Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

linnetka
7. máj 2010

lara, a ked som ho zasadila teraz, bude z neho nieco? alebo mozem ten cesnak vybrat a radsej ho spotrebovat na ten postrek 😎

lara1705
7. máj 2010

linnetka, no tak to ti neviem zaručiť ale myslim si že dačo ale bude.skus ho nechať.

tinka5
7. máj 2010

Ahojte vsetky, kupoval si z Vas niekto muskaty zo Starklu?Boli ste spokojne........?! 😎

aleela
7. máj 2010

jej, linnetka, ze redkovky zo zahradky...sikona si. moje maju zatial priemer asi 5mm 🙂
vcera nas trochu vytopilo.....v zahrade stala voda....bojim sa, ze male semiacka zo zeme, co neboli narastene, voda aj odplavila.... z jahod z kvetov obilo lupene lebo padali aj drobne krupy a strasne sily lejak...tak snad z nich nieco bude...esteze som nezasadila paradajky, bolo by mi ich dolamalo....
k tomu cesnaku netusim, ja som sadila prvy rok co som mala zahradku, medzi jahody, tiez tak neskor na jar, ale nebolo z neho nic. vykukli zo zeme dake rastliny ale nemali struciky. narastol ale na dalsi rok z tych co nevykukli hned, ale len asi 3 rastlinky, a bol malicky 🙂
zo starklu neviem.... ja by som to asi chcela vidiet na zivo....

linnetka
7. máj 2010

aleela, no tesim sa z nich aj ja a velmi 🙂
a aj u nas padali krupy a teda poriadne, lenze ja som uz mala zasadene aj rajciny aj papriku, aj kaleraby ... vsetku plantu ☹ dnes som bola pozerat skody, su chudence pobite, no uvidim, co z nich bude, snad to prezili, ak nie, tak podsadim. otec ma este pre mna nejaku planticku.
tak ja ten cesnak radsej vyberiem, nech nezabera miesto v zahradke, ked z neho nic nebude, radsej ho pouzijem na ten postrek na marhule. zajtra sa do toho asi pustim.
a ja som mala muskaty z baumaxu - a mam ich krasne. ale hnojim ich hnojivom na rajciny, uz teraz su samy kvet 🙂

milocka29
7. máj 2010

linnetka ja by som ten cesnak urcite uz nevyberala zo zeme. Ono zalezi aj na druhu, ci je letny alebo zimny. Ja som uz raz tak neskoro, presny cas si nepamätam tiez sadila, lebo mi zacal v komore velmi pucat, tak mi ho bolo luto vyhodit, tak som ho nastrkala do zeme a bol celkom pekny do jesene.

samika
7. máj 2010

ahojte šikovnice,no ja len zíííram, čo všetko už máte posadené 😝
u mňa zatiaľ fungujú jahody, paradajky, zeler, šalátik a jasne že hrášok. zeler a šalát som sadila len dnes, lebo som si to musela najskôr poryľovať. to bola fuška. ja mám v záhrade hádam najviac pýru. naši mi tiež hovoria, že najlepšie postriekať nejakým postrekom na burinu. no ale mne sa to tiež akosi nevidí 😒 radšej budem trhať 😝

no a chcela by som sa vás popýtať, ja som tento rok prvý krát sadila jahody do tej čiernej folie, že nech nemusím trhať burinu a okopávať 😉 no ale mne ta burina krásne rastie aj pod tou foliou 🙄 mám z toho nervy 🙄
aj vám rastie burina pod foliou?
a proti čomu striekate s tou žihlavou?
no a čo sa týka slepačieho hnoja, ja som minulý rok tiež používala, ale len na paradajky. môže sa aj na inú zeleninu?
ďakujem

lenka386
8. máj 2010

Ahojte!

No jaj idem konecne dnes pozriet na zahradu - asi po 3 tyzdnoch. Uz mi to chyba. Naposledy som sadila ozdobne tekvicky, tak som sa celkom tesila, ze prsalo, aspon mi (dufam) zisli. Dneska chcem este nasypat take male ozdobne kukuricky - ja to tam mam fakt len tak pre radost, zeleninka je u svokry a my mudeme sadit az ked zostane miesto pri domceku..

Linnetka - s tym hnojivom na rajciny si ma prekvapila. Ja som mala po zimne celkom pekne muskaty, ale nejako sa mi nechcu rozrast. Davam na ne zatial hnojivo na muskaty, tak neviem, ci skusit to na rajsiny..

aleela
8. máj 2010

ahojte,
linnetka, skoda tych priesad, hadam sa este pozbieraju, len nech uz zasvieti poriadne slniecko. A suhlasim s milockou29, tiez by som cesnak tam nechala, ved uvidis co z neho bude, a mozno budes prekvapena.... ak nie, tak si lepsie zapamatas kedy nesadit 🙂
samika, ja mam jahody na folii, ale ako vies, ze rastie burina aj pod nou 😅 ? Vsak sa pod nu neda nazriet....alebo ti prerasta popri jahodach? neurobila si prilis velke diery na nej? mne obcas nieco prerastie popri jahode, ale to ked zbadam, vytrhnem a je pokoj...
Zihlava je proti voskam, ale aj celkovo posilnuje rastlinku, je dobra aj na hnojenie.
A slepaci hnoj by som kludne dala na vsetko, ale opravte ma, ak je to blbost... ked to mozu jahody a pradajky a ruze a muskaty, preco by to nemohli aj ostatne rastlinky? sice ma napada, ze vsetky tie vymenovane su kvitnuce... mozno to je dobre na kvety.....no neviem, snad niekto skusenejsi odpovie...

aleela
8. máj 2010

Naozaj, linnetka ako to vsetko stihas? vidim, ze jedneho krpca mas takeho ako ja + mas este jedneho navyse?? ja pri malom neurobim skoro nic....

linnetka
8. máj 2010

lenka, to s tym hnojivom na rajciny som vycitala v Zahradkarskej encyklopedii (dostala som od svokry pod stromcek, ked sme kupili domcek 😉 ) a ze ked sa rozrastaju treba zastikavat vrcholky, aby vyhanali nove vyhonky. zajtra hodim foto, lebo teda mne sa zdaju pekne (bodaj by aj nie, ked su moje prve) 🙂 no a mama to citala tiez v nejakej knihe, tak to asi bude pravda, hnojivo obsahuje vela dusicnanov a to podporuje tvorbu kvetov a plodov 😉
a cesnak som bola dnes skontrolovat a uz som videla 2-3 cibiky vonku 🙂 tak z neho asi nieco bude 😀 necham ho tam.
mame krasne odpocinutu zem, lebo sme na jesen zrusili stary zadny dvor, kde chovali zajace a uz tam bolo nahadzany len hnoj a presunuli sme tam zahradku.
- zopar plant mi asi odide, ale nebude to asi take hrozne - chvala bohu

aleela, kedy to stiham? mam na to 2 hodiny cez obed a potom vecer ked pride manzel a nebola by som to mala este posadene, len svokra mi v pondelok po manzelovi poslala straaaasne vela vsetkeho (plantu, kvety do skalky, semiacka a cesnak) tak v utorok som sa piplala v blate, aby mi to nepovyschynalo, ale ak mam pravdu povedat, tak ma to bavi. asi budem po otcovi, ten je velky zahradkar - dokonca bol predsedom zahradkarskeho zvazu 😀

samika
8. máj 2010

aleela, ja mám tu fôliu takú textilnú(kupovalasom v baumaxe), a burima mi tú fóliu nadvihuje. no a tiež som dávala fóliu a na to mulčovaciu kôru medzi kríky..... a pod ňou tiež raší burina jak divá ☹ cel= to bolo pekne zakryté tou kôrou a tá burina, ako tam raší, tak aj tu kôru poodsúvala a teraz tam pretrča na mnohých miestach fôlia. no a kde som nadpájala fôliu, tak tam si na drzovku aj púpavy rastú ☹ šak som písala. že u mňa v záhrade sa združuje všetká burina 😝

aleela
9. máj 2010

Tak muskaty treba zastikavat? dobre vediet, rastli mi velmi do vysky, tak som niektore zastrihla a cakam, co sa stane...takze to bolo spravne? zastiknem teda vsetky, nech su pekne, kosate.
Samika, tiez mam tu textilnu foliu, zatial 2roky, teda 1,5, lebo jahody som sadila predminulu jesen, ale burina mi pod nou nerastie. Tiez som videla, ze zvykne vyrastat, aj spod kory, ale to len kde-tu, v malom mnozstve. Sa cudujem, ze nadvihuje foliu.... ved tam nema ani svetlo, ako moze rast 😠 ? fakt je neznicitelna....
Inac mam taku knizku, kde pisu ako sa da jest takmer vsetko zo zahradky, aj to co nazyvame burinou, tak mozno treba skusit 🙂
a nebudeme musiet pestovat nic, vsetko narastie samo 🙂

linnetka
9. máj 2010

idem to presne opisat z tej encyklopedie - vola sa Rok v zahrade a je tam popisane, co robit v zahradke kazdy mesiac. Mam ju na nocnom stoliku, vzdy po ruke na vecerne citanie 😀

linnetka
10. máj 2010

Tak nasla som to:
APRIL:
Botanicke druhy a velkokvete muskaty je nevyhnutne pravidelne hnojit a crepniky otacat. Nedodavajte im nadmerne mnozstvo dusika, pretoze zapricinuje rast velkych listov. Pouzivajte tekute hnojivo s vysokym obsahom draslika napr. hnojivo na rajciny.
MAJ:
" Rastliny vysadene do črepnikov, ktore pripravujeme na vonkajsie vysadzanie pravidelne prihnojujeme hnojivom na rajciny. V tomto obdobi budu totizto intenzivne rast a ak nebudete hnojit, rychlo vycerpaju ziviny z pody a budu zivorit."

a co sa tyka toho zastikavania, to je pisane pri mladych rastlinkach:
Len co sa novy odrezok alebo sadenica ujme, zabezpecte jej husty rast. To dosiahnete zastipnutim rastoveho vrcholu. Rastlina na tento krok zareaguje tak, ze na dolnej casti stonky vyzenie niekolko novych vyhonkov. Pocas rastu mladej rastlinky vystikujte vsetky vyhonky, ktore rastu mimo pozadovaneho tvaru.

zuzubabo
10. máj 2010

🙂 ahojte chcem Vás všetky veľmi pekne poprosiť, zahlasujte za náš dom:
http://www.ruukkistrechy.sk/renovation/contest/......
môžme vyhrať novú strechu, ďakujem.

lenka386
10. máj 2010

Zuzubabo, nejako to nefunguje.. 😝

lara1705
10. máj 2010

ano, aj som skušala a nejde mi to. rada by som pomohla.

zdenkakl
10. máj 2010

ahojte zahradkarky, ale ste to tu toho poriadne vela stihli pocas mojej nepritomnosti, same novinky citam... ste sikovnice, ja by som mala ist zajtra len mrknut do zahradky, (ked nebudem rodit), tak potom napisem co mam tam nove

maruschka
12. máj 2010

Dievčatá, neviete mi poradiť, kde by som mohla kúpiť ťahavú ružu Rose Elfe - je taká slonovinovo-zelená a mali ju v ponuke Starkla, lenže sa ihneď vypredala a mne neprišla, aj keď som na ňu čakala skoro tri mesiace. ☹ ☹ ☹ A zatiaľ som ju nikde nevidela, len tam..Ďakujem za každú radu 😵 😵 😵 😵 😵

zdenkakl
12. máj 2010

maruschka, skus si to dat do googla, myslim ten nazov a iste nieco najdes, nejake predajne...

veronika13
14. máj 2010

ja mám tiež netkanú textíliu pod jahodami, ale nezdá sa mi, žeby pod ňou rástla burina. Sem-tam nejaká vykukne popri jahode, ale to je najmenej vytrhnuť

s tým hnojivom na rajčiaky to znie zaujímavo 🙂 keď miniem to na muškáty, tak vyskúšam

erikasadek
14. máj 2010

ahojte zahradkarky ak mozem trochu sa k vam pridam rada nieco od vas preberiem zatial zahradku nemam ale vyrastala som na jednej... tkze nieco li ostalo ako znalosti....
Jedna eada bio odomna... na burinu medzi kamenmi teda na chdnickoch kde treba okopavat 1000centny trik vriaca voda polejte a burina uhyna za par hodin bio ucinne a bez poskodenia pody a orostredia staci uz len uhynute pozbierate za 48hodin.. Mn praca snad vam to niekomu pomoze ako rada.....

lara1705
16. máj 2010

kto mi vie poradiť. keby som teraz objednala sadenice jahod, tak či by sa prijali a či by z nich ešte tento rok bola nejaka uroda?

veronika13
17. máj 2010

prijali by sa, ale úroda neviem...

oscarka3
17. máj 2010

ahojte,ak sa možem pridať a poradiť,tak ja som jahody sadila niekedy v apríli,prijali sa a pekne kvitnú 🙂 a už som niekedy sadila aj pozdejšie a úroda bola,síce nie veľká ale predsa

oscarka3
17. máj 2010

erikasadek,tento rok som skúšala tú vriacu vodu,fakt to zaberá

lara1705
17. máj 2010

veronika13, oskarka3, dakujem vam za radu, skusim to.

lela83
17. máj 2010

🙂 ahojte možem sa pridať? 😉

erikasadek
17. máj 2010

oscarka som rada.... Je to super trik. Lacny a bio...
A na rastliny vam poradim duper vec ked su pliesne.... Olati sa kupit stoji to 4 eura u vas na slovensku.. citrovital.. Je to extrakt s grepovych semien prirodne atb ja pouzivam do usi alebo vnutorne ako atb ako u deti .. Ale pouzijete aj na rastliny ako odstranovac pliesni vyskusane zabera uzasne napriklad u luskatov alebo kvetov sa vytvara pliesen niekedy bud v na hline alebo listy staci par kvapiek citrovitamu. do vody poliat alebo postrek za 48 hidin nebolo ani stopy po pliesni a neskodi to ani prirode a ani na cloveku... Vyborna vec...