Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

marcela79
13. apr 2009

Jééééj, olivova máš už muškátiky, to je fajn 🙂 Ja tento rok nebudem vysádzať, len chcem presadiť izbové kvety. Dúfam, že som neprepásla ten správny čas 😖 A popri začínaní stavby domčeka by som si chcela rozplánovať záhradu. Budeme mať veľkú predzáhradku, a neviem čo s ňou...
Pre mery13 - i moja mama dáva čiernú fóliu, myslím si, že je to lepšie...

mery13
13. apr 2009

Tak ahojte ,polievači odišli a ja teraz môžem trochu dlhšie posedieť za počítačom .Najprv Vám dievčata dakujem za cenne rady.Ja tiež skoro iba začínam.Ešte pred pol rokom, som bývala na ôsmom poschodí paneláku 28 rokov ☹ Ale stál sa zázrak a ja konečne, mám svoj vytúženy dom a 8 árovu zahrádku 😀 na ktorej sa naotročim ako koník, lebo ja som totiž detajlista.A pokiaľ ide o tú netkanu textíliu tak určite ju kúpim pretože sa mi to zda menej prácne.

sirinka
14. apr 2009

tak ja uz mam vysadene muskaty vonku na zahone...aj gladioly som dala zeme, jeden clematis a tento tyzden uz posadim aj paradajky a cukiny... 😀

olivova neviem, preco ti muskaty zhnili...ja ich mam na silnom slnku, kazdy vecer dobre polejem a su ok...

duskaf
autor
15. apr 2009

Ahojte záhradkárky. ja som minulý rok skúsila dať pod oranžovú mulčovaciu kôru kartóny, ale nejako my stále rastie burina. Mne ide teraz o to mulčovanie so suchou trávou okolo zeleninky, to som sa tu naučila a som netrpezlivá vyskúšať to, tak čakám na prvé kosenie trávy, aby som mohla začať.
Mne svokra do skalky presadila niektoré zo svojich kvietkov aj priesady šalátikov darovala. Tak sa vytešujem. A malú chytilo fúrikovanie po záhradke. 😀

loginka
17. apr 2009

baby mate niektora skusenosti s pestovanim fig?
dnes som si kupila jeden figovnik v BAUMAXE, bola by som prestastna keby zarodil

duskaf
autor
17. apr 2009

Loginka.
My pestujeme figy.
Zatiaľ iba v kvetináčoch v záhradke. A rodia. Minulý rok sme si kúpili aj v Baumaxe, a už má jednu maličkú figu. Ale teraz je bez listov, lebo keď minulý týždeň padali krúpy tak mu ich potrhalo a vyschli, ale púšťa nové.

sirinka
17. apr 2009

duskaf ja som pocula, ze tej mulc. kory musi byt min 10cm hruba vrstva aby zabranila rast burine...ktovie...

duskaf
autor
17. apr 2009

Sirinka, asi to tak bude. Mala som kúpiť obyčajnú hnedú mulčovaciu- tá je lacnejšia a na to nasypať tú oranžovú- tá je dosť drahá. Ale vtedy som ešte nemala žiadne skúsenosti.

loginka
17. apr 2009

duskaf, skusim figu zasadit do zahrady, uvidime 🙂

ankam
17. apr 2009

dievcata a uz mozu byt muskaty vonku???ja mam este vo vnutri na oknach 😖

a s tou korou ja kupujem obycajnu hnedu a stale dosypujem-klebo sa bud scvrkne na slnku a potom jej niet 😀
a burina mi nerastie,lebo mam pod nou taku ciernu foliu-neviem ako sa vola,ale prepusta vodu(je to taka textilia)a burinu nepusti-je to super 🙂

angelik
17. apr 2009

muskaty som dala von a dari sa im, len asi by bolo dobre sledovat predpoved pocasia, ci nebudu hrozit nocne mraziky v pripade ochladenia(traja zmrznuty este neboli)

ankam
17. apr 2009

no ved ja vecsinou davam az po tych zmrznutych aby mi nahodou(neskapali)lebo sa mi pocasko nece sledovat 😀

sirinka
17. apr 2009

ja mam uz vysadene muskaty na zahone...

kili
17. apr 2009

my furt nič, som už z toho nešťastná ☹ , nemôže sa totiž doviesť zemina, až potom, ako sa spraví fasáda a tá sa spraví až na konci, tak neviem, kedy budeme sadiť trávu nie to ešte ostatné veci 😔

dupinka
17. apr 2009

baby, poradite? Mam doma orchideu a neviem, ako sa o nu starat...

duskaf
autor
17. apr 2009

Loginka.
jednu takú už dosť veľkú figu, našu srdcovú záležitosť z Chorvátska, sme v zime mali v chatke, už som ju dala von v črepníku ale ešte nepučí, stále hľadám na nej púčiky, lebo v hĺbke srdca verím, že nezmrzla. Ak prežila, tiež ju dám do hliny .Niektoré sú mrazuvzdorné, ale niektoré zmrznú.

addaa
17. apr 2009

Ahojte babulky poradí mi niekto ako nasadiť jahody, aby z nich aj niečo bolo? O sadení jahôd veľa toho neviem, iba od mojej mamy, tá tvrdí, že jahody sa sadia na jeseň. No ja by som ich chcela vypestovať ešte tento rok

loginka
17. apr 2009

addaa, ja som posadila minuly tyzden jahody z rodicovskej zahradky,
tento rok velku urodu necakam ale uz su v zemi 🙂

wien
17. apr 2009

ahojte. ja som konečne včera a dnes aj niečo posadila 😵 lebo s drobcom toho moc neporobím 🙄
tak som posadila mrkvu, petržlen, hrášok, cibuľu a špenát. bud.týždeň sa snáď dostanem aj k cukine, patizónom, fazuĺke a uhorkám 😅
a teším sa na mulčovanie 😵 dúfam, že sa mi to vydarí. ja vysádzam paradajky a papriku až po zmrznutých.
a o jahodách nič neviem, ale tuším má tá tvoja mamina pravdu, addaa. aj ja mám dojem, že svokra ich vysádza na jeseň 😅 ja jahody nemám.

addaa
17. apr 2009

jooj ďakujem pokúsim sa teda realizovať niečo v nedeľu dúfam, že vydá 😀

duskaf
autor
17. apr 2009

Adi, sadia sa na jeseň, niekde som čítala, že v auguste. A nemajú byť na jednom mieste dlhšie ako 5 rokov, lebo si vraj potom sami znehodnocujú svoju pôdu.

sirinka
18. apr 2009

kili my sme naviezli zeminu pred tym, ako nam dokoncili fasadu...ved prave nam robili farbu uplne nakoniec, aby sa pri tej navazke hned aj nezaprasila...

ja tu mam mamu a ta mi spravila policko aj tam, kde som vobec neplanovala...resp. bola tam burina, planujeme tam pristavit garaz, ale asi az buduci rok...tak maminka rychlo kupila uhorky a uz sadila...hrasok, cukinu, mrkvu, petrzlen, paradajky, paprika...vsetko je uz v zemi...

a uz mi zacali klicit bylinky, len neviem presne ktore 😅 zrejme je to tymian...a bazalka...

kili
18. apr 2009

siri, a nebol z toho bordel? lebo mne hovoril, že keď sa bude robiť fasáda, bude z toho kopec bordelu, tak aby sme tú zem nemali hneď zahádzanú, tak neviem.

sirinka
18. apr 2009

bordel co bol, tak vacsinou iba na okapovom chodniku, ale davali si chlapci pozor...

loginka
18. apr 2009

dnes som si v Nitre na vystave nakupila stromceky do zahonov - velmi sa tesim
japonsky javor, tvarovanu tuju, azalku, previsnuty smrek a par dalsich rastliniek 🙂

ankam
18. apr 2009

dupinka uz je tu tema na orchidey 🙂

loginka mali dobre ceny na vystave?lacnejsie tam nakupis?

valka
18. apr 2009

tak ja som dnes mulcovala - dufam, ze to bude ok...vsade som okolo kvetov dala kartony a na ne slamu (aj ked ujo sa ma snazil presvedcit, ze to bolo seno, tak neviem...ale vyzeralo to ako z obilia, nie trava)...to bola asi 5cm vrstva...

dievcata, nerozculuju vas predpovede pocasia, ked stale hlasia, ake bude pekne pocasie? lebo ja toho uz mam dost, kedze v zahrade je ako na pusti...pre mna pekne pocasie znamena, ze konecne riadne poprsi... 🙄

dupinka
18. apr 2009

ankam: diky 😉
Na vystave mali cenovo vyhodnejsie veci, aj dobry vyber, tak sa oplati, ak to nemate daleko 🙂

loginka
19. apr 2009

myslim ze sa v Nitre oplatilo, len azalka stala 5EUR, japonsky javor 20, najviac sme dali za spiralovu tuju - 43

ankam
19. apr 2009

a uz bola velka ta tuja spiralova?na tu mam zalusk aj ja
sused ich vie strihat,len moje este nevyrastli aby mi mohol urobit strih 😀