Chcem si zmeniť priezvisko, ako postupovať ?

12. jan 2020

Ahoj dievčatá, nemáte niektorá skúsenosti so zmenou priezviska z osobných dôvodov? Už nad tým dlhšie rozmýšľam ale žijem v zahraničí takže to bude trochu ťažšie. Môžem si žiadosť poslať online alebo poštou? Myslíte, že by mi zmena prešla? Ide o to, že za svoje priezvisko som sa vždy hanbila, v škole mi vymýšľali prezývky a naozaj neznášam svoje priezvisko. Možno si poviete, že som divná no mne by to zlepšilo kvalitu života. S rodičmi som roky bez kontaktu, nechcem mať s nimi spoločné ani len to otrasné priezvisko.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
12. jan 2020

@bambulienka25 Neplánujem sa vydávať.

denisa2019
12. jan 2020

Ahoj, veď skús napísať na slovenskú matriku. Tam ti najlepšie poradia. Myslím, že sa to dá.

mimibb
12. jan 2020

Pokiaľ je priezvisko hanlivé atď, tak sa zmeniť dá, len asi nie za hocijaké.... Skôr za iné, ktoré je už v rodine-mamine za slobodna, babkine atď....

autor
12. jan 2020

@mimibb Ja by som chcela úplne iné, už mám vybraté.

77daniela77
12. jan 2020

Ale ano,da sa to ked je priezvisko hanlive a mas z neho citovu ujmu,len sa musis informovat presny postup.

autor
12. jan 2020

@77daniela77 Nie je hanlivé, len sa mi nepáči.

mimibb
12. jan 2020
jaskolka
12. jan 2020

Len na matrike sa musíš poradiť, či vôbec to je možné, ak meno nie je urážlivé, či hanlivé, alebo nemá nejaký "divný" význam, príklad Vražda, Horor a podobne, teda ci uznajú ako dôvod to, že sa ti proste len nepáči

autor
12. jan 2020

@jaskolka Počula som o ľuďoch ktorým zmenili priezvisko len preto, že sa im nepáčilo. Určite tam zajtra zavolám, len som chcela vedieť, či tu náhodou niektorá nemá skúsenosti 🙂

haileybaileys
12. jan 2020

urcite si zmen, ja som sa vydala a ako ty vravis velmi mi to zlepsilo kvalitu zivota. moje priezvisko bolo konplikovane a aspon uz nemam nic spolocne s mojim otcom. ja som si inak tiez chcela zmenit predtym ako som sa vydala a myslim ze sa to da. takze do toho, je to super pocit 😊

autor
12. jan 2020

@haileybaileys Ďakujem, dúfam, že mi to vyjde 🙂

tomcimka
12. jan 2020

Prešla som si tým. Menila som priezvisko tiež z osobných dôvodov aj keď nebolo hanlivé. Zaniesla som žiadosť na úrad a hneď mi ho zamietli,že to nie je opodstatnený dôvod. Úradníčka mi povedala,že mám byť rada že mi to povedala osobne,lebo keby žiadosť vzala,musela by som zaplatiť 100 € a zrazu by mi prišlo rozhodnutie domov,že to zamietajú tak by som zbytočne zaplatila. Doma som prepisala a dôvody obšírnejšie rozpisala. Znovu ho zaniesla tej istej úradníčka a znovu mi vrátila späť. Zhodou náhod som stretla na chodbe profesorku a povedala aký mám problém. Ona mi aj napísala dôvody- také haluzy tam popísala až som oči otvárala 😆. Zaniesla som ho znovu tej istej úradníčke a konečne ho vzala,že už to je vážny dôvod. Domov mi prišlo rozhodnutie o zmene priezviska. Taká moja rada: treba sa pozrieť do zákonná aké sú opodstatnené dôvody na zmenu a napísať to tam. Čo najmenej písať osobné dôvody. Veľa šťastia 🙂

autor
12. jan 2020

@tomcimka A aké dôvody treba uviesť?

lufedko
12. jan 2020

Kamoškin Brat sa si zmenil v 18 r meno za matkin keď bola slobodná a vôbec nemal hanlivé ani urážlivé.. Proste sa mu nepacilo

autor
12. jan 2020

@lufedko A aké uviedol dôvody? Ide asi aj o to na koho natrafím. Ja chcem celkom iné, nič z rodiny, s rodinou nie som v kontakte roky.

predajmamina
12. jan 2020

A aké máš vybraté resp podla čoho si vybrala 😊

zuzka194
13. jan 2020

Ahoj, ja som si tým prešla dokonca 2x 😁 do dvoch mesiacov som mala zmenené priezvisko za poplatok 100 €.