Akú hodnotu zastávajú financie v rebríčku vášho života?

abies
23. jan 2008

Zaujimalo by ma, na akom mieste su peniaze v rebricku vasich hodnot v zivote. Ja si myslim, ze su pre spokojny a stastny zivot velmi dolezite. Bez penazi nevyzije ani laska- vznikaju hadky kvoli nedostatku a naslednej neschopnosti zabezbecit zakladne potreby pre rodinu, za peniaze si kupujeme zdravie- nikto vam v lekarni lieky zadarmo neda. Nase stastie je v znacnej miere zavisle od penazi. Aky je vas postoj?

digysa
29. jan 2008

malena: hehe, to bolo v celku dobre ukoncene....aj ked chudoba sa da dobre uzivat aj v amerike...napr. ja s manzelom si ju tiez dobre uzivame 😀

Ale ono je to bohatstvo/chudoba velmi subjektivne.....pre kazdeho je bohatstvo na "inom stupni grafu".......

Nemyslite?

maso
29. jan 2008

Digysa - suhlasim, jasne, ze pojem bohatstvo a chudoba je relativny 😉

Ja si myslim, ze peniaze su velmi dolezite, ale nie natolko, aby sme sa za nimi hnali na ukor medziludskych vztahov.
Velmi sa s manzelom snazime poriadne zarobit, ale vzdy mame cas zajst do kina, na dovolenku alebo len tak si zahrat vecer karty, pripadne ist na navstevu. Snazim sa vsetko udrzat v normale, aj ked z druhej strany chcem zabezpecit vsetko dolezite pre moje dieta (nemyslim teraz na najdrahsie hracky apod. - ide mi skor o kruzky, anglictinu alebo cestovanie).

Vsetko treba s mierou - asi tak. 🙂

lenka78
29. jan 2008

malena,mas uplnu pravdu,no aj digysa.asi tak ako povedala maso,vsetko s mierou,aby vam raz exekutor nezaklopal na dvere. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

digysa
29. jan 2008

maso: jasne, my sme na tom rovnako, peniaze by nemali ovplyvnovat charakter cloveka (co sa vela krat stava), mozu iba ovplyvnovat kvalitu zivota, pretoze ked napr. nemas na auto, tak musis si zariadit zivot po autobusoch a vlakoch...(to iba taky maly priklad)

....ale aby som vas uviedla do mojej situacie....ja si ten tiket na loteriu teda rozhodne kupujem.... 😀 😀 😀

maso
29. jan 2008

😀 😀 😀
tak moj priklad: sme strasne bohati, lebo hoci mame 26, mame vlastny dvojizbovy byt 😎
ale sme zaroven aj strasne chudobni, lebo ten byt je v hroznej lokalite v BA, ze moj otec sa az hanbi, kde byvam 😖
takze asi tolko ...

gedren
29. jan 2008

digyso vidis, my treba na auto mame, ale nemame ho zcela dobrovolne - a ty autobusy a vlaky nam ani v nejmensim nevadi.

Zijeme v socialnim state, kdo vylozene nespadne na dno drogama nebo jinou extremni situaci, ten proste o hladu nebude, za normalni praci dostavame penize, za ktery muzeme normalne zit, a kdo nemuze pracovat, toho stat v nejnutnejsi mire podrzi. Takze chudoba a hladomor tady nehrozi. A moje osobni nastaveni je, ze kdyz mam co jist a kde spat, tak pak uz je fakt jedno, kolik mam, muzu byt stastna se suchym rohlikem i nestastna ve zlate kleci.

digysa
29. jan 2008

gedren: tak ja zijem na floride, vlakova doprava tu neexistuje, autobusy a trolejbusy v subtropickom pasme to tiez nehrozi, takze v mojom pripade, aby som mala kde spat a co jest, tak my musime mat s manzelom 2 auta, lebo bez auta sa tu v ziadnom pripade neda zit.

Ja ta celkovo chapem, z tvojho pohadu peniaze nie su vsetko a da sa byt aj bez nich stastny....ale na druhej strane, ak by mal mat kazdy takuto zivotnu filozofiu, ze "ved stat sa o mna postara"...tak asi by sa doteraz ani to "KOLESO" nevynaslo....

gedren
29. jan 2008

No ja jsem to myslela tak, ze (u nas) ani kdyz mi vlak ujede obe nohy, tak hlady neumru, protoze dostanu neco jako invalidni duchod. Pokud mi ale ty nohy neujede, tak by me ani nenapadlo spolehat na pomoc statu.

Sama delam vyzkum (nejsem na materske), tak treba taky prispeju k vynalezeni nejakyho toho kola ;)

bubba
29. jan 2008

nikdy som nepasla po chlapoch ktory opyvali peniazmi priam ma odpudzovali...moj priatel bol student chudobny ked sme zacali splu chodit,potom bol na civilke,potom prve zamestnanie.....teraz zaraba tolko penazi ze sme o nich ani nesnivali a netusili ze budeme tolko mat....ale islo to aj bez takeho mnozstva.zalezi od toho,ako si to clovek pripusti a ako ho zacnu peniaze ovladat...nie je pravda,ze kde nie su peniaze tam su hadky koli nim...vsetko sa da pekne vydiskutovat ked sa chce...neviem si predstavit ze kedysi ked sme nemali tak by sme sa koli tomu hadali...no co tak sme sa viacej uskromnili..a skromni sme doteraz 😉

digysa
30. jan 2008

gedren: 😀 😀 ano, netreba sa spoliehat na stat.... (mimochodom, aky vyskum robis?)

bubba: ja ked som sa zoznamila s mojim muzom, tak mal v kuchyni 1 lyzicku, 1nozik, 1vydlicku, 1 hrniec a asi 4 pohare a 4 taniere (2 na polievku a 2 plytke)
Ja som bola hotova, ked som mala nieco varit....musela som si kupit umele misky, aby som jedlo uvarila a prehodila ho z hrnca do misky a zacala varit druhe....no stacilo mi... 😎

brundik
31. jan 2008

Penize jsou v dnesni dobe dulezite, ale na prvnim miste je rozhodne nemam a to ani pres to, ze se snazime vyresit bydleni. Proste zatim bydlime u taty a taky to jde 😉
Nejdulezitejsi je pro mne zdravi nejen moje, ale i mych blizkych a rodina.
Kazdy ma jine zivotni naroky, nekdo vyzije s 10 tis. a bude spokojeny nekdo nevyzije se 100 tis. a bude nespokojeny, ze si nemuze doprat co potrebuje kvuli financim 😀

anatanka
31. jan 2008

Mne se kolikrat dokonce styska po obdobi, kdy jsme s manzelem zacinali a nebyli jsme na tom financne uplne nejlip. Vozit si zadek v Mercedesu a jet do vily na predmesti z luxusni vecere je fajn, ale sedet nekomu na kline ve vecerni tramvaji a mit v sobe dve sklenicky dobryho vinecka z utulny kavarnicky ma neopakovatelny kouzlo...

brundik
31. jan 2008

Anatanka, to byly casy. Clovek mel vydelano z brigad, vedel, ze si za to splni nejaky svuj maly sen a byl strasne spokojeny 🙂

aponchie
31. jan 2008

presne tak dneska vseci delaji vsecko podle toho to tak i vypada a hlavne malokdo si vazi penez a taky jinych socialnich hodnot ktere prevezou kazde penize.je pravda jak rikala brundik ze nekdo ma penize a nevyzije atd...,ono jde hlavne o to aby se clovek z tech penez nepos...kdyz uz je ma.znam lidi co celej zivot nic moc pak naraz prasule a houplo jim z toho tak ze jsou desni a vsecko berou pres prachy a jine kraviny jakoze posuzuji cloveka podle penez viz hele on ma ojete auto a nejezdi na dovcu casto jak mi tak ten bude financne v pr...nekde jsem cetla ze clovek bude nejstastnejsi az se jednoho dne oprosti od vsech materialnich veci 😀

gedren
31. jan 2008

Jo, na to ja taky vzpominam, jak jsme jako studenti meli par korun, slavnostne jsme si spolecne koupili cukrenku (a pak i panvicku - no to jsme se brutalne rozsoupli) a byli jsme stastny 🙂 Ted jsme samozrejme stastny taky, ale tenkrat jsme nebyli o nic min 🙂

digyso, delam informatiku, konkretne matematickou lingvistiku 🙂

digysa
1. feb 2008

gedren: studujes informatiku? Kde? Ja som tiez vystudovala informatiku....len sa ma nic nepytaj 😀 Pracujem uplne v inom obore...ale celkovo sa mi to zislo do zivota (v zmensenej forme)

digysa
20. feb 2008

Tak teraz som bola na diskusii o Jedinaciku. Zaujimave, ako sa vsetci hraju na to, ze peniaze nie su v ich zivote dolezite...ale na druhej strane mamicky hodnotia situaciu, ze prvy dovod preco maju iba 1 dieta su financie....
😀 😀 😀 Hmmm, zaujimave...financie tu nielen zohravaju velku ulohu ale v podstate rozhodouju o zivote samotnom..... 😕 😕 😕 Az take nepodstatne su..... 😉

kacka.va
21. feb 2008

digyso: já se často setkávám spíš s názorem, že raději budou mít jedináčka a budou všechny peníze cpát do něho a bude mít všechno, než aby měli dvě děti a stejnou sumu museli rozdělovat mezi dvě děti.
JInak si myslím, že je to spíš o přístupu k tomu, co všechno se koupí za vybavení. Já neplánuju žádné sterilizátory, ani přebalovací pult, ani kolébky. Z okolí vím, že plno známých "prvomaminek" všechny tyhle věci nakoupily a pak to stejně využily minimálně, takže poměr cena užitek by naprosto děsivý. Jenže když to všichni do těch budoucích maminek hustí, co všechno potřebujou a neobejdou se bez toho, tak se nedivím, že se pořízení mimča zdá hodně lidem drahé. To do toho může zahučet klidně 70-80 tisíc jak nic.
Podle mně je prostě nutné zachovat si chladnou hlavu a trochu zůstat nad věcí a ne jen poslouchat všechny ty prodavačky a číst všude články, že vlastně všechno je děsně důležitý. 😉

aponchie
22. feb 2008

tak nejak mam na to stejny nazor 😀 ja se bavila v casaku tim jak kotelnice Jilkova psala ze je to neskutecne drahe vybava na mimi ze nechape jak v CR zeny to zvladaji pac ona byla koupit dupacky a predstavte si ze jedny staly 400kc! 😀 deti stoji naproste minimum nez jdou do skoly pak je to vic ale zalezi jak mu vysvetli se ze nepotrebuje drahe znackove veci aby se vyrovnalo nekomu a tak a krouzky a skolne a jine veci sou drahe ale do 6let ani nahodou snad jen mliko tomu kdo nekoji

sakmis
22. feb 2008

ahojte, ja som tu zalozila temu, v ktorej opisujem alebo sa snazim pretriasat temu uspesných muzov a nas ich priateliek a manzeliek. Ja som vyrastala v pomerne dobrých finacných podmienkach, otec bol diplomat vela sme cestovali a stym bolo samozrejme spojene aj urcite "dobre situovanie" nasej rodiny. Ked om mala 18 odisla som z domu a zacal azit s priatelom, ktorý uz v tej dobe podnikal. Pridala som sa k nemu a zaciatky boli velmi takze. Vsetky peniaze sm investovali do firmy, niekedy sme nemali ani na rozky nie to este na pekne oblecenie, dovolenky a pod. 😅 ale dalo sa to vydrzat a vlastnou snahou sme sa dopracovali tam kde sme dnes. Dnes si mozem povedat, ze sa citime obaja slobodní a nezávislí na okolí a ostatných. Takze co rpre mna znamenaju peniaze? Slobodu! Bohuzial, ale je to tak...nezavislost a slobodu 😎 Ale stastie a zdravie i za ne nekupite...ani priatelov ani lasku... 😅

nguyen
22. feb 2008

100% suhlas so sakmis aj pre mna peniaze znamenaju slobodu, vlastny prijem znamena:nebyt odkazana na niekoho ineho nech uz ide o hocikoho. Ale co je mozno este dolezitejsie je vedomie ze ich dokazem zarobit, ze som sikovna ze sa nestratim a ked nebudem mat peniaze vzdy mam "zdrave ruky" a mozem zacat od zaciatku aj 1000krat. Ale neznamenaju pre mna nic viac. Je milion uzasnejsich veci ktore som zazila zazivam a dufam ze to takto pojde aj dalej 😉

digysa
22. feb 2008

sakmis: no veru, v mojej situacii...aj to zdravie si musim kupovat....co ja som sa musela naplatit aby som mohla odrodit zdrave dieta.... 😅 Ja som tym prispevkom tam dole inak chcela povedat, ze peniaze su dolezite a nech si hovri kto chce, co chce, peniaze su dolezite u kazdeho...

digysa
22. feb 2008

kacka.va: mas pravdu....ja som uz par mamiciek prvorodiciek stacila "urazit" mojimi nazormi na diskusii "marcoviek", lebo co tam tie pisu a kolko toho potrebuju....no neviem 😀 😎

briketa
22. feb 2008

malena, trosku ti budem oponovat. zhodou okolnosti som tiez zila aj vo svajciarsku, ja sa tam vraciam velmi rada, aj ked teraz uz len dovolenkovo.
kombinaciu bodov, ze si uzijem "chudobu" a moje deti nebudu vyrastat s nanny. s tym suhlasim aj ja, akurat problem je v tom, ze keby manzel nezarobil tolko, ze si mozem dovolit ostat doma, nanny mat musim, lebo musim ist do prace... za zhananim financii.
takze ono to jedno s druhym suvisi, aj ked si uvedomujem, ze ty si bola v rodine, kde sa existencny problem vobec neriesil

mallorry
22. feb 2008

ahojte, pro me penize znamenaji urcitou zivotni jistotu a take prostredek jakym si clovek muze zpestrit zivot na tomto svete...napriklad cestovanim 😉
Mit penize je sice krasne, ale krasnejsi je mit fungujici vztah s partnerem naplneny laskou a zdrave deti. Samozrejme, kdyz pak je k tomuto dostatek financi, je to ideal. 😉
Ale zase kdyz by tech penez bylo strasne moc, zas by mi jaksi chybelo takovy to kouzlo, ze kdyz neco chci, tak na to setrim, nebo se tesim strasne na dovolenou a tak. Kdyz bych byla treba milionarka, tak bych nad vecima tolik nepremyslela a koupila bych si co bych chtela a to uz by pak nebylo takovy to jeeee ja bych to chtela, musim na to nasetrit a pak se z toho dlouho radovat🙂))
takze tak 😀

kacka.va
22. feb 2008

digysa: přesně tak. mě se každý diví, když řeknu, že až na pár drobností mám už výbavičku, jenže já nějaké "vymoženosti" doby neřeším. Minule jsem se někde zmínila, že pokud bude mimi v pohodě, tak nebudu žádný monitor dechu kupovat a byla jsem tam za matku-saň, které nezáleží na dítěti, co kdyby v noci přestalo dýchat.

zuzanockamt
22. feb 2008

tiez dobra tema na diskusiu...podla mna su peniaze pre zivot dost dolezite, lebo bez nich by sme vela inych dolezitych veci nemohli mat...ani babätko bez penazi sa neda vychovavat...aj ked, ti co ich maju akurat, budu oponovat, ze nie su najdolezitejsie a prvorada je laska...ta je tiez dolezita, ale nic si za nu nekupis...tolko moj nazor 🙂 ...a neodsudzujte ma prosiiiim 🙂

briketa
22. feb 2008

kacka.va tak to si vobec nevsimaj. nezijem na slovensku, maly mohol mat naozaj na co som si zmyslela, bez toho ze by sme poloskrachovali, ale cestne ti mozem prehlasit, ze som nepotrebovala ziadne monitory, nemala som prebalovaci pult, dokonca ani extra izbu prenho,
ani jednu flasu, ani jeden cumel, ani jeden sosacikovy pohar, syn ma dva a pol roka, vsetky jeho hracky sa zmestia do krabice 50 krat 50 cm, do pol roka som nepouzila ziadnu kozmetiku, doteraz pouzivam vlastne len krem proti slnku a mam stale ten isty kocik...... a jedno z najstastnejsich, najkludnejich a najspokojnejsich deti na svete ;)

mallorry
22. feb 2008

zuzanockamt to je jasny, penize jsou potreba, nechtela bych treba vychovavat deti a rict jim, ze maji jeden jogurt napul na den...i to musi nektere lidi resit, ze nemaji penize na to, aby jim kupovali cerstve ovoce denne, jogurty a jine dobroty 😒 ale take tak mohou byt deti vychovane dobre, protoze vidi treba tu harmonii v rodine...jenze to maji zase tezsi mezi vrtevnikama, to musi byt hrozny, kdyz vsichni kolem chodi ohakly a maji vsechno nove...dnesni doba je pro deti kruta svym zpusobem...
Nekdy zase jinde je penez mraky, ale ta harmonie neni nikde, protoze rodice makaj od nevidim do nevidim a treba ani nemaji na deti cas...to take neni dobre...takze penize ano, ale ne za kazdou cenu, ne za cenu toho, ze budu ochuzovat deti o mou pozornost, pritomnost a tak 🙂

kacka.va
22. feb 2008

briketa: 🙂 no mně by nákup těch "vymožeností" taky nepoložil a přesto je nechci 😀