Chudoba nie je dôvod na odobratie dieťaťa rodičom

mercy
16. feb 2009

Tento zákon, že chudoba nie je dôvod na odobratie dieťaťa rodičom, ma začína pekne štvať. Cigánča-necigánča, žaidne sa nepýtalo sa svet aby tu trpelo hladom, zimou a bolesťami...Veď keď neikto nemá s prepáčením dať decku čo žrať, nemá mu začo zakúriť a nemá ho do čoho obliecť, tak sa ho nemôže mať a treba mu ho zobrať. Prečo majú umierať nevinné deti, kvôli takejto byrokracii? Nech imr adšej nedajú dávky a investujú do domovov pre tie deti 😢

kili
16. feb 2009

valka, to som netušila, to ich vtedy vytlačili? nebolo to skôr preto, že robiť nechceli? a vtedy proste musel každý?
a presne, rozdávajú, mi to lezie krkom, keď to vidím ako sa im stavajú domy 😠

kili
16. feb 2009

cairka, preto som písala, že tie peniaze by sa mali využiť na domovy rodinného typu 😉
a ináč, aj doma keď ti dieťa nohavice roztrhne, dáš mu druhé 😀

sendi
16. feb 2009

lenze keby cigani chceli,nemuseli by az tak klesnut,nemuseli by takto dopadnut.ja nie som rasista,ale je to hlavne ich problem,keby sa spravali NORMALNE, keby nemobiltaky spinavy,lenivy,alkoholici,keby nefetovali,nerobili spinu a bordel,keby sa spravali kludne,rozumne-ludia by ich brali inak,zamestnali by ich,nemali by strach,deti by im neumierali,zabezpecili by si aspon nejak to kurenie a nie tak,ze prepiju vsetky peniaze,mali by to dat na dieta a tak

valka
16. feb 2009

kili, ved prave...nechceli a tak ich vsetkych zgrupili...preco ich je tak vela na vychode? na orave ziadny - a ak, tak normalne pracujuci...
tak ako migrovali ostatnych, kvoli praci, mali aj ich...
cairka, mas svatu pravdu...

mercy
autor
16. feb 2009

Koľlkokrát mama hovorila-došla Cigánka s Cigánom, my sme im dali decko na priepustku čistučké, vypulírované, vymaznané, sestričky ich stále len stískali a bozkávali a po týždni sa vrátilo dieťa zošokované, hladné, ešte aj popálené a mesiace kričalo zo sna 😢

kili
16. feb 2009

sendi, no ale oni sa nevedia správať normálne, sú tak naučený od rodičou, to je ten problém, že malo by sa investovať do detí a nie do rodičov (starého psa novým kúskom nenaučíš). ich už nemajú šancu prevychovať.

sendi
16. feb 2009

☹ takze nech sa cigani necuduju,ze kazdy je proti nim!mozu za to samy!!!

cairka
16. feb 2009

dám druhé, ale vie, že tie nohavice sme kúpili za nejaké korunky (či eurá) a tie korunky majú nejakú hodnotu. že chlieb nestojí toľko ako nohavice, a preto si môžme dovoliť kupovať (teda my piecť) chlieb každý druhý deň, zatiaľ čo nohavice kúpime raz za mesiac -dva

DD rodinného typu má svoje opodstatnenie, ale tiež to není ono, ale rozhodne lepšie ako klasický DD

mercy
autor
16. feb 2009

Cairka, dnes už deti v DD takto nevyrastajú, väčšinou fungujú v rodinných typoch, kde musia po sebe upratovať, deliť sa so "súrodencami" a chodiť na brigády,ak niečo chcú navyše

alon111
16. feb 2009

ale zasa kolko socialnych bytov sa im uz postavilo a co z nich.u nas im postavili bytovku a v priebehu pol roka to bolo kompletne rozbite.je to aj nasa chyba pretoze si zvykli ze sa o nich postara stat.

sendi
16. feb 2009

kili,ja viem,ved to je ten problem.vidia to doma a v osade a potom su rovnaky ako ostatny.u nas v dedine sa osada tak rychlo rozrasta dole,ze o 10r cela dedina bude samy cigan,a len fetuju a robia bordel-nie kazdy ale tych je velmi malo,za chvilu sa budem bat pustit sebiho vonku do frasa!!!!!

mercy
autor
16. feb 2009

Ja som ale toto celé začala kvôli malým bábätkám, pretože sa mi zdá neľudské také dieťa nezachrániť

valka
16. feb 2009

sendi, to je taka kolektivna vina - a malo by to byt od osoby k osobe...
mercy, urcite mas pravdu, ale ja co som bola s deckami, tak polovica sa tesila na to, ze si ich rodicia vzali na vikend, prazdniny...
inak problematika dd je kapitola sama o sebe ☹ skoda, ze detske domovy rodinneho typu su len na papieri...alebo ich je malicko...ved co by potom tety vychovavatelky a kucharky a riaditelia robili? profesionalne rodiny su prianim spolocnosti a deti, ale nie personalu dd (mercy, nemyslim konkretne tvoju mamu, 😉 )

bambusko
16. feb 2009

sa vam hovori, ked ich vidite len v tv 😒 sendi, vie...

lienocka235
16. feb 2009

valka.. tak aj sa teda msim ohradit proti tomu ze sme ich az komacov vyhnali do chatrci...
mali byty vybyvali ich.. vacsian z ans moze o tom ze im stat da zadarmo byvanie len snivat, rovnako prepalti niektore paltene ockovania.. lacnejsie obedy pre deti a tak..
to nie je v tom ze sa im malo dava... praveze ja mam opacny nazor.. dava sa im zadarmo a to je chyba.... a maju privelke prava.. a povinnosti ziadne... /toto nevztahujem na farbu. pre mna nech su aj bodkovani../ale stat nie je dojna krava.. len natrcat ruku a cakat.... tu je obrovske pole posobnosti pre social. terennych pracovnikov /aj priamo od nich/ a miesto pre materialnu pomoc typu staveb. amterial.. a sami si postavit domy a zahradku a pestovat a chovat... a zivit deti pracou svojich ruk...

alon111
16. feb 2009

ja som tiez z vychodu tak viem o com hovorim

valka
16. feb 2009

mercy, ale aj tak tie deti namaju paru penazi - poznam detska, co chodili na brigady, aby si mohli kupit topanky za 3 litre 😲 take som nemala za cely zivot...kocka ma na ucte 30 litrov (ako taku zalohu na start do zivota) a ona si mysli, ze z toho vyzije do konca zivota...(ale uznavam, ze o hodnote penazi by sa asi v rodine, ktora na nich kasle, asi tiez nenaucili)...

cairka
16. feb 2009

mercy, poznám rodinku, ktorá si zobrala dvoch už veľkáčov (11a 13) z DD rodinného typu, ale tie deti moc tieto veci neovládali 🙄 boli na tom lepšie, ako deti pred X rokmi v DD, ale zas tiež neboli na úrovní bežných teenagerov, to nie sú ani teraz po viac ako roku doma. takže DD nech je akýkoľvek je to vždy DD

mercy
autor
16. feb 2009

Kili, presne to si myslím aj ja, treba investovať do detí a na starých sa vykašľať.Tam už nepomôže ani svätená voda.Mimochodom, čo naši úžasní misionári robia v Afrike a v Indii? Prečo nemisionárčia v osadách?

mikalove
16. feb 2009

lienočka má pravdu,mali by dostať len príležitosť a ako ju využiju tak budú mať ,nie všetko hotové pod nos a potom si nič nevážia..mm má starkú v dedine kde je 80% romov a ked tam ideme tak huby dokorán cely čas čo sa nevieme vynačudovať ako žiju ako zvieratá a tie deti to je na zaplakanie...

babulka
16. feb 2009

Mercy, asi reagujes na vcerajsiu reportaz...Mas uplnu pravdu.
Valka, dovolim si nesuhlasit, ze dietatu do troch rokov je lepsie hoc aj u tyranizujucich rodicov....to asi nemozes mysliet vazne...Videla si niekedy NAZIVO a na vlastne oci tyrane dieta? Ja ano, a ver ze ani fotky z trestnych spisov, kde pat mesacne dieta za to, ze plakalo, mater posadila na horucu dvojplatnicku, alebo 9 mesacne malo zlamane ruky a nohy........ver mi, ze tymto detom by bolo urcite lepsie kdekolvek, len prec od tychto hovad. Druha vec je, ze system nahradnej starostlivosti o dieta sa musi zmenit, nielen na papier, ale aj v reale. Stoji za to si precitat blogy Natalie Blahovej na blog.sme.sk.
Za vsetko staci spomenut pripad BABY P, ktory sa stal v Britanii. A ti rodicia ani neboli chudobni...

A ciganov nevystahovali na periferiu nasi rodicia. Dobrovolne sa tam dostali sami. Komunisticky rezim im dal rybu, ale nenaucil ich, ako rybu chytit. A terajsia vlada nema od tej spred 1989 daleko, ako tu bolo spravne poznamenene - rozdavat, rozdavat, rozdavat....to robili komunisti.
Kili - prispevok 14,01 - absolutny suhlas.

valka
16. feb 2009

lienocka, uplne s tebou suhlasim...prave to je problem, ze sme si chceli ulahcit pracu (teda ludia, co o tom rozhodovali) a povedali si, dajme rybu - ucit chytat ryby je narocnejsie na cas...
ja by som stopla vsetky davky a dostal by len pracujuci...ale tu pracu by som aj poskytla...najlepsie sa mi pacili aktivacne prace...ale dala by som ich pracovat kazdy den aspon 4 hodiny...a za to by dostali plat (hoci aj lepsi, ako by si zasluzili, len aby pracovali a naucili sa hodnote penazi )

valka
16. feb 2009

babulka, mame rovnake pochody - ad ryba 😀
asi som sa zle vyjadrila k tym tyranym detom, myslela som skor zanedbane deti... nie aktivne tyrane - mucene... myslim to vazne - vid. hasto: vztahova vazba...

sendi
16. feb 2009

len skoda,ze mi to tu ,,riesime" a tym by sa mali zaoberat ,,starostlivy"politici,a celkovo stat,ale vlastne,naco by sa tim zaoberali,ich sa to ani netyka,maju svoje vili tak co ☹ 😝

sendi
16. feb 2009

inac valka,ked tu pises o aktivacnych pracach,dali pracu ciganom,u nas v dedine,aby neviem na kolko hod pekne zametali chodniky,cistili potoky a take,dali im aj metly a co potrebovali a oni?stoja,kecaju,alebo sedia a fajcia a to je vsetko!!!

valka
16. feb 2009

sendi, ale to nie je chyba prac..to je chyba pristupu - ak neodviedli pracu, nemali dostat peniaze...aktivacne prace vsak boli iba o ciarke do zoznamu 😠

sendi
16. feb 2009

ved to-chyba pristupu!MOJ NAZOR JE-u viac nez polovice ciganov je problem,ze k vsetkemu pristupuju nezodpovedne,nechce sa im,kaslu na to.a preto su taki aki su

mikalove
16. feb 2009

sendi,nezavidím ti takych spoluobyvateľov,my tu našťastie nemame nikoho,nerada by som s nimi žila...aj ked aj medzi nimi sa možu najsť vynimky ale ja už som asi zaujatá...mam proste z nich strach ☹

sendi
16. feb 2009

mne hovor mikalove...14r som zila v KE pri luniku lX,z tej strany som sa bala ist,radsej som chodila dookola,v Ba nastastie som sa s ciganmi takimi nestretla a az zasa tu v dedine.je to na nic,ze aj cez den sa clovek musi bat.minule este davnejsie som sa korculovala a jeden co fetoval ma ,,buchol" po zadku,ja som vyskocila-myslela som sa ze sa zlakne a on bol este agresiv....ale odisiel.a teraz ma decko a mam strach,ked bude vacsi ho pustat aj vonku ☹

yukki
16. feb 2009

No, keď sa na prvé tri deti idú dostávať také finančné injekcie tak sa produkcia detičiek z kolíb, o ktoré matky nie sú schopné/ochotné sa postarať iste nezníži... 😢