Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

veronika13
23. máj 2010

tých slimákov vám veru nezávidím, tu s nimi našťastie problém nemám..

filipal
23. máj 2010

@veronika13 a z ktorej casti slovenska si?, ze by som sa tam prestahovala.....
to je to, ze otravit slimaky nechcem, otravili by sa aj vtaky a nic ine mi nezostava, len ich zbierat.
su to tie slizke pustovniky, bez domceka....
zase sa viac dari paradajkam, ale treba ich riadne zastipovat. mne sa vlani rozkonarovali ako besne.....
vsetko slo do listov a paradajok vela nebolo....ale tie chery nebyvaju problemove....drzim tym tvojim palce 🙂

frisbee
23. máj 2010

ahoj,@filipal 🙂 ...no ja tiež nesypem otravu,máme psy a mačku,ale je ich toľko,že by som ich mohla predávať do výkupu pre Francúzov 😎 ,fuj...
akože nechcem byť depresívna,ani sa veľmi sťažovať,chudáci tí,čo ich postihli povodne,u nás sa to vyliva vždy až tak 1km od nás a my sme trochu vyvýšení..ale veru včera po tej búrke chodili hasiči a čistil cestu,čo tam bolo naplaveného kamenia a bahna 😕

frisbee
23. máj 2010

vylieva 😀

lara1705
23. máj 2010

no, včera som popresadzovala svoje ešte male paradajky každu zvlašť aby skôr rastli a konečne mame slnečko.už sa aj pozbierali tie paradajky, chvala Bohu. Dufam že z nich dačo vyrastie. Lenže mam jeden problem: pestujem ich len prvy rok a neviem ako za nimi pozerať aby neboli len listy ale aj uroda. Nevie mi niekto poradiť?

veronika13
23. máj 2010

lara, tesne nad listami budú vyrastať také nové výhonky, tie treba odtrhnúť, lebo sa ti rastlina moc rozkonári a nebude mať dosť sily na plody. Tiež vyžadujú dosť vody a treba k ním dať kolík a priväzovať, a čo by som ešte... ja si ešte pomáham takými igelitovými "stanmi" nad každou rastlinkou, ale to som už tu spomínala, aby mali teplejšie, lebo som zo severu-Orava 🙂

veronika13
23. máj 2010

filipal, tie cherry mám ešte veľmi malinké, asi som ich neskoro vysiala, dúfam, že s nich niečo bude

milocka29
23. máj 2010

lara ja na paradajkach vzdy od spodu olamujem tie take hrube listy, aby im listy zbytocne neodoberali vyzivu, ale aby rastli plody. Robievam to podla potreby priebezne, ne naraz, aby paradajka neutrpela sok. A taktiez ako pisala veronika tie nove vyhonky co rastu medzi stopkou a listom vylamujem priebezne, najlepsie ked su este male. A ked su este paradajky male, tak na nich davam plastove flase, ktorym zrezem hrdlo a spodok, takze je to take mini parenisko a vtedy ich ani vietor neoslaha ani slnko nespali, lebo zvrchu maju vzduch. To davam aj na papriku. Nech sa dari.

lara1705
23. máj 2010

dakujem všetkym za rady, na paradajky mam parenisko takže teplo mať budu. a skusim sledovať tie bočne vyhonky.ešte raz dakujem.

milocka29
23. máj 2010

lara ja tie flase davam az na uz vonku vysadene paradajky, skor sa aklimatizuju prave z toho pareniska.

milocka29
23. máj 2010

@frisbee prave som citala na MS, ze na slimaky je dobre to co chces ochranit obsypat pilinami, oni tam nepolezu, lebo sa obalia tymi pilanami.

filipal
23. máj 2010

milocka, vyskusam, mozem tam sypat rovno pouzitu podstielku od morciat..... 😀
lebo pivo, citron a podobne veci nepomahaju.... 😅

Lara, ja som este okrem toho vylamovania citala, ze paradajky sa nemaju velmi hnojit kym rastu listy a stonky, az ked zacnu nasadzovat kvety. ked ich hnojis skor, ide vraj vsetka sila do listov a rastlina uz potom na tvorbu paradajok nema dost energie.

Veronika, z Oravy? odtial je mm, aj svokrovci tam byvaju, takze poznam..... 😉
veru, na tvojom mieste by som kupila priesady aj chery paradajok, usetrila by si cas. u nas predavaju na trhu madari. oni byvaju dobri pestovatelia....

frisbee
23. máj 2010

@milocka29..ďakujem...no veru budem to musieť urobiť,oni sú normálne vylezení na listoch rastlín 😕

filipal
23. máj 2010

fries, ale to budes musiet mat velkoobchod s pilinami! 😝 😅

frisbee
23. máj 2010

😀 😀 😀 😀 máme cirkulárku 😀 😀 😀 😀

veronika13
23. máj 2010

tiež aj listy olamujem ako milocka písala 🙂
priesady cherry som tu ešte nevidela, uvidím, či z tých mojích niečo bude....

včera ma skoro porazilo. Mala som už nádherné uhorky a včera kukám a všetky zvednuté, pozasychané listy, niektoré už ležali chcíple na zemi... boli ešte vo foliovníku, no vo štvrtok bola dosť zima u nás tak im to asi uškodilo... naraz sa oteplilo o 15 stupňov, tak zrejme z toho dostali šok... asi polovica mi úplne odíde, tie ostatné neviem... zopár ich zostalo pekných... a to som sa obávala, že ich mám moc husto, že sa budú zle oberať.... tomuto sa hovorí "prirodzená selekcia" 😖 😝 myslíte, že má zmysel ešte dosievať nové?
podotýkam, že švagrine a susede odišli všetky, tak som na tom ešte dobre 🙂

erikasadek
23. máj 2010

@frisbee moja to mi je luto......
Inak dnes som na vas myslela pri pohlade na zelene champ elysee urobil ba 3 dni velku zahradu stromy . jvety rastliny a farmu no co vam budem hovorit a po ceste som si vsimla ze ceresne su skoro cervene ba stromoch.....

frisbee
23. máj 2010

@erikasadek,ahoj.. všetko je počasím,vlani u nás otvárali kúpaliská,teraz je zima,alebo veľké teplotné výkyvy..no neviem,ako to zvládnu tie rastlinky..

filipal
23. máj 2010

teda Verinoka, to je smola! podla mna sa ti dosievat neoplati....predpovede su take, ze na buduci vikend sa ma znova ochladit a maju prist dazde.... ☹
zachranuj tie, co mas....takyto rok, je co sa tyka pocasia vynimocny....dokonca v Skandinavii maju teplejsie.... 😨

veronika13
23. máj 2010

u náš ošľahalo kvety ešte predtým ako poriadne rozkvitli, tak čerešne nebudeme mať ☹

veronika13
23. máj 2010

filipal, to mi ani zo srandy nehovor, že sa má zas ochladiť a zas pršať... veď tu ešte pršať neprestalo, akurát, že je trochu teplejšie

filipal
23. máj 2010

Veronika, snad to nevyjde! ☹ ☹ ☹ vkuse brazdim na nete po predpovediach pocasia....skusim to nejako vybavit! 😵 😅

veronika13
23. máj 2010

kde pozerávaš ty počasie? ja väčšinou na meteo.sk

filipal
23. máj 2010

ja si dam do vyhladavaca wetterbratislava a pozeram rakuske stranky, tie byvaju presnejsie, aj shmu si pozriem - aladina, aj ceske predpovede a spriemerujem si to! 😅 ak hlasia vsetci podobne, je vacsia istota, ked kazdy ine, viem, ze este sa nevie ako bude..... 😅 😝 som trochu šiši 😀

veronika13
23. máj 2010

no krááása, dážď a zasa dážď 😖 veď nám všetko pohnije 😖
nejakú dlhodobejšiu predpoveď si nepočula, že aké leto by malo byť?

linnetka
23. máj 2010

veronika, uhorky poschli vsetky aj mne aj otcovi, dokonca aj sused spominal pred 2 dnami. oco si mysli, ze padol kysly dazd 😖
s tym pocasim je to otras ☹ dnes som dosadzala rajciny aj papriky, uhorky uz skusat nebudem, ale skusim nasadit na tie papriky tie flase, co ste spominali, dufam, ze sa mi ich podari ochranit, lebo s tych predzadzajucich mi zostali 3 aj to su take divne flakate a zosuverene ☹

filipal
23. máj 2010

co sa tyka dlhodobejsich predpovedi, su nespolahlive.....tie vedecke. tie su ako-tak spolahlive na 4 dni, menej na 7 a este menej na 10 dni....
u tych dlhodobejsich by som skor vychadzala zo spravania zvierat...tie maju instinkt. volakedy ludia len podla prirodnych ukazovatelov predpovedali pocasie. nevyznam sa v tom, ale napriklad pranostika o pareni ziab tento rok vysla....
bolo by zaujimave, seriozne sa na to pozriet. potkany zase citia, ked sa blizi zemetrasenie. utekaju v bani k vychodu. preto ich kedysi vyuzivali banici na predpoved nebezpecenstva.

veronika13
23. máj 2010

linnetka, ale ja som ich mala ešte pod foliou a švagriná tiež, tak tým dažďom to asi nebude... skôr, že ich oparilo, zo zimy skok 15 stupňov, sa nahriala zem a potom prišiel studený lejak.. ale ktovie čo im vlastne uškodilo... každým rokom je to pestovanie ťažšie a ťažšie.... toto čo pri týchto uhorkách nám robí každý rok zo zemiakmi, keď už majú peknú vňať, tak príde nejaký takýto teplotný skok, do toho dážď a vňať ide k zemi a začne černať 😝

veronika13
23. máj 2010

filipal, to máš pravdu, tieto "sedliacke" predpovede sú určite spolahlivejšie. Napr. keď lietajú lastovičky nízko, bude pršať... zišiel by sa nejaký súhr.
Ale zas pranostika, že "studený máj, v stodole raj" neviem či výjde 😖

filipal
23. máj 2010

Veronika, ci to nie je pliesen, alebo nieco virusove.....chorob je strasne vela a ano, podlahnu im hlavne vystresovane rastlinky.... ☹