Amputácia nohy pri cukrovke. Ako ďalej?

rejocka
17. júl 2009

Ahojte,chcela by som vás poprosiť ak má niekto takúto smutnú skúsenosť,alebo niekto z vašej rodiny,napíšte mi ako to zvládali,ako cukrovka prebiehala ďalej,toto sa stalo môjmu krstnému dnes a sme z toho ☹ ,ako mu potom pomôcť to zvládať....ďakujem

maca793
18. júl 2009

môj krstný mal dosť vysokú cukrovku, amputovali mu prsty na jednej nohe, hojilo sa to pomaly ale aj tak nakoniec bohužiaľ zomrel po krátkom čase 😔

rejocka
autor
19. júl 2009

Ahojte 🙂 Roka ďakujeme za podporu,verím,že bude všetko ok,potrebujeme všetci veľa síl,aby sme mu boli veľkou oporou a nachádzali tie správne slova,verím,že aj u nás časom bude pohoda a krstný sa stým naučí žiť a bude v pohode a hlavne,že sa to nebude zhoršovať a koľko bude v nemocnici neviete ako dlho to trvá,ešte pojde aj na iné oddelenie??Nig,ja som na dr.Bukovského počula,len samé chvály,idem niečo o ňom pohladať aj nejaké forum,viem on radí aj chorým,aj zdravá strava,prírodná báza a ozaj vaši blízki užívali vitamín C,v akej forme,??Maca je mi to veľmi ľúto čo sa stalo,doteraz som si neuvedomovala aká je aj cukrovka nebezpečná ☹ ahojte

rejocka
autor
19. júl 2009

Rokka je smutné čo sa stalo tvojmu ockovi musela to byť pre vás veľká rana ,keď odchádza milovaný človek ☹

rokka
19. júl 2009

rejocka, bol ten rok, čo bol chorý fakt strašný ☹ skúška nervov a psychiky...neprajem nikomu. Máme cukrovku tiež v rodine, mamina ju má, už ju mala tiež dosť vysokú, chceli ju dať na inzulín, ale tá sa bráni zubami, nechtami. A za posledný rok, čo bol otec chorý, tak určite mala vysokú a predstav si že vôbec nebola na kontrole až teraz pred mesiacom. Vieš ona je zdravotná sestra a vie , že po tých stresoch by určite mala vysoké hodnoty cukru. Ale našťastie posledná kontrola bola dosť obstojná a nebolo to také ako si myslela.

rejocka
autor
19. júl 2009

ahoj rokka,veď to,že tam zohráva velikú časť aj strach-človek vie,že je to zlé,môže byť veľmi zlé a práve preto odkladá návštevu lekára kým sa dá a až keď je donútený,takých nás je veĽa ,chvála Bohu,že to mamina nemala až také zlé výsledky,tak ona berie lieky a nepichá si?to má cukrovku2?

ejusaaa
19. júl 2009

Ahojte,dakujeme vsetkym..a chcela by som sa spytat,vlastne,ked to uz takto dopadlo,ze na co vlastne ma narok..neviem poculi sme ze dostane preukat tazko zdr.postihnuteho a z toho ake vyhody plynu ked uz to mam takto napisat..lebo napr.ako sa riesi sprchpvanie,vsak do vane nevie a jedna nam vravela,ze ma narok na prerobenie na sprchovy kut?a vlastne teraz sa bude treba o neho starat..ostane to na moju mamku..bude musiet dat vypoved,viete mi prosimvas napisat ze co sa vybavuje vlastne,kde,nieco okolo toho,ako je to financne a tak...dakujem..a ze ak bude vsetko dobre pustia ho domov o tyzden..a potom ze az potom sa vybavuje Kovacova a ze tam sa az dostava proteza?Lebo to bude problem..my sme mysleli ze ho rovno z nemocnice tam zoberu,lebo on ma tazku povahu on z domu uz nepojde,ci to musi?A ako je to potom s kontrolami?To sa ako chodi?Casto?A ako,to ho musime my na aute,ci mame narok na sanitku?Lebo z auta ako to si ani neviem predstavit..az teraz nam vsetko dochadza co a ako bude..hlavne je..nech aspon sa to hoji..ale musime sa pripravit na to co bude ked pride,co vybavit a podobne..

rokka
19. júl 2009

ejus, určite že takto postihnutý človek má určité výhody, ten kamoškin tato mal príspevok na prerobenie kúpelky, oni bývajú na dedine tak mal aj vonkajší výťah, ktorým sa spúšťal na dvor, lebo mali vysoko vstup do domu, mal príspevok na čiastočnú bezvládnosť a myslím že ťažkí diabetici majú narok aj na príspevok na stravu. Treba si všetko pozisťovať na príslušných miestach. Mali by ste to využiť, lebo je mnoho ľudí, ktorí toto ani netušia že existuje.

janka_fr
19. júl 2009

Ahojte Reji a Ejus,

my sme presli tym vsetkym vybavovanim, takze neviem ktora z vas, pisnite mi do IP. Pisala som si teraz s tatkom cez skype a rad vam poradi. Ak mate MSN alebo Skype.

rejocka
autor
19. júl 2009

ahojn Janka,ďakujeme velmi pekne,že nám chcete pomoct s týmto všetkým,čo a kde vybavit,aj vy takéto niečo prežívate?dám ti skype na ejušu tam može ocino písat-ejusa136.a my možeme len tak o detičkách vidím,že máš zlatučkého synčeka ja mám dvoch mackov po sebe.pááá 🙂 a dakujememoj skype-reabenicka

katja78
19. júl 2009

Diabetik je podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia považovaný za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím vtedy, ak miera jeho funkčnej poruchy dosiahne najmenej 50%. Na základe toho, je diabetikovi vydaný preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, resp. pri splnení ďalších podmienok zákona preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom. V citovanom zákone je u cukrovky uvedená nasledovná miera funkčnej poruchy:

-->cukrovka II. typu kompenzovateľná:

1/ diétou /bez komplikácií diabetes mellitus/ 30%,

2/ diétou a perorálnou liečbou /bez komplikácií diabetes mellitus/ 40%,

-->I. a II. Typu kompenzovateľná inzulínom a diétou bez komplikácií 50%,

-->ťažko kompenzovateľná inzulínom alebo cukrovka detského veku 60%,

-->chronické komplikácie cukrovky /diabetická mikroangiopatia, retinopatia, neuropatia, nefropatia a diabetická noha/ 70% - 80%. - SEM SPADÁ AJ TVOJ KRSTNÝ

Základom liečby každého diabetika je diéta. Aj nový zákon číslo 447/2008 Z.z. pamätá pri kompenzáciách na diabetikov a umožňuje možnosť poskytnúť diabetikovi peňažný príspevok na diétne stravovanie, a to v týchto prípadoch:

-->diabetes mellitus typ I,

-->diabetes mellitus typ II inzulíndependentný s komplikáciami - SEM SPADÁ AJ TVOJ KRSTNÝ

Výška peňažného príspevku na diétne stravovanie pre diabetika predstavuje 9,28% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú v zákone číslo 601/2003 Z.z. o životnom minime pre choroby a poruchy uvedené v prílohe č. 5 v druhej skupine.

Konkrétne ide o tieto sumy:

-->5 390 Sk mesačne pre jednu plnoletú fyzickú osobu,

-->3 760 Sk mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,

-->2 460 Sk mesačne, ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo ak ide o nezaopatrené dieťa.

Diabetik môže byť podľa citovaného zákona posúdený tiež ako fyzická osoba odkázaná na individuálnu prepravu a môže mu byť vydaný parkovací preukaz.

http://www.hnzp.latiniko.sk/download/kompenzacn...
- tu sú vybrané ustanovenia Zákona o sociálnej pomoci č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov týkajúce sa peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

http://www.diaslovakia.sk/contentData/0052/Eduk...
- minibrožúrka o cukrovke, treba si vybrať, čo sa vzťahuje na krstného

rejocka
autor
19. júl 2009

ďakujeme Katja,pekne si to rozpísala,preklikám sa potom na tie stránky.A vašich blízkych po kolkých dňoch pustili domov?A keď ho pustia tak potom kde,k diabetičke a?Budú sa určite aj meniť nálady,beznádej,ale ako čítam aj vy ste to zažili a zvládli 😉

katja78
19. júl 2009

Rejočka - poslala som Ti IP, neprišla?
Určite treba ísť najprv k diabetológovi. Krstný ešte k žiadnemu nechodil? A neskôr, v priebehu 1-2 mesiacov by ho diabetológ mohol odporučiť do Národného endokrinologického a diabetoloigického ústavu v Ľubochni (NEDÚ: www.nedu.sk). Čakacie lehoty tam majú podľa poisťovne, treba to zistiť cez diabetológa. Majú tam výborný prístup, super pacienta zaučia čo sa týka diéty, starostlivosti o nohy, liečby. Je to nemocnica, ale s takým prístupom akokeby boli pacienti v kúpeľoch, čistý vzduch. Je to vhodné najmä pre novozistených diabetikov, ktorý sa len oboznamujú so svojou chorobou a učia sa s ňou žiť.
Myslím, že pobyt tu je vhodnejší ako v Kováčovej, lebo prístup k diabetikom je veľmi špecifický a v NEDÚ sa práve tomu venujú.

rejocka
autor
19. júl 2009

katja toho sa obavam,že krstný nebude chcieť í sť nikde,žije so svojou mamkou-80r,sú na seba navizaní-tak sa to bude snažiť zvládnuť doma a chodiť na kontroly,rehabilitácie a tak...

katja78
19. júl 2009

a tie 3 týždne by sa nevedel niekto o starkú postarať niekto iný z rodiny? Za tú obetu to stojí, krstný bude lepšie naladený na svoju chorobu, bude s ňou lepšie vedieť žiť a tým pádom sa aj bude lepšie postarať o svoju mamku.

rejocka
autor
19. júl 2009

to nieje problém o starkú sa postarať je nás vela a aj ona je ešte sebestačná,len sa bojím,že tam nebude chciet ísťno ved uvidíme ako bude reagovať,keĎ na to príde,možno mu to lekári tak pekne podajú,že bude chcieť ísť 🙂

eva.macko
20. júl 2009

Ahoj rejocka. Moja mama ma 48rokov a tiez jej amputovali nohu nad koleno. Je silna cukrovkarka a kedze absolutne nedodrziavala stravovacie navyky pre cukrovkarov (dokonca ani pre normalne zdravo sa stravujucich), dostala aj slabsiu porazku na pravu stranu zostala nehybna a postupne sa aspon trosku predsa len rozhybala. Kedze otec nebol schopny sa o nu postarat, nasli sme so sestrou pre nu sukromne zariadenie u jednej zdravot.sestry. Ale to bola hotova pohroma. Postupne sme sa dozvedali, ze nedava pacientom ani poriadne jest, vsetko co sme nosili jej brali, dokonca ani vsetko nedostala. No a aj po vsetkych strankach ich zanedbavala. K lekarom s nimi nechodila podla dohody,len vybehla sama a vzdy nechala cosi dopisat kazdemu do karty. A takto nam aj zatajovala, ze mame najprv hnisal a neskor az mokval prst na nohe. Az z toho jedneho dna dostala silne horucky (40.tky) a musela do nemocnice a kedze bola v ohrozeni zivota,tak jej nohu ihned amputovali. Veeelmi zle to znasala a znasa ☹ . A tak si ju sestra z toho zariadenia zobrala k sebe, hoci byvala u priatela a este v tej dobe neboli ani zobrati.

rejocka
autor
20. júl 2009

Ahoj Evi.macko- 😲 😲 😲 ,čožéééé,to je čo za zdr.sestru ako z nejakého zlého filmu,neverím vlastným očiam 😠 ,no ale som rada,že mamine sa stabilizoval stav po takomto týraní....a nežalovali ste ju???

rejocka
autor
22. júl 2009

🙂 Ahojte,dnes krstnému hovorili,že ho koncom týždňa preložia ešte na interné,kde mu budú sledovať cukor,klesá mu cukor 🙂 ,tak verím,že to bude dobrééé.pekný dníček všetkým 😉

pengepapa
20. júl 2012

pekný deň,mám 43rokov a amputovali mi nohu v stehne (trombóza),dostal som "status" zťp 75%,ani som netušil,že ma môže potkať ešte niečo horšie.Ako inak, jasné že mám bolesti (fantómove),ktoré sa s liekmy dostali na znesiteľného stavu.Po mesiaci som si vybavoval protézu,a vtedy som zistil že ju nebudem mať,lebo ja debil som si vyrobil u zdravot.poisťovni dlžobu a takto som sa odsúdil na život s barlami.Pekný začiatok,ale to nič,ťažko sa to psych.znáša,že si odkázaný s jednoduchými úkonmi (doniesť si pohár vody...)na pomoc druhých,moja družka (asi aby som sa asi pri tom prosíkaní necítil trapne)to vyriešila stručne....opúšťam ťa.Bol som celkom na dne,je skoro nemožné niečo vybaviť na úradoch,....skúste to jednou nohou a po barlách.Pri vybavovaní invalidného dôchodku (nikdy som nepýtal pomoc,preto aj keď som nemal prácu,nešiel som na úrad práce prosiť o podporu,riešil som to ako sa dalo/brigáda,sezon.práce a pod. vtedy som si urobil aj tú dlžobu voči VZP)netušil som že v tomto duchu to bude pokračovať.Na inval.dôchodok nemám nárok,lebo nespľňam všetky podmienky potrebné na priznanie a to ...chýbajú mi odpracované roky.(nakoľko v ťažkých časoch som to riešil po svojom a nezaregistroval som sa na úrade práce,ako uchadz.o zamestnanie a ja sám s toho čo som ťažko zarobil všemožným spôsobom neodviedol potrebné čiastky zdravotnej poisťovni,...osudová chyba).Záverom,som sprostý,opustený lajdák s jednou nohou,ktorý už skoro rok nemá žiadny príjem (speňažil som čo sa dalo)odkázaný na pomoc svojej mamy.Už vybavovanie niejakých pomocí v hmotnej núdzi a pod. vzdal,nakoľko nemám síl,ani psych. a ani telesnej aby som niečo po úradoch vyžobral.Aby som svojej mame dajako pomohol (nakoľko nezostalo veľa možností),som sa rozhodol opustiť tento život,lebo šanca na zmenu k lepšiemu v budúcnosti je mizivá a neoplatí sa žiť ako bremeno a preležať celý deň sám zo svojimi myšlienkami...čo keby?Najviac ma na tom trápi,že nemám ani na pohreb...zasa mama pomôže.S týmto príspevkom nemám žiadne zámery,a ani neprosím o pomoc.Len už pár mesiacov nemám s kým hovoriť a pocítil som nehoráznu túžbu sa vyrozprávať(vyplakať) aspoň týmto spôsobom.Aj keď tento príspevok nezverejníte,to nevadí (ani to nebolo cieľom),ďakujem....je mi lepšie.

malinkaaninka
20. júl 2012

@pengepapa ahoj.silný príbeh.je škoda,že nemáš s kým porozprávať.možno by si mohol skúsiť aj cez inzerát.nie priateľku ale kamaráta...a čo sa týka dlžoby,nedalo by sa to po splátkach?

katja78
22. júl 2012

@pengepapa - to je mi ľúto, že sa trápiš...aj keď vieš, že vyhliadky do budúcnosti nie sú ružové, prosím, nesiahaj si na život, ak čo i len kúštikom svojho vnútra, svojho srdca veríš, že smrťou sa to nekončí...garantujem Ti, že ak si vezmeš svoj život, nebude Ti vôbec lepšie 😔 😔 😔 trápenie neustane. Prosím, skús vstať zo svojho dna a popros Boha o pomoc. Budem sa modliť tiež. Katka.

janta6716
12. júl 2015

@rejocka ahoj. Príspevok.je už.starší, no ak.Môžem sa.opýtať ako to všetko dopadlo??? Akurát som sa Dozvedela že ockovi diabetikovy idú amputovat nohu... Hľadám si nejaké.info... Zvládol to tvoj krstný???

rejocka
autor
13. júl 2015

Ahoj moj krstny to zvlada krasne,cukor ma v norme,na protezu si tak zvykol,ze kto nevie tak by ani nepovedal,ze je po amputacii,bez palice,chodi na nakupy,soferuje,no skratka vsetko,bali sme sa,ze upadne do nejakych depresii,no zmenil sa mu aj postoj k zivotu 🙂 po amputacii,nebol ani dlho v nemocnici,no mal este pocit ako by tu nohu mal,akoby ho bolela,skratka ju vnimal aj ked nebola,hojilo sa to rychlo,no trebalo na to dohliadat,hygiena,prevazy,cvicenie,dieta,merania glykemii,no velmi rychlo sa dal do normalu,potom dostal protezu tak s nou sa ucil vzit a chodit,pomalicky,lebo ho to tlacilo,potilo sa,tak len na par minut,hidin,par krokov,po izbe,na toaletu,tesil sa ked presiel do druhej izby na serial,do kuchyne sa naobedovat,az sa odhidlal aj von a dnes beha po nakupoch,na kontrolu k dr,raz za pol roka,ked robia profil tak za 3mesiace,vela sa naucil,pochopil a ma respekt,amputacia bola v hodine 12 a vlasne mu zachranila zivbot,ockovi,zelam vela zdravia,vela sil,da sa to zvladnut a vies plnohodnotny zivot,no na zaciatku je velmi dolezita podpora rodiny,pichopenie,laska,lebo moze mat rozne stavy menejcennosti,sebalutosti,hnevu,ze je odkazany na niekoho,ze sa bude ucit znovu chodit a nie vzdy to pojde,tak len v tichosti neberte nic osobne,to budu jeho male boje a velke vitazstva,budem na Vas mysliet a niekedy napis,prajem vsetko dobre Andrea

janta6716
13. júl 2015

@rejocka ďakujem, no žiaľ ocko ma.dlho diabeticke nohy.. Teraz jednu vykrutil a doktori už povedali že nieje iné východisko len ampitacia, ale žiaľ jemu ta druha noha Tiež moc neslúži, bojime sa že príde o obe... Má 65 rokov žiaľ už neverím že bude lepšie... Zato sa pýtam či je vôbec nádej že sa to zahoji... Ďakujem za pekné vety..n

rejocka
autor
13. júl 2015

@janta6716 pravdaze zahoji a poznam aj cloveka s dvomi protezami,no ma aj vozik na dlhsie prechsdzky aj moj krstny je v takom veku a glykemie ma ake a kolko x inzulin denne,ci je na liekoch a diete?neboj sa zvladne to,🙂

karaiova
15. okt 2016

@adulikka dočítala som sa že ste boli na Kováčovej sama zo sebou máte amputovanú nohu potrebovala by som poradiť

janta6716
15. okt 2016

@karaiova aj moj ocko bol pred pol rokom po amputaacii nohy, kebyze tam njde, tak neviem ako chodi, krasne ho naucili chodit....

karaiova
15. okt 2016

@janta6716 aj môj otec je po amputacii toto leto, je to tažké doma preto vybavujeme žiadosť na Kováčovú počuli sme že tam pomôžu.

karaiova
15. okt 2016

@janta6716 viete mi povedať ako dlho tam bol ďakujem za info.

adulikka
15. okt 2016

@karaiova ja bola prvy krat 4 mesiace,druhykrat 3 mesiace. Ja nemam nohu amputovanu. Ale chodi sa tak na 3 mesiace .