Antifosfolipidový syndróm

valcicka
6. mar 2013

Ahojte žienky, chcela by som sa spýtať či je tu niekto kto má ANTYFOSFOLIPIDOVY SYNDROM a v prvom tehotenstve prekonal HELP syndrom. Zaujímalo by ma či ste sa pokúšali o druhé tehotenstvo a ako to dopadlo. Ja mám diagnozu APS a v prvom tehu prekonaný Help syndrom. Chceli by sme s manželom ešte jedno dieťa ale hematologička vraví že je to na moje riziko. Neviem sa rozhodnúťči do toho ísť alebo nie

dorotka66
31. mar 2013

@valcicka valcicka ja mám AFS a práve som zisťovala či nemá niekto skúsenosti s anopyrinom. dozvedela som sa, že sa nemá brať počas tehotenstva, alel hematologička mi ho nasadila....Ja som po neúspešnom IVF a teraz som absolvovala 1. KEtko. No a pichám clexane a beriem anopyrin. čo je prosím ťa help syndrom?

jika80
31. mar 2013

@valcicka ja mám aps a help som sice pri tehu nemala ale čo som čítala, nie je to pravidlom,aby sa help opakoval, môže ale nemusí

grace90701
31. mar 2013

@dorotka66 pri APS je anopyrin jednoznacne indikovany, takisto je indikovany pri syndrome lepivych dosticiek...jasne ze s liekmi počas tehu treba opatrne, ale pri tejto diagnoze ma jednoznacny benefit, v opacnom pripade mi mohlo dojst k potratu z dôvodu upchatia drobnych cievok. ANP je liek ktory blokuje krvne dosticky a prave tie su dolezite pri tvorbe zrazeniny v tepne.

dorotka66
31. mar 2013

@grace90701 ďakujem grace, len sa bojím aký vplyv to má na dieťa ☹ des, ja som bola vždy zástancom "bez liekového" tehotenstva a tom som nevedela, že budem chodiaca lekáreň....

grace90701
31. mar 2013

to vies nie je liek bez rizika, bohuzial pri takejto diagnoze je vzdy riziko potratu, a zrejme to riziko je vyssie keby si liek nebrala...je tu dost bab, ktore anp brali v tehu a porodili.

valcicka
autor
1. apr 2013

Dorotka66 - toho anopirinu sa nemusíš báť. Ja som si pichala clexan a do 36 tt. som mala užívať anopirin. Ktorý sa mal potom vysadiť. No až tam som sa nedostala pretože som dostala HELP syndróm. Malinka sa narodila zdravá s váhou 2200g. No bojím sa mať druhé bábo ani lekári mi to nedoporučujú. Je tam veľké riziko že sa môže Help syndróm zopakovať. a može to mať tragické následky

tremonti
1. apr 2013

@dorotka66 ja som mala afp a anopyrin mi v tehu hematologicka zakazala brat!!! Len som pichala clexan az do konca sestonedelia.ak pichas clexan a beries aj anopyrin -aby sa ti moc nerozriedila krv.radaej sa este raz spytaj dr

dorotka66
1. apr 2013

@tremonti ďakujem tremonti, rá no jej hneď budem volať. teraz mi aktuálne brala krv na mnoho vyšetrení a tak uvdíme, ako zmení dávku. ale ďakujem za info

grace90701
1. apr 2013

@dorotka66 aku davku anp a clexane uzivas?

dorotka66
1. apr 2013

@grace90701 2000 0,2 clexane a anopyrin 100. mám pocit, že to sú nízke dávky. ale keďže som sa tomu 2 roky vôbec nevenovala som mimo. (mám aj reumatickú artitídu a tam som brala lieky, ktoré tiež riedili krv, takže som nechodila na hemo)

grace90701
1. apr 2013

@dorotka66 a ako sa u teba prejavil APS? lebo to je vazna diagnoza, su na nu presne kriteria, alebo si len mala pozitivne APS protilatky? Prekonala si nejaku trombozu alebo emboliu? Alebo to bolo v suvislosti s potratom? Tak davka ANP je taka normalna, akurat na zablokovanie krvnych dosticiek, mozno by zo zaciatku stacil ten anp, akoze ten clexane to je naozaj len taka placebo davka, myslim, ziaden clexane alebo clexane 0,2 su asi za jedno.

dorotka66
1. apr 2013

....
@grace90701 IP

mirka200
1. apr 2013

Ja som brala počas tehu,len anopyrin velmi som sa bála,že uškodí,ale nie vôbec mám doma krásneho a zdraveho synčeka. A brala som ho preto lebo som predtým 2 krat potratila.

dorotka66
2. apr 2013

@mirka200 ďakujem mirka 🙂

cuculik1
11. apr 2013

@mirka200
@dorotka66
@grace90701
@tremonti baby vobec tomu neroxumiem. Ja mam za sebou 4 potraty pri troch som puchala clexan. Co sa tyka antifos. Syndromu mne raz vysiel pox. Potom neg. Potom zas poz. Neg. A tak sa to strieda. Teraz som zase tehu v 5 tt a picham len clexan lenze citam na zahranicnych strankach ze clexane nestaci lebo ze ten neprechadza placentou a treba aj aspirin ...aspirin ci anop. Placentou prechadza . Prave v placente sa mozu tvorit zrazeniny. Teraz neviem preco mi dr. Nedala aj aspirin... ako to bolo s vami?

bettypo
11. apr 2013

@cuculik1 moja Dr. dáva aj aspirín

cuculik1
11. apr 2013

@bettypo a kde chodis? Nebola si v ke v centre hemostazy?

cuculik1
11. apr 2013

@cuculik1 a aku davku heparinu a aspirinu?

cuculik1
11. apr 2013

@bettypo aku davku heparinu a aspirinu?

bettypo
11. apr 2013

@cuculik1 bohužiaľ neviem, lebo u mna sa to nakoniec nepotvrdilo. Chodím k Dr. Beňovej. V téme trombofília som natrafila na také baby, čo to brali. Skús vyhľadať také príspevky

tremonti
11. apr 2013

Ja som brala len clexan 0,6 aky pichas ty?
@cuculik1

grace90701
11. apr 2013

@cuculik1 jj, treba aj anopyrin, myslim, ze je podstatnejsi ako ten clexane, alebo fraxik, davka je 75 az 100mg denne, je volnopredajny, v zahranici maju 81mg tzv. Baby aspirin.

cuculik1
11. apr 2013

@grace90701
@tremonti ja mam clexane 0,4. Musim volat na hemato zajtra. Dofrasa som uplne mimo ze som sa to teraz dozvedela. Dufam ze nebude neskoro.

grace90701
11. apr 2013

ja by som urcite skusila aj ten anopyrin po tolkych potratoch napriek uzivaniu clexane. Celkovo ma uzivanie anopyrinu vacsi zmysel, lebo ak dojde k potratu z dovodu trombofilie v tak skorom stadiu tehu, je to sposobene vytvorenim zrazeniny v drobnych tepnach, nie v zilach, a na to je jednoznacne lepsi anopyrin. Tie protilatky mozno kolisu, mozno prave tehu je tvojom pripade spustacom tvorby antifosfolipidovych protilatok. APS je diagnoza pri ktorej sa zvykne kombinovat este aj clexane, tu davku zda sa mas celkom ok, je to klasicka preventivna davka, ale davkovanie zavisi aj od hmotnosti.

tremonti
11. apr 2013

Mbe zase naor. Dr povedala ze hned ako zistim ze som tehu musim okamzite prestat brat anopyrin a musim prejst na injekcie !

grace90701
11. apr 2013

@cuculik1 ja by som urcite skusila aj ten anopyrin po tolkych potratoch napriek uzivaniu clexane. Celkovo ma uzivanie anopyrinu vacsi zmysel, lebo ak dojde k potratu z dovodu trombofilie v tak skorom stadiu tehu, je to sposobene vytvorenim zrazeniny v drobnych tepnach, nie v zilach, a na to je jednoznacne lepsi anopyrin. Tie protilatky mozno kolisu, mozno prave tehu je tvojom pripade spustacom tvorby antifosfolipidovych protilatok. APS je diagnoza pri ktorej sa zvykne kombinovat este aj clexane, tu davku zda sa mas celkom ok, je to klasicka preventivna davka, ale davkovanie zavisi aj od hmotnosti.

cuculik1
11. apr 2013

@tremonti a diagnostikovali ti antifosfolipidovy ci len mutacie? Vsade citam ze pri aps hepariny naozaj nestacia....

grace90701
11. apr 2013

@cuculik1 chodis aj na hemato? alebo ti pise clexane gynekolog?

tremonti
11. apr 2013

@cuculik1 mmam aj afs a aj mutaciu a aj protilatky v krvi ktore vsetko ,,cudzie,, zabiju zial aj babo .raz som potratila

cuculik1
11. apr 2013

@grace90701 inak nielen v tehu. Lenze uz sa mi to nezdalo tolko potratov tak uz studujem vsetko. Len sa cudujem ze mi to na hematologii nedali a pritom si vsetci centrum hemodtazy a trombozy vke chvalia....