Chudoba nie je dôvod na odobratie dieťaťa rodičom

mercy
16. feb 2009

Tento zákon, že chudoba nie je dôvod na odobratie dieťaťa rodičom, ma začína pekne štvať. Cigánča-necigánča, žaidne sa nepýtalo sa svet aby tu trpelo hladom, zimou a bolesťami...Veď keď neikto nemá s prepáčením dať decku čo žrať, nemá mu začo zakúriť a nemá ho do čoho obliecť, tak sa ho nemôže mať a treba mu ho zobrať. Prečo majú umierať nevinné deti, kvôli takejto byrokracii? Nech imr adšej nedajú dávky a investujú do domovov pre tie deti 😢

bambusko
16. feb 2009

chudoba nie je dovod, ale nezaujem a lahostajnost, neschopnost postarat sa o dieta a nezodpovednost. chudoba je uz len vysledok

alon111
16. feb 2009

tak s tym s tebou suhlasim.ja som za stravne listky .nedat im ani korunu a bol by pokoj.najprv vsetko pre slopu a potom kricia dajte nam lebo mame deti.je mi hrozne ked tie decula behaju bose soplave a spinave.

bianca
16. feb 2009

stravne listky su vyborny napad ale aj tak sa najde dajaka dobra dusa co im za ne preda cigaretky a vinecko.

bambusko
16. feb 2009

alebo vycaraju chleba za cigu 🙄

mirka414
16. feb 2009

bianka na stravne listy by mal byt totalne podla mna zakazane vsetko ostatne okrem potravin dostat kupit!!

mercy
autor
16. feb 2009

Ja by som im naozaj tie deti brala a nedala späť. Nech idú radšej na zahraničnú adopciu alebo nech vyrastú v domove, všetko je lepšie ako to peklo v tých chtrčiach.Bože, veď tam sú aj bábenká,amličké detičky ,čo sa vôbec nemôžu brániť 😲 😖

alexandra
16. feb 2009

Ja by som isla este do tvrdsieho rezimu. Kazdy druhy den pecen chleba, 2 litre mlieka a kazdy den teple jedlo. A okrem toho este oblecenie pre deti, na ktore im vdacne prispejem niekolkymi krabicami s vecami. Peniaze nepotrebuju, ak maju co jest, pit a co na seba, nie..? To im pomoze viac ako peniaze do ruky! 😠 A do SKOLY!!!

valka
16. feb 2009

no ja nesuhlasim - bol niekto z vas v decaku aspon na navsteve? maju sice vela materialnych statkov, ale su duchovne uplne vyprahnute....je dokazane, ze deti, ktore vyrastaju aj ked u tyranizujucich rodicov do troch rokov, maju lepsiu sancu v buducom zivote nadvazovat zdrave vztahy ako deti, ktore v takom veku boli v decaku...
takze ano, chudoba nie je dovod, ale mala by tu byt dobra osveta, pomoc, dobry socialny system, ktory pomaha, ale nepodporuje prizivnikov....
pretoze aj takto to moze skoncit https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

sendi
16. feb 2009

suhlasim s mercy,tie malinke deti nemozu za nic a potom to takto skonci.ked uz chvu,nech trpia dospely,ale preco nemaju aspon len trosililinku rozumu-mizi,ze ked uz TO robia,nech nepustia spermie do nich,nech to prerusia a nech sa vystriekaju inde.boze,ved sa mnozia ako potkani-s prepacenim,ale je to tak a potom tolko tolko deti nema co do ust,su v zime,mrznu a tak.

shaarka
16. feb 2009

asi by bolo treba okrem klasickych stravnych listkov, ktore dostavaju zamestnanci, vymysliet stravne listky pre nezamestnanych - aby bolo jasne, ze na co su.
konkretne na pecivo, tuky, strukoviny, zeleninu, muku, cukor, mliecne vyrobky, atd, atd...
pripadne predaj ci vymena inych potravin (liehovin a cigariet) za tieto "ine" stavne listky by bola priestupkom. 🤐 😵

cairka
16. feb 2009

chudoba nie je dôvod. určite nie je riešenie odoberanie detí rad radom a dávanie ich do DD 😖

to, že rodičia išli fetovať a dieťa ostalo ktovie ako dlho samé už áno...

mercy
autor
16. feb 2009

Valka, moja mama pracovala v detskom domove pre deti do troch rokovdlhé roky, aj ako riaditeľka, bola som tam oveľa viac než na návšteve.A tvrdím, že napríklad jednému dvaapolročnému chlapčekovi, ktorému na smetisku potkany odhryzli všetky pršteky a vyšklbli kus mäsa z chrbta, bolo v tom domove lepšie!lebo mal čo papať, kde spať a nič ho tam nehrýzlo 😒 😠

sendi
16. feb 2009

DD je urcite lepsi ako byt v nejakej polo rozpadnutej chatrci,vonku minus,byt hladny,popisany,pokakany a atd...inac aj mooj manzel je z DD,ale aspon mal to stastie,ze hned v podstate od zaciatku si ho zobrali 😉 len bohuzial,nie kazdy ma to stastie

mercy
autor
16. feb 2009

Cairka, lenže je chudoba a chudoba..K tej, ktorú mám na mysli, patria aj tieto dôsledky.Prečo tam tie sociálne pracovníčky nestrčia a aspoň riť a nezistia že to decko mesiac nikto neprebalil a mater ani nevie ako sa malé volá?Ja keby som zostala chudobná, tak sa v prvom rade snažím tomu decku zabezpečiť základné veci a keď to nepôjde
odnesiem ho tam, kde mu môžu dať...

sendi
16. feb 2009

lenze taky cigan-ka,nie kazda ma zaujem aby jej decko sa malo v poriadku a tie soc.pracovnicky-im je to tak jedno.oto o co by sa mali starat,na to kaslu a naopak.ved to je to nase skvele slovensko

lienocka235
16. feb 2009

no ako ak myslime na tie pripady v kosiciach tak deti by mali byt odoberane... lebo tam su uz v ohrozeni zivota je jedno ci z dovodu nezaujmu fetu alkoholu a pod.. ale je predsa nenormalne pocuvat ci citat o tom ze dieta umrie od zimy a hladu a objedia ho potkany...

samozrejeme zaviest sterilizaciu.. resp. ponuknut im ju zadarmo
samozrejem samotna chudboba nie je dovodom.. ale ak matka sama ziadala o umiestenie deti do DED a sociaka povedala ze nie je dovod tak to je dobre divne...
samozrejem ze ani detsky domov nie je to prave orechove. ale nezrmznu tam neskoncia ohlodane zvermi a pod bolo by treba doriesit aj adopcie zejdnodusit urychlit sudy a pod.. zefektivnit cely ten system

inak ja som vcera videla tu reportaz a taky pekny chlapcek tam bol,teda keby sa umyl obliekol a tak.. ...

mercy
autor
16. feb 2009

Sendi, presne tak.Ja napríklad nezabudnem na Jožka-to bol malý cigánik, tuším trináste dieťa.Vydaril sa-aj také sa stáva. Bol taký múdry a zlatý, že mama si povedala, že za žiadnu cenu ho nenechá len tak a vybavila sa mu medzinárodná adopcia-žije v Paríži. Keď som tam bola, bola som ho pozrieť,bol šťastný,mal dobrých rodičov a už hovoril francúzske slovíčka🙂Tí rodičia mu dokonca platili učiteľa slovenčiny,aby nezabudol...Čo by z neho bolo v chatrči?

kili
16. feb 2009

valka, to máš možno pravdu, ale aj tak by som ich im brala 😠
problém nezmizne tým, že im furt budú dávať byti zadarmo. sú tak rozmaznaní, že až. rozoberú to, rozbijú a potom chcú zas nové.
radšej im deti zobrať a tie peňiaze použiť na domovy rodinného typu, podľa mňa to víde aj lacnejšie, oni budú menej rodiť, lebo viedia, že nebudú mať z toho peňiaze.
mňa úplne dorazil prípad, kedy z kradnutej elektriny sa im zapálil barák a oni im dali náhradné ubytovanie. Sorry, ale bieli by šiel do basy 🙄 😠

mercy
autor
16. feb 2009

Lienočka, presne, tam ide o život, a na ten má predsa každý právo.

kili
16. feb 2009

a jeden príklad zo života. jednen cigánsky pár, taký mladí, simpatickí, sa zobrali, založili si rodinu, pracovali a všetko si zaobstarali sami. spoznali sa v detskom domove. A ten chalan povedal, že je rád, že vyrastal v detsáku, že keby nie, tak je ako jeho súrodenci, čo kradnú a nič nerobia.

valka
16. feb 2009

mercy, presne ako pises - nie je chudoba ako chudoba...preto by sa malo o tom hovorit a ponuknut pomoc...ak je tato pomoc odmietnuta, potom tieto deti brat...ale tu sa velmi tazko rozhoduje, pretoze to, co je pre niekoho uplne nepostacujuce, pre ineho je luxus 😕
ale ak matka necha zamrznut dieta, tak to nie je chudoba, ale zanedbanie starostlivosti 😠

sendi
16. feb 2009

ved ano,je to skvele ked ma dieta tolko stastia 🙂 .ja by som tiez najradsej vydadla dakde do pariza,az sa mi hnusi to slovensko,hamba!!!politici maju miliony,super auta a ostatny?nemaju co dat do ust,a aj ta fin kriza.vsetko je tu na ...uradnici na teba kaslia,ledva sa dockas nejakej pomoci,super politici co chudaci maju velmi tazku pracu,zarabaju tazke prachy a seru na nas,hlavne ze ony maju vsetko!boze ako ma to hneva

mercy
autor
16. feb 2009

Valka, ja mám na mysli tieto úplne základné veci:jedlo, oblečenie, teplo a čistota. Ak to nie je splnené, to je predsa už týranie zverenej osoby.A ja nechápem, že sa u nás na to takto kašle...

egyptanka
16. feb 2009

nevies sa postarat o deti? ... sterlizacia to isti.

mna vytaca, ze Romovia zaplacu a hned vsetko dostanu. Ubytovanie, jedlo, socialnu pomoc ...
mne kto pomoze ked nebudem moct zaplatit hypo, ked financie budu stacit len na jedlo? ...
keby som mala pisat o vsetkych aspektoch romskej otazky tak tu teda popisem vela toho, fuj niekedy mi je na grc z toho ako sa spravaju.

cairka
16. feb 2009

mercy, to máš pravdu, aj s tým, že rozhodne by sa také prípady stávať nemali, hoci v tomto konkrétnom prípade spravili chybu aj sociálky, pokiaľ je pravda, že tá suseda to bola hlásiť a oni ani pozrieť neprišli.

a čo sa týka chatrče, pokiaľ má čo jesť a teplo a lásku, tak tam dieťa môže prežiť celkom šťastný život - nie z nášho pohľadu, ale to dieťa iné nepozná a tým pádom mu k šťastiu stačí menej

DD by mali ostať ako posledná možnosť u detí, u ktorých ide naozaj o život, prípadne o zdravie

sendi
16. feb 2009

presne,tak isto ako napr na luniku lX dostali bloky a ako to pre boha vyzera?a este sa stazuju!robia deti,lebo zato dostanu prachy-matersku ale to prepiju alebo minu na cigi...a decko nema co dat do ust.....asi by pomohla fakt len ta sterilizacia,nehovorim ze kazdy cigan je taki,su aj ,,normalni! ale u tich,co sa ledva vedia postarat o seba,nemaju kde byvat a tak...ale kazdy nato sere(s prepacenim)

alon111
16. feb 2009

no ja som v detskom domove bola a mam dve deticky adoptovane.mozno som nehumanna ale ja som za to aby matky ktore nemaju zaujem starat sa o svoje deti tak im dat po tretom deculu podviazat vajecniky.ak si uz nevazi to ze ich moze mat tak si ich ani nezasluzi.kazde jedno je bud aranka alebo dezko lebo sa im nechce vymysliet ani poriadne meno.

kili
16. feb 2009

jasné, že dieťa vie prežiť šťastné detstvo aj v chatrči. však pred tisícmi rokov sme tak žili všetci, toto už nie je otázka chutoby. ako im tam zabezpečia teplo? jasné, že nakradnutím dreva. Ako im dajú jesť? menším nakradnú rodičia, väčších pošlú žobrať alebo kradnúť. Výchova o h...e 🙄

valka
16. feb 2009

no ale budme uprimni - kto je za to zodpovedny? my a nasi rodicia (neberte to osobne)...ale vystahovali sme ich do chatrci za komancov a nedovolili zaclenit do komunity...a okrem toho sme im poskytli lacne peniaze za nic...projekty na pomoc, ktore su ako lastovicky, ktore vyzaduju aktivitu a potom dostanu odmenu, su velmi vzacne a to by mal byt zaklad...
ved sa pozrite na nasu vladu, co robi? rozdava a rozdava a rozdava vselijake davky...len aby chudobni mali pecene holuby a tresciu pecen...

cairka
16. feb 2009

tak radšej nech ich v DD učia, že chlebík príde na tanieriku až pred nos, ked si roztrhneš nohavice, tak vyhodíme, teta sanitárka donesie druhé... takisto sa nebudú vedieť zaradiť do spoločnosti.