Češky / Moraváčky na Slovensku. Přidejte se

charlinka
7. dec 2007

Ahoj, je tu někdo kdo se přestěhoval na Slovensku a ještě se stále zabydluje, hledá kamarády, někoho na pokec o všem možném?

danona
20. dec 2007

to je tu za rohem 😎

sisstin
20. dec 2007

já vim..ale nechci tam 😖

lucijeja
26. dec 2007

Ahojky holky dlouho jsem se neozvala, Vánoce a tak a byla jsem i u našich. DAnona: i já jsem z Nového Jičína! A teď bydlíš kde? Jo a abych ještě reagovala na to jak to zvládám s dvojčatama, teď momentálně moc ne protože mají nejaké příšerné období a jsou strašně protivné, všechno si berou a když slyčím větu: "Aj ja" tak už bych vraždila. Je to blby že je to přepadlo zrovna na Vánoce.

lucijeja
26. dec 2007

A jak jste strávily Vánoce vy? Pohodička?

danona
26. dec 2007

lucijeja - ted bydlím v galante, presneji jsem z loučky 😎 z které části mesta si ty?? akorát dneska tu byli naši se segrou, padám se balit - zítra jedem do Tater, vrátíme se až začátkem ledna, asi 5. 🙂 no, s dvojčatama, to máš fakt o zábavu postaráno, ale ber to pozitivne, zachvíli se pekne zahrajou a budeš mít trochu klid 😉
u nás na vánoce pohodička, manžílek mne prekvapil výletem do londýna - na velikonoce /celá rodinka/, já jsem si pod stromek nakoupila knížky /Matkin-Mužské interiéry, Miluj ma ironicky 😀 / tak jsem celkem happy 😎

lucijeja
26. dec 2007

Ahojky no já jsem bydlela na Vančurce, takže se jedete rekreovat?, no docela ti závidím taky bych někam vypadla, ale já zase jezdím jednou za měsíc do Brna na víkend do školy, takže to mám takové odreagování. moje mamina za námi přijede v pátek, takže si budu mít s kým pořádně pokecat.

sisstin
29. dec 2007

holky..jak vaše děcka..umí obě řeči? 😕

aluli
20. jan 2008

Ahojky taky se k vam hlasim cesky na Slovensku,ja jsem se tu pristehovala pred dvema lety.Zdravim vas holky 😉

sisstin
20. jan 2008

hurááááá..zas někdo po dlouhý době 😀

pettru
22. jan 2008

Ahoj Siss, kdy se budes stehovat? 😉

sisstin
22. jan 2008

pettru: nevim 😕 já už to nějak neřešim 😔

siguska
22. jan 2008

Ahoj, ja sice nie som ceska.. ale.. mala by somna vas otazocku.. mozno by ste mi vedeli poradit.. neviete nahodou ci je mozne mat trvaly pobyt aj v CR aj na SK? ja mam momentalne vsade.. ale.... chceli by sme sa vratit na slovensko.. Moji traja chlapi su cesi.. tak sa trosku bojim, ako to bude s ich poistenim atd... ☹ Neviete mi poradit? Vopred vam dakujem

pettru
22. jan 2008

ahojky siguska, ja mam trvalej pobyt v cechach i na slovensku. kdyz sem se na ptala na cizinecky, tak rekli, ze to nevadi (tim, ze sou zruseny prechodny pobyty v ramci EU). zdravotni pojisteni se ti plati ve state, v kterym si zamestnana. ja pracuju na slovensku, tak platim tady, ale mam formular, ze mam hrazenou plnou zdravotni peci i v cechach, to vyridite na zdravotni pojistovne. jak je to s deckama se zeptej na pojistovne, ale myslim, ze by meli taky dostat ten formular. to me teprve nekdy v budoucnu ceka, takze jeste nevim 🙂

siguska
23. jan 2008

AHoj pettru,
dakujem za odpoved... ja len som niekde citala,ze slovensko neuznava dva trvale pobyty, ze ak mam v CR, tak na sk, musim vratit obcianku.. co mi teda nejak nepasovalo....
lebo na sk mam trvaly pobyt.. ale chcela by osm poberat rod.prispevok aj pridavky z CR,... a na to musime mat trvaly pobyt v CR.. ale aby sme boli poisteny na SK, tak musime mat trvaly pobyt na SK.. tak som z toho magor...
tak dufam, ze to bude teda bez problemov... lebo ak mi na sk napoistia deti.. tka to je pruser. kedze mensi potrebuje chodit este do poradne a na ockovania.

aluli
23. jan 2008

Ahoj siguska,ja mam trvaly pobyt v SR a v CR jsem musela vratit obcanku a jsem na Slovensku i pojistena.Me na pojistovne rekli,ze nejde byt pojistena ve dvou statech EU.Nevim sice jestli jsem ti moc pohohla,ale aspon neco Pa 😉

pettru
24. jan 2008

Aluli, a ted si bez obcanky?to mas jen tu karticku - povoleni k trvalymu pobytu?a kde si pak zadas o pas? a podobne? ve dvou staech nemuzes byt pojistena. ale muzes si vyridit pojisteni hrazeny ve dvou statech, to by ti meli povolit, ja s tim nemela problemy. v podstete to spociva v tom, ze na slovensky pojistovne si vyzvednes formular, nechas si ho potvrdit v cesky zdravotni poj., tam dostanes papir, kterej nosis misto karticky k ceskym doktorum.ceska ZP pak posle potvrzenej formulat nazpet slov. ZP. ja mam vsechny doktory v CR a nechce se mi to ani menit.a zadnej z nich s tim nema problem.

siguska
24. jan 2008

Aluli,
no presne to som pocula aj ja.. ze ak mam trvaly v cR, tak na sk musim vratit obcianku, tak mam z otho chaoss...
ale zase som citala, ze CR akceptuje 2 trvale pobyty, ale slovensko nie.. tak neviem..zacinam v tom mat cim dalej tym vacsi chaoss.... ☹((
aj tak to nechpaem, tak na co sme v EU, ked sa nic neda..:( a vsekto je komplikovane.. ☹

danona
24. jan 2008

ahojte,
já jsem si podala žádost o slov. občanství, občanství mám už rok.. s tou kartou pro cizince to bylo o nicem - prodluzovat pobyt, k tomu dokladat papíry - potvrzení..takhle nemam problem.. 🙂 pasy mam ted dva - cr i sr, ceský mi bude prave koncit, jen nevím jestli mám ted narok na nový, nebo ne.. 😕
je to fakt hrozna motanice s papirama.. ale pojisteni musite mit jen v jednom state, tam vam zdrav. pojistovna vyda formular - typ ktery potrebujete do jineho statu.. a obcanka.. ja ji vratila kdyz jsem dostala to obcanstvi SR a tim i trvaly pobyt.. 😉

siguska
25. jan 2008

Danona, a mozem otazocku? platila si za obcianstvo?
Niekde som citala,ze keby somchcela ziadat o ceske obcianstvo.. tak musim sa vzdat slovenskeho.. a musim vyplatit slovensky stat, lebo sa o mna staral pocas skoly.. a este musism aj ceskemu statu zaplatit za obcianstvo.. nejakch 10 000 kč... ☹
Je to pravda?

sisstin
25. jan 2008

siguska: jak to je nevím přesně..ale v CR mít 2 občanství nemůžeš...na SK tuším můžeš 😕

siguska
25. jan 2008

to je pekne zamotane.. hlavne,ze sme v EU.. ☹

danona
25. jan 2008

siguska - ne, ja nic takoveho za obcanstvi neplatila..podala jsem si tu zadost/o slovenske obcanstvi/, jenom nejaky kolek tam byl, myslim ze to bylo 100 nebo 200 Sk, vic ne..a pak jsem uz jen cekala.. 😉 a ceskeho obcanstvi jsem se nikde nevzdavala, nikdo po mne nic nechtel 😀 ale asi bych uz nemela pouzivat cz pas 😅 , neviiim 😖

siguska
25. jan 2008

danona, no super... 🙂 keby to tak bolo aj s ceskym, tak pohoda... 😀

aluli
26. jan 2008

Ahoj Petru ano jsem bez obcanky,mam jenom tu karticku ale oni to vlastne povazuji jako kdyby to byla obcanka.Ja k doktorum chodim tady takze mi pripadalo zbytecne,vyrizovat si to v CR.pa 🙂

charlinka
autor
5. feb 2008

Ahojtě, já jsem byla ted tři týdny v ČR, tak jsem si to užila. Moje mamina je na duchodu, tak mohla kdykoliv pohlídat dcerku a já jsem si mohla jít na kávičku ke kámoškám a pod. takže super. 🙂
Chci se zeptat po jak dlouhé době si tu mužu požádat o občanství, a jestli tím pro mě vyplynout nějaké změny? Myslím co se týká uřadování, dávek atd????
Já mám zatím taky tu parádní kartičku, a berou ji tu v pohodě. Mít dva trvalé pobyty je možné. není to možné v jednom státě, ale když jsou to odlišné státy, tak je to v pohodě. 🙂

susik77
5. feb 2008

siguska: blbe je, ze fakt musis vyplatit slovensky stat, ked sa chces vzdat slov. obcianstva...my tu v cr trvalo zijeme, mame kup. byt, ale o obcian. nerozmysl., staci trv. pobyt-mame skoro vsetky vyhody ako keby sme mali obcianstvo. rozmysl. vratit sa na slov. kvoli rodicom, ked buu starsi, tak obc. menit nechceme...

mkatka
20. jún 2008

Ahojte,
ještě sem chodíte nebo už ne? Škoda, že jste všechny odjinud. Já bydlím v Dubnici nad Váhom. Jsme tu už přes rok, ale pořád jsem si nenašla nějakou kámošku. Mám skoro dvouletého chlapečka. Prostředí se mi tu docela líbí, hlavně okolí - příroda, ale chybí mi tu ty vazby.
Domů to mám cca 6 hodin autem - jsem až z Chebu. Můj přítel je Slovák. Bohužel nemá sourozence a svojí maminku cca 3 hodiny autem směr JV. Jsme tu až na jednoho (bezdětného a rozvedeného) kamaráda sami, nemá nám kdo pohlídat, nemáme s kým vyrazit. Někdy mi to ani nepřijde, ale momentálně mám krizovku, cítím se strašně sama. Paradoxně čím víc si to připoštím, tím hůř jsem schopná někoho oslovit nebo tak. Prostě jakoby se ztratila veškerá odvaha...vím, že mě to zase přejde, jen jsem si potřebovala ulevit.
S tím seznamováním je to složité, protože většina maminek je tu domácích, má tu svoje kořeny, rodiče, sourozence, kamarády/dky, spolužáky/žačky a na nová přátelství nějak nezbývá....mě to aspoň tak přijde.
No ale stejně mi to nedá, abych to nezkusila se zeptat, jestli nebydlíte některá poblíž.

danona
20. jún 2008

mkatka-zkus mateřské centrum.. nemáte??, nebo modrykonik 😀 já se tak taky seznámila s nějakýma maminama odsud /GA/ 😉
no a když /při depce/ nepomáhá nic jiného, tak vzít telefon, nebo skype 😉 a pokecat s kámoškama z "domu"... 😉
doufám, že jsem ti trochu zvedla náladu.. 🙂 taakže venku má být zítra krásně, zkus vzít Vojtíška na hřiště mezi děti, možná právě nějakou spřízněnou duši potkáš... 😎 😎 😎
držím palce!!

sisstin
29. jún 2008

čau holky...znova otvírám tohle téma, i když mě se zatím stále ještě netýká 😔

aniska
29. jún 2008

ahoj sis, planujete sa prestahovat na slovensko? kam?