Chronický únavový syndróm. Ako s tým bojujete?

felixko
26. mar 2009

Ma prosim niekto skusenosti s liecbou chronickeho unavoveho syndromu? ako s touto chorobou bojujete? už od strednej školy pozorujem, že potrebujem viac spánku, ako ostatní, niektoré činnosti ma rýchlo unavia a potrebujem zregenrovať svoje sily, aby som vládala ďalej, môže ísť o CHUS?

halienka
26. mar 2009

Felixko, robili ti aj nejaké vyšetrenia? Ono môže ísť aj o úplne iné ochorenie, únavou sa prejavuje kopu ochorení. Viem o jednom chalanovi čo má CHUS, ale žije v anglicku, tak ani neviem ako sa liečil, ale tuším sa z toho vcelku dostal, no trvalo to dlhšie.

felixko
autor
26. mar 2009

halienka robili mi vyšetrenia, všetko negatívne, ešte štítna žľaza pripadá do úvahy, pretože obidve moje sestry sa na ňu liečia.

nguyen
26. mar 2009

kolko je viac spanku??? normalne ste ma naplasili ja ak nespim 10 hodin tak som cely den nemozna 😅

felixko
autor
26. mar 2009

nguyen ja by som prijala tych 10 aj 12 ale pri mojej dcere sa to neda. ale neplas sa, kazdy ma inu potrebu spanku

nguyen
26. mar 2009

ved som si aj myslela, teda nikdy ma nenapadlo ze by to mohla byt choroba 😀

enjoy
26. mar 2009

felixko, teda tu stitnu zlazu ti este nevysetrovali? urcite si ju vysetrit nechaj, zvlast ked mas v rodine u oboch sestier ochorenie stitnej zlazy, zrejme je u vas dost silna geneticka zataz a je pravdepodobne ze aj ty s nou mozes mat problemy. unava je castym priznakom znizenej funkcie stitnej zlazy. tak nevahaj a chod k lekarke, na uvod bude stacit krvne vysetrenie TSH pripadne tyroxinu a trijodtyroninu uz to vela napovie. to ti moze urobit aj prakticka lekarka, ak nieco nebude ok odosle ta na endokrinologiu a tam ti urobia aj ultrazvuk a uz ti stitnu zlazu poriadne dovysetruju. 😉

deborah1
26. mar 2009

Dnes som práve čítala na nete,že 70% ľudí s chron.únav.syndrómom majú málo koenzýmu Q10.Ale je ozaj otázne,či je to hlavný problém.Aj pri depresii a iných psych.problémoch môže byť silná únava.. 🙄

tynushqa
26. mar 2009

Ahojte,
tak normalne som prekvapena z tejto temy, vzdy som si z manzela robila srandu ze trpi chronickou unavou a ono to naozaj existuje :D No chcem sa opytat ako by som zistila ze tymto syndromom trpi? je na to nejake specialne vysetrenie? lebo on len spi a moze spat aj 20 hodin a je stale unaveny 😒 uz som sa s nim dlho ani nestihla porozpravat iba cez telefon ked je v praci lebo vzdy ked pride domov tak hned ide spat a spi az do rana...je to hrozne

felixko
autor
27. mar 2009

tynushqa je to vraj ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznymi príznakmi – hlbokou vyčerpanosťou, stratou výdrže, nechuťou k činnosti, nezhovorčivosťou,č asto ho sprevádzajú na jednej strane poruchy spánku, na druhej strane, naopak – nadmerná spavosť, zlá koncentrácia, nevysvetliteľné bolesti svalov a kĺbov, napätie, úzkosť či zvýšená telesná teplota. Mňa trápi len tá spavosť a únava. Táto choroba vraj do istej miery postihuje hlavne mladšiu vekovú kategóriu. Podľa mňa je to spôsobené súčasným životným štylom. Je zaujímavé, že sa vôbec nestáva, že by s týmto problémom prichádzala za lekárom veková skupina ľudí nad sedemdesiat rokov.

Príčiny zatiaľ nie sú jednoznačne určené. Všeobecne sa však predpokladajú tri mechanizmy vzniku. Po prvé je to infekčný pôvod spôsobený vírusmi, pričom infekcia nastáva zväčša vplyvom oslabenej imunity. Po druhé ide o komplexnú imunitnú poruchu a treťou príčinou je stres, ktorý zvyšuje náchylnosť na mnohé ochorenia a tiež oslabuje imunitný systém.
Pacientov s takouto diagnozou je vraj dosť.

enjoy dakujem, skúsim navštiviť svojho lekára

mici19
24. máj 2019

@felixko
Môže ísť aj o narkolepsiu. Ja ňou trpím. Môžem sa opýtať ako sa presne cítiš? Narkolepsiu majú oficiálne len 50 ľudí na SR, a len jediná dr. Sa tým zaoberať v KE.podla mojej lekárky ňou ale trpí oveľa viac ľudí len nevedia kde sa majú obrátiť. Ja som bola uz dosť v závaznom štádiu, a mala som šťastie že lekár keď nenašiel nič podivne na bežných vyšetreniach tak sa spojil práve s Košicami a som na správnom mieste ☺️

kikuta
14. sep 2020

Chcela by som vedieť ako sa Vám darí a čo Vám pomohlo? Je to staršia diskusia....