Cestovanie v MHD a pokuta

jajaba
9. okt 2008

Baby mali by sme niečo robiť s MHD v BA ale aj medzimestkov.

Toto sa mi stalo . Čo vy na to ?

V MHD v Bratislava som cestova s mojim 22mes. synom v nedelu okolo obeda bez kočara on ho odmieta a s kočarom do autobusu kto Vám pomôže nikto to bôž nie v nedelu nikde nikoho.Cestovala som z obchodnej ulice na hlavnu stanicu elektičkov . Kupila som si listok naštastie som naškrabala drobné. Dalo som si ho do zadneho vrecka nohavic.Syn pobehoval sem a tam. .Prišla električka rýchlo som ho popadla a uteka na nu pretože sme boli od nej dosť daleko. Nastupili sme a sadli sme si hned za vodiča na jednu sedačku maleho som mala na kolenach .Len čo sme si sadli už sa aj elektička pohla. Trklo mi lísto ach čo teraz pokusila som sa ho vybrat z nohavic po sediačky s malým na kolenách no nešlo mi.Obzeram sa nikde nikoho len vzadu jeden starší pan a jedna pani nikto kdo by mi pomohol. Mam sa postaviť aj s malým kým vyberiem listok a cvaknem ho ved zabrzdi zatoči a poletime to isté ak by som vstala ja a a malého nechala sediet ved sa ani nema čoho držať a myslím že žiadne 22 mes . dieta nieje natoľko silne a natoľko neobsedí.No čo už rysknem to nebudem ryskovať zdravie mojho syna necvaknem. Už sme raz v autobuse obdržali tipel .Sedel mi na kolenach a držal sa tičky na sedadle pred nami v tom autobus silno zabrzdil. Na dalšej zastavke iba zastavil a nikto tam nebol tak opat vyštartoval kým som sa spamätala premeškala som opäť šancu skusiť si cviknúť listok. Ok no čo už dalej som zabavala syna ktorý mal z jazdy radosť.No na dalšej zastavke REVYZIA CESTOVNYCH LISTKOV. Ledva som lapala po dychu. Revizor odo mna pita listok ja že nemám pripravená sa braniť začala som vysvetlovať hned ma zastavil že ma nepotrebuje počuvať a prosí si občiansky preukaz malý sa ho zlakol a začal plakať tak som vybrala z rupsaku penaženku a dala mu občiansky .Čo bol tiež dosť naročný úkon s malým na kolenách .Malý strašne plakal tak som ho utišovala revizor vystupil a ja som išla ešte jednu zastavku na hl. stanicu kde som sa aj ja nakoniec rozplakala a malý tým pádom ešte viac. Potom som lutovala že som mu moj príbeh nevysvetlila a dala mu ten občiansky ale čo už . Napísala som aj na Dopravní podnik žiadosť o odpustenie pokuti však som na materskej a nemyslím že pokuta bola opravnená aj ked som lístok cvaknutí nemala. No an eviem koho by mali pokutovať mna či DP ja som sa bala o syna tak som lístok necvakla . Ale neviem čo by sa stalo keby som to riskla a preca len vstala a niečo by sa mu stalo bola by to opat moja vyna ja som zodpovedná . A tak račej našetrím peniaze/slobodna matka na MD/ a zaplatím pokutu ako zaplatiť zdravým mojho syna. Dnes mi totiž došla odpoved a jedným slovo mojov povinosťov je cvaknuť si lístok . OK to som vedela ale viem aj to že mojov povinostov je chraniť život mojho syna v dopravných prostriedkoch ktoré sú nevibavené pasmi , už vôbec nie deckými sedačkami a ničím čo by deti aspoň do 6rokov držalo v bespečí bratislavakej MHD.V auto sedačka byť musí !!!!!

bubba
9. okt 2008

ja neviem ale podla mna dopravny podnik konal spravne,vies oni maju urcite interne nariadenia a takisto sa musia riadit zakonmi ktore su fixne takze taketo vynimky ze nemohla som alebo nedalo sa stiknut si listok.....vies kolko ludi je dobrych hercov a zneuzivali by taketo konanie revizorov keby su troska ustupcivejsi voci pasazierom?tak to by teda mhd nezarobila ani len na slanu vodu nieto este na stroje a papalaske vyplaty 😉
ale nie bez srandy.podla mna to bola tvoja chyba a samozrejme z cisto ludskeho hladiska chapem ako si sa citila a ako sa citis ako ti peniaze urcite chybaju ked si sama a podobne....a mrzi ma to ale bud rada ze ze ste zdravi a ze mate jeden druheho 😉 ini maju penazi aj lasky vo vztahu a deti nemaju..
papa
co sa tyka sedaciek v buse 😀 😀 si to videla niekde v zahranici?

katrin
9. okt 2008

osobne som tiež toho názoru, že revízor konal správne. Dosť často som cestovávala s dvojičkovým kočíkom MHD (problém vôbec sama nastúpiť do MHD s takým širokým a hlavne ťažkým kočíkom nemusím asi nikomu vysvetľovať - aspoň nie tomu, kto si občas vyskúšal naložiť a vyložíť hocijaký kočík do MHD) Cvaknúť lístok si povinná, aj keď neviem čo, inak sa vezieš v podstate zadarmo a máš právo dostať pokutu.

Presne, ako píše bubba, z čisto ľudského hľadiska to chápem, aký pocit si mala, ale revízor mal na to právo.

Moja rada: radšej chodiť pešo (z Obchodnej na Hlavnú stanicu to nie je až tak ďaleko), pretože všetci sa na teba pozerajú, akokeby si bola z inej planéty a že vôbec chceš s niečím pomôcť ☹ Je to smutné, ale pamätám si, keď sme boli decká, akonáhle nastupovala nejaká mamička s kočíkom, tak všetci chlapi pomáhali s nastupovaním, akonáhle nastúpila tehotná žena, tak sa vstávalo a uvoľňovalo sedadlo, takisto ako starým a chorým... (teraz, bohužial v MHD sa každý tvári, že vidí vonku tooooooľko zaujímavých vecí a nikto ťa nevidí) 😖

jajaba
autor
9. okt 2008

Aj ja viem že konal spravne je to jeho zamestnanie.
Sedačku som nevidela ale pásy a na tie pásy sa daly dať podsedáky ktoré si si mohla alebo teda mala vypitať od vodiča.
V medzimestkých ako náhle vydel mamičku pomohol jej vodič dať kočik do batožinového priestoru a dal jej podsedak.
Na slovensku autobusi nemajú pási aby sa ked nie v mestkých tak aspon v medzimestkých dali dať tieto podsedáky.
Čo si myslím že by mať mali a čo sa týka mestkých maly by byť min. 4 a viac sedadiel aspon s pásmi či už tehotná žena starší a deti autobus často krát nečakane zabrzdí a ľudia lletia ako dobytok.A pre tito skupiny je to priam života nebespečné.
Známej babka si v MHD zlomila bedrovú kosť a do mesiaca umrela.
Moj názor je teda pokuta bola opravnéna ,ale treba to riešiť a to sa nebude kým niekto nepríde o život teda už aj zrejme niektorý o nho prišli .
O to viac ked je teraz tolko nehod autobusov.

jeny
11. okt 2008

Moja mama mala tazku zlomeninu nohy v 3 miestach,dlho po operacii chodila o barlach a obcas sa musela na kontrolu dopravit mhd lebo ju nemal kto odviest,sofer len čo nastupila pridal plyn a mama sa ledva udrzala na tych barlach,dobre ze neprisla k dalsiemu urazu,stastie len ze u nas sa listok kupuje u šofera ale keby si mala este aj listok stiknut tak si to neveim predstavit.V BA mate podla mna fakt hrozny system,clovek aby nosil do mesca minci ked tam ide a to sekundove statie na zastavkach je tiez hrozne.

asitka
11. okt 2008

no mne raz chceli dať pokutu...a to som sa fakt rozčertila....išlo o to....že som dobiehala na trolej...ešte aj tí sprostí revízori ma videli...jak sa pachtím...ako som vošla...zavreli sa dvere a samozrejme...revízori zablokovali štikače lístkov...ja som automaticky vytiahla peňaženku a lístok...no a nebolo kde štiknúť...tak na ňu pozerám, že čo to má znamenať...a pustila sa teta do mňa, že som ho mala mať nachystaný a hneď si štiknúť...no to ma dorazilo úplne..tak som jej, či som si ho nemala za behu ešte aj štiknúť kdesi von..a že aj keby som ho mala nachystanú priam v ruke držiac, tak nemám šancu si ho štiknúť, lebo to hneď blokovala.....a potom sa do nej pustili aj cestujúci...či je kompletná,,...tak to odblokovala, ale urazená do maxima...myslím, že v tvojom prípade to bolo diskutabilné...lebo si bola dlhšie v električke...ale niekedy tí revízori bývajú úplne odveci....a zákerní...mi to príde, že majú na to špeciálne školenie....a občiansky im nemáš prečo dávať,...a ukazovať...ten ti môže kontrolovať iba orgán činný v trestnom konaní... 😝 ale zas...kto sa s nimi bude naťahovať....

a čo sa týka drzosti ľudí v týchto prostriedkoch??? veľa sa hovorí, že k starším máme byť úctiví...no budiž...ale tiež sa mi stalo...bola som v 8mom mesiaci, keď som syna čakala...a taký starý dedo nastúpil...a začal na plnú hubu vykrikovať...taká mladá...a aká tučná....a ani starších si neváži a nepustí sadnúť....no ma skoro urvalo..nesedela by som, keby mi pri státi nebývalo zle....no tak som si vstala....a hneď na to vstala taká staršia pani...a tiež nahlas dohovorila tomu úctivému ujovi, či sa nehanbí, že som tehotná, či je slepý...atď....no radšej som na ďalšej zastávke vystúpila...rozdýchala to...a pokračovala dalším spojom.... 😠

maca793
11. okt 2008

to v blave platíte, aj keď máte kočík? tu v bb je to do 3 rokov dieťaťa, pokiaľ je v kočíku cestovanie zadarmo.

sassi
12. okt 2008

maca, ale ona nemala cvaknutý lístok za seba, nie za dieťa 😉
a podla mna tiež konal správne, mala si šancu cvaknuť si lístok až na 2 zastávkach
aj ja mam deti, a zasa až tak, ako to popisujš, že dobre že nešlo o život tvojho syna to nie je, mohla si ho vziať na ruky, ked si ho nechcela nechať sedieť samého a cvaknúť.
Ako to robia ine mamy???

other_side
12. okt 2008

ahoj, no ja takto chodievam s malym obcas aj autobusom, ale nikdy som si nesadla skor ako som nemala cvaknuty listok.. take vyhovorky u nas absolutne netoleruju, maleho pokial bol este mensi mala som na ruke - jednej a druhou som cvakala listok. ja viem, je to skoro ako vystupenie cirkusoveho artistu, zvlast ked sa pohne autobus a vali ako taky.. ale neurobis nic 😒

zukab
12. okt 2008

no v tomto pripade stojim za dopravnym podnikom, nemala si cvaknuty listok - riskujes pokutu.
listok sa da cvaknut aj s dietatom.
ked to dokazu ludia so zasadrovanymi nohami a podobne, nevidim ziadny problem.
nevidim dovod, aby ti nieco odpustali. bohuzial.
ako to robia ine matky, co cestuju s detmi? tiez si cvaknu listok, dieta maju na rukach a je to.

adulik23
12. okt 2008

ja byt revizorom a ty mi vysvetlujes, ze nemozes mat stiknuty listok, lebo by si tym ohrozila zivot svojho dietata, tak ... 🙂

yasminelle
14. okt 2008

Tak toto bolo vtipné, fakt som sa pobavila. Jednak na množstve pravopisných chýb a jednak na naivite pisateľky. Nič si z toho nerob, že si dostala pokutu, veď si zachránila život svojho dieťaťa.... 😵

blumchen
14. okt 2008

Revizor konal spravne. Kocik si nemala, v dopravnom prostriedku si sa zdrziavala dlhsie, vedela si o riziku, ze revizor sa moze kedykolvek objavit, listok si si napriek tomu neoznacila, pokutu od teba maju narok vyzadovat. Urcite ti neuznaju dovod, ze si si listok neoznacila kvoli tomu, lebo dieta malo radost z jazdy, a nevedela si sa s nim postavit, a oznacit ho!!! A z gramatickych chyb v tvojich prispevkoch sa mi tiez robi husia koza....sorry. Na toto som dost hakliva.... 🤐

monkula
14. okt 2008

Bohužiaľ, revízor konal správne....
VeĎ ty si vedome išla bez lístka ,vedela si, že ho musíš cvaknúť, a necvakla si... prepáč, ale argument, že si sa báal ,aby si nespadla... to by u mňa neobstálo.... mala si malého posadiť, keĎ električka stála na zastávke.. pokiaš si pamätám, cvakac na lístok je na vedľajšej tyčke....
Nemysli si ,že mudrujem, či čo ,ale bývala som v BA a cestovávala som takmer denne, a s dieťaťom v Tvojom veku a nikdy by osm neriskovala ísť bez lístka....

monkula
14. okt 2008

A ešte môj zážitok s revízorom...
Podobne ako asitka som dobiehala na trolejbus, ako som nastúpila, tak so msi chcela cvaknúť lístok, to sa už trolejbus hýbal, a ja som pri cvakaní lístka dostala po rukách 😲 😲 a to bol revízor, tak som sa naňho oborila, že čo t orobí a on že so msi chcela cvaknúť lístok ,pretože so mho videla 😕 našťastie sa ma zastali okolostojaci ľudia, ale baby, takú šupu mi dal 🙄 🙄 😀

monkula
14. okt 2008

MOja a ešte tak mimo ,vráť vysvedčenia, veĎ Teba nenaučili písať... 🙄

marse
14. okt 2008

toto je zase o com??? 😉 dalsia tema bez hlavy a paty??? 😕

blumchen
14. okt 2008

marse, asi tak.... 😖 Ale radsej to nechajme. Vyjadrili sme svoj nazor, a rypat do toho uz netreba... ja by som to uz zamkla 😒

marse
14. okt 2008

ved jasne, nejako do toho zasahovat nemienim, lebo aj tak je to absolutne nelogicke

ena
14. okt 2008

Neda mi, tiez nenapisat. Ja ako nevodic cestujem velmi casto MHD, s kocikom a dvomi detmi a nemam problem ani s cvaknutim listka, ani s kocikom. Ked sa da, vyuzijem nizkopodlazny, aj ked napriklad pri buse 88 (novy most-mlynske nivy, cez petrzalku) je to niekedy aj "sranda", lebo necham odist vysoku 83 ku, ze pockam na nizkopodlaznu 88 a namiesto nej pride tiez vysoky bus.. 🙄

A pri klasickych busoch, neviem, ale tiez nemam problem s nastupovanim s kocikom. Ked nepomoze nikto sam od seba, tak predsa poprosim o pomoc.
A v elektricke sa nastupuje prvymi dverami pri vodicovi, uz aj ten pomahal s kocikom..

jajaba: ked si vedela, ze dieta budes mat na kolenach, tak si si listok mohla pripravit fakt do ruky, 22 mes dieta uz nie je babo, co nemozes na zastavke na chvilu postavit na zem a pripravit si listok.. a ako pises, ze si dobiehala a bola daleko od elektricky, tak jedna z moznosti je pockat na druhu..
Prepac, ale dufam, ze ked si pisala na ten Dopravny podnik, nebolo tam az tolko gramatickych chyb ako v prispevku tu na fore.
A samozrejme, viezla si sa viac ako jednu zastavku, tak nemyslim, ze kym elektricka zastavi na dalsej zastavke a opat sa pohne, aj ked nikto nenastupi, nestihnes vybrat listok z vrecka..

Asi keby som necestovala, aj by som Ti dala za pravdu, ale Ty si to tu troska zbytocne zdramatizovala.

A uz som zazila aj revizora, ktory jednej nast rocnej nedal pokutu, len jej dohovoril.. ti co su revizormi uz dlhsi cas, ti uz maju cestujucich vacsinou prekuknutych, si myslim 🙂

Este ku kocikom, suhlasim s Katrin, dvojickovske kociky to maju v MHD fakt komplikovane, jedine v tych bezbarierovych je jednoduche nastupit (pokial sofer nezastavi meter od obrubnika) a vnutri je aj dost miesta pre kocik. A dvojickovy kocik odradza okolostojacich od pomoci urcite aj svojou vahou -> kocik + 2 deti.
My mame nastastie surodenecky a za sebou, resp. pod sebou, takze starsieho pri nastupovani z kocika vyberiem a nastupi uz aj sam s mojou pomocou (a tiez su casto najma take tetusky, 50 r. a viac, ochotne pomoct mu nastupit, ked vidia, ze mam este aj kocik)

bubca
14. okt 2008

ena: 😀

jajaba: ja mám deti dve, z toho jednoho hyperaktívneho čertíka, veď ena ho pozná, MHDčkou cestujem ako nevodič prakticky stále...lístok si chystám do ruky už na zastávke, vedomá si toho, že je to prvá vec, ktorú musím po nastúpení urobiť...koľkokrát jednou rukou triafam do označovača lístkov a druhou držím Davidka, aby mi nestihol polietať po celom autobuse, ale dá sa to...a to ešte zvyčajne kontroľujem jedným okom, či nastúpila aj dcéra...je už síce veľká, ale aj tak...takže v tomto prípade si dovolím tvrdiť, že všetko sa dá, keď sa chce 😉

danulik
14. okt 2008

jajaba - staci ked ta polutujeme, alebo sa ti mame poskladat na tu pokutu?

slnieckova
14. okt 2008

😕 😕 ako moze niekto napisat v dvoch vetach za sebou "revyzia" a "revizor"??? 😕 😕 😕 😅

danulik 😀 😀 zalozis konto? Prispejem korunou 😅

jajaba: akoze fakt neviem, co cakas? Ze vsetky zacneme hromadne pisat na dopravny podnik? Ci ti fakt staci pritakavanie klavesnicovimi hlavickami a bude spokojna, ze si bola fakt ukrivdena? Sorry, nebola, revizor 😉 robil svoju pracu. A ako pisali baby... 22 mesacne dieta nie je az tak male, aby si ho musela mat sustavne na rukach a nedokazala si na zastavke nachystat listok na stiknutie. 🙄

monkula
14. okt 2008

danulik, sto bodov... 😉

marse
14. okt 2008

a keby si si kupila elektricenku??? 😀 na 3 mesiace, celopasmova za 950 korun a mas po starostiach 😉

slnieckova
14. okt 2008

😲 😲 😲 cez tridsat gramatickych chyb 😅 😅 😅

marse
14. okt 2008

slnieckova a to sa ti chcelo ratat??? nuda co??? 😀 😅

slnieckova
14. okt 2008

marse nuda, ale aj zvedavost kolko tam toho je 😀

depecko
14. okt 2008

baby ste fakt zlaté,ona potrebovala povzbudiť a nie aby ste tu mudrovali. 😒

slnieckova
14. okt 2008

depecko lenze tu nie je co radit 🙂 pretoze revizor postupoval spravne, co jej aj v odpovedi potvrdil dopravny podnik.

A sice tato stranka nie je stranka jazykovedneho ustavu 😀, ale ten jej prispevok.... hanba 🙄

slnieckova
14. okt 2008

a povzbudit? V com? Predsa ak vidime, ze nebola v prave, tak preco by sme mali pritakavat a utesovat ju, ake je ona chudatko, ktore si ani nemoze pocestovat ako cierny pasazier 😀 Sucit odtial potial 😉