Balzamikový ocot. Do čoho ho používate? Je pokazený, ak je hustý?

monkula
4. mar 2008

baby, používate tento ocot? A do čoho, na čo?
A mám ešte taký problém, otvorila som si tento ocot a je úplne hustý, znamená to, že je pokazený?

burina111
4. mar 2008

ahojky, joj tak ja ho zbožňujem..dávam ho do šalátov iba....v kombinácii s olivovým olejom....

no ale tak som sa ešte nestretla, že by bol hustý, podľa mňa to ani nie je normálna konzistencia...skôr by som asi povedala, že je pokazený, ako píšeš....má byť normálne ako obyč. ocot len čierny....

monkula
autor
4. mar 2008

toto je čierne, ale úplne husté... 😖 😖 😖
A k čomu by si prorovnala jeho chuť? Mne to voňalo ako ocot, len viac pikantný...

burina111
15. mar 2008

ano, vystihla si to...je to také ostrejšie, výraznejšie...ale tá konzistencia mi nesedí....vieš, mám doma aj trošku starší, ale nie je taký hustý...a nie je to nejaký koncentrát alebo čo??lebo aj to môže byť..či sa to nemá ešte preriediť vodou....

z1355
17. mar 2008

Huste balzamiko je OK, mozes ho trocha zriedit vodou, ale toto huste sa dava hlavne ako ozdoba na taniere v restikach alebo na maso ci rybu. Teda ak niekomu chuti, ja ho neznasam ale manzel zboznuje. A take huste balzamiko zhanam-kde si ho prosim ta kupila? Vraj su aj rozne ochutene balzamika - jahodove, slivkove...a tie su praveze taketo huste.

danielala
18. mar 2008

Tak ja ho používam hlavne do paradajkovo-mozzareloveho šalátu, s olivovým olejom a čerstvou bazalkou.Ten husty je nato super.

galioska
11. aug 2012

ja pouzivam tiez husty, je super, aj detom chuti🙂)

sisaha
11. aug 2012

@monkula ja ho davam aj do omáčok, aj trochu do gulášu, prípadne na soté....ale to fakt iba na ochutenie..

patriknes
12. dec 2013

Original balzamikovy ocot je len husty. U nas aj v inych krajinach sa riedi vodou, alebo normalnym octom.

livi
13. dec 2013

v Taliansku sme ho používali hlavne do šalátov (čerstvých zeleninových) spolu s olivovým olejom a aj doma si ho dávame do šalátov. nemal by byť pokazený, podľa mňa ocot sa len tal ľahko nepokazí 😉

ichbinich
13. dec 2013

😲
riedit aceto balsamico
🤐

Nie, ORIGINAL Aceto Balsamico Tradizionale di Modena sa neriedi, ten sa uz zahustoval odparovanim minimalne 12 rokov. Preto je husty a intenzivny...

Bohuzial neexistuje okrem slovicka TRADIZIONALE ziadna ochrana, co sa moze vola balsamico ☹ Takze pokial je to plnene v Modene, mozu tam liat aj cinske zafarbene vody a moze sa to volat balsamico a predava sa to za 3€ na liter ☹

Pozrite si zlozenie: zvycajne je tam karamel ako farbivo, vinny ocot, hroznova stava. V lepsom pripade tam aspon primiesaju prave balsamico.

Aceto Balsamico Tradizionale obsahuje: uvareny hroznovy most. NIC INE. Dozrieva minimalne 12 rokov (na tom, aby sa smel volat tradizionale) v x roznych sudoch, pricom sa prelievaju z jedneho druhu dreva do druheho. Niektore sudy su stare niekolko desatroci. V lete v horucave sa odparuje voda, v zime v chlade sa usadzaju pevne ciastky na dne suda. Plni sa iba ak kontrolny organ Consorzio Aceto Balsamico po ochutnavke uznalo, ze to splna kriteria. Plni consorzio, vyrobca tie specialne flasky ani nema, aby sa predislo pancovaniu a falsovaniu.

Prave aceto balsamico tradizionale sa pouziva na dochutenie uz uvarenych jedal alebo do salatov, po kvapkach! Skuste na pravom vyzretom parmezane parmiggiano reggiano 😉 :-P mnam

Tie zahustene ochutene akoze balsamika sa daju kupit medzicasom vsade. Obsahuju vinny ocot, karamel, aromy, zahustovadla...

maja2039
26. júl 2015

@monkula su dva druhy, svetly aj tmavy,urcite nie je pokazeny 🙂
Balzamikový ocot je sladší a hustejší, ak je starší, asi preto práve spomínaný ocot majú Taliani najradšej.