Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

toscany
20. apr 2010

Dakujem dievcata za rady ohladom tych muskatov. Tento tyzden sa chystam nakupit aj kochlicky aj muskaty ... joj uz sa tesim 😵. Potom vam niekedy hodim foto, dufam, ze sa pekne zozrastu.
Abbi, jaj mam bazalku velmi rada,ale trvalo mi dlho, kym som nasla vhodne miesto a vhodny sposob zaliavania. Je dost citliva, potrebuje vela svetla a pravidelne polievanie.

romanacka
20. apr 2010

No tak to sa ja potom nemôžem čudovať, že tá moja bazalka scípla ☹ (ach to moje polievanie)

lenka386
20. apr 2010

Hmmm, tak ja som tento rok prvy krat vysiala bazalku do crepnika, tak som zvedava, co z nej bude. Ako to tak sledujem, tak by som mala mat realistickejsi pohlad a nie velke ocakavania... 😝 😉

romanacka
20. apr 2010

Lenka , vždy tu je možnosť kúpiť bazalku v črepníku už vyrastenú 😀 (po niekoľkých neúspešných pokusoch sejby som to urobila ja) 😉

toscany
21. apr 2010

Ahojte, takze muskaty zasadene 😵 .... uvidime, ci sa pekne prijmu .... este som chcela otazocku, ci ich aj hnojite, alebo len im date vydatnu zeminu?

veronika13
21. apr 2010

nová zemina má v sebe nejaké hnojivo, tak hnojiť stačí začať tak po mesiaci od zasadenia

tana74
22. apr 2010

Suseda mala vždy krásne muškáty. Radila mi najprv hnojiť hnojivom "Štart", aby sa pekne rozrástli a potom hnojivom na "kvitnúce kvety". Myslím, že hovorila, že aj raz týždenne.
Ja radšej sadím petúnie, neopadávajú tak, len som posledné dva roky nemala v jari čas ani zasadiť. 😒

romanacka
22. apr 2010

JA hnojím takto, na balkóne mám vedro do ktoreho prší a mám v ňom hodenú banánovú šupku a ak nenaprší, tak bývam pri riečke, tak polievam vodou s nej. Zo začiatku troška prihnojím nejakým kúpeným hnojivom (aké mi dajú v obchode). Každý rok mám krásne kvety, len surfínie mi vždy v strede leta vykynoží pleseň. ☹

aleela
22. apr 2010

Ahojte, muskaty hnojim tekutym hnojivom na muskaty. Prezimuvavam kazdy rok v pivnici s okienkom, polievam ich asi 3krat za celu zimu. Tento rok prezimovali vsetky. Na jesen som si zasadila odrezky, aby som mala, ak niektore nepreziju zimu, tak mam teraz o dva kvetinace muskatov viac 🙂
A bazalku mam na okne v izbe, velkosti zatial asi 3cm.... Pekne vzisla, tak hadam s nou nebudu problemy. Minuly rok mi vsetku mladu bazalku, po tom co som ju vylozila n abalkon, zozrali holuby 😠
A uz mi v zahradke rastie redkovka, spenat, salat, mrkva, a dnes som zasadila hrasok a petrzlen a vnat. A priesady paradajok uz mam pekne vysoke, akurat sa mi zdaju nejake slabe....minuly rok boli krajsie...
Sadim Tornada paradajky a potom ich zavaram a robim z nich uzasnu omacku na cestoviny 🙂 Paradajky jeme na kila, minuly rok sme mali asi 40 rastlin a skonzumovali sme vsetko 🙂

milocka29
22. apr 2010

romanacka to s tou babanovou supkou som este nepocula. To je tam z akeho dovodu? Snad ako hnojivo? Ja tiez prihnojujem muskaty raz tyzdenne a hnojiva som uz mala rozne. Myslim ze zalezi aj na druhu tych muskatov aj na pocasi, lebo uz sa mi stalo, ze ked vela prsalo tak chytali pliesen. A najradsej mam samozavlazovacie truhliky, lebo vtedy viem ze ich neprelejem ani nepreschnu.

romanacka
22. apr 2010

No ta šupka je ako hnojivo, to mám od staršej pani, ktorá takto hnojí roky a asi to aj funguje a ešte mi vravela, že keď sadím muškáty tak by som tam mala pridať zajačie bobky, ale keďže zajace ešte nemáme, tak sa musím uspokojiť len s banánovou šupkou. 😉

romanacka
22. apr 2010

aleela a ty si odkiaľ 😲 u nás zatiaľ ešte nikto nesadí, veď ráno sme sa zobudili do krásneho bieleho rána 😖 , bolo nasnežené, a že reďkovka a priesady paradajok 😲
není náhodou susedný pozemok voľný,ja sa tam chcem presťahovať 😀

toscany
22. apr 2010

Ahoj zahradkarky.
Dakujem za rady, dnes som bola v kvetinarstve a tekute hnojivo kupene 😉. A samozrejme, ze som neodolala a kupila dalsie kvietky 😀.
Pekny vecer.

lara1705
23. apr 2010

ahojte všetci, chcem sa pridať. Nevie niekto nahodou kedy sa sadia krikove ruže? chcem si ich kupiť a vysadiť pred domom ale neviem či môžem teraz na jar alebo až na jeseň. ☹

lenka386
23. apr 2010

Ahojte!

Toscany, ty si asi ako ja j- kvetov ako v dzungli, ale vzdy este jeden chyba. Ja som tentokrat neodolala a objednala som si od Starkla bananovnik . Vcera dorazil, trochu obite listy, ale dnes som ho presadzala a korene ma zdrave, tak snad prezije..

Ozaj a nie je tu niekto, kto sa venuje bonsajom? Ja som do nich zblaznena, mam vela stromcekov, ktore davam do kvetinacov, obstrihavam, upravujem ale od praveho bonsaja je to veeelmi daleko. A bojim sa kupit original v obchode, svokre uz dva vyhynuli..

Lara, myslim, ze ruze by sa mohli sadit este aj teraz. Svagrina akurat cez tyzden sadila a ona ich ma vzdy krasne...

lara1705
23. apr 2010

lenka 386 diki za radu, myslela som si to ale nebola som si ista.nechcela som kupiť a potom by mi uhynuli tak radšej som sa spitala. 🙂

milocka29
23. apr 2010

lara ruze mozes teraz smelo vysadit, prave na jar je lepsie, lebo niekedy jesenne vymrznu.

lara1705
23. apr 2010

miločka29, diki moc.idem už aj ich objednať. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

aleela
23. apr 2010

romanacka...som z juhu 🙂no ale aj u nas bola dnes kosa, v noci len 2 stupne..... vsetko sa spomalilo. Ked bolo tak teplucko tak vsetko zo zeme povykukalo, ale teraz sa uzn iekolko dni nic nedeje, najprv vela prsalo, teraz zima.... nech sa uz otepli, a hlavne nech u nas nemrzne!!! tie paradajky su zatial doma, za oknom, ale minuly rok o takomto case som ich uz otuzovala...teraz su take slabe, chyba im cerstvy vzduch......
A dnes mi tie prasive holuby zozrali na zahradke levandulu!!! a taka ostala krasna po zime....sadila som ju minuly rok, pekne prezimovala, zozelenela, rozrastla sa a..... este neobjavili tu na druhom konci zahrady, ked ju objavia, mam zase po bylinkach.....
bazalku asi ani nemusim von vykladat...kupim si vzduchovku 😠
a s tym bananom, to som tiez pocula ale neskusala, vyskusam....

veronika13
27. apr 2010

tu to akosi drieme, ale pochopiteľne, oteplilo sa, tak sa asi hrabete v zemi 😎

aleela
27. apr 2010

Presne tak, kde ste vsetky? Konecne mame teplucko, skoda, ze mi ten moj poklad nedopraje viac casu na zahradku...tento rok to bude asi bieda...ale uz otuzujem paradajky, ale nejako sa mi stale nevidia, asi budem musiet pre istotu aj nejake priesady kupit. A jahodky zacinaju kvitnut, tesim sa... zo zeme zacali vytrcat aj askiemitnice(u nas sa im hovori budosky) a nechtiky, ceresna uz odkvita, a zajta asi navarime stavu (sosku, stavel), uz je velka, tak ju nenecham zostarnut....ved to bude prva tohtorocna uroda 🙂

lenka386
27. apr 2010

Ahojte! V tomto pocasi je naozaj skoda sediet vnutri.. Mne sa konecne podarilo dnes pohnojit jahody, ale o kvitnuti len snivam.. A zasadila som si aj ozdobne tekvicky, tak sa tesim, dufam, ze sa chytia..

veronika13
27. apr 2010

tiež som bola na prieskum pri jahodách, tak už sa tiež ukazujú prvé puky... a to som ich len pred asi tromi týždňami sadila 😎 no majú nastlané čiernou netkanou textíliou a v sobotu dostali "napapať" hnojivkom (inak na jahody je vraj dobrý slepačí trus, nechať vymočiť vo vode aspoň jeden deň a potom tým popolievať. Je to dobré aj na cesnak. Tak som to skúsila, uvidíme).
Šalatík, cibuľa už zopár dní vykúkajú zo zeme a aj uhorky som dneska objavila, tak sa tešíím a má sa ešte otepliť, tak to bude lepšie rásť... len dúfam, že nepríde nejaký obrovský výkyv teplôt, ako to obyčajne býva ešte v máji a nebude mrznúť 😖

zdenkakl
28. apr 2010

veronika, ja som pocuvala minule v radiu, ze slepaci trus je vynikajuce hnojivo na vsetko, hlavne na uhorky ale treba ho nechat vo vode mocit 1 rok, lebo je vraj velmi silny, tak iderm nieco ohladom toho pohladat

aleela
28. apr 2010

No ja mam doma este pol vedra slepacieho trusu, dala mi ho kamoska co ma doma sliepocky. Neviem v akom pomere, ale nezbierala do suda slepacince, zaliala ich vodou a z toho mi dala. Minuly rok som to nespotrebovala cele, a tento rok som s tym hnojilla aj jahody aj ruze, aj ovocne kriky. Davam asi 0,5litra do krhly, ale je to riadny humus 😀 smrdi poriadne....a vraj su po tom krasne muskaty, ale tie mam na oknach a bojim sa, ze mi to bude smrdiet ak by som ich s tym polievala.
Inac este si robim vyluh zo zihlavy, a vyvar z praslicky a tym kazdy rok striekam paradajky. Vraj to odpuduje vosky a posobi proti plesni. Ani jedno som zatial nemala, tak to hadam posobi. A ten vyluh zo zihlavy pouzivam aj na hnojenie, ale tiez hrozne smrdi. Ked som s nim minule striekala paradajky tak mi suseda krici: " niekde tu zase vylievaju mocovku" 🙂 No ale hlavne, ze potom vsetko pekne rastie a rodi....a ja som taka bio....ja rada skusam co priroda da 😉

veronika13
28. apr 2010

čože? rok? to hádam nieeee... hádam som si tým jahody a cesnak nevypálila 😖 😀

tana74
29. apr 2010

Aleela - ja som výluh zo žihľavy vždy vyliala práve kvôli tomu zápachu. 🙂 Nenapadlo ma, že by to malo byť také. 🙂
Tento rok tým teda konečne skúsim aj ja postriekať, lebo paradajky väčšinou kvôli plesni nemáme.

veronika13
29. apr 2010

a ako robíte ten žihľavový postrek?

milocka29
30. apr 2010

aj mna zaujima ten postrek, baby hodte ho sem.

aleela
30. apr 2010

No ja ho robim tak, ze do vedra dam asi za igelitku zihlavy a zalejem do plna vodou. Malo by to stat, niekde pisu 1 den, niekde aj tyzden. Ja som to nechala niekolko dni, kym sa zihlava poriadne nerozmocila. Treba to nechat v chladku a premiesat aspon raz za den. Potom to treba precedit, alebo aspon vybrat zihlavu von a uskladnit niekde v pivnici. Aj s tym hnojim, aj postrekujem a vraj je to vyborne do kompostu. Ale fakt to poriadne smrdi, takze trebaq vedro s vrchnakom. Pri postreku sa neriedi, a ako hnojivo pridavavam tak odoka do vody....
A z praslicky sa robi vyvar. Tiez som nazbierala praslicku, zaliala vodou na 24hodin, potom varila nejaku pol hodinu a vyvar som uskladnila v plastovych flasiach v pivnici. Ostalo mi aj na dalsi rok. Je to treba riedit 1:5 na postrek.
A hlasim, ze napriek tomu krasnemu pocasiu som sa do zahradky uz asi tyzden nedostala, lebo nemal kto ostat s malym a on sa sam v kociku hrat nebude...a spi len ak kocik tlacim... 😖 no nic, tento rok budem mat slabu urodu a na buduci rok mu uz kupim hrablicky a lopatku 🙂