Bábätko a pes. Dá sa to zvládnuť?

lubka1
28. jún 2006

Dievčatá, doma máme psíka a plánujeme bábo, a keďže bývame v byte neviem si ani predstaviť, ako to skĺbime dohromady 😒 viem si predstaviť také 4-5 ročné dieťa a psík v byte, ale nie bábätko a psík v byte, navyše všade sú samé psie chlpy a keď si predstavím také batoľa ako všade lezie a všetko si pchá do pusy 😖 dá sa to nejako zvládnuť?

tilly
18. okt 2006

ja som sa minule tak smiala, sedeli sme vonku na tráve, papali sme domáce hrozienko, štýlom jedna bobula domčekovi , jedna maxovi (náš zlatý retriever) a jedna mne, potom začal domi maxa hladkať po hlave až max zatváral oči, som si myslela, že sa mu to tak páči, ale potom pozerám a domi mal v ruke kameň 😀 ešte, že je max taký veľký pes

susy
18. okt 2006

Ahojte kocky.Ja mam v tomto smere tiez obavy.Mam doma 2 psikov,Yorkshirku a Nahacku.Obe su dievcence,takze ryvalita a ziarlivost je na dennom poriadku 😅 .No hlavne mam obavy s tej mledsej Nahacky.Ta uz par krat zautocila aj na mojho priatela,ked mi isiel dat pusu 😅 .Ona na mne strasne lipne.No ani jednu by som nedala za nic na svete. 😎

gabika146
18. okt 2006

babiky my mame tiez psika je to fenka a este stena takze by sa stale hrala a tiez som si myslela ze bude robit problemy ale je uplne v pohode vzdy ked maleho kojim tak sa doslova privtiera k jeho noham a je pri nas,musime sa jej rovnako venovat ako malemu este si nedovolila do neho skocit. 😀 aj ked maly rozhadzuje rukami priamo jej do tvare tak ona len drzi 😅

luculka
19. okt 2006

susy nas kokrik je zasa hrozne namotaný na draheho.....tak sa bojim ze bude ziarlit...lebo on tiez ked mi ide dat pusu tak pribehne a zacne ho on oblizovat....xi 😀

funny
19. okt 2006

ahojte, pre tych nemackarov. uz je tu urcite tema macka a tehotenstvo, ale este to napisem pre istotu aj sem, bobajz, mas IP.

neblaznite a pokojne si svoju macku nechajte, kto mate!

macka moze byt zdrojom toxoplazmozy, ale tu mozeme takisto ziskat aj pracou v zahrade, zo zle umytej zeleniny, suroveho masa. pokial macka nechyta vonku mysi, je bytova, krmena max. premrazenym surovym masom, alebo len varenym, nema sa ako nakazit!

a ak, tak by sme sa museli dostat do oralneho kontaktu s vykalmi cerstvo infikovanej macky a pri najlepsom vedomi a svedomi, nik z nas dobrovolne vykaly nepoziva. cistenie toalety je dobre prenechat partnerovi, alebo v rukaviciach, zakladna hygiena, nekrajat surove maso na rovnakej doske s ostatnymi, poriadne umyvat noze a zeleninu.

ja som vyrastala cely zivot s mackami (a bolo ich teda dost), chodili aj von, chytali mysi a vselijaku haved, casto som sa babrala v zemi v zahrade, zeleninu umyvam, ale nie chorobne, aj teraz mame dve macky ...

a s toxo som este neprisla do styku a imunna nie som! sice ma to prekvapilo, ale nijako to moj kontakt k mackam a ostatnym zverom (mame aj psy) neobmedzi. to predsa patri k zivotu. a decka maju vyrastat so zvermi, podla mna.

co s tyka psov, z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze to funguje. len treba na nich dohliadat a moderovat obe strany. dieta nesmie prehanat a pes musi pochopit, ze je v hierarchii az za dietatom a potom to klape.

vela stastia s chlpacmi!

funny
19. okt 2006

susy, ja by som ti poradila zacat s tvojou psicou trenovat, je sice mala, ale asi pekne chytra. to je skor prejav dominancie. ja som mala podobny problem s mojou starsou sukou, nezniesla, ked sa ku mne manzel pritulil.
chce to trpezlivo par cvikov poslusnosti, upevnit tvoje postavenie, naucit ju na tvoje prianie poslucnut a niekde povel "miesto". osvedci sa ti to, ked bude babo na svete. jednoducho pes musi byt az ZA dietatom. a nie ze ked nemas na psa cas, ten ta zo ziarlivosti cvakne. vela zdaru.

miselinik
19. okt 2006

Ahojte no ja mám doma dva psíky fenku a psa - maltézakov. Neviem ako budú reagovať na bábetko ale nemám z toho strach. Mali sme tu veľa známych s malými deťmi aj s bábetkami. Strážili ich hlavne keď spinkali a keď sa zobudili tak nás prišli na to upozorniť. Len budú veľmi žiarliť. To už aj teraz žiarlia na môjho manžela.

expertka8
14. nov 2006

DESATERO pro výchovu psa
1. Pes nesmí v žádném případě do domu.
2. Dobrá, pes do domu smí, ale pouze do vymezených prostor.
3. Dobře, může se pohybovat po celém domě.
4. Pes nesmí nikdy do postele.
5. Pes smí do postele jen se svolením svého pána.
6. Pes může do postele, kdy se mu chce.
7. Při jídle pes nesmí loudit u stolu.
8. Ale jo, páníček se vždycky rád podělí.
9. Neexistuje, aby se pes venčil, kde bude chtít a jak dlouho bude chtít.
10. Nejdůležitější pravidlo. Pes si může dělat co chce a kdy chce.

expertka8
14. nov 2006

...vážnejšie...*dieťa a pes v jednej domácnosti*.../sorry..je to dlhé...ale veľmi zaujímavé/

Pokud máme v rodině psa, jistě si jako budoucí rodiče klademe za důraz všechno zařídit, abychom všichni zůstali zdraví a spokojení.
Budeme vycházet z toho, že dodržujeme úplně ta nejzákladnější pravidla pro bezpečné soužití psa s dětmi: Děti nikdy nesmějí psa zlobit či jej jakkoliv trápit, děti nedávají psovi povely (do 13 let), děti a psi si hrají vždy jen za dozoru dospělého. Tou nejdůležitější prevencí je důslednost ve výcviku a správné dodržování hierarchie. Pokud psa teprve pořizujeme, doporučuji bedlivě si ujasnit, proč psa chceme a jaké jsme schopni a ochotni poskytnout mu zázemí! Poruchy chování s následnými kolizemi v rodině mohou pramenit z absence nebo špatného pojetí jedné ze čtyř následujících psích potřeb.

Čtyři základní potřeby
POTRAVA. Naučme své děti nejdůležitější zásadu - nikdy nerušit psa, když žere! Také by se neměly vrhat hladit a mazlit, když si pes žižlá kost, má hračku nebo si cokoliv kouše. Pokud je dítě hodně malinké, je samozřejmě zodpovědnost na nás. Nelze se pak zlobit na psa, když necháme malé dítě bez dozoru na dvorku a to spadne psovi do misky nebo naněj začne nasedat jako na koně, právě když žere. Pokud chceme posílit hierarchické postavení psa u dítěte, můžeme dovolit a dohlédnout, aby dítě psovi podávalo žrádlo. To se však doporučuje až tak od 10 let. Tím posílíme dominaci dítěte nad psem.
Také vřele doporučuji nedávat psovi od stolu.
POHYB: Téměř v každé odborné literatuře se dočteme, že pokud hledáme plemeno, které nepotřebuje moc ven, nemáme si pořizovat psa, ale plyšáka. Třikrát denně kolem bloku nestačí ani malému psovi a já tvrdím, že dobře vylítaný pes doma neškodí, protože spí. Určitě bychom i psovi, který má k dispozici zahradu, měli dopřát vycházky po okolí. Myslím si, že není dobré uvolit se pořídit dětem psa a pak jim roky předhazovat, že s ním nechtějí chodit ven. My jsme dospělí a bereme na svá bedra hlavní zodpovědnost jak za soužití dítěte a psa, tak za zajištění dobrých podmínek pro to, aby náš pes byl vyrovnaný. Určitě bychom měli naučit své děti, které venčí malé pejsky, aby je nezvedaly do náručí, když se blíží větší pes. Také můžeme své děti naučit zdvořile požádat dospělého člověka, aby si přivolal svého velkého psa. To je myslím do výbavy dítěte jedna z důležitých asertivních dovedností, kterou se mohou naučit právě prostřednictvím psa.
ZÁZEMÍ: Pes k vyrovnanosti potřebuje nezbytně přítomnost lidí. Pejsek zavřený od rána do večera v bytě, protože páníčkovné jsou v práci "od nevidím do nevidím", se dobře nemá. Nedivme se, že bude doma minimálně ničit, a mohou se u něho projevit jakékoliv poruchy chování, které se mohou neblaze dotknout i zdraví našich dětí. Také samota v kotci nebo na pozemku, "který má hlídat", a kam jej chodí pouze jednou denně někdo nakrmit, je pro psí vyrovnanost přímo zkázonosná. Druhým extrémem je stálé "otravování" psa neustálou přítomností. Stává se, že je přivolán psí psycholog do zoufalé rodiny, kde "pudlík je agresivní na batole". Pak se ukáže, že pejsek nemá kam zalézt, je celý den pronásledován batoletem, které je štípe, tahá a jinak trápí. Pes nutně potřebuje doma nebo na zahradě svůj klidný kout, kde může bez starosti odpočítat svých 18 hodin denně, které nezbytně potřebuje!
ZÁBAVA - VÝCVIK: Často slyším názor, že výcvik je trápení. Správný a pozitivní výcvik však zajistí psovi jednu z nejdůležitějších podmínek jeho psí vyrovnanosti, a to zábavu. Problémové chování vůči dětem může začít projevovat i pes, který se "jenom" nudí. Základní výcvik patří zásadně do rukou dospělého, dětem až od 12 - 13 let! A zase záleží jen na nás, zda si z cvičení uděláme otravu nebo zábavu. Cvičit psa je jednoduché, ale vyžaduje to důslednost a trpělivost. Velkým omylem je názor, že malého psa není potřeba cvičit, protože "nic neudělá". A co jeho bezpečí? Nikdy se nenarodí neposlušný nebo "problémový" pes, takového z něj udělá až zmatený nebo žádný výcvik.

Jak předejít pokousání dítěte psem
Pod vlivem mnoha případů, které se na nás v poslední době sypou z médií, bychom mohli snadno podlehnout dojmu, že každý pes, který kolem nás projde, má v hlavě jediný cíl - pokousat naše dítě.
Příčiny agresivního chování psů mohou být různé, od strachu přes špatnou výchovu. Ani jedno z toho neovlivníme, můžeme však ovlivnit své chování, změnit svůj přístup a hlavně - můžeme své děti naučit, jak se mají správně k cizím psům chovat.
Pokud máme sami pejska, jevíme sklon chovat se k těm cizím jako k vlastnímu. To je velká chyba. Jakákoliv naše snaha navázat kontakt s cizím psem může jím být chápána jako ohrožení. Cizí pes je prostě cizí a měli bychom k němu tak přistupovat. Asi ten nejvýraznějjší rozdíl v řeči lidí a psů je patrný na úsměvu. Zatímco pro nás lidi je to jeden z nejpříjemnějších mimoslovních projevů přátelství, pro psa je to jasná výzva na souboj. Když si psi dávají signály, že začne boj, dívají se navzájem do očí a cení zuby. A tak varujme děti, že ukáží-li psovi zuby byť při úsměvu, říkají si o kousnutí.

Nejčastější chyby, kterých se mohou naše děti často nevědomky dopustit, jsou křik, ruce letící rychle nahoru, útěk před psem, mluvení na psa včetně dávání povelů, napodobování štěkání (jakékoliv dráždění), prudké pohyby směrem k psovi, šermování dlouhými předměty, dívání psovi do očí, vrhání se hladit, braní věcí psovi (hračka, klacík, kost apod.). To všechno jsou signály, které psy dráždí. Každopádně rodiče, kteří strach u dítěte ještě umocňují nebo dokonce vyvolávají různými průpovídkami jako "to je hafan, pojď nebo tě kousne" nedělají dobře. U ustrašeného dítěte strach ještě umocní a ten může přejít až ve fobii. I malé děti které se bojí, můžeme naučit strach zvládat a předcházet tak zbytečným kolizím.
Pes nekouše bez příčiny
Často slyšíme, že "pes kousl znenadání, bez příčiny". Pes má ale ke kousnutí vždy svůj důvod a většinou dává předem jasné signály, že k útoku dojde. Jak tedy poznáme blížící se nebezpečí? Pes štěká, vrčí, ukazuje zuby a chvějí se mu přitom pysky. Srst má zježenou na kohoutku a nad kořenem ocasu a přitom mává ocasem. Někdy pobíhá v kruzích, když se bojí, má ocas stažený až na břicho a může se chvět. Spousta psů zaútočí právě ze strachu, a tak snaha našeho dítěte chudinku pejska uchlácholit může skončit bolestivým překvapením.
Nejlepší prevencí je naučit své děti cizích psů si vůbec nevšímat. To samé se týká psů za plotem. Pokud se jako rodiče domluvíme s majitelem, že si naše dítě psa pohladí, měli bychom dohlédnout, aby jej hladilo jen na bocích, hrudi, ne po hlavě, a nesahalo ani na obojek, ani na vodítko.
Doufám že vám toto minimum informací někdy k něčemu bude a že jsem vás příliš nenudila 😉

natana
14. nov 2006

Super článok, presne to sedí na psíkov.
A konečne som počula aj názor(myslím, že je správny), že za to že sa pes nespráva tak ako chceme, môže jedine človek.

miriam79
4. dec 2006

Ahojte babenky....
...vsetyk vase obavy uplne doverne poznam, nakolko babo sme cakali aj s velkym dvojrocnym labradorom...
...dopadlo to nad moje ocakavania... teda aspon zatial je to super...ale nebudem skepticka..dalej sa budeme snazit spravt sa normalne a vychovavat ich "oboch" k vzajomnemu vztahu...takze aspon v bodoch ..co sme urobili:
- ked som bola tehotna pes mi lizal brucho prihovarala som sa jemu a zaroven hladkala brusko aj jeho..
- vsetko co som kupila pre babo hned ovonal...
-po prichode z porodnice sme ho neodstavili na druhu kolaj...babo sme mu dali hned opatrne ovonat... ja som s nem absolvovala dlhy vitaci ceremonial kedze sme sa dlhsie nevideli..aj sme sa pomojkali...
- bol pri prvom kupani...( takmer sa kupali spolu )..
- vsetku jeho zvedavost sme akceptovali..( samozrejme opatrne.. )
- malu celu ovonal...-stal sa detektorom pokakanej plienky...
-prvu noc sa nevyspal...vstaval na rovne nohy pri kazdom zamrncani v snahe zachranovat ju...
- takmer spali spolu v postielke.... ( len takmer... 😀 )

teraz po troch tyzdnoch je uplne zvyknuty... len stale ho mojkame ako pred tym..vlastne robime vsetko ako pred tym aby nemal pocit ze je na vedlajsej kolaji a zda sa malu si oblubil...oblizuje ju ked " akoze nevidim" a zatial nevykazuje znamky ziarlivosti....
tak ziaden strach len pokoj... rozumny pristup... nepanikarit.... a zaroven ostrazitosti nie je nikdy dost... takze aj oci na stopkach a bude to s vysimi babetkami a psikmi v pohode.... 😉

olianko
4. dec 2006

miriamsuper ste to urobili..ja mam tiez labradora - fenku ale ona ma uz 11rokov.stale bola zvyknuta len na nas a som zvedava ako to zvladneme my.Tiez ju nechceme odtavit na vedlajsiu kolaj ale som zvedava ako to nakoniec dopadne 🙂

funny
4. dec 2006

miriam79, presne tak to funguje 😀 gratulujem. pozor na nich budes musiet davat vzdy, aby ti ho mala neskor nepchala nasilu pieskom, alebo nemlatila neumyslene panvicou (ale aj male deti sa daju upozornit, co ano, co nie) a aby psisko velmi neblaznilo a omylom ju nezhodilo, popr. nebolo ziarlive na papanie, ale urcite to zvladnete a uvidis, ako bude mala nanho naviazana, ked podrastie.
inak mozes mu zacat davat ulohy, ako najst a priniest plienku, podat flasku s kremom a pod. ak ti nevadi, ze to berie do papule. vacsinou sa vytesuju, ze su doleziti 😉 (psi)

titkovamiriam
5. dec 2006

Neda mi nenapisat na tuto temu.Mame psov 13r pitbula a 1r pitbulicku.Mala som obavi ako prime babatko Aida.Je vlastne tiez este babatko.No je to v uplnej pohode.Stary pes Pegino si zvykol samozrejme uplne , je zvyknuty na rodinne prirastky.
Nikdy som nemala problem pes a deti 🙂 🙂 .
No mala som malicky problem,ked stredny syn zistil ze mu chutia psacie granule.Dnes sa uz na tom pobavime,ako sme museli psa krmit bez neho a granule schovavat.Syn to prezil bez ujmi,zistila som ze nebol jedine dieta co to skusilo.
Okrem psov,sme uz doma chovali vsetko mozne a ked clovek dodrzi hygienu , zdravotne prehliadky zvierat je to krasne spoluzitie. 🙂 🙂 😲

luculka
1. feb 2007

aHOJTE PRAVE SOM SA VRATILA OD ZENSKEHO...A KED SOM SA HO SPýTALA NA TEMU TEHOTNá A PES.....ZACAL SA SMIAT ZE NIEKTORý LUDIA SU VYSINUTý 😀 a robia z toho horor....a prikázal mi ze v ziadnom prípade nemám dat psíka prec...ze mi bude len nápomocný ked budem tehu a bude sa pri mne motkat....a tiez potvrdil ze pre deti je lepsie prostredie pri zvieratkách ako zivot v sterilnej skúmavke... 😀 .....takze som vysmiata.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

digysa
9. feb 2009

hmmm.......prave som si pozerala na internete v spravach, ako 3-mesacne dietatko zabili 2 psi. Patrili rodine....
dakujem...neprosim.... my mame rybicky 🙂

jastericka
9. feb 2009

na margo toho útoku psov na dieťatko, je to strašné.... ☹ pýtam sa, kde boli rodičia??? 😠 To nechali dieťa so psami samé? NIKDY!!!
Ja mám malého psíka Shitzu, myslím si, že by neurobil nič mojej dcérke, ale nikdy by som ho nenechala s ňou samého... náš psík si ťažko zvykal na malú, bál sa jej, najmä keď plakala, predsa psi majú citlivejší sluch...
Ale čím ďalej, tým viac sa okolo nej začína motkať, je to milé, ako opatrne k nej príde, oňuchá ju alebo chytro oblizne ucho a uteká preč, lebo sa bojí či to smie.....my mu síce hovoríme, že je krásny a že môže, ale on je taký strachoprtko 😀 Alebo obaja milujú, keď s dcérkou akože chodíme po byte a Hugo pred nami uteká a obaja sa pritom veeľmi bavia 😝

darli
1. feb 2010

Ahojte no ja mam taky problem ze mame doma psika francuzkeho buldoga a cakam teraz babo som v 5mesiaci a mam obavy co to bude az pridem domov aj s babom pretoze sestra ma 2mesacnu dcerku a ked je v jej blizkosti tak sa cely trasie.knuci,brese ked mala place alebo si blabota on je taky mierumilovny ale neviem co bude robit ak bude s babom cely den. 🙂

jenn44
1. feb 2010

darli, verim, ze si zvykne 🙂

my mame labradoricu, zvykla si, obmedzenia typu: do spalne nesmies sme zacali zavadzat skor, nez prisla mala, aby si to havino nespajal s babatkom... zvykla si a malu ma rada 🙂 aj ked... najviac sa podla mna tesi na to, ako jej bude brat jedlo z ruk... je totiz straaaasne pazrava (nasa fenka)

ale chlpy mi niekedy vazne vadia... strasne plzne, su uplne vsade, mala ich ma hocikedy na cumliku... takze stale musime davat pozor, kazdy den vysavat... ale prejde to, mam kamosku, ktora ma 3och psov, jeden z nich koker(tie tiez riadne plznu) a mala si kludne lozi medzi chlpami... aspon podla opisu kamaratky... tak neviem, je to na ludoch.

ja nasu fenku prec nedam ani za nic.

emanka
1. feb 2010

dari, my sme mali taký istý problém. Náš pes(boxer) síce mal rád deti, ale nevedel sa k nim chovať a keď sa smiali, tak tiež kňučal alebo štekal. Bála som sa ako bude reagovať na malú, keĎ sa narodí. Dokonca som si priniesla domov bábiku shou-shou(neviem, ako sa to píše) a on bol z nej na nervy. KeĎ som ju držala v perinke, tak sa okolo mňa stále motal, vyskakoval na mňa, keĎ som ju posadila na gauč, tak štekal po nej, vadilo mu, že ona-cudzia môže byť na gauči a on nie. Keď som mu ju ukázala, tak ju čuchal, olizoval, ale aj z ničoho nič kusol do nohy, či ruky 😀
Keď sa malá narodila, psa sme dali do hotela pre psov na mesiac a potom sme sa presťahovali do domu, takže on je na dvore. Ale občas ho pustíme dovnútra a tak strašne lúbi tú malú, že to ani nie je možné. Pekne sa k nej chová, olizuje ju, teší sa z nej a je úplne nežný, vôbec by jej neublížil 😉
A ešte máme jedného psa, ale to je 10-mesačné šteňa, síce trošku väčšie (50 kg), ale ona sa ešte nevie k malej pekne chovať, ešte je pojašená, aj keď ju olizuje, musíme ju pridržiavať, lebo nemá v sebe ten cit. Snáď do toho dorastie...
Takže neboj sa, pes si zvykne pomerne rýchlo na nového člena rodiny a zamiluje si ho rovnako ako vy 🙂

PS: aj keď ideme všetci na prechádzku, tak psy strážia kočík, nikoho bez nášho dovolenia k nemu nepustia...proste kamaráti a obranári 🙂

alca85
1. feb 2010

emanka, že šteňa........hlavne, že ťa povláčil po ulici 😀 😀 😀 😀 ja len tak na okraj... 😀 😀 😀

emanka
1. feb 2010

alca, to už je vedľajšie 😀 😀

juicyluu
8. sep 2010

ja by som strane chcela psika k malickej, ale rozmyslam asi yorkshira, poradi niekto? Vzdy ked niekde sme kde je pes ona je uplne v uzase, hadze sa mi v naruci a strasne sa smeje.

Taktiez trpim alergiou ma chlpy, pel, travy atd atd zatial sa nevie ci to ma mala po mne.

strapco13
8. sep 2010

@juicyluu z mojej skusenosti ...skus shi-tzu...maleho zboznuje, maly jeho tiez..a pre teba dobra sprava - nepusta chlpy..len po cesani, co su mu vyceses, mal by byt dlhostrsty, ale kedze s nim nechodime na vystavy, tak ho hlavne na leto strihame na kratko...je to vyslovene izbovy pes, spinka na posteli, je cistotny /nas dokonca obchadza mlaky/..jasne ako steniatko sem tam nieco vyparatil, potrhal, ale velmi rychlo pochopil co sa patri a co nie, vazi kolo 6,5 kila..cize je vacsi ako yorkshire, aspon mu drobec neublizi, ale zas je kludnejsi
toto je nas..ale su aj ine farebne varianty

lussy23
8. sep 2010

@strapco13 - ten je pekný

Ja ešte deti nemám, ale chcela by som bývať v rodinnom dome a tam psy, mačky bez pochyby patria 🙂 Neviete, či je Bernsky salašnický pes mierumirovný?

strapco13
8. sep 2010

@lussy23 dik..je to nase druhe dieta..aje ked uz ma 8 r
bernsky salasnicky..to je velke roztomile hebiedko, vacsinou mile, priatelske..ale vsetko zavisi od vychovy a samotnej povahy jedinca /ako u ludi/..ale vacsinou je kamaratsky

denduska
8. sep 2010

@lussy23 my mame bernaka - teda bernacku, lepsieho k detom si ani neviem predstavit...starsia dcera po nej skace, strka jej prsty do nufaka, pocita jej zuby 😀

lussy23
8. sep 2010

@denduska - ok. mne sa strašne páči to plemeno, je pekne sfarbené. Tak ho budem mať.

mamajanna
8. sep 2010

ahoj Lubka 1, my mame doma dvoch psíkov, pes a fena a nebudem tu rozoberat co sme si vypoculi ked som otehotnela zo zaciatku som si aj myslela ze ich budem izolovat ked sa maly narodi ale realita je upne ina. lea (fenka ) spi stale pri malom pri postielke, strázi ho a ke zaplace tak ma pride upozornit. sú presne takí ako sme ich naučili. verim ze budu nerozlucna trojica ak malicky podrastie. a ako uz bolo spomenute tak len si vybuduje imunitu

valika_val
27. dec 2010

ahojte,
obraciam sa k vam pre radu, resp. pre nazor.

mame takmer 8m syna a asi 3,5r sterilizovanu sucku krizenku z utulku. to vsetko je ok, fena je perfektna, sice sa nesprava ochranarsky, ale je to strasny dobrak a take decko, ako starsi ziarliaci surodenec.
ale moji rodicia maju asi 7r jazvecika (este som zila s nimi, ked sme si ho kupili) a ten je odpornej povahy. nasi si kompenzovali absenciu vnucata a strasne si ho rozmaznali. je to pan pes, umocneny este aj povahou jazvecika, ktory fakt moze vsetko. ma svoje muchy, svoje nedotknutelne zvyky a nedavno mal aj problemy s chrbticou, tak je rozmaznavany a on to patricne vyuziva.
bola som zvedava, ako zareaguje na nasho T., ale realita na dost vydesila. zo zaciatku bol dotieravy a v patach tomu, kto drzal nasho T. na rukach. nonstop knucal, vytrvalo hodiny. teraz, ked je T. vacsi a hybe sa, dali sme ho do ohradky. jazvecik prisiel a zacal skakat do T. aj cez ohradku (tu sietovanu). chcela som vidiet reakcie. T. sa nebal, on je na psov zvyknuty, smial sa. ale jazvecik bol hnusny, ziarlivy, vadila mu T. pritomnost. ked sa k T. nevedel dostat (lebo bol u niekoho na rukach), jazvecik nic nerobil, iba striehol a knucal. potom sme ho dali na voditko a T. lozil po zemi. jazvecik bol v "stave" - zrak uprety na T., len sa triasol, knucal, mykalo s nim. no nieco neskutocne. neskor jazvecik cakal na vhodnu prilezitost a zakazdym skakal na nohy tomu, kto mal T. na rukach. to je pochopitelne. ale aj ked sme sedeli, tak jazvecik z nicoho nic pribehol a skocil do T. tam, kam len dotiahol. nie, nekusol ho, ale bol to hnusny psi utok, zjavne s umyslom ublizit a dostat sa k T... :(
musim povedat, ze zo zaciatku som sa snazila jazvecika naucit, ze T. je clenom rodiny - dala som mu ocuchat plienku, saty, aj ruky poolizoval, ale jemu to nikdy nestacilo, on sa zjavne potreboval zoznamit "posvojom" a ja si ani nechcem predstavit, ako by to bolo. osobne si myslim, ze ak by sme ich nechali, tak jazvecik si uplatni dominanciu - a to si dovolim povedat, ze aj FYZICKYM sposobom!
riskovat nebudem. predsalen nezijem s nasimi a tak nerucim za spravanie jazvecika a nasi sa tiez boja. ani sa im necudujem, ved on je panom domu 😠

neviem si predstavit, ako k nasim bude T. chodit (babka a dedko), bojim sa na to co i len pomysliet. jazvecik je fakt strasne drzy. s nasimi som sa o tom bavila, poucila ich, ako ho maju cvicit, ako maju znova nadobudnut autoritu. ale myslim, ze to nebude uspesne - nemaju motivaciu, nemaju chut, trpezlivost a hlavne jazvecik je nenormalny vychcanec, neboji sa pohryzt, ak sa mu nieco nepaci. najviac asi pocuva mna, ale ked som u nich na navsteve s T., nestaci to predsa na to, aby som jazvecika vycvicila.
nasim to zazlievam, lebo urobili milion chyb uz davno, ale co s tym? nemala som tu moc, aby som ich donutila robit "spravne veci", pretoze to bol iba moj nazor - ako to oni okomentovali.

co myslite, dalo by sa s tym nieco este urobit?
na jednej strane si hovorim, ze sa nesmiem bat dopredu niecoho, co sa mozno ani nestane. ale na druhej strane nechcem riskovat prave s mojim synom a tiez nechcem, aby sa T. po nejakej blbej skusnosti zacal bat aj nasej feny (ta ma 25kg).