Blíži sa opäť finančná kríza?

sis789
5. aug 2018
Používateľ sis789 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sis789.

Zdravím nerada riešim tieto zložité finančné veci ale rada by som sa spýtala. Na internete som našla že nedávne oživenie aktivity fúzii a akvizícii v Európe je znakom živočíšneho ducha, ktorý môže dokazovať, že konečne vstupujeme do poslednej fázy hospodárskeho cyklu. Ja si tiež všímam že fin. krízy bývajú každých osem rokov alebo až desať a od 2008 už desať rokov ubehlo. Môže byť že sa blíži fin. kríza? Ako sa pripraviť na niečo také?

pribinak
5. aug 2018

Ja mam finančnú krízu okolo 8smeho kazdy mesiac, co ti poviem
A v septembri som na pokraji bankrotu :((

marseillefan
5. aug 2018

Ekonomika je dosť prehriata... nezamestnanosť na historickom minime, platy na maxime, ceny nehnuteľností veľmi vysoké, čiže áno, je možné, že znova vypukne kríza. Na druhej strane si už aj národné banky dávajú väčší pozor, aby sa nezopakovala situácia spred 10 rokov, takže možno nebude nič... ale osražitosť je na mieste.

zara0201
5. aug 2018

@pribinak Co september, ale predstav si taky 8., 18. a 28. december. A 8. januar 😨

pribinak
5. aug 2018

@zara0201 no ja bankrorujem v septembri a v decembri a mam dost. Spamätávam sa dalsi kvartál

korunka1
5. aug 2018

Bodla by nejaká ľahšia tema na nedeľu. Musíš mat veľa peňazí, keď ťa toto trapi. 😁

duun
6. aug 2018

Niektoré platy stúpajú, ceny stúpajú všetkým :( úroky na úveroch nie je kam posunúť - už sa blížia k nule.. na jednej strane sa teším, že stúpajúca inflácia tlačí môj dlh (hypotéka na byt) dole, ale zároveň ma neteší, že mi vôbec nezarábajú moje (trápne malé) investície, ktorými chcem nazbierať niečo pre syna na vzdelanie. Nie som ekonóm, neviem to tak zanalyzovať, ale aj ja mám pocit, že sa to musí niekam "zlomiť" - všetic odporúčajú na hypo čím dlhšiu fixáciu, lebo úroky pôjdu hore..

majkeel
6. aug 2018

Ekonomika sa vyvija v cykloch, nahor-nadol. Este sa pocita s 1-2 rokmi rastu, potom sa to asi zlomi. Trhy rataju s niecim podobnym, rastie napatie a staci blbost - vojensky konflikt, Cina ma problemy s rastom uverov. Na druhej strane kriza ako v 2000 a 2007-2009 (40% pokles trhov) nastava raz-dvakrat za 50 rokov. Takze ak pride kriza, klesnu ako prve akcie:
- treba mat peniaze z akcii, podiel.fondov doma na ucte
- treba mat co najnizsiu hypo, lebo uroky pojdu hore - predcasne splacat hypo
- nebude tolko ponuky prace ako dnes
A mozno si tu krizu ani nevsimneme, ze to bude tak 10-15 % trhovy pokles, co sa na beznom zivote ani neprejavi, na dovolenku sa nepojde 2krat v roku ale iba raz a kara pojde dalej.

merkelica
6. aug 2018

ano blizi a tesim sa na nu. aj na krize sa da zarobit a nie malo

yanni
6. aug 2018

@zara0201 hihi ja bankrotujem v juli, 17. a dvakrat 27. plus este prazdniny, dovolenkovy cas atd. grrrrrr
O decembri radsej pomlcim, 4 x (deti) plus muz ....

eliska13
6. aug 2018

@sis789 niekde som čítala na webe ekonóma a ten to potvrdil.Ale ako sa chces na niečo také pripraviť?tým, že nemáme hypotéku a žiadne úspory vo vysokých sumách je mi to jedno
Život pôjde ďalej ...ceny budú stúpať stále...iné by bolo, keby som mala nejakú továreň, stavala byty, či kseftovala na burze

jurio
7. aug 2018

@merkelica poziciavas prachy?ked zarabas na krize?

zafir01
7. aug 2018

@jurio preco by mala poziciavat ? je mnozstvo moralnejsich sposobov, ako zarobit na krize.ceny najma starsich bytov idu na totalne minimum, ceny prac sa tlacia nadol, je vyhodne kupovat, tak ako nehnutelnosti, tak aj akcie. ide len o to, ze treba byt na to vopred pripravení. je to perioda, ktorej sa nevyhneme, ja tiez na nu cakam , a ked je clovek prirpaveny, a neudrie v plnej sile, ako rodiny sa ta nedotkne a vies z nej vyprofitovat . ( ceny 3i bytov v 2009 bola v nasom meste od 28 tis€ hore , dnes je to od 75 tis € hore ) skoda, ze v tom case, som bola ste prilis mlada ,neskusena a nepripravena , momentalne cakam az pandu ceny nehnutelnosti, pretoze radi by sme si s manzelom nejaku kupili, ktora bude brana ako nase aktivum, kedze dom , kde byvame beriem ako pasivum . )

majkeel
7. aug 2018

@jurio Myslela tym to, ze po kazdom poklese svet.ekonomiky (nemusi to byt hned hosp.kriza) pride zakonite zase rast a najlepsie sa nakupuju akcie, ked su ceny akcii pocas hosp.poklesu na dne. Zaklad obchodovania na burze - lacno nakupit cez hosp.pokles, drahsie predat pocas konjunktury. Len treba mat pocas dna nieco na ucte na nakupy ...

ramzes1980
7. aug 2018

Tak toto su brutalne debaty, o akej krize tu vravite. To, ze byty v BA stoja 120 000€ nesuvisi s krizou, ani nicim, len tym, ze dnesni mladi ludia do 35 su ochotni zaplatit za byt 120 000€. Viete kolko su vyrobna cena bytu? Par tisic, to snad dojde kazdemu... Vypocitaj, si 10 murov, traja ukrajinci za 3€ na hod... No a tym, ze kazdy chce byt hned, tak si berie uver na 120 000€, avsak toto platit napr. Z platu 1000€ je totalna naivnost tych mladych. Priklad, kupte si byt za 23000€ 4izbovy na strednom Slovensku, a 100 000€ si nechajte, za cely zivot neminies...

slimstar
7. aug 2018

@zafir01 u nás stál 2 izbový 36000€ a teraz stojí 91000€. Tiež na to čakám, lebo by sme si chceli niečo kúpiť, ale nie za takú sumu, veď to je nenormálne.

dai
7. aug 2018

@ramzes1980 🙂 a budes byvat niekde kde pes zdochol , nebudes mat pracu a cely zivot premrncis ako je zle😉 to bola dobra rada pre zivot😉

majkeel
7. aug 2018

@ramzes1980 Kde stoji 4 izbovy byt na Slovensku 23 tis Eur? Mozno stary, vybudovany za sociku za ceny neodpovedajuce realite a zdedeny po babke. Clovek ho kupi a zostane jeho otrokom, lebo siroko daleko nenajde pracu, pripadne sa ustve v praci za 500 eur. Sto tis Eur vydrzi tak na 100 mesiacov = 8,5 roka. A potom co?
Ak postavis nemajetnym mladym 4izbove byty v Bratislave (vratane pozemku) a budes ich predavat za 23 tis Eur, budu Ta milovat a mozno Ta zvolia aj za prezidentku. 🙂 Neviem, ci sa najde ukrajinec, co bude robit za 3 eur na hodinu. Mozno taky, co sa uci stavat a ten dom tak bude aj vyzerat.
Cenu nehnutelnosti urcuje ponuka-dopyt a prijmy ludi v lokalite. Cena stareho domu tam, kde lisky davaju dobru noc niekde v vyludnenej hladovej doline, moze byt kludne nula.

dai
7. aug 2018

@ramzes1980 a ak teda nevies minut za cely zivot 100 000 euro tak ti gratulujem ( uprimne ) k takemu skromnemu pohladu na zivot 😉

dai
7. aug 2018

@majkeel to si tiez este z lacneho kraja ak by 100000 vystalo na 100 mesiacov - ak ide o rodinu a ma zit z 1000 euro tak to nie je nic moc ( ani dovolenka sa tam nezmesti... )
Cena metra domu je okolo 800 - 1000 euro ( projekty, statika, pozemok, architekt etc. ... ) - niekde sa to da tlacit dole, inde pri vyssej kvalite to pojde hore... a hej, tiez by som chcela vidiet toho murara za 3 eura🙂

zafir01
7. aug 2018

@ramzes1980 no.. u nas zial stoji 110 tis novostavba 3 izbovy byt v obci 10 km pri malom okresnom meste :-/ a cuduj sa svete, byty sa naplnili ludmi z mojho okolia, kde je zena na materskej a muz je prijimovo obycajny standard . neviem preco su ceny tak nastavene, ale zial nejde len o BA, skus si kupit 3 izbovy byt v puchove, novostavba tiez pod 100-120 tis nepojdes, ak ide o starsi byt tak gratuluju si tí, ktorym sa podarilo za 90 tis kupit3 izbak, ktora ma 20 rokov..

teda ako pisem, my mame rodinny dom suma s pozemkom je niekde na 140-150 tis e, dom je velky, pozemok 2 tism2. ano sme v dedine kde nic nie je, no za 15 min sme v okresnom meste . staci mi to . tento isty dom aj pozemok niekde pri ba by stal mozno 500 tis € , a niekde v " hladovej doline " mozno 70 tis € . celkovo si ymslim, ze som v takom zlatom strede, kde mam blizko ku vsetkemu, a u nas bola priorita mat rozsiahli pozemok, byvanie bez susedov a doslova v cistej prirode bez ruchu . teraz okukavame byty na investiciu , na kupu, predaj, prenajom, v meste kde je takmer nulova nezamestnanost a byty stoja a vzdy stale takmer tolko co v BA , kedze je to pre urcitu klientelu viac nez lukrativne a je po nich obrovsky dopyt

zafir01
7. aug 2018

@dai tak tak.. za 3 € uz ani brigadnik, nam tu brigadoval po 5 €/hod, ked nam ploty natieral 15 rocny chalan 😅 . zivnostnici pod 8 €/ hod uz nejdu. a nehovorim o kurenaroch a podobne mierenych profesiach, kde im to vyslo ze sme im dali 200 € za 2 hodiny prace ( boli dvaja ), to je 50 €/ hod , a ot este mali v ten den dalsie domy zapajat

merkelica
7. aug 2018

@jurio nie, nemam cas sa natahovat s dlznikmi

ramzes1980
7. aug 2018

Pocujte, vy expertky, ked sa byt predava za 150 000eur, to neznamena, ze ti ukrajinci s materialom stali 149 999eur, uvedomte si, ze ak ukrajinec dostane 5eur, alebo aj 8eur na hodinu, stale je to malo, a jeho mzda nebude 149 999eur, chapete???

Tym chcem povedat, ze byty nestoja 150 000eur preto, ze robosi a material stoja 149 999eur, chapete??? aj keby mal ten ukrajinec 20eur na hodinu, tolko to stat nebude, a nekecajte, ziadna neda 20eur za robotu tomu robosovi 🙂

Byt sa da postavit a predat za 25000eur uplne v pohode..... (a nehovote,ze nie....)

danielahamar
7. aug 2018

kríza už je, len obyčajný ľud to začne pociťovať o trošku neskôr

zafir01
7. aug 2018

@ramzes1980 jasne ze nie, ved o tom je trh, ceny " sa nastavuju " podla ponuky a dopytu , a taktiez podla inflacie, deflacie a rastu DPH . prave rpeto som pisala tie ceny u nas ako idu, ze napr stare druzstevne 35 rocne byty v nie lukrativnom sidlisku idu v pohode po 90 tis € , , proste nechapem tomu nastaveniu, casto pocuvam reci typu " ved ked su ochotná tolko zaplatit ... " chod a povedz predajcovi, alebod eveloperovi, ze mu nezaplatis 120 tis €, ale len 40 tis e, pretoze ukrajinec je lacna pracovna sila a pod. ostanes bez byvania, lebo bud zaplatis tolko, co predajca pozaduje, alebo nebyvas. ( dalsia varianta, postavis si sam, ako my 😉 ) ale to uz sa nebyvime o byte ... co sa tyka rodinnych domov, tams a da spekulovat omnoho viac. panduta na hlavu nie som, prerabali sme, kupovali sme aj sme stavali novostavbu, resp, vsetko slo cezomna, ekdze manzel je v zahranici, cize ceny slusne ovladam . a ano majster krovar-tesar aspon na severozapade sk ti nepojde na stavbu ani za tych 7 € . sice sa vyplacal jednorazovo za zhotovene dielo, no v prepocte na hodiny to vyslo takmer 20 e / hod cisot prenho . remeslo ma zlate dno, nemoze kazdy robit manazera manazerovi, ktora manazuje dalsich mensich manazerov 😀

laska201
7. aug 2018

V muzovej praci ludia zarobili krasne prachy.takze dostali 3mesacne odstupne a po mesiaci ich zobrali spet pracovat a este k tomu si oddychli doma a islo im 60percent ako keby pracovali.takze da sa zarobit aj ked je zamestnanec ked je normalny zamestnavatel.

dai
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dai
7. aug 2018

@ramzes1980 a este rada - ak vies v ba stavat byty za 25 tisic tak hor sa do toho 😉

jurio
11. aug 2018

@majkeel a ty si to sama riadis/nakupujes alebo cez sprostredkovatela?

doriss_po
Odpoveď bola odstránená
Zobraz