Bezohľadní susedia - prosím poraďte

koryt
8. jan 2009

Ahojte maminky. Otváram problém, s ktorým sa doma už dlhšie trápime. Ako už naznačuje názov, ide o bezohľadných a drzých susedov, ktorí nám dednnodenne strpčujú život a my si už naozaj nevieme poradiť. Preto vás prosím o akýkoľvek nápad, či názor.. odborný, aj laický, možno nás posuniete aspoň o krok k lepšiemu bývaniu.

Všetko sa to začalo po Veľkej noci, keď sme sa aj s manželom a našou ročnou dcérkou presťahovali do nášho vlastného bytu. Stálo nás veľa úsilia, kým sme si ho kúpili, zrekonštruovali a zariadili tak, aby nám v ňom bolo čo najlepšie. Dokonca aj dcérka zvládla sťahovanie úplne v pohode a krásne sa zabývala v priebehu niekoľkých dní. Nerátali sme ale s tým, že susedia vedia byť až takí nepríjemní. Bývame na druhom poschodí a pod nami je rodina, ktorej súčasťou dennodenného života je hluk.. hlasné rádio, hlasné rozhovory (či hádky?), futbalová lopta, klavír, klopkacie topánky a k tomu všetkému ešte aj krajčírska dielňa. Možno sa pýtate, že čo s tým a načo to vôbec píšem. Keby som chodila do práce, tak to ani nepostrehnem. Som ale doma s dcérkou a tak mi celý ten cirkus už riadne lezie na nervy. Rodičia (štyridsiatnici): otec má zamestnanie na smeny, takže je často doma aj cez deň; matka má spomínanú krajčírsku dieľnu v spoločných priestoroch pod bytom. Deti: 12, 15, 18. Všetci piati si neistále nahlas púšťajú rádio, ale tak, že mám pocit akoby som bola u nich vo vedľajšej izbe. Všetko sú to veci, ktoré mi prekážajú z jediného dôvodu - moja dcéra kvôli nim nemôže spať. Než sme sa presťahovali, spinkala naobed aj tri hodiny a večer o siedmej sme už s manželom spokojne sledovali správy, zatiaľ čo ona už zase spokojne spala. Zaspávala sama v postieľke po uspávanke a pusinke na dobrú noc. Dnes je situácia taká, že naobed spí max.hodinu, aj to musím pri nej ležať, aby sa netrhala zo spánku a večer ju ukladáme až okolo ôsmej, keď oni pozerajú telku a konečne vypnú rádio. Ležíme s ňou obaja často aj 30minút. Spočiatku sme ich boli párkrát pekne a slušne poprosiť, že máme malé dieťa, či by boli takí láskaví a včase od 12,00-15,00 hod a večer po 19,00 nepúšťali rádio. Dva tri dni bol kľud a potom zas. Boli sme za nimi asi 4x, keď už na nás vybehli že dokedy im chceme chodiť vyzváňať. Ostala som nepríjemne zaskočená a len som povedala, že sme sa na niečom dohodli. Buchli mi dverami pred nosom a rádio revalo ďalej. A moja malá v postieľke tiež. Chvíľu sme to nechali tak a čakali, kedy si zvyknú na to, že majú nových susedov. Po čase som zašla dole aj s malou na rukách po tom, ako vytrvalo plakala skoro hodinu, čo nemohla zaspať a oni zdola ešte napodobňovali jej plač. To ma už vytočilo a šla k nim s krikom. Len sa mi vysmiali do očí, že keď si neviem poradiť s vlastným deckom, tak som si ho nemala zrobiť. Na konci školského roka bola u nich doma obrovská oslava už naobed. Manžel bol vtedy na maródke, takže zvoniť šiel on. Neotvorili. Ani dole v dielni. Zavolali sme mestskú políciu, lenže to rádio šlo tak nahlas, že neotvorili ani im. Cez leto sme boli často von, malá spinkala na balkóne, snažila som sa zachovať pokoj. Každým ďalším dňom to ale bolo horšie a horšie. Kým boli decká v škole, rádio si púšťal otec. Riešili sme to aj s inými susedmi, počujú ich viacerí a vadí im to, ale keď treba povedať niečo nahlas, tak až tak veľmi to zas nevadí.. Boli sme za domovníkom, šiel za nimi niekoľkokrát, aby brali ohľad na malé dieťa.. myslíte, že pomohlo? Informoval sa aj na bytovom, tam ale povedali, že oni do susedských sporov nezasahujú.Na dušičky šlo rádio od ráno od 9ej do 16ej poobede. Na druhý deň to isté. Znova som zavolala políciu. Boli im dohovoriť a asi týždeň bol kľud. Ale počula som matku ako vrieska, že čo si tá zasraná o sebe myslí (podotýkam, že mám 29rokov). Potom nastala situácia, že si púšťajú rádio a robia rámus presne v čase, keď som ich prosila o kľud. Políciu sme zavolali ešte raz, bolo to poslednú novembrovú sobotu. Pamätám si to presne, lebo policajti zistili, že doma je len syn (12). Otecka to zrejme naštvalo a začal konať. Namiesto toho, aby prišiel za nami, že čo sa stalo a bla bla, podal na nás sťažnosť, že sme na jeho syna zavolali políciu, keď bol sám doma! čo k tomu dodať? už naozaj neviem, čo máme robiť.. poteší ma akákoľvek dobrá rada od vás.. vopred vám ďakujem a ospravedlňujem sa za ten dlhý obsah, ale snažila som sa v skratke opísať, o čo vlastne ide.. ešte raz vďaka.

peta1510
16. jan 2009

Koryt,oni mozno ani nic neposlali...A praveze by som necakala,spisala by som to a poslala hned.A ako tu uz bolo pisane,aj ja by som robila natruc..obula klopkajuce slapky,vrzgala stolickami,vkuse by mi hrnce padali na zem a podobne.Sice by ich to nezobudilo,ale vies,ako by im to poliezlo na nervy?Ver mi,poznam to.

ria80
22. feb 2010

Ahoj,zkusím to tady obnovit.Máme taky trochu problém se sousedy,mají dost hlučné děti.Nemáte někdo tip,jak odhlučnit stěnu pokoje?Aby to nebylo tak slyšet?Díky.

blazka24
22. feb 2010

tak ja som sa sťažovala tri krát, dva krát som za ňou bola a nič som neporiešila u nsá to bolo s fajčením tak......tak som to vyriešila tak že som jej pekne krásne na oprané prádlo vyliala jarovú vodu, tak trieskala na dvere a ani zo srandy som neotvorila - odvtedy nefajčia na záchode........niekedy na vola len spôsobom jemu podobným.........
prajem pevné nervy, my máme zase starú babu nad sebou ktorá si dala podlahy urobiť a je taká lenivá kofa, že zasúvanie stoličiek, odsúvanie postele a podobné veci počujeme ako keby to robila u nás doma 😖
ale ako povedal jeden sused - treba sa odsťahovať na dom - ako keby zožral všetku múdrosť sveta 😕

anta
22. feb 2010

Blažka, tak to s tou starou bábou máme stejný. Od dubna do listopadu minulého roku dělala takovej randál, že jsem se nakonec osmělila a zeptala se jí, zda ty děsný rány jdou od ní. Ona, že ano, že měla nemocného manžela, nechodícího, tak se s ním tak různě tahala a křesla posunovala a tak. Tak jsem se jí zeptala, zda by to nešlo trochu ztišit, když ví, že má pod sebou malé dítě, že to je hrozný, že to dítě taky ještě potřebuje spát a večer, jestli by už nemohli být v klidu. A ona mi na to řekla "no, co dítě dítě" takovým tónem, že kdybych byla sprostá, tak jí bych jí řekla "no co nechodící manžel", jenže já si to třeba nedovolím. No manžel za 14 dní od mé stížnosti zemřel a já si říkala, že bude klid a kulový, měla jsem podezření, že ho snad má doma v rakvi, jakej bordel tam dělala. 😅 No a to měla ještě kecy, že na malýho prý řvu (neřvu, jen mám sytý hlas, tak to tak vypadá asi 😀 😀 😀 )
No a naopak zase soused pod námi měl kecy, že malej vstává brzy a že je to slyšet, tak jsem mu řekla, že vstává, ale že ať se nezlobí, že malej je malej a že ho kvůli nim nezabiju, ať to už vydrží 😀 😀 Měl taky kecy, že Honzík prý posouvá nočník po zemi, tak jsem ho uklidnila, že to není nočník, ale židlička a vyšla jsem jim vstříc tím, že jsem nožičky na židličce polepila kobercovou páskou, ale víc už nikam nejdu 🙂

anta
22. feb 2010

Ani se nedivím, že se občas stane sousedská tragédie, že někomu rupnou nervíky a jde si to s těmi sousedy neposlušnými vyřídit jednou pro vždy. Občas mám chuť udělat to samý, akorát že nejsem vlastníkem ani bambitky ani sekery 😀 😀 😀

lenkavano
22. feb 2010

holky můžu přispět s troškou do mlýna?sousedka pod náma poslouchala i h..a co jsme splachovali ,když jsme byli na velké a co čert nechtěl jeden den se nějak stoličky neurodily a sousedka hned večer přišla jestli nemáme ucpanej záchod ,že neslyšel za celý den spadnout h...o. 😀 😀 😀 😝
co se týče dohadů skrz děti tak o tom bych mohla psát romány,zakazovali jim hrát si kolem baráku,no síla.každý den mi hulili na prádlo kde jsem měla kojenecké věci ale to bylo v pořádku.strašně nás všude pomlouvali a před měsícem a půl jsme už nevydrželi a odstěhovali se.byt nám ale zůstal a tak tam občas k jejich vzteku zajedeme.

lindda
22. feb 2010

Cafte my byvame v nasom byte 3rok a od zaciatku je to des byvame na prizemi a to znamena ze kazdy kto ide vytahom tak musi tresknut co najsilnejsie ako len vie ,,,, dalej suseda vedla ma besneho psa ktori ak ho necha doma sameho steka a steka a zavija a sriabe na dvere a steka na porazku ,,,,,
dalsia co byva nad nami sama v trojizbaku ma 180kil a parkety a chodi vo dne v noci ako medved po byte kasle a funi a nebudem pisat co este fuj .
A aby nebolo malo nema muza a ani deti a je aj patricne neprijemna stolicku radsej posuva so strasnym zvukom ako by ju to hovado velke zdvihlo 😅
A ked ide predomnu dnu do baraku mozem ist az po polhodinke lebo ten smrad nieje hocico 🙄
A potom mame este jednu ta ma zase obrovsku pasiu v tom ze tak bucha svojimi vchodovymi dverami ze cely barak sa otrasie ako pri zemetraseni stupnici 7,,,, co dodat ,ale inak ok aspom sme vo svojom 🙂
a to nas ten hroch nad nami uz 3x vytopil 😀 😀 no aspom je sranda nie 🙂
Najvyssi cas zacat uvazovat nad rod domom 🙂
A zistila som ze dohovarat neznamena nic zvysit hlas uz vobec nie tak neviem ako dalej len trpiet 🙂
Pokial bol syn maly mi to strasne vadilo nastastie uz chodi do skolky tak uz sme s toho ako tak vonku i ked nasa suseda "hroch " chodi aj v noci asi spi len max 2,3hod 😎 😀

alca85
22. feb 2010

no ako to tu čítam, tak už prestávam uvažovať o tom ísť bývať do bytovky...aj keď som v nej vyrastala, no my sme bývali na samom vrchu, tak sme mali od všetkého rachotu pokoj...
no ste v nezávideniahodnej situácii..... 😒

tromboska
22. feb 2010

Ahojte baby,

ja som nepochopila toho suseda, ze on podal staznost na vas, ze ste zavolali policiu, ked syn bol doma sam.
???
No a co???
Sak nech si podava staznosti kolko chce...takych debilnych....
Ty sa takych staznosti nemusis vobec bat.

Ma nejaky dokaz o tom, ze si si zistovala ze je doma len syn??? Nema...tak nech ide do ri...
A aj keby mal, tak akoze co???

Vsetko je o ludoch. Ked su raz ludia idioti, ktorych nic a nikto nezaujima, nic s tym neurobis.
Hovorim z vlastnej skusenosti...nadomnou tiez byva jedna susedka ktora tiez robi bordel, vesia mokre pradlo, steka avivaz po oknach, robi diskoteky, robi hluk ked je nocny klud, na vyssom poschodi susedka vyhadzuje horiace cigarety, zvracia cez okno...susedia v celom bloku ani si len neumyju schodiste...nase poschodie vzdy ja....a tak to je stale...Aj som dohovarala aj prosila a nic....
Je to o ludoch.

A tej staznosti sa neboj, moze si ju strcit akurat tak za kobuk. 😀

dorinek
23. feb 2010

Koryt - já bych zkusila dělat mrtvýho brouka. Očividně jim dělá největší radost, že vás to vytáčí a ruší a dělají to naschvál. Až uvidí, že je vám to fuk, tak třeba přestanou???

A pokud ne, tak bych šla do války. Nechodí třeba na noční ??? Možná, že si taky přes den rádi schrupnou ??Jak by nastal klid, začla bych dělat kravál, ať vidí, jaký to je. Až zas pustí rádio, tak vezmi tenisák a začni s ním házet o zem. Příšerný rány, přehluší to 100% všechno 😀 Když boj, tak boj. Když to nejde po dobrým.... Ale to stěhování bude stejně asi jediný řešení ☹

blazka24
23. feb 2010

anta tak to máš tiež ťažké.........

alca nesťahuj sa do bytovky, nejak po socíku sa slušnosť vytratila ..............

lenkavano okolo baráku si deti môžu robiť čo chcú a keď to starej vadí nech ide do domova dôchodcov na koniec sveta tam bude mať kľud.........

linda tak treba nosiť nie dezodorant na susedu ale biolit 😀

lindda
23. feb 2010

blazka biolit je lepsi 🙂

bambi09
23. feb 2010

lenkavano 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
ja by som si tam teraz zakorčuľovala na kolieskových 😀 😀 😀 😀 inak aj ja počujem,keď idiot nad nami kadí alebo prdí 😀 😀 😀 😀 mne sa už o tom idiotovi ani písať nechce-písala som sťažnosti na všetky úrady,čo by mohli pomôcť a prd pomohli 😠 😠 😠 dúfam,že sa mu to raz vráti,keď bude mať malé decko 😠 😠 😠 na niektorých kreténov skrátka neplatí nič-možno ešte ten Biolit medzi oči 😀 😀 😀

lenkavano
23. feb 2010

blazka jo to jim manžel říkal taky když si zase sousedka přišla ztěžovat.to už mu ale ujely nervy, a řekl ji, že je čarodějnice a at kouká rychle seběhnout schody nebo že ji krapet pomůže.jako ono to zní jako psina ale fakt to bylo o nervy 😝 😝 😝
bambi jo tak to by byl mazec ,ale ono stačilo když jsem si tam ještě 14dnů po přestěhování věšela na balkon prádlo 😀 😀 😀 😀

tromboska
23. feb 2010

A tu je moja rada:

ked u suseda stichne, tak zacni rozbijat orechy.
Tak budes mat aspon pripravene orechy na pecenie a im sa to bude dobre ozyvat 🙂

katuska01
1. mar 2011

dobry vecer aj ja som jedna z tych ktora ma dost neprijemnych susedou teda az neznešsitelnych opisem to trosku blisie uz odkedy sme sa sem nastahovali ide od mnich neznesitelny smrad je to prisera ale o to by ani neslo byva tam mam +3deti ale to su uz vo veku ze mama ma 87r a deti okolo 50r...nakolko mame dve deti strasne im vadi ze moj syn sa hrava z autickami a ze strasne bucha a teraz v nedelu to vsetko zaklincovali tym ked zacali nadavat na nasho syna ze je to mutant a jeb...ty uz na pohlad a taketo vulgarnosti a to uz manzel nevydrzal a isiel im tam zabuchat ale buchol im do dverí ze im tam spravil priehlbinu ktoru ani nieje vidno a kedze suu taky aky su tak hned samozrejme zavolali na neho mestsku policiu ktora vlastne nic nevyriesila a vlastne vysmiala ich....asi tak ale chcela by som vediet ci by mi niekto nemohol poradit v tom ze ta suseda co to povedala sa o to mamu stara a berie na nu opatrovatelsky ale ona je nonstop opita ci je rano alebo vecer myslite ze by som sa mohla na take nieco ohradit ze jej poslem kontrolu?ved vlastne ja neviem ako to chodi ale ked mamu opatruje to je vlastne jej praca za ktoru je platena a nemala by pit alkohol a byt jej vzdy k dispozicii ci sa mylim? 😝

zuziq8
23. mar 2012

My mate ten isty problem, susedia pod nami vecne pocuvaju telku, ale tak nahlas, ze presne viem co pozeraju...cez den mi to ani nevadi, ale vecer ked ulozim malu spat a cakam na mm kym pride z roboty by som chcela mat trochu kludu, ale oni v jednom kuse maju telku na plne pecky.. vcera to bolo takto do jedenastej v noci... bola som im zaklopat, ale ako stale mi neotvorili.. potom sa vyhovaraju ze spali a nepoculi...a ked ich nahodou stretneme a po sty raz ich poprosime ze by mohli tu tv pozerat potichsie, tak mi povedia ok, to je vsetko, a telka reve vkuse... minule mi dokonca pani suseda povedala,ze ona to pocuje prvy krat ze sa na ich telku niekto stazuje.. 😠 a to v tomto byte byvam 22 rokov a vkuse su s nimi problemy!! poradte prosim ako by sa to dalo riesit...nemam chut volat kazdy vecer policiu a pod.. 😖

kamilka22
23. mar 2012

@katuska01 ja byvam v panelaku /12 poschodak/, Je tu jeden problemovy byt, nie je chvalabohu na nasom poschodi, ale vraj sa z neho siri hluk, chodia tam divni ludia, je tam smrad, spina... riesime to tak, ze sme vsetci v panelaku podpisovali nejaku peticiu. Je totiz zakotvene v zakone, ze takyto ludia, aj ked su vlastnici bytu mozu byt exekuovany, nakolko narusaju kludne zitie ostatnych obyvatelov bytoveho domu. Taha sa to ale strasne dlho a je to dlha cesta...

robi1
9. jún 2013

obťažuje vás sused hlasnou hudbou? Bráňte sa!

„ Pokiaľ sa žalobca domáha ako vlastník nehnuteľnosti ochrany proti hluku, je potrebné žalobný návrh formulovať tak, že žalovaný je povinný zdržať sa obťažovania žalobcu hlukom z (v žalobe uvedeného) pozemku žalovaného (prípadne i z inej veci patriacej žalovanému), prenikajúcim na (v žalobe uvedenú) nehnuteľnosť žalobcu. Pokiaľ súd zistí, že dochádza k obťažovaniu nad mieru primeranú pomerom (prípadne, že ide o vážne ohrozenie výkonu jeho práva), žalobe vyhovie; v odôvodnení rozsudku určí mieru obťažovania, ktorá je v danej veci primeraná pomerom, a mieru obťažovania v danej veci zistenú.“ (rozsudok Najvyššieho súdu České republiky z 22.02.2007, sp. zn. 22 Cdo 2296/2006)
V súvislosti s otázkou hluku a otázkou zdravia občanov má nesmierny význam tzv. prvý zákon, a to je Ústava SR (publikovaná v Zbierke zákonov ako zákon č. 460/1992 Zb.). V čl. 44 Ústavy je uvedené, že každý má právo na priaznivé životné prostredie, každý je povinný chrániť a zveľaďovať životné prostredie a kultúrne dedičstvo. Nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozovať ani poškodzovať životné prostredie, prírodné zdroje a kultúrne pamiatky. V uvedenom ustanovení Ústavy SR je zahrnuté aj tzv. právo na ticho. Hluk je podľa § 3 písm. a) zákona č. 2/2005 Z. z. o posudzovaní a kontrole hluku vo vonkajšom prostredí nežiaduci alebo škodlivý vonkajší zvuk vytvorený ľudskými činnosťami, najmä hluk z dopravy na pozemných komunikáciách, železničnej dopravy, leteckej dopravy a priemyselnej činnosti. Účinky hluku môžu ovplyvniť funkcie a reakcie človeka, nervový, imunitný systém, teda emocionálny stav, únavu, zhoršenie komunikácie alebo narušenie spánku. V danej súvislosti je namieste vysloviť pojem „expozícia“, ktorý predstavuje vystavenie fyzickej osoby alebo konkrétneho územia účinkom hluku. Občania Slovenskej republiky, ako bolo načrtnuté vyššie pri Ústave SR, majú právo na informácie ohľadne hluku, a to vo forme tzv. strategických hlukových máp a akčných plánov. Predmetným zákonom došlo k priamej implementácii smernice Európskeho parlamentu a rady ES č. 2002/49/EC z 25.06.2002, ktorá sa týka posudzovania a riadenia environmentálneho hluku .
Inštitucionálne zastrešenie ochrany pred hlukom
Miestnymi orgánmi na ochranu zdravia s pôsobnosťou pre územie jednotlivých okresov, príp. viacerých okresov, do pôsobnosti ktorých patrí problematika ochrany pred hlukom, sú regionálne úrady verejného zdravotníctva (viď nižšie). Na jeho čele stojí regionálny hygienik. Nadriadeným orgánom na ochranu zdravia s pôsobnosťou pre celé územie Slovenska je Úrad verejného zdravotníctva, na čele ktorého je hlavný hygienik Slovenskej republiky, a napokon ústredným orgánom štátnej správy v predmetnej oblasti je Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ďalšie stupne ochrany - obec
V prvom rade je nevyhnutné obrátiť sa na obec, ktorá by v súvislosti s otázkou hluku, príp. vibráciami mala vydať nariadenie, ktoré by upravovalo prípustné hodnoty a ďalšie podmienky týkajúce sa prevádzok hluku a pod. na území obce tak, aby nedochádzalo k poškodzovaniu zdravia občanov a rušeniu. Ak sa cítite byť dotknutá na svojich právach a záujmoch, ohláste danú vec obci, ktorá je povinná sa ňou zaoberať. Môže ísť o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Obec priestupok prešetrí a pokiaľ vyšetrovaním dospeje k záveru, že vaše oznámenie o priestupku bolo dôvodné, môže dotknutým pôvodcom nadmerného hluku uložiť, aby sa zdržali ďalších protiprávnych zásahov do vašich práv alebo im uloží priamo pokutu.
Skorý zásah právnika
Proti zásahom dotknutých osôb, ktoré vás obťažujú nadmerným hlukom, sa môžete brániť aj súdnou cestou, ktorá je však zdĺhavá a neistá. Namieste sa javí podanie žaloby v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Ide o tzv. susedskú žalobu, ktorou by ste sa mohli domáhať, aby sa vaši “hluční susedia“ zdržali šírenia hluku a vykonali potrebné opatrenia na jeho zamedzenie. Predpokladom pre túto žalobu je skutočnosť, ktorú musíte preukázať, že ste vystavená nadmernému hluku, ktorý vás ohrozuje na výkone vašich práv (t.j. právo na nerušené užívanie majetku a právo na priaznivé životné prostredie). Ako dôkazný prostriedok vám poslúži meranie hluku. Meranie hluku zabezpečujú v jednotlivých prípadoch aj príslušníci obecnej alebo mestskej polície (viď § 2 a 3 zákona č. 564/21991 Zb. o obecnej polícii). V danej súvislosti vám odporúčam kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, WWW.RUVZ.SK, viď aj § 6 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 547/2007 Z. z.). Súčasne vám odporúčam, pokiaľ sa vami uvedený problém týka aj ďalších susedov, spojiť sa s ďalšími susedmi.
Konzultácia s právnikom je v danej zložitej právnej úprave a situácii viac než vhodná.
Svoje čitateľské otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

robi1
9. jún 2013

bťažuje vás sused hlasnou hudbou? Bráňte sa!
„ Pokiaľ sa žalobca domáha ako vlastník nehnuteľnosti ochrany proti hluku, je potrebné žalobný návrh formulovať tak, že žalovaný je povinný zdržať sa obťažovania žalobcu hlukom z (v žalobe uvedeného) pozemku žalovaného (prípadne i z inej veci patriacej žalovanému), prenikajúcim na (v žalobe uvedenú) nehnuteľnosť žalobcu. Pokiaľ súd zistí, že dochádza k obťažovaniu nad mieru primeranú pomerom (prípadne, že ide o vážne ohrozenie výkonu jeho práva), žalobe vyhovie; v odôvodnení rozsudku určí mieru obťažovania, ktorá je v danej veci primeraná pomerom, a mieru obťažovania v danej veci zistenú.“ (rozsudok Najvyššieho súdu České republiky z 22.02.2007, sp. zn. 22 Cdo 2296/2006)
V súvislosti s otázkou hluku a otázkou zdravia občanov má nesmierny význam tzv. prvý zákon, a to je Ústava SR (publikovaná v Zbierke zákonov ako zákon č. 460/1992 Zb.). V čl. 44 Ústavy je uvedené, že každý má právo na priaznivé životné prostredie, každý je povinný chrániť a zveľaďovať životné prostredie a kultúrne dedičstvo. Nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozovať ani poškodzovať životné prostredie, prírodné zdroje a kultúrne pamiatky. V uvedenom ustanovení Ústavy SR je zahrnuté aj tzv. právo na ticho. Hluk je podľa § 3 písm. a) zákona č. 2/2005 Z. z. o posudzovaní a kontrole hluku vo vonkajšom prostredí nežiaduci alebo škodlivý vonkajší zvuk vytvorený ľudskými činnosťami, najmä hluk z dopravy na pozemných komunikáciách, železničnej dopravy, leteckej dopravy a priemyselnej činnosti. Účinky hluku môžu ovplyvniť funkcie a reakcie človeka, nervový, imunitný systém, teda emocionálny stav, únavu, zhoršenie komunikácie alebo narušenie spánku. V danej súvislosti je namieste vysloviť pojem „expozícia“, ktorý predstavuje vystavenie fyzickej osoby alebo konkrétneho územia účinkom hluku. Občania Slovenskej republiky, ako bolo načrtnuté vyššie pri Ústave SR, majú právo na informácie ohľadne hluku, a to vo forme tzv. strategických hlukových máp a akčných plánov. Predmetným zákonom došlo k priamej implementácii smernice Európskeho parlamentu a rady ES č. 2002/49/EC z 25.06.2002, ktorá sa týka posudzovania a riadenia environmentálneho hluku .
Inštitucionálne zastrešenie ochrany pred hlukom
Miestnymi orgánmi na ochranu zdravia s pôsobnosťou pre územie jednotlivých okresov, príp. viacerých okresov, do pôsobnosti ktorých patrí problematika ochrany pred hlukom, sú regionálne úrady verejného zdravotníctva (viď nižšie). Na jeho čele stojí regionálny hygienik. Nadriadeným orgánom na ochranu zdravia s pôsobnosťou pre celé územie Slovenska je Úrad verejného zdravotníctva, na čele ktorého je hlavný hygienik Slovenskej republiky, a napokon ústredným orgánom štátnej správy v predmetnej oblasti je Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ďalšie stupne ochrany - obec
V prvom rade je nevyhnutné obrátiť sa na obec, ktorá by v súvislosti s otázkou hluku, príp. vibráciami mala vydať nariadenie, ktoré by upravovalo prípustné hodnoty a ďalšie podmienky týkajúce sa prevádzok hluku a pod. na území obce tak, aby nedochádzalo k poškodzovaniu zdravia občanov a rušeniu. Ak sa cítite byť dotknutá na svojich právach a záujmoch, ohláste danú vec obci, ktorá je povinná sa ňou zaoberať. Môže ísť o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Obec priestupok prešetrí a pokiaľ vyšetrovaním dospeje k záveru, že vaše oznámenie o priestupku bolo dôvodné, môže dotknutým pôvodcom nadmerného hluku uložiť, aby sa zdržali ďalších protiprávnych zásahov do vašich práv alebo im uloží priamo pokutu.
Skorý zásah právnika
Proti zásahom dotknutých osôb, ktoré vás obťažujú nadmerným hlukom, sa môžete brániť aj súdnou cestou, ktorá je však zdĺhavá a neistá. Namieste sa javí podanie žaloby v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Ide o tzv. susedskú žalobu, ktorou by ste sa mohli domáhať, aby sa vaši “hluční susedia“ zdržali šírenia hluku a vykonali potrebné opatrenia na jeho zamedzenie. Predpokladom pre túto žalobu je skutočnosť, ktorú musíte preukázať, že ste vystavená nadmernému hluku, ktorý vás ohrozuje na výkone vašich práv (t.j. právo na nerušené užívanie majetku a právo na priaznivé životné prostredie). Ako dôkazný prostriedok vám poslúži meranie hluku. Meranie hluku zabezpečujú v jednotlivých prípadoch aj príslušníci obecnej alebo mestskej polície (viď § 2 a 3 zákona č. 564/21991 Zb. o obecnej polícii). V danej súvislosti vám odporúčam kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, WWW.RUVZ.SK, viď aj § 6 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 547/2007 Z. z.). Súčasne vám odporúčam, pokiaľ sa vami uvedený problém týka aj ďalších susedov, spojiť sa s ďalšími susedmi.
Konzultácia s právnikom je v danej zložitej právnej úprave a situácii viac než vhodná.
Svoje čitateľské otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

petrik82
20. júl 2013

Sťažovať sa, sťažovať sa, sťažovať sa, hlavne nebyť ticho a nedať sa. Na mestskej a štátnej polícii, u primátora, mestskej časti, alebo aj na súde, ale vzhľadom na náš stav justície to je asi otázka niekoľkých rokov. Skúste sa spojiť s ostatnými nespokojnými susedmi a takto spoločne zatlačiť na napr. primátora či poslancov vašej mestskej časti, aby sa to riešilo.

petrik82
20. júl 2013

M á t e p r o b l é m s o s u s e d m i ?

Obťažujú Vás susedia neprimeraným hlukom? Znepríjemňujú Vám bývanie iným spôsobom?

Podľa §127 Občianskeho zákonníka - "vlastník/nájomca veci (bytu/domu) sa musí zdržať všetkého čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami“.

Právo na ochranu pokojného užívania bytu či domu má jeho vlastník, ale aj nájomca – oprávnený držiteľ.

Čo môžete robiť, ak vás sused / susedka neprimerane obťažuje hore uvedeným spôsobom?

I. konanie pred orgánom obce
Môžete sa obrátiť so sťažnosťou na príslušnú Mestskú časť (obec) - podľa miesta bydliska. Obec má v zmysle § 5 Občianskeho zákonníka právomoc predbežne zásah do pokojného stavu zakázať alebo uložiť povinnosť niečoho sa zdržať alebo uviesť situáciu do pôvodného stavu. Obec tak urobí vydaním rozhodnutia v správnom konaní, obec neskúma právny stav, obmedzuje sa len na zisťovnie či nastal zrejmý zásah do pokojného stavu (faktického stavu), napr. ohliadkou na mieste. Toto rozhodnutie je predbežné a jeho účelom je poskytnutie ochrany pred zrejmým zásahom do práva, zabezpečenie pokoja a poriadku. Ochrana sa poskytne tam, kde zrejmý zásah trvá alebo existuje nebezpečenstvo z jeho opakovania.
Konanie sa začína na návrh oprávneného, z návrhu musí byť zrejmé, kto ho podáva (meno adresa prípadne štátne občianstvo alebo dátum narodenia), akej veci sa týka (občianske spolunažívanie - obťažovanie susedov nad mieru primeranú pomerom napr. hlukom) a čo navrhuje (zákaz obťažovania susedov napr. hlučnou hudbou počas celého dňa a noci). Samozrejme treba opísať, čo sa deje, čo susedia robia. Návrh je potrebné podať písomne (zaslať na Referát verejného poriadku alebo priamo starostovi) alebo ústne do zápisnice - v podateľni. Proti rozhodnutiu starostu v správnom konaní je možné podať opravný prostriedok - odvolanie, o ktorom rozhoduje súd. Odvolanie nemá odkladný účinok. Právoplatné rozhodnutie možno vykonať. Návrh možno podať odo dňa zásahu do pokojného stavu až do doby, keď sa stav, vzniknutý rušením, sám nestane pokojným. Predbežné opatrenie je vždy opatrením dočasným. Obec nerozhoduje o náhrade škody, o škode rozhoduje vždy súd.

II. konanie pred súdom
Môžete podať aj žalobu na súd. Žaloba na určenie povinnosti zdržať sa zásahov do vlastníckeho práva, ak je byt v nájme – do práva pokojnej držby, konkrétne môže ísť napr. o žalobu na určenie povinnosti zdržať sa obťažovania hlukom nad mieru primeranú pomerom. Pred podaním žaloby by ste najprv mali najlepšie písomne susedov na rušenie upozorniť a vyzvať ich, aby s tým prestali (kópiu výzvy si treba nechať, použije sa ako dôkaz). Ak susedia aj napriek vašej výzve ďalej pokračujú v rušení, podáte jeden alebo oba spomínané právne prostriedky. Pri súdnom konaní dochádza k samotnému riešeniu sporu o právo.

Môžete využiť oba prostriedky – návrh na správne konanie pred obcou a návrh na súd. Súdne konanie môže nasledovať kedykoľvek po vydaní predbežného opatrenia obcou alebo aj pred jeho vydaním. Súd, samozrejme, nemôže odoprieť ochranu ani vtedy, ak poškodený neuplatnil postup podľa § 5 OZ a obrátil sa priamo na súd.
Správne konanie je rýchlejšie, i keď rozhodnutie má povahu predbežnú a dočasnú. Súdne rozhodnutie je však rozhodnutím o práve, po nadobudnutí právoplatnosti je konečné.

Ak rozhodnutie povinný subjekt nebude rešpektovať dobrovoľne, po uplynutí lehoty na dobrovoľné splnenie povinnosti (spravidla 3 dni) sa stáva rozhodnutie vykonateľné, čiže nastupuje donútenie. V tomto prípade by išlo o výkon uložením pokuty, aj opakovane, prostredníctvom pracovníka obecného úradu, v prípade súdneho rozhodnutia prostredníctvom exekútora. Na začatie exekúcie treba podať návrh.
Podanie návrhu na súd je spoplatnené sumou 16,50 Eur. Poplatok pre správne konanie nie je uvedený.

Pokiaľ susedia svojím správaním zasahujú do pokojného užívania bytu / domu viacerým susedom, môžete podať hromadnú žalobu všetkými susedmi, ktorých takéto správanie obťažuje.

Občiansky zákonník nie je jediný právny predpis, ktorý obmedzuje užívacie právo vlastníka alebo nájomcu vzhľadom na vlastníkov a nájomcov susedných nehnuteľností.
Podľa § 11 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 – „ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva iným tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru“. Týmto spôsobom sa postupuje cez správcu bytového domu alebo spoločenstvo vlastníkov podľa toho, ako má bytový dom upravenú správu.

Vlastník / nájomca musí rešpektovať aj účel, na ktorý je byt určený stavebným úradom – byt je určený rozhodnutím stavebného úradu vydaným na základe stavebného zákona na účely bývania. To znam. vlastník bytu ani nájomca nemôže byt užívať na iné účely ako bývanie napr. na podnikanie. Pri porušení tejto povinnosti sa možno obrátiť na stavebný úrad alebo na súd.

Úpravu práv a povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome obsahuje aj zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov.

Práva a povinnosti nájomcu sú upravené v Občianskom zákonníku (§685 a nasl.) a v nájomnej zmluve. Sankciou za porušenie môže byť výpoveď z nájmu.

Pokiaľ susedia robia nadmerný hluk v nočných hodinách porušujú §47 ods. 1 písm. b) zákona o priestupkoch č. 372/1990 – rušenie nočného kľudu – príslušným orgánom na riešenie je polícia a obvodný úrad.

susu29
19. aug 2013

Ahojte, tiež máme problém so susedmi, pred chvíľou som sa tak rozčúlila, že nemôžem dych polapiť. Bývame v obecnom nájomnom byte, dve staršie deti (9 a 5 rokov) sa hrávajú celé dni vonku, pred vchodom a okolie, dnes bolo na nástenke napísané (anonym) vraj nikto z bytovky nebude robiť službu dole schody + priestor pri schránkach, pokiaľ si to po deťoch nedám do poriadku, normálne menované moje meno, pre presnosť sa tam hrajú deti ďalších dvoch rodín a ja si vždy poriadok urobím.. povyhadzujem smeti, zametiem, hračky poodnášam do pivnice atď. nemá im, čo prekážať. Takto to bolo odjakživa, niekomu som sa "nesadla", stále, keď sa niečo stane, som to bola ja.. to je napr. "nagrcala" som pod balkóny, prášim koberce z balkóna, nezametám si, keď prejdem s kočíkom a plno takýchto veci, keby to ostalo len v rovine, napísané na nástenke, tak mi je to v podstate jedno, ale oni sa chodia normálne sťažovať starostovi a ja už vyzerám ako neprispôsobivá..

lulubenc
22. jan 2014

@koryt Ahoj koryt, aj ked to bolo uz davno tak ako ste nakoniec vsetko poriesili? AKo tu citam rozne prispevky, tak ja mozem byt rada, ze u nas tu mame v celku klud,,,

jpzef
26. apr 2014

Presne tento problem som mal aj ja.Pod nami suseda ktora do rana vyhravala hudbou ze sa nedalo spat,samozrejme nezamestnana cize vlastne hudba hrala nonstop a nad nami parik co sa zvykol zacat hadat o tretej hodine rano s tym ze lietali veci a vsetko dopadalo na nas strop takze sme len tipovali co za predmet to bol.Problem ako vravis,vsetci susedia sa stazovali a ked bolo treba ich riesit tak kazdy zatvoril dvere.Poliacajti prisli,odisli a hudba hrala dalej.Ked mala party a plny Byt kamaratov tak mi praskli nervy a siel som buchat,chvilku nechceli otvorit ale ked otvorili uz neztvorili.Ako mi to prislo pod ruku tak som to bral a s tych 20 rocnych drsnakov co maju silt pol metra pred sebou a gate spustene az na kolenach zostali vyplaseny pubertaci co sa nezmohli na nic,este som ich ziadal nech je aspon jeden chlap a nech mi skusi aspon vrazit 🙂 A to niesom ziaden extra chlap..Viem ze je to krajne riesenie a ze clovek potom aby mal obavy ci nenajdem doskrkane auto alebo nejake nejake prekvapenie ale ked bolo po vsetkom tak som im este slusne povedal ze ked sa mi nieco stane s autom alebo podobne,tak viem kde byva a nepridem uz sam.Verte neverte,odvtedy je tu take ticho ze spim ako male dieta a ocividne aj susedia su radi.Aj ked tuto praktiku asi nezvolite,len som chcel povedat ze niekedy sa s debilom slusne jednat neda a pomoze len hruba sila.

jpzef
26. apr 2014

@slunicko552 Ja som rozbil a pomohlo 🙂 Komu nebolo rady,tomu nebolo pomoci

franzziska
21. jan 2015

u nas je to tiez zazracne...maju deti - chapem..nevadi mi ich krik z bytu normalka...ale myyslim ze presahuju urcite limity...je to chrapunstvo alebo sebectvo? niektori si myslia ze ziju v bytovke sami...mne napr. vadi to ze ked idu von tak deti vyhodia na chodbu a oni si behaju po byte a tak to trva asi 20 minut nez idu prec a deti nechavaju na chodbe same a tie hucia, dupocu, skacu revu - a na chodbe sa to nehorazne ozyva...ale neskutocne...toto zazivam niekolkokrat denne kazducky den...je to otrasne...dokonca ma vedia s tymto krikom az zobudit zo silneho spanku v tej najdalekejsej izbe jak je to mozne? 😀 ...a viem ze to nie je nahoda - dalsia vec co robia - hocikedy idu umyvat chodbu o 23 hod az pol 1 v noci a pritom bucha s mopom o zabradlie...najvacsia drzost je ze na chodbe si sami rozhodli ze si daju velky botnik a velke skrine v ktorých maju jedlo akadeco ine a skrine ked otvaraju tak to neskutocne buchoce a toto robia tiez v noci...

nehovoriac ze ta chodba je otras...ani dvere sa mi nechcu otvorit...mavaju tam vsetky boty a tie pachnu...a tiez kazdy den tam davaju smeti a nechavaju celu noc i den a to tiez pachne...skuste kazdy den splhat po schodoch bez vytahu a hore vas este aj ovali hrozny smrd ze vam je na omdletie....

naozaj chce clovek tak vela aby aspon jemnejsie zatvarali skrine a nebuchali s mopom o polnoci? sama toto nerobim takze viem ze sa to da......ale niektori ludia su fakt idioti

1elizabeth1
9. mar 2015

@franzziska ahoj a riesila si to nejako ? Lebo ja mam pocit, ze citam presne to co sa deje u nas v bytovke

maminka555
16. dec 2015

@1elizabeth1 ahoj .aj u nas je to iste....hroza...zbytocne riesit nieco co sa vyriesit neda :( najlepsie sa prestahovat ak je kam

dessa
9. jan 2017

Bývam v Brne s partnerom, ktorý je študent a ja som pracujúca. Každý z nás potrebuje pokoj na svoje veci, aj oddych a on učenie sa. Sme v podnájme v malej garzónke v bytovom dome (dom prerobený na byty), kde sú medzi jednotlivými bunkami tenké steny ako v izbách a iba jednoduché drevené dvere do bytov. Je počuť všetko. Keď majú hasnejšiu telku, alebo sused kašle, alebo volá cez telefón... sú to tlmené zvuky, ale je to počuť, no to nám nevadí, obaja sme odchovaný v bytovkách, takže sme na istý typ zvukom zvyknutý. Jediné čo nás trápi je, že asi dva mesiace dozadu sa nasťahovali nový susedia, ktorý ehm dávajú istú činnosť najavo dosť hlasno na celý barák, aj v noci alebo niekoľko krát do dňa. Neviem čo robiť, je mi trápne ísť klopať a upozorniť ich na to aby túto činnosť vykonávali tichšie. Fakt neviem čo robiť. Je mi to nepríjemné, pretože to robia každý, ale naozaj každý deň aspoň raz (pokiaľ daná slečna nemá menštruáciu, to je týždeň ticha a pokoja). Som už z toho zúfala. Nie raz ma to zobudilo o druhej ráno alebo o deviatej ráno atď. Čo by ste robili na mojom mieste? (Nemáme deti sme len sami, ale je nám to nepríjemné.)