Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

erikasadek
6. mar 2011

http://fr.wikipedia.org/wiki/Fritillaire

vinka tuto nemaju radi krtkovai hlavne;. 😉

v fr ju volaju aj protikrtkova;. 😀

vinka
6. mar 2011

@erikasadek a nevieš ako sa tá protikrtková volá normálne?lebo to ledva prečítam nieto si zapamätám. 😀 😀 😀

erikasadek
6. mar 2011

vinka moja nedalo mi a pozrela som sa do knihy ..
takze baza!!!!
listy bazy nemaju radi krtkovai, ked sa nasype do ich dier co vrtaju..
a taktiez 1kg bazovych listov na 10l vody nechat fermetovat par dni a je to voci voskam, ako aj voci typ stonozky apodobne.. a aj krtkovia!!! 😉
snad som tio pomohla.. 😉

erikasadek
6. mar 2011

@vinka neviem moija daj si latinsky nazov do slovenskeho prehliadaca moja;. 😉

vinka
6. mar 2011

@erikasadek no uvidím či to zaberie.Ti strááááááááááááááášne dakujem. 🙂

smarti
7. mar 2011

Aj my určite vyskúšame bazu.

patriciam
5. apr 2011

ahojte kočky ....tento rok nic nebude, nikto sa nehlasi ....ale makate v zahradkach a nemate cas?

vinka
9. apr 2011

No pána ten vietor nám zo záhrady odfúkol foliovník.Až u tretieho suseda som ho našla. ☹ ☹ ☹ Našťastie nieje velmi zničený tak ked prestane ten vietor tak ho naspäť dám. ☹

vinka
29. apr 2011

Záhradkárky neviete mi poradiť kedy môžem vysadiť priesady kapusty? 😕 Zimnej už môžem?Alebo až po 15.máji 😕

vinka
2. máj 2011

Pána tu nikto nechodí?Snád nespíte aj v záhradkách 😀 😀 😀 😀 Neviem či už môžem dať vonku priesady uhoriek. 😕 Lebo čo som čítala na nete tak až v polovici mája.Ale to píšu aj o zelere a suseda ho má už vonku vysadený 😕

zuzana76
3. máj 2011

@vinka my sme uz uhorky dali von

zdenkakl
10. máj 2011

aj ja som ich dala vcera von... uz by nemali byt mrazy 😉

lara1705
11. máj 2011

uhorky akurat dobre davať teraz, ked je konečne teplo ale do foliovnika, ja budem davať prave dnes, aj prisady papriky a paradajok tiež do foliovnika a aj vysejem dnes mrkvu, cviklu, cibuľku vysadim a tekvicu a cuketu a hrach.

vinka
12. máj 2011

No ja som skúsila vtedy dať troje priesady uhoriek vonku a zmrzli.tak idem tento víkend vysadiť všetke. 😉

jaroe
1. feb 2012

@kangaroo reagujem na tvoj starsi prispevok, ohladom datli, spominala zi, ze ti vzisli, ale nevies, co bude dalej. Ako to dopadlo?
Skusalli ste este niekto pestovat datle?

vinka
19. feb 2012

@jaroe ja mám datlu vzídenu.Ale rastie sakra pomaly. 😝 Ale mne aj mango z kôstky vyšlo.No a z čoho mám najväčšiu radosť je calamondin. 😉 Jak mne rozvoniava po celej spálny no neskutočné.Jak som sa toho stromčeka bála,že nebudem ho vedieť pestovať tak super rastie.Už aj nové púšťa konáriky.a má asi 30 kvetov. 😀
Mám aj anananás len dajak prestal rásť tak neviem či čaká na leto či prečo.Nevie mi niekto poradiť prečo?A čím mám ho prihnojiť od jari.

alenka600
22. mar 2012

Neviem ci sa tu niekto ukaze, ale skusim sa opytat.
-Mame zahradu, na ktorej je iba travnik, aj to zniceny. Chcela by som zahradu aspon nejako vyuzit a vypestovat aspon trochu nejakej zeleniny - moze byt mrkva a zemiaky? Ci zemiaky sa pestuju tazko? Alebo co by ste mi poradili? Radsej by som dala prednost zopar druhom zeleniny na uvod, a asi take druhy, ktore budem moct daj dcere v lete do prvych prikrmov (teraz ma 3mesiace). Ako na to? Mrkva a zemiaky potrebuju ist hlboko do zeme? No proste vobec neviem ako zacat 🙂
- dalsia otazka - minuly rok som zasadila avokadovu kostku, teraz ma rastlinka asi 30 sm, je to jedna stonka s dost velkymi listami a rastie do vysky a rastie a rastie. Co s nou dalej?
Dakujem

majda27
22. mar 2012

@alenka600 Ahojky tak mi tento rok sadime, mrkvu, petržlen, zeler, zemiaky, rajčiny, papriku, cviklu, uharky, tekvice.. Tak sa kludne pytaj. Na sadenie mrkvy je ešte skoro, my sadíme do záhrady až po veľkej noci. A papriku s rajčinami dávame von až po zmrzláčoch. Bylinky mám už zasadené v kvetináčoch. Kludne sa pýtaj, rada poradím.
Tá avokádovu kostku skus ostrihat, aby tak rychlo do výšky nerástla.

alenka600
22. mar 2012

@majda27 Super!
Takze ako na to - mam kupene semienka mrkvy a paradajok.
1,Mam si ich predpestovat v kelimku? Alebo je lepsie rovno vonku?
2,Byvam mimo SR a tu je trochu teplejsia klima. To znamena cez den mame teraz mozno 20stupnov, vecer este tak prijemne a v noci sa trosku ochladi (rozdiel medzi dnom a nocou je asi vyraznejsi ako na SR, takze cez den viac teplo a v noci to zas klesne).
3,mrkva, zemiaky a paradajky potrebuju skor slnko a teplo? Alebo polotien?
4. Ako som pisala mame taky zniceny travnik - musim ho prekopat, navozit zeminu a az tak zasadit? Alebo staci na to nahadzat zeminu a tak pestovat?
5.Alebo kaslat na to a pestovat vo velkych kvetinacoch?
6. Ako daleko od seba maju byt jednotlive mrkvicky?
Ja som z toho fakt jelen, mestsky clovek v prirode a takto to dopadne 🙂

majda27
22. mar 2012

@alenka600 tak v prvom rade, si treba predpesovat rajčiny a papriku. Ja to robim tak, ze do kelimka napr. od parížskeho šalátu resp. aj od tvarohu naspodok dám vatu, na to tám semienka a zelejem to vodou, dám to od sáčíka. Alebo treba dať trošku hliny napr. je teraz dostať hlina na predpestovanie priesad, a do tej hliny poukladám semienka a trošku ich zasypem hlinou, a tiez dám do sačika. V byte mám teraz teplotu okolo 20 stupnom. Denne to polievam, a rajčiny schádzajú rychlejšie ako paprika. Svokra sadila do tej hliny nič jej nezišlo. Ja som dala na vatu a pekne mi všetko vzišlo.
Mrkva a petrzlen idú vedľa seba. necháš si medzi tým voľné miesto na chodník a spravíš si dalšiu hriadku a tam možes dat zemiaky. Všetky tri mrkva, zemiaky, rajčiny potrebuju svetlo. Stačí ked tu trávu skopeš, a potom možeš do nej sadiť. Rodičia tak na jesen skopali travnik a teraz na jar tam budú sadiť.
Mrkvu a zemiaky zasad do záhrady až keď pominú mrazy, aby to nevymrzlo...
Ja som dala si jednu rajčinu aj papriku do kofla, a to budem mat na balkone aby som ráno ked idem do práce nemusela behat do záhrady.

alenka600
22. mar 2012

@majda27 To je super s tou vatou! Vyskusam.
Jedno paradajkove semienko do 1kelimka?
A preco mi niekedy taketo priesady dostali plesen? Prilis chladno ci prilis vlhko? Ci oboje?
Este som si spomenula, ze mam pazitku. Tu do hliny ci do vaty? Alebo rovno vonku?
Dakujem, ci velmi mila a ochotna

majda27
22. mar 2012

@alenka600 tak tych semienok mozes dat do kelimka aj viacero.
Plesen moze byt z vlhka. Ked sa zacne robit, tak to treba zo sacku vytiahnut...
Pažítku som tiez davala na vatu, tu treba ale dat na husto. Ja som to sadila do dvoch kelimkoch, a teraz je uz presadena priamo v hline v kofli, a pekne sa jej dari. Ked schadzaju semienka ide s nich riadna pazitkova vona, skoro by som si ich take dala na chleba,ale vydrzala som...

alenka600
22. mar 2012

@majda27 😀 😀 😀

alenka600
22. mar 2012

@majda27 Urobila som reviziu semienok a nasla som
tie malicke paradajky
rukolu
petrzlen
tymian
kopor
nejaky salat
bazalku
petuniu
ladovy salat
pazitku
toto neviem ako sa vola http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ipomoea_trico...
vcera som kupila mrkvu

majda27
22. mar 2012

@alenka600 tak tu je super
rajčiny maš namysli asi tie cherry. Ja mam zasa datľové, tie sú tiež malé ale také podlhovasté.
Rukolu možeš dať tiež na vatu, alebo do hliny.
Petržlen- sa vysieva priamo na záhod do záhradky.
Kôpor može ist ja do kofla, ale lepšie sa mu darí v záhradke. Ten my siať nemusíme, lebo sa nám vždy na jeseň vysemení a pekne aj narastie. Ale mám semená v zásobe..
ľadový šalát - ten vysievame rovno do zahradky.
To máš peknú zbierku...
Tak zosumarizujem:
na vatu resp. hlina - tymian, paradajky, bazalka, petunia, pažitka
priamo do zahrady-rukola, petrzlen, mrkva, kopor(inak ten mozes zasiat medzi rajčiny a petržlen, je dosť vysoky a lahsie sa bude strihat, ladový šalát,
to čo nevieš ako sa vola neviem ani ja. Ale je to pekne. Tak to sa može dat tiež na hlinu alebo vatu..

alenka600
22. mar 2012

@majda27 Dakujem Ty si poklad!!!!
To co som nevedela ako sa vola je ta tahava burina, taha sa to po plotoch a tyckach a je to fakt burina. Ale manzel mi kupil, lenze na semienkach je napisane len po nemecky a francuzsky.
Ale uz som to vyguglila z nemciny do latinciny a z toho do slovenciny - Povojnik.

majda27
22. mar 2012

@alenka600 aj ti si šikulka... ako rychlo si to vygooglila.. Inak okrem byliniek ešte v záhrade mávame špenat, zeler, cviklu, hrasok, cukety. Uharky. Tento rok budem aj zavarat, minuly rok som moc nezavarala, lebo bolo ale tento rok budem musiet.

alenka600
24. mar 2012

@majda27
Pazitka aj paradajky su uz vo vaticke 🙂

rancuzkaf
24. mar 2012

@alenka600 ahoj!.....ides zahradnicit?...vyborna vec...kludne ma prid navstivit, poukazujem a poradim 🙂 ja sa snazim o biopestovanie, ak mas poruke obchod Botanic, najdes tam dobre veci a hlavne milo vo vsetkom poradia 😉 .....pises, ze mas zniceny travnik.....musis si ho porylovat, aby sa vytvoril dobry zaklad pre pestovanie......teda najprv to treba nejako zurodnit.....tiez sme nieco podobne urobili, lebo som chcela mat viacej miesta na pestovanie.....ked to bude porylovane, treba podu niecim obohatit: hnojom, kompostom a pod. a pekne spracovat na jemnu strukturu (napr. mrkva si vyzaduje nehrudkovu zem, pekne sypku)
....odporucam ti skusit aj hrach, ten uz mozes dat do zeme, jemu zima nevadi a taktiez mozes aj mrkvu

erikasadek
25. mar 2012

ahojte zahrade milovnicky.. 🙂 tiez uz mam balkon vysadeny a prekrasne to tam vsetko rastie.. 😉 npormalne sa uz neviem dockat ako vsetko zakvitne.. 😉
@alenka600 chcel asom ti dat len jednu bio radu ak chces na tu pliesen uz ked sa objavy akokolvek s ato stalo moze byt vysoka vlhkost kvalita hliny apodobne ale odstranis ju jednoduch ak poznas citrovital kvapky vytazok s grapfruitovy semiacok tak s nich je to uzasne bio na pliesne , u pouziva sa na vsetko ako prirodne atb pre nas ludi ja pouzivam ked zacneme byt chory , aby sme nemuseli normalne atb; a doteraz vzdy zabralo a aj v zahrade alebo na balkone ked je pliesen staci par kvapiek do vody a vystriekat alebo poilat a pliesen zmizne za par dni ani stopa.. 😉