Aký digitálny fotoaparát nám doporučujete?

bobicek
1. máj 2007

Ahojte vsetci!
Planujeme kupit fotak, taky na bezne pouzivanie, foto prilezitostne, nie cenovo narocny, ale vykonny, kvalitne fotecky... 🙂
Ak mate skusenosti, poradite? Dakujem!

penguin1
7. júl 2008

bihan, vidim, ze sa vyznas 😉 dik za upresnenie🙂 ale skus mi prosim ta objasnit, ako spoznam rychlost reakcii a aku si mam vybrat... 😝

penguin1
7. júl 2008

vdaka za tie clanky 😉 , vsetko som prestudovala, a uz som z toho "jasna" 😀
a naj sa mi pozdava, aj dizajnovo aj funkciovo lumix fs3 😀
este dotaz, myslite, ze je rozumne nakupovat cez net? tie ceny su tu o tisicku lacnejsie ako v kamennom obchode... len ako spoznam, ze ide o kvalitnu on-line predajnu? 😅

ivush
7. júl 2008

Ja sa čoskoro chystám kúpiť si digi zrkadlovku, nehovorím, že iné foťáky sú zlé, ale ťažko je dosiahnúť s kompaktom to čo so zrkadlovkou - navyše v dnešnej dobe keď už tie zrkadlovky nie sú také obrovské (jasné, furt sú väčšie ako kompakty) a aj cenovo sú dostupné + plus existujú relatívne univerzálne objektívy.... 🙂

Čo sa týka rýchlosti tak predsalen tá je dôležitá - lebo všetky z nás tu fotíme asi hlavne naše pokladíky a pri dieťatku, ktoré je v pohybe tak je rozhodne dôležitým parametrom rýchlosť snímača... 🙂

ivush
7. júl 2008

penguin prečítaj si recenzie na ten ktorý online obchod..... 🙂 ale určite sa to opla

masinka
7. júl 2008

ja mam asi patrocny Olympus C-5000 (5 Megapixlovy, 3x opticky zoom), som s nim spokojna az na nejake malickosti (prepalene tvare pri foteni s bleskom), ma jednu obrovsku vyhodu a to ze ma dialkove ovladanie. neviem ci ale momentalne existuje nejaky fotak s dialkovym, tento sa uz nevyraba.
fotila som s nim vacsinu fotiek co mam tu v albumoch
nieco na ten styl su teraz tie Olympusy z radu FE, pripadne mju, akurat teraz maju viac megapixlov a vacsi zoom za nizsiu cenu

okrem toho mame Olympus SP510, tak ten je uplne za figu a za tie prachy teda vobec nestal. aj bez zoomovania su fotky dost rozmazane (pri vyvolavani 10*15 to nie je nejako extra vidiet, ale staci si to zvacsit na cely monior a proste nie je to ono) a ak chcete vyuzit ten 10 nasobny zoom, tak treba stativ

ak by sme niekedy kupovali este dalsi fotak, tak skusim asi radsej Canon

bihan
7. júl 2008

Masinka, na niektoré foťáky sa dá diaľkový ovládač dokúpiť 😉

Podľa mňa je absolútne zbytočné kupovať zrkadlovku pre človeka, ktorý chce fotiť deti, rodinku, dovolenku.. Navyše má pre mňa zrkadlovka dosť nevýhod - objem, váha, univerzálny objektív pre mňa nie je ten, s ktorým sa poriadne nedá fotiť makro a má 3x zoom. Kvalita fotiek je samozrejme lepšia ako pri kompakte, ale s dobrým kompaktom, resp. bridgeom, ktorý ponúka kopec možností manuálneho nastavenia, sa dajú urobiť nádherné fotky bez toho, aby som zaplatila 20tis za zrkadlovku 😉

roasha
7. júl 2008

my tiez olympus,spokojnost. 😉

zuz11
7. júl 2008

ja mam zrkadlovku Nikon a som uplne spokojna, len je narocna na pouzivanie ale je aj pre profikov a ma vymienatelny objektiv ( takze sa tesim na kazdy dalsi sviatok) 😀 😀 😀 kedze momentalne mam len ten jeden zakladny 😀 🤐

kotenko
7. júl 2008

My sme si pred nedavnom kupili digi zrkadlovku a som s nou nadmieru spokojna, ma dva objektivy, ktore boli v cene, je to olympus e-410. rozhodovali sme sa medzi Nikon d 40, alebo tymto nasim olympusom, urcite u mna vyhralo "xD" karta a to, ze je to olympus, jeden s najprofesionalnejsich vyrobcov fotakov, tak isto sme aj super referencie na neho poculi a aj citali. chce to trosku cviku a fotky uz ani upravovat nemusim. je to jedna z najmensich digi zrkadloviek na svete, je lahucky a lahko sa s nim manipuluje, kedze je to Olympus a mame s nim skusenosti.
chceme si este kupit ale "maly" fotacik do ruky, lebo sme mali jeden malicky, 3 rocny olympusik, ale stratil nam ho znamy, tak si chceme kupit nejake "nahradu" zan.
vyhrava u nas asi samozrejme olympus fe 310 alebo 340, zrovna cakame na nejaku super cenovu akciu, aby sme ho kupili. pred nedavnom ich mali akciove po 3 500sk, teraz ich zdrazeli o tisicku viac a my biac ako 4 tsic za "maly" fotak nechceme dat. na profi fotky mame zrkadlovecku, na ostatne chceme fotak do vacku. chcem sa poradit, ktory by ste s tychto dvoch fotacikov odporucili? fe 310, alebo fe 340? dakujem

penguin1
7. júl 2008

kotenko, ja si uz nepamatam, kde som to citala, ale radu fe akosi odsudzovali 🙄 ale netusim preco mi to takto utkvelo v pamati... 😖 preto ja ani po feckach nepozeram... daj mi nejake pozitiva, kuknem aj ja, mozno najdem nieco lacne a dobre aj v tejto rade 😉

zuzkaprofant
7. júl 2008

http://www.sony.sk/view/ShowProduct.action?prod...

ja ma tento a som spokojna lahko sa snim foti 😀 😀 😀 a je v ruzovom 😵

roasha
7. júl 2008

zuzi... 😀
aj moja mala ho chcela min tyzden,/videla ho v nejakom casaku/,lebo je ruzovy... 😀

zuzkaprofant
7. júl 2008

no ved preto ho aj mam 😀 😀

kotenko
7. júl 2008

Penguin1, my sme mali FE-cko predtym (to co sa nam stratilo), bol to starsi model, ale boli sme snim velmi spokojny a aj nasi maju fe-cko asi s pred 2 rokou a tiez su spokojny, ln je to motorcek a baterky nabijaju zakazdym po dlhsom foteni, napr oslava a taaaak. je to "pozierac baterie"... 😀

penguin1
17. júl 2008

no, teraz potrebujem radu ohladom fotiek...
fotacik uz mame, panasonic lumix.
fotky v nom su nadherne, aj ked som ich preniesla do pc su ok. ale problem mam ich zmensit. neviem to 😒 a ked to posielam mailom, prijemca ich ma rozmazanejsie, a nie su take ostre. poradite, co s tym? 🙂 dik ;)

zuz11
17. júl 2008

ja zmensujem foto cez paint ale na zmensovanie foto je tu tema, najdem a dam link 😉

penguin1
17. júl 2008

zuzi, si zlata, dik 😵

smejkaa
4. aug 2008

Ahojte. Neviem sice, ci to tu mozem dat, ale nema niekto zaujem o digitalny fotak znacky Olympus C745 za dobru cenu? Dakujem. IP.

danulka2
5. aug 2008

zuz11 aj my mame zrkadlovku nikon, vlastne ma ho manzel, lebo je to jeho konicek. Je ale dost drahy. No a ja mam taky mensi canon.

susik77
25. okt 2008

Ahojte, mozete mi pls. poradit nej. dobru digi zrkadlovku, na sd-kartu, kde sa daju casom v poho dokupit makroobjektiv a teleobjektiv. Hladam nieco poloprofesionalne...rozhodujeme sa medzi canonom a nikonom, v digi fotakoch nemam moc prehlad, mali sme len obyc. zrkadlovku Pentax a digit. kompakt-Konicu minoltu...
Chceme ho hlavne na fotenie prirody a deti...

nobody
26. okt 2008

susik ..tak konečně něco pro mě ... 😀 🙂

poloprofesionální asi nej nikon d80 ... 10 Mpix ... dobrý procesor ... široký výběr objektivů ... a hlavně má motorek v těle .. což třeba d40 neměla ...

canon je dobrý, ale v té cenové relaci jsou canony na tom hůř

nobody
26. okt 2008

susik .. tady máš pár snímků, co třeba umí d40 ... teda z mých věcí jen tak vzatých narychlo
http://leteckaposta.cz/739356738

ale přemýšlím, jestli se ti to vyplatí .. když to chceš mít na děti a přírodu ... ale asi záleží co chceš fotit ... kdyžtak dej vědět a pak se můžem pobavit o tom

matica2
30. dec 2008

stalo sa niekomu že praskol displej na digitalnom fotoaparate? da sa to opravit?

dulius
30. dec 2008

napisem len jedno: zaklad je dobra optika ! opticky zoom, takze nekupuj fotak s menej ako 5x optickym zoomom.
dnes sa daju kupit fotaky s 10x optickym zoomom za slusnu cenu.
pekny vecer

leniciatko
3. dec 2009

tiež chcem kúpiť nový foťáčik,ale tieto technické údaje mi hlava nebere....ach... ☹

bambusko
3. dec 2009

susik, mam od minulorocnych vianoc sony alfa 200 a som maximalne spokojna 🙂 toto ma pobavilo, ale vystihuje podstatu 😀

Najviac sa osvedčí ako dovolenkový aparát pre amatéra, ktorému pri minime námahy poskytne skvelé výsledky.
V kombinácii s kvalitným objektívom však nájde uplatnenie aj pre náročného amatéra pri fotení vecí, ktoré neutečú – ako portréty, zátišie a krajinky. Chýbať vtedy môžu pokročilejšie funkcie, avšak hľadáčik ich bohato vynahradí.

http://www.ephoto.sk/foto-technika/recenzie/son...

petot
2. jan 2010

leniciatko: Ako píše dulius, optika je najdôležitejšia. Ak kupuješ obyčajný digitálny foťák (kompakt), zapamätaj si aspoň toto pravidlo: OBJEKTÍV (šošovka) by mal byť aspoň ako 5-CENTOVKA. Menší zvyčajne nestojí za pozornosť.

Samozrejme, existujú výnimky, a ani veľký objektív nie je zárukou kvality. Ale ide o to (veľmi zjednodušene), že malý objektív prepúšťa málo svetla. Síce stačí na odfotenie turistickej pamiatky za slnečného dňa, ale za šera a v miestnosti budú výsledky katastrofálne (rozmazané alebo zašumené), a rýchlo sa pohybujúce objekty (napr. deti) s tým neodfotíš.

Zmier sa s tým, že dobrá optika zaberá nejaké to miesto, takže sa zrejme nevojde do supertenkých kabelkových foťáčikov (tzv. "šperky s funkciou fotenia" 😉

petot
2. jan 2010

leniciatko:
Ďalej, nenechaj sa nachytať bombastickými číslami, napr. 10x a viac zoom, alebo 10Mpix a viac rozlíšenie. Pri bežných foťákoch, OPTICKÝ zoom 6x a rozlíšenie 6Mpix je na pokraji možností optiky. Inými slovami, VYŠŠIE ČÍSLO NEUBLÍŽI, ALE ANI NEPOMÔŽE.

DIGITÁLNY ZOOM NIČ NEZNAMENÁ, akokoľvek vysoké číslo je na krabici.

Veľkou výhodou je OPTICKÁ STABILIZÁCIA OBRAZU (nie digitálna).

Keby si to chcela domyslieť do dôsledku, sú tu ešte nejaké technické parametre, ktoré sa dajú zvážiť. Napríklad, obyčajné tužkové baterky (AA), ktoré sa dajú kúpiť kdekoľvek a skoro každý má na ne nabíjačku, alebo špeciálna firemná batéria, ktorá potrebuje špeciálnu nabíjačku, a keď sa opotrebuje, tak o pár rokov ju už nekúpiš? Ale v tomto si niekedy jednoducho nenavyberáš.

Potom sú tu ešte detaily, ako typ pamäťovej karty (najlacnejšie a najpraktickejšie sú SD); kábel pre pripojenie na počítač (najlepšie je normálne mini-USB, pretože kábel je lacný a má ho doma skoro každý; zato keby si niekde stratila nejaký špeciálny značkový kábel, tak nový môže stáť aj vyše 30€); typ pripojenia k počítaču (najlepšie UMS (mass storage) alebo PTP, ktoré fungujú aj bez špeciálneho softvéru od výrobcu); video so zvukom (dnes už viac-menej štandard) a iné.

casperko
2. jan 2010

ahoj mi sme do teraz mali fujifilm S5800 je super ale kedze sa zacinam venovat trochu viac foteniu tak sme kupili canon eos 1000d a je super tiez

nikika33
2. jan 2010

aj ja si plánujem kupiť nový foťák, ktorý by ste mi odporučili, ked chcem fotiť hlavne deti, ale aj predmety z malej vzdialnenosti ... možno je to hlupa otázka, ale čím viac o tom čítam, tým mám v tom vacsi mišung 🙂 diky