Bábätko verzus kariéra

lucinkaprincess
10. mar 2016

Ahojte maminky,
tento rok končím v Bratislave VŠ zameranie ekonomické, študovala som celý študijný program v anglickom jazyku, praxovala som v banke. Na mojom mieste by ste si hľadali prácu a riešili kariéru a babatko by ste odlozili na neskor? Alebo riešili najprv bábatko, rodinu a kariera by počkala na neskor ?

dominka11
10. mar 2016

Podla mna to musis sama citit, po com viac momentalne tuzis. Ci praca alebo dieta. A samozrejme ake mas podmienky. Praca neujde, prax nejaku mas, tak nie je o com rozmyslat.

jankastubka
10. mar 2016

No ak ta nic netlaci podla mna je lepsie aspon dva roky skusit prax, ukazat co v tebe je. Jednak aspon potom dostanes matersku, jednak sa budes mat kam vratit po rodicovskej. A ak zanechas dobry dojem, nebudes mat problem neskor s pracou.
Ak by si sla rovno namatersku, mozes mat potom dost velky problem hladat pracu.

lubiduch
10. mar 2016

Ja by som si aspon dva roky odrobila. Predsa len praxovat je nieco ine ako robit. Dnes maju po materskej problem zamestnat sa aj zeny ktore maju X rokov odrobenych nieto absolventky po materskej. Ale rozhodnut sa musis sama 🙂

lucinkaprincess
autor
10. mar 2016

@jankastubka myslis ze by som potom mala problem s zamestnat ? pytam sa lebo neviem ako to funguje

girlnextdoor
10. mar 2016

Môj plán sa stal realitou - VŠ, práca a prax v odbore min 3 roky, popritom som si budovala vzťah, zabezpečili si bývanie, zabezpečili sme si úspory, aby som nebola odkázaná na smiešnych 200 euro od štátu, ... Potom prišla svadba, o rok na to dieťa.
Som mama, žena, manželka s praxou, takže štart po skončení RD bude o niečo lepší, ako keby som bola iba absolventka s dieťaťom... 😉
Všetko má svoje plusy a mínusy...

lucinkaprincess
autor
10. mar 2016

baby viete preco sa pytam? moja sesternica ma 32 rokov a ma problemy velke otehotniet...tak ma to tak velmi vystrasilo,ze ci nie je lepsie si hned po skole poriesit deti ked sa da 🙂

petraarifin
10. mar 2016

Je to na tebe, ale ak tuzim po oboch, ja by som si nasla pracu, aj ked sa ti podari otehotniet hned, stale budes moct pracovat aspon tych 7-8 mesiacov, ak sa ti nepodari hned mozes dokonca odrobit aby si ziskala matersku. Ale rozhodnut sa musis ty. Mozno ak si najdes pracu tak sa ti tam tak zapaci, ze si budes chciet vybudovat karieru a az potom budes rozmyslat nad babatkom 🙂

magic08
10. mar 2016

Nrrozhoduj sa podla sesternice a jej problemoch. To ze ich ma ona, neznamena, ze ich budes mat aj ty. Osobne by som najskor nieco odrobila. Aby mi vysla aspon nejaka matetska a tak by som riesila dieta. Kef tetaz koncis, mas tak 24-25 rokov? Este mozes pockat dietatom, ak to tak citis.

lucinkaprincess
autor
10. mar 2016

@magic08 ja by som najradsej hned po vyske mala babo, nechcem byt na stuzkovej svojho dietata dôchodkyňa a ved to sa bojim ze nastupim do prace a zapaci sa mi a nejako si na to zvyknem a potom sa zbadam v 35 ze hups :D

severanka90
10. mar 2016

@lucinkaprincess urcite sa najskor zamestnaj. Aspon rok pracuj, potom mozete zacat riesit dieta, kym sa zadri a vynosis budes mat aspon 2roky praxe. Za dalsie, budes mat narok na matersku, co je teraz uz 70% hrubeho platu a 8mesiacov. Su to urcite krajsie peniaze ako rodicovsky 200€. Ak nahodou budes mat do troch rokov druhe dieta, opat ti vznikne narok na matersku.
A posledna vec: ked pojdes nahodou potom do prace tak zenu s dvomi malymi detmi a este bez praxe si skor nevyberu aku vyberu. Tie dva- tri odrobene roky ti urcite prospeju a plodnost neohrozia.

sense
10. mar 2016

No ja som otehotnela ako 31rocna uplne bez problemov resp na 2krat...takze ak ti ide o toto to ze mala sesternica problem otehotniet neznamena ze aj ty bud

sense
10. mar 2016

Budes mat orobkem, zalezi aki to citis ty s muzom ci mate jde byvat atd...za mna isibne najprv sim chcela byt trochu zabezpecena a vidiet nieco zo sveta

lucinkaprincess
autor
10. mar 2016

@sense ano rozumiem ze ja ten problem nemusim mat,ale vies stale to mam podvedome v hlave, ze nikdy by som si neodpustila ze som prepasla svoj "cas" mat deti a uz bude neskor...ved praca pominie, peniaze sa minu, a jedine co po nas ostane je nase potomstvo 🙂

sense
10. mar 2016

@lucinkaprincess nuz ak zena ma mat probkemy s otehotnenim tak vek nerozhoduje,mam kokegynu teraz ma 25 a trvalo im 3roky kym sa zadarilo...pozri ak tuzus teraz po detoch zamestnaj sa a skusajte a kym sa podari a pojdes na matersku budes mat nieco odrobene...lebo ano potomstvo ti ostane ale z lasky a vzduchu ich tiez neuzivis...predsa len denne he tu x tem o tom ako zeny nemaju ci dat detom ,ako ich nechce nikto zqmestnqt,ako sa stat nestara a kazdy mesiac zufalo cakaju na 200eur a kazdy druhy prispevok o tom ci je rodicak na ucte

lentilka46
10. mar 2016

@lucinkaprincess ja som to riešila tak, že som išla pracovať, aby som mala aspoň nejakú materskú...a kedže teraz už mám niečo odpracované, tak už môže prísť aj bábo 🙂

lucinkaprincess
autor
10. mar 2016

@sense "potomstvo ti ostane ale z lasky a vzduchu ich tiez neuzivis" vzdy je riesenie ked sa chce, toto su len reči 🙂

slnecnica174
10. mar 2016

@lucinkaprincess Ta chytil osial asi len kvoli tej sesternici, ci? Ja by som tiez na tvojom mieste nejaky cas odpracovala. Ked som pred tridsiatkou pocuvala zo vsetkych stran kto ma ake problemy otehotniet tiez som na nejaky cas spanikarila. Nakoniec som otehotnela v 33 na prvykrat a kludne budem mat dalsie aj po styridsiatke.

sense
10. mar 2016

@lucinkaprincess dufam ze si to teraz precitali vsetky tie zeny kt.som vyssie spominala...

petraarifin
10. mar 2016

@lucinkaprincess to, akym stylom pises odpovede bud naozaj chces dieta co najskor alebo potom mas len strach, ze ich nebudes moct mat a preto si viac naklonena dietatu. A je pravda, ze ak sa chce, tak sa zvladnut da vsetko a myslim si, ze si natolko inteligentna, ze ak vies, ze si dieta dovolit nemozes, nechces ho teraz ale najpr si nieco odrobis aj napriek tomu, ze po nom tuzis. Ja by som to riesila tak ako som napisala, najdi si pracu, pokus sa otehotniet, ak sa to podari hned, budes mat skusenost, ak sa nepodari hned, zarobis si, mozno aj materska ta pocka. Drzim palce

bluka2
10. mar 2016

Vsak sa zastav ku gyn. a nech Ti povie, ci to u Teba vyzera vsetko byt v poriadku. Ak hej, tak ja by som vypadla do zahranicia na nejaky cas, zazit nieco nove, poplavat si vo vacsom rybniku, ako je Slovensko...

lucinkaprincess
autor
10. mar 2016

@petraarifin ano som naklonena mat dieta hned po VS 🙂 podla mna cim skor tym lepsie..
@slnecnica174 no myslim si ze cim skor dieta tym lepsie, ci nie ? ale ved to je kazdeho vola 🙂 chcem sa dozit este svojich vnucat

jankastubka
10. mar 2016

@lucinkaprincess no neviem z okolia viem, ze je dost velky problem si najst po materskej pracu. Este mozno zavisi od toho v akom meste zijes. V BA by to nemuselo byt take ktiticke.
Tiez ako pisu baby, ved nemusis sa zacat snazit po 30tke. Ak koncis Vs ako 24 rocna, 2 roky odrobis a 26 rocna mozes rodit. To je do 30tky casu este dost. A je tiez pravda to, ze problemy mozes mat aj nemusis ci mas 30 ci 25.

V celom tomto zohrava velku rolu ako ste na tom financne , ak mate vlastny byt, nemate nan hypoteku a partner dobre zaraba, takze nebude vadit, ked si aj tu pracu nebudes vediet najst. Tak to predsa len je ina vychodiskova situacia ako ked budete musiet platit hypoteku a ratat kazdy cent.
Ja som si to vopred vypocitala a az ked mi vychadzalo, ze nam to bude financne vychadzat, az potom sme sa zacaki snazit o dieta. Mnohi sa mi smiali, ze to sa predsa neda kalkulovat a ze na financiach predsa az tak nezalezi a pod. No len mnohi z nich sa po roku museli prave kvoli financiam vratit, lebo im to nevychadzalo. A ja som si mohla dovolit ostat doma do 3 rokov. Takze asi tak. 😀

petraarifin
10. mar 2016

@lucinkaprincess myslim, ze si si prave odpovedala sama, ze co chces. Myslim, ze nie je o com. Drzim palce 🙂

marcelatje
10. mar 2016

@lucinkaprincess ak si skobcila vs mas kolko rokov? 23? Ved nemusis cakat 10 rokov. Popravde ja by som z 200 eur vyzit nevedela a nechcem mm zatazovat kazdou malickostou. Mam svoje peniaze a ked chcem ist s detmi na vylet nemusim riesit ci mam na benzin ci na listky do kina ci divadla. Ci uz nabehol na ucet rodicovsky........

jana_eyre
10. mar 2016

nasla by som si najprv pracu aby som mala narok na matersku, plus by som nazbierala aspon nejake skusenosti, aby som mala co napisat do zivotopisu.. ved rok - dva to nie je tak vela.. nie kazdy ma problem otehotniet..

jana_eyre
10. mar 2016

@lucinkaprincess "chcem sa dozit este svojich vnucat" - inak je ti jasne, ze vacsina zien co ti tu radi ma nad 30? 😀 😅

ja sa nechystam umret do narodenia svojich vnucat, hoci stat sa moze hocico - ale o 30 rokov budem mat 62 este stale nebudem v starom zeleze 😀 ak pojde vsetko dobre..

sense
10. mar 2016

@jana_eyre juj veru o 30 rokov pojdem este len do dochodku, aspon sa budemmoct naplno venovat vnucatam, a dcera nebude o mne vypravat ze nemam cas na vnucata...

slnecnica174
10. mar 2016

@lucinkaprincess V konecnom dosledku rob ako to citis ty. Zeny ti pisu svoje skusenosti zo zivota. Ja som najprv vystudovala, pracovala, obisla svet, vybrala si miesto, kde budem byvat a potom mala dietatko. Mat dietatko je velmi krasne, ale aj narocne😉

blabla195
10. mar 2016

Tiez by som si na tvojom mieste najskor nasla pracu, nieco odpracovala, aby si mala narok na matersku, prax a kde sa vratit, a potom babo (samozrejme, ak mate kde byvat, idealne sami)... jeden, dva roky pri doziti sa vnucat fakt nerozhoduju ☺... v mojom okoli poznam babu, ktora mala prve babo v 41 po 3 mesiacoch snazenia a o 13 m dalsie, aj taku, ktora sa snazila od 22 a v 25 bola na umelom... ☺

magic08
10. mar 2016

@lucinkaprincess neboj, ak po dietati budes velmi tuzit, ziadne ups sa nestane. No urcite aspon nieco odrob, kvoli materskej.