Amputácia nohy pri cukrovke. Ako ďalej?

rejocka
17. júl 2009

Ahojte,chcela by som vás poprosiť ak má niekto takúto smutnú skúsenosť,alebo niekto z vašej rodiny,napíšte mi ako to zvládali,ako cukrovka prebiehala ďalej,toto sa stalo môjmu krstnému dnes a sme z toho ☹ ,ako mu potom pomôcť to zvládať....ďakujem

mikalove
17. júl 2009

rejocka,mojmu dedkovi amputovali od členka,lenže ako cukrovkárovi sa to nehojilo a bohužial odrezávali mu z nej postupne stále až hore ☹

rejocka
autor
17. júl 2009

krstnému,až po koleno,ale prečo má až 20?a ako to psychicky niesol,mal protézu??DAkujem

janka_fr
17. júl 2009

Ahoj Rejocka,

moj tatko nema cukrovku, ale Burgerovu chorobu a bohuzial pri tejto chorobe dochadza tiez k nekrotizovaniu tkaniva a nasledne k amputacii ☹

bianca
17. júl 2009

rejocka hlavne sa o to teraz musi starat.A aj o druhu nohu lebo cukrovkarom staci fakt malo a vsetko je v....Teraz moze mat aj fantomove bolesti.

rejocka
autor
17. júl 2009

Janka a ako to ocino znáša po psych.stránke?Bianka to sú aké fantomové bolesti a chodí sa aj na nejaké liečenie?

nig77
17. júl 2009

Ahoj Rejocka

moja svokra je po niekolkych mozgových infarktoch, výmenách ciev na nohách, následne oprerácia rakoviny hrubého čreva, potom chemoterapia, ta znicila vymenenú cievu, atd. atd., noha sa musela amputovat, najprv raz, potom este raz. Lekári ani nechápu, keď čítajú jej chorobopis, teraz sa drží už dostala aj protézu, stará sa o ňu manžel veľmi vzorne. Myslím, že aj vďaka tomu prežila. Niektorí ľudia by hádam radšej aj zomreli prežiť také niečo, ale ona veľmi chce žiť kvôli vnúčatám. Prajem veľa síl.

adulikka
17. júl 2009

chodí sa na liečenie do kúpeľov Kováčová...tam mu dajú aj protézu a nik nemusí ani vedieť ,že nemá nohu...bola som tam ...videla na vlastné oči .

nig77
17. júl 2009

A este treba dodržovať diétu pri cukrovke, mne osobne sa páči dr. Bukovský, lebo jeho rady majú hlavu aj pätu a neprotirečia si. Ak je hladina cukru vysoká, alebo moc kolíše tak to ničí cievy ďalej.

rejocka
autor
17. júl 2009

Ahoj Nig77,no to si teda poriadne vytrpela-na jedného človeka-srašne veľa,ale je bojovníčka 🙂 a prečo ešte raz amputovať?nehojilo sa?

rejocka
autor
17. júl 2009

Adulikka,akurát tú Kováčovú som počula,že je to fajn,že sa im pekne venujú a to kolko bude v nemoc.po amputácii a potom hneď tam?A na kolko týždňou sa tam chodí?vďaka dievčatá ste zlaté-je to pre nás podnešku veľká neznáma,aj sa bojíme čo bude,tak som rada,že píšete 😵

rejocka
autor
17. júl 2009

Nig,mal pred 14 a teraz má 20,ale je napichaný,aj infúzie aj atb a určite aj inzulín-neviem,zajtra tam ideme,veľmi mi ho je ľúto,je to strašné keď sa to niekomu stane,všetko musí od znova.má 57rokov a točo znamená,že ničí ďalej cievy,ešte vyšie amputovaŤ,či napáda to iný orgán 😲 ?

nig77
17. júl 2009

Ahoj Rejočka
amputovali, lebo sa to nehojilo, lekári aj ľutovali, že nezobrali naraz viacej.
Prvý krát to bolo pod kolenom, druhý kúsok nad kolenom.
Buďte mu oporou nakoľko sa dá, veľa je aj na ňom ako sa s tým vysporiada. Prajem ešte raz veľa síl.

rejocka
autor
17. júl 2009

lako sa na tú tému baviť,alebo nebaviť?aby sme neubližovali,ale aby sme zase neboli nevšímaví?bojím sa,že psychickej stránke to to bude smutné tiež,nebude sa vedieť s tým zmieriť ☹

nig77
17. júl 2009

Rejočka
teraz má zrejme vysoký cukor, aj vďaka tej amputácii, telo sa s tým musí vysporiadať, chce to čas. Ak sa bude dať, keď bude už napr. doma, aby sa zdravo stravoval celozrnné potraviny, ryža natural, hovorím mne osobne dal o cukrovke najviac informácií dr. Bukovský. To zdravé stravovanie mu môže byť len nápomocné v tom, aby sa ten cukor "unormálnil" dostal do normy, lebo ak ho bude mať dlho vysoký tak to poškodzuje cievy ďalej, aj v nohe amputovanej.

A ako sa baviť to sa ťažko radí, treba to nejako vycítiť, nepoznám ho takže neviem veľmi poradiť. Svokor svokre hovoril všetko na rovinu, aj s takým čiernym humorom. Mne z toho behali zimomriavky. Ale zvládla to. Ona vie, že je v zlom stave, ale proste žiť chce a basta. 🙂

janka_fr
17. júl 2009

Rejocka moj tatko je velmi velky bojovnik ale obcas je to velmi tazke. Vies on prisiel o obidve nohy a aj o ruku takze je to velmi velmi tazke. Najhorsie je ze lekari nechapu ze to ma takyto priebeh, pretoze ako som uz spominala nema cukrovku. Robili mu 2x bajpas ale nepomohlo to. Mamka mu to osetruje 3x do dna a napriek tomu je to take ake to je. Asi pred 6 rokmi bol tatko v nemocnici a bol velmi zle na tom a lekari nam ho dali domov na Vianoce s tym, ze to su jeho posledne Vianoce. Tatkov lekar povedal ze nebyt mojej mamky a rodiny, by tu uz tatko davno nebol, ze ekby bol v nemocnici tak uz je ten boj davno prehraty.
Musite mu byt velkou psychickou oporou.
Este k protezam. Ked mal tatko amputovanu len jednu nohu po koleno tak sme zacali vybavovat vsetky potrebne veci ohladne protezy. Potom ale zacal mat problem s rukou a povedali nam ze protezu pre nohu nemozu urobit, pretoze nie je stabilizovany stav a to musi byt polroka. Tak to bolo vtedy, neviem ako je to teraz.
Vsetko sa to zacalo strasne rychlo kopit a nakoniec uz nebolo mozne pre neho protezy urobit ☹
Stale si zela ze by este raz chodil a vravel ze by sa dal zrobotizovat. Moj tatko ma velky zmysel pre humor.

katja78
17. júl 2009

nig77 - Dr.Bukovský nie je diabetológ. On radí ZDRAVÝM ľuďom, ako sa majú stravovať, aby neochoreli na civilizačné ochorenia, medzi ktoré cukrovka patrí. Diéta diabetika (najmä ak sa lieči inzulínom) sa líši od tejto racionálnej stravy tým, že sa rátajú sacharidové jednotky. Keďže aj ryža natural aj celozrnné potraviny sú sacharidy (polysacharidy, i keď s nízkym glykemickým indexom a majú v sebe aj vstrebateľnú vlákninu, čo je dobré), tak nie sú vhodné pre diabetikov v neobmedzenom množstve, či ako jediný zdroj energie.

mikalove
17. júl 2009

rejocka moj dedko preto tak zle dopadol lebo bol starý a nechcel na tú cukrovku dodržovať životosprávu,bol proste stará škola...slaninka,klobásky...myslel si,že ked si picha inzulín tak to stačí 😖

janka_fr
17. júl 2009

Este k strave, doma sme sa vzdy zdravo stravovali a ked tatkovi robili lekari vysetrenia tak vzdy vraveli, ze keby ho nevideli ale videli by len vysledky testov, tak by povedali ze to je zdravy clovek.
Reji neda sa pred tym zatvarat oci, my sme si to tiez nevedeli predstavit, hlavne ked mu prvykrat amputovali len jeden prst a vedla neho lezal pan co mu prave amputovali nohu az nad kolenom. Vedeli sme ze aj mojmu tatkovi sa to moze stat ale bola to nepredstavitelne. Potom to postupne prislo a bolo to tazke, hlavne ked vidis ako tatko place a ty nemozes.

silvia123
17. júl 2009

Môjmu dedkovi odrezávali postupne z jednej nohy, potom si pár rôčkov požil, ale nedal si povedať a občas si miesto inzulínu vypil a hlavne nedzravo sa stravoval, takže to chytilo druhú nohu, ktorú mu začali rezať, až skončili s oboma až hore nad kolenom, keď sme si mysleli že sa uzdravuje, vbehla mu zrazenina do srdca a zomrel, bolo to nečakané a dosť zlé... takže v žiadnom prípade túto hroznú chorobu netreba podceňovať a celkom vynechať alkohol, lebo vtedy sa to zle skončí, keby si dal povedať náš dedulo, tiež mohol byť možno medzi nami a vidieť svojich pravnukov, l... a samozrejme životosprávu sa snažiť dodržovať, vtedy sa dá žiť aj s touto chorobou ešte dlho.

petot
18. júl 2009

Cukrovkári potrebujú najmä pohyb. Je tu však ešte jedna "alternatívna" teória, ktorú sformulovali lekári. Možnože cukrovkárom pomôže, aj keď oficiálne je to len "experimentálna liečba".

Cievne komplikácie diabetes môžu byť spôsobené lokálnym nedostatkom vitamínu C v tkanivách. Ako vieme, cukrovka znamená vysokú hladinu glukózy v krvi. Bunky prijímajú glukózu pomocou GLUT transportov. Lenže tie isté transporty slúžia aj pre vitamín C, takže je tu určitá konkurencia. U zdravých ľudí to nevadí, ale u diabetikov je hladina glukózy vysoká a glukóza takmer úplne odstaví vitamín C od transportov, takže bunka trpí nedostatkom. Nedostatok vitamínu C v cievnych stenách znamená časom katastrofu.

Tento stav sa dá napraviť zvýšením koncentrácie vitamínu C. Má to ďalšie výhody. Vitamín C je aktivátorom inzulínu, takže pri dostatočne vysokých dávkach môže znížiť jeho spotrebu. U ľahších prípadov cukrovky to môže znamenať aj úplné vysadenie injekcií. Spomedzi diabetických pacientov Dr.Klennera, až 60% sa udržalo čisto pomocou diéty a 10 gramov vitamínu C denne. Samozrejme, potrebná dávka u konkrétneho človeka môže byť vyššia i nižšia.

Vitamín C pomáha hojeniu, pri týchto dávkach môže priblížiť hojenie zdravým ľuďom. Ak cukrovka ešte nezničila všetky B-bunky, vitamín C ako antioxidant môže spomaliť ich úbytok.

Takéto dávky môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi a deficite G6PD.

Užíva sa na viackrát denne, zvyčajne s jedlami, a treba veľa piť.

Pozrite kapitolu Diabetes.
http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

denduska
18. júl 2009

ano C-cko, ale najprv zisti rejocka, ako je na tom s oblickami, lebo pri DM casto oblicky idu ta-ta v ramci diabetickej nefropatie a kedze pri C-cku treba vela pit, aby ste si boli isti ze oblicky pracuju spravne a nebudu zadrziavat tekutiny...

inak..predpokladam ze sa mu zacali teda robit vredy a nekrozy, tak musel podstupit amputaciu, neviem co by na to lekari povedali ale stary otec mojho muza mal cukrovku a mal aj vredy predkolenia, ale stale mu to vylizoval ich pes a kraaasne sa to hojilo. niekomu je to nechutne, ale je to tak 🙂

a rejocka, on ma glykemiu 14-20? dobre som pochopila? to je pomerne vela, to znaci ze nie je extra kompenzovany 😒 toto treba najprv upravit..

bianca
18. júl 2009

rej fantomove bolesti su neprijemne.Boli presne ta cast nohy ktora tam uz nie je.Clovek ma pocit ze tam noha je a preto sa s tym moze tazsie vyrovnavat.

silvia123
18. júl 2009

Ja som aj obdivovala môjho dedka ako to vôbec mohol psychicky zvládnuť -myslím tie operácie, jeho totižto nemohli uspať, takže pekne všetko počul, muselo to byť hrozné ale tvrdil, že sa mu veľmi uľavilo po operácii, pretože mal predtým silné bolesti s tou skazenou nohou, takže aj keď je tá amputácia brutálna, pomôže, len potom netreba zabúdať a žiť zdravo, lebo sa na operačnom stole ocitne človek znovu a znovu...ako on... A hlavne netreba zúfať, vždy je prečo žiť...treba len toho človeka motivovať a byť mu psychickou oporou. My ked sme boli na návšteve v nemocnici, rozprávali sme o tom ako poprerábame jeho dom, aby bol bezbariérový a proste všetko pozitívne...a hneď mal dedko lepšiu náladu...taký človek má totižto myšlienky, že bude niekomu na príťaž, alebo podobne, takže zlé myšlienky treba zahnať...
A pokiaľ je amputovaná len jedna noha, tak to môže viesť človek plnohodnotný život, s protézou sa dá pekne chodiť, pomaly bez toho aby druhí ľudia zbadali, že vôbec protézu máte.

jaron
18. júl 2009

Ahojte,

neviem poradiť, čo sa týka starostí po amputácii, ale toho, čo je taktiež nemenej dôležité, aby sa cukrovka ďalej nerozvíjala, alebo bola zmiernená.

V IKEM (Institut Klinické a Experimentální Medicíny) v Prahe robila MUDr. Kahleová štúdiu o liečbe diabetes 2. typu stravou. Stojí za to si to pozrieť, aspoň prvých 50 minút. Je tam najskôr všeobecná prednáška o výžive od Romana Uhrina (nedávno bol s ním seriál v Slovenskom rozhlase) a hlavne potom prezentácia štúdie MUDr. Kahleovej z IKEM. Tie výsledky sú ohromujúce, tiež osobné skúsenosti dvoch diabetikov, ktorí sa pokusu zúčastnili. Je to sila. Je to povzbudzujúce. Odporúčam vydieť všetkým diabetikom a im blízkym.

http://www.hlasnadeje.cz/download/sir/2009/jidl...

elise
18. júl 2009

môjmu ujovi tiež amputovali nohu mal tiež cukrovku. musel upraviť jedálniček dosť rázne (lebo veľa vecí porušoval) potreboval psychológa aj teta ten im pomáhal vyrovnať sa zo situáciou, potom rehabilitačné cvičenie. zvýšené hygienické štandardy -ošetrovanie, preväzovanie zbytku nohy. na zvýšené náklady si žiadali aj príspevok. čo je dôležité pre všetkých "postihnutých ľudí" (myslím tým čo majú nejaký handycap ) nie je dobré aby bol takýto človek ľutovaný ale malo by sa knemu správať ako k plnohodnotnému človeku zdravému. (aJ ked lútosť tam je ale nepodlahnúť jej úplne takto radil psychológ aj našej rodine)

jaron
18. júl 2009

Inak, ak by ste chceli pozrieť priamo tú dr. a preskočiť Romanovu prednášku, môžete si po otvorení windows media player dať "súbor" "uložiť ako" a keď sa vám to stiahne, myšou sa nastaviť už na miesto, kde sa hovorí o tej cukrovke.

ejusaaa
18. júl 2009

Ahojte,dakuje vsetkym,jaron pozrieme si to..teraz boli za strykom,ze zatial vyzera celkom dobre,no ale je predcasne hovorit o niecom..

rejocka
autor
18. júl 2009

ahojte,ste všetci veľmi zlatí,že ste sa rozpísali a zdoverili so svojimi starosťami a výhliadkami do budúcna,veľmi nám to pomáha,môžem takto dosť pozitívne podávať informácie ďalej aj starkej-ktorá to veľmi zle znáša...No,ale boli sme dnes za krstným a stalo sa to čo sme najmenej očakávali,bol s tým zmierený,chce všetko podstúpiť 🙂 ,neskrýva si nohu,nemá teplotu a cukor klesá 🙂 ,veľmi verím,že to bude už len dobré,starká sa tiež ukludnila-číta kuchársku knižku pre diabetikov 🙂 ,a do tej Kováčovej idú hneď z nemocnice???Nabral veľú silu a týmto obdivujem aj vašich,dedkov,ockov a príbuzných-veľa si vytrpeli ☹ 😒 ,ale to pekne zvládli,verím,že aj môj krstný 🙂 🙂 🙂 ,14mal vo štvrtok,20 tesne pred operáciou a ide to dole 🙂 ejušaaa je moja sestra 😅 dnes už je lepší dník ako včera 🙂 ,aj keď viem,že je ešte dlhá cesta pred nami,ale ak bude chcieť,polovica úspechu už je 🙂 ďakujem všetkým,odporučené stránky si pozrieme,lebo doteraz som o cukrovke veľa nevedela.ahojte

rokka
18. júl 2009

rejocka a ejusaaa, prajem vám veľa síl a hlavne vášmu krstnému. kamarátkin otec mal odrezané obidve nohy a bol to obdivuhodný človek, bol na vozíčku a celá rodina mu strašne pomáhala a držala ho v dobrej nálade a pohode. oni boli všetci takí optimisti, až to bolo od nich nákazlivé a keď som prišla k nim tak ujo vždy sršal humorom a mal vždy dobrú náladu. tak, buďte takí aj vy 🙂 a držte spolu, pomáha to. viem to tiež, mala som rok chorého otca (bohužiaľ tento rok zomrel) a predstavte si že u nás sa otej hnusnej chorobe vôbec nehovorilo a pred ním už absolútne. niekedy je ťažké hľadať slová ale dá sa to 🙂 držím vám palce 😉

nig77
18. júl 2009

Ahoj Rejocka a Ejuša
to sa teším, že cukor mu klesá a neteplotuje! Držím palce a ešte k tej diéte, možno ma ta Katja nepochopila, alebo nemá rada Dr. Bukovského 🙂. Ja som nehovorila, že má jesť jedine ryžu natural a celozrnné potraviny, pevne verím, že ste to tak nepochopili, ja som ho chcela len nasmerovať k zdravým potravinám, dá sa o tom dočítať v knihe "pre mužov" od tohoto lekára.
Tiež nie je pravda, že tento doktorko radí, len zdravím ľudom. Doslova píše detailne o cukrovke, čo robiť ak ju nechcete dostať, a čo robiť ak ju už máte, a aj o komplikáciách zo zanedbania liečby cukrovky. Ja sa nerada hrám na múdru, ale môj manžel je sám diabetik, a diéty ktoré nám poslala doktorka v brožúre, si dosť odporovali, vzhľadom na jeho daľšie diagnózy. Nám jeho rady veľmi pomohli.
Ešte raz prajem vsetko dobre 🙂