor
3. okt 2008

To musí byť zlatučké.

tripplebi
3. okt 2008

duskaf - hej, tak s ním chodíme aj na hríby 😀

veronika13
4. okt 2008

ahojte záhradkárky, tak ja už mám všetko uskladnené, akurát ešte budem zavárať jablka a finito, ale musím vam povedať, že sa teším už na jar, na novú sezonu 🙂

duskaf
autor
4. okt 2008

Veronika, aj ja sa teším, už som skôr písala, že ja tú zimu bez záhradky neprežijem.

veronika13
4. okt 2008

som sa poučila z tohto roku, čo budem robiť inak

duskaf
autor
4. okt 2008

Napíš Veronika, aspoň sa od tebe niečomu priučím.

veronika13
4. okt 2008

no neviem či sa priučíš, možno ty už si skúsenejšia, tak tieto moje dotazy ti budú na smiech 😀
- prvú mrkvu, teda tu skoru nebudem siať, až neskoru a budem ju siať redšie, teraz som ju mala dosť nahusto, tam kde bola redšie, bola krásna veľká
- pomedzi cibuľu nebudem dávať mrkvu, i keď to odporúčajú, mrkvova vňať mi narástla veľmi veľká a zahlušila cibuľu, ta mi zoschla dosť skoro, dám ich ale blízko seba
- teraz ma viac nenapadá 😀

tripplebi
4. okt 2008

ja sa už tiež teším na jar. nie že by som zimu nemala rada, ale mám na jar kopec plánov a už sa neviem dočkať.

duskaf
autor
4. okt 2008

Veronika, nie som skúsenejšia- našu záhradku máme prvý rok, tak som všetko robila tak intuitívne a Tvoje rady veru o rok využijem- ďakujem a čokoľvek ťa napadne napíš, poteším sa veľmi každej rade.

pacna
6. okt 2008

baby kedy zasadit cesnak? potom sa aj prikryva vsak? 🙂

wanda007
8. okt 2008

cesnak mam uz zasadeny 😀 Zasadila som na jar a aj celkom vyrastol, ale som to presvihla a vnate sa mi ako si stratili... Takze tak, takyto som ja zahradkar.
Myslite, ze by sa dali zmrazit jablka? Kebyze ich postruham na mixeri, kravina?

krajcoanka
10. okt 2008

wanda, skús ich zavariť.Ja som robila pred rokom jablk. presnidávky a ešte teraz sú dobré 😝
pačna, ja nič neprikrívam, len ho popychám a je!

ma_se
10. okt 2008

wanda...kludne sa daju zmrazit...ja som ich zavarala tiez ako krajcoanka....a tiez som robila taku dren z jablk,zavarila do 7dcl skleniciek a potom v zime som upiekla piskotu a na to som uvarila tie jablka z vanilk.pudingom...a na to slahacku...a ako pise krajcoanka,vydrzia aj viac ako jeden rok.... 😉

wanda007
11. okt 2008

ma_se, krajcoanka, ja by som ich zmrazila, taku daku dren by som z toho na mixeri. Nechce sa mi zavarat, umyvat flase, plnit flase, varit, chladit... No to nie. Pomixovat, do teglikov, do mraziaka a hotovo. Skusim to, ved uvidim, ci to bude moc bla bla, ked sa to rozmrazi. Len neviem, ci tu zmixovanku mam aj nejako dochutit pred tym zmrazenim, cukor, vanilkovy a tak. Vyskusam to a dam vediet niekedy.

veronika13
11. okt 2008

ja keď som mrazila ovocie (černice, čučoriedky...) tak nasiakli moc vody z mraziaku a po rozmrazení to bola jedna nechutná kaša. Nepoznáte niekto nejaký zlepšovák?
Z jablk som robila presnidavku a tiež som ich postrúhala a zavarila, ešte sa chystám zavárať na kompot. Ja som za klasiku 🙂

duskaf
autor
11. okt 2008

Wandi, mne sa najlepšie osvedčilo na robote nastrúhať jablká a bez cukru v mikroténových sáčkoch zamraziť.