Cirkus pred odchodom do postele. Čo s tým?

barunka
24. jún 2008

Viem, že podobných tém tu už bolo, ale vždy sa týkali menších detí, do roka a podobne a Simi je už podstatne staršia. Náš problém je v tom, že dcérka už od malička úplne minimálne spáva. Od roka a pol (necelého) cez obed nespí, len trošku oddychuje, leží v postieľke cca 30 - 40 minút. Dovtedy síce spala, ale asi 30 minút. Najviac má trápi, že ukladanie na nočný spánok je hotová katastrofa. Ak by sme bývali v bytovke, pravdepodobne by na mňa už niektorí sused poslal sociálku, lebo ten cirkus, ktorý Simi robí je hrozný. Spať ju dávam o 20,30 (s tým, že cez obed nespí a ráno vstáva cca o 6 - 6,30) a stačí, ak jej poviem, že pod simi, ideme haji a už vymýšľa. Najprv chce mliečko (aj keď 5 minút pred tým už 3,5 deci vypila). Keď dopije dalšie, poviem, poď už ideme haji a vtedy chce cikať. (samozrejme len akože). Sadne si na záchod a je schopná tam sedieť aj hodinu vkuse len aby nemusela ísť spať. Keď sa mi ju podarí nejakým spôsobom odtiaľ dostať (samozrejme nie nasilu, ale ukecávaním) a chcem jej obliecť pyžamkové gate a odprevadiť do postieľky začne plakať a vrieskať akoby ju z kože drali. Skúšala som jej už aj zakázať ísť spinkať, skúšali sme sa spraviť, že už s tatinkom hajáme, aj jej milovaný zajačik hajal, aj my sme si ľahli do jej postieľky a jej sme to zakázali, že ona má byť celú noc hore a stále nič. Skúšam ju nalákať, že keď pôjde pekne spinkať, tak pôjdeme ráno na hojdačky a to radšej povie, že ona sa nechce ísť hojdať. A keď už je v postieľke, tak do takej 22,30 stále niečo vymýšľa. Chce piť, cikať, kakať, prikryť, bábiku, zajačika, plače, vrieska, kričí, búcha do steny. V "horších" dňoch zaspáva až po jedenástej večer.
Keď napokon zaspí, vždy okolo pol noci sa budí a zasa je nejaký problém. Potom niekedy buď hneď zaspí, alebo je hore cca do 4 - 5 rána a zaspí až potom. Samozrejme, že je veľký krik.
Ja už neviem čo s tým, som zúfalá, chronicky nevyspatá a niekedy mi už tak kvapnú nervy, že na ňu poriadne nakričím. Po zadku ani inde ešte nedostala, nechcem ju biť...
V noci nepije, neje, nemá dudlík, nemá v izbičke nijaké rušivé podnety, nebojí sa, len proste nechce spať. Každý deň má čas pred spánkom rovnaký priebeh, tatinko ju okúpe, dostane mliečko, pozrieme si rozprávočku, vyciká sa. A potom nasleduje cirkus...

kaluha
25. jún 2008

akurát ma napadlo,ale nebudem hovorit že kde alebo kto aby sa neurazila že to píšem.ale stretli sme sa s chlapčekom má 5r. ktorý je hyperaktívny a ešte k tomu aj autista.jeho mama hovorila o prejavoch týchto chorob
o tom že je neunavný ale že by v noci nespal to nespomenula.rozumovo že je tak na tri a nervák.ale to asi moc nepomože kedže je aj autista nedajú sa jeho simptómi reálne porovnat.ale tiež si myslím že nieje hyperaktívna ked sa vie sústredit na hru alebo obsediet ked jej čítaš.hyperaktivita je pokial viem porucha sústredenia sa.ale priznám sa odborník niesom mám čo robit aj so svojim 3ročným a som zvedavá aký kvietoček bude z druhého syna 🙂

federica
26. jún 2008

Barunka, uprimne sucitim a obdivujem ta, ako to mozes zvladat. Pridavam sa k nazoru vyhladat detskeho psychologa. ved to nie je ziadna hanba. Nemyslim si, ze dietatu staci tak malo spanku. Ja som mala s mojim malym taky problem do desiateho mesiaca. Od prveho dna v porodnici vobec nechcel spat a v kuse krical, tak som tam musela byt celu noc na chodbe. My byvame v zahranici. Po desiatich mesiacoch, ma s nim nasa pediatricka poslala na specialnu kliniku pre nespave deti. Vysetrila ho tiez aj psycholoycka. Sice na nic neprisli, len ze mu mam upravit rezim, no od kedy zacal lozit a behat sa to zlepsilo a teraz spi v pohode, aj ked sa este stale v noci budi. Chcem tym povedat, ze tu s matkami asi viac sucitia a sam doktor ta niekam posle, lebo to nie je zdrave ani pre dieta, ale v prvom rade pre matku. Tu ti aj domov poslu specialne vyskolenu sestru, ktora zostane aj v noci, ked treba a sleduje, kde robis chybu. Dufam, ze mas cez den aspon pomoc od rodiny, ktora ti ju aspon na chvilu vezmu von a mozes si oddychnut.

barunka
autor
26. jún 2008

federica, ja som na simi úplne sama, manžel mi príde domov večer až o siedmej, takže dovtedy je to na mne... Celý deň visí na mne a ja hoci by som niekedy najradšej spala musím normálne fungovať a behať s ňou.

kaluha, no miestami Simi je tiež nerváčka, ale zasa je šikovná, dokáže sa sústrediť, pri jedle sedí na riťke, lebo inak nič nedostane, viac menej poslúcha...

inak túto noc sme mali hroznú, kým sa stihla Simi ujačať k spánku spustila sa taká búrka, že ju hneď zobudila. Samo, že vykoplo elektrinu, takže bola ešte aj tma ako v rohu. Dokopy spala túto noc 4 hodiny, ja som polomrtva a ona upišťaná a protivná.

cairka a ako to riešiš s vaneskou? ja nemôzem ani kričať, keďže nemám hlas, ten asi radšej niekam zutekal. vkuse si vymýšľa, vkuse niečo vyvádza a keď už nepomáha nič iné, tak si vezme niečo do ruky a začne tým škriabať po stene, lebo vie, že to tatinka totálne vypumpuje a na to príde...

cairka
26. jún 2008

Barunka, no ako kedy, podľa momentálnej nálady 😝 Skúšala som pevné objatie, to zabralo asi na 3 dni, potom už nezaberalo, tiež už som na ňu aj nakričala, keď mi raz rupli nervy, to na mňa pozerala s vyvalenými očami a potichu zaspala, ale na druhý deň si už asi nepamätala, lebo sme boli tam, kde predtým. Skúšam ju uchlácholiť vždy najprv jemne, ale čoraz skôr ma to prestáva baviť. chcem cikať/nechcem cikať, chcem emu(bábu)/nechcem emu... no dnes mala soplík a chcela normálnu vreckovku, ale za pol hodiny som nezistila aká to je, či bavlnená, papierová, s obrázkom, bez - netuším . U vanesky je to o to horšie, že nemôžem jednoducho zavrieť dvere a predýchavať vedľa,ale to by sme sa dostali pár krokov späť 😒
Ináč včera dokonca vydržala, aj celkom fajn bola (čakala som, že bude horšie), ale keby ste ju videli, aká je dobitá. asi z únavy stále padala a má obité komplet nohy, chrbát a hlavu zachránila len prilba.

barunka
autor
27. jún 2008

cairka mňa tiež najviac jeduje to chcem/nechcem... dokáže ma tak naťahovať nekonečné hodiny a ja som pomerne netrpezlivý človek, takže niekedy mám chuť ju roztrhnúť v zuboch...
teraz som ju napratala do postele s tým, že musí haji. Večer chceme ísť do senca na karneval a pevne verím, že sa vyspí aspoň trošku lebo by sme chceli zostať trošku dlhšie...

deni78
27. jún 2008

Ahoj Barunka!
UFFFFF no dievca nemas to ruzove...to len tak ma napadlo, ze pri tolkych aktivitach a nespani, kolko mas kil??? ale to ma neber vazne! 😉
myslim, ze ked ste uz vyskusali tolko pretolko aktivit, sposobov, variacii a uz vas nic nenapada a zufalstvo pokracuje, jedine a jedine odporucam detskeho psychologa..
jednak sa ulavi aj tebe, ak sa postazujes niekomu "kvalifikovanemu" a mozno vam psychologicka pomoze najst taku taktiku, kt. po case urcite zaberie...
moj matus bude mat 2r, cez obed spi 2-2,5hod. a vecer ide max. o pol 8 spat a spi do 7 do rana a malokedy sa zobudi na cajik...spi sam v izbicke...takze ti zial ine poradit neviem...(no ale my mame zase ine problemy...asi dokonale dieta neexistuje, lebo je stale nieco) 😖

barunka
autor
27. jún 2008

deni 😀 😀 no vďaka nej som štíhla na cca 170cm mám 51 kíl 🙂

martinka16
1. júl 2008

Barunka a co takto dat jej najskor obed a potom ju dat buvat s plnym brusko sa uvolni a mozno si aspon dlhsie polezka,,,,no neviem lebo my sme spaci celkom dobri ale viem od svagrinej ze niektore deti proste nepotrebuju spat...ona mala s dcerou to iste uz ma teraz 9 rokov a skoro stale vymysla a syn jej ma rok a je to to iste ....cez noc nespi len s flasou caju vypije aj liter zacura 5-6 plienoka ale nespi len drieme a jaci...a cez den spi tak pol hodku niekedy rano 2 hodky ale to je este rano takze za cely den skoro nic...

tini
1. júl 2008

Ahoj, len narychlo som preletela prispevky, ja mam podstatne mladsie dieta, ale tiez sme mali problem so spanim, raz som na skusku kupila detsky cajik 'na dobre sny' alebo take nieco, medovkovy, sama som sa tomu smiala,ze to urcite nezaberie....vypil tak 250 ml denne, ako pisu na krabicke a napodiv uz prvu noc mal vyrazne kludnejsiu, aj lahsie zaspal. Neskusali ste?

lindda
1. júl 2008

tini kde si to kupila moj maly je tiez zly spac od narodenia 😒

bubba
1. júl 2008

u nas ho robi aj Hipp rozpustne caje ako v zahranici to neviem

tini
2. júl 2008

Lindda 😀 ja zijem vo FR, a bola som v maji doma na 2 tyz, tak sme skocili do Tesca na velky nakup a tam som to nasla medzi detskymi vyzivami a pitickom, mam dojem, ze znacka Leros baby caj, take nieco, stalo to okolo 55 SK, porciovany bylinkovy cajik obsahuje medovku a dalsie bylinky, mne az tak nechuti, ale da sa pit, Alex ho vypije.

biba5445
2. júl 2008

Ahoj Barunka, nam velmi pomohla kniha "Kazde dieta sa vie naucit spat".Najdes ju aj na internete. Skus si ju precitat a mozno to zaberie. Drzim palce.

bubba
2. júl 2008

mne sa ta kniha nepacila sak tu je otom aj tema baby si to velmi pochvaluju...ja som to len zacala citat a uz som vedela ze nic pre mna 😀 ale nam sa zaspavanie potom vylepsilo same takze ok

barunka
autor
2. júl 2008

kočky, čajíky sme skúšali, keď bola simi ešte mimčo, ale efekt nulový...

a čo sa tej knižky týka, tak ja ju mám už cca vyše roka, čitala som ju. Ale u nás je neaplikovateľná. Simi NEMÁ problém zaspať, Simi spať nechce... ak chce, zaspí behom dvoch minút, napríklad dnes poobede.. ale ona nechce.

barunka
autor
8. júl 2008

kočky, tak ja mám dosť.
tieto posledné dva dni je to katastrofa. Simi vyslovene dostane hysterický záchvat a hodinu vkuse vreští, trieska sa o zem, jačí, kope, a dnes som dokonca nafasovala aj ja, pekne ma zbila. Včera som jej capla prvýkrát po riťke, takú, že to ani necítila, ale dnes si môže robiť zápis do kalendára, lebo som jej capla po riťke poriadnu.
To sa ani opísať nedá, čo robí, o nás si už fakt môžu susedia myslieť, že ju minimálne týrame. Do deviatej vkuse vybieha z izby, ze chce cikať, piť, kakať, a kadejaké iné blbosti, potom rozhádze posteľ a o deviatej dostane zúrivostný záchvat v takej intenzite, že ju napína na vracanie, vôbec nevníma, len hučí.
Mňa ešte teraz páli ruka ako ma kopla a zbila...
Uz fakt neviem, čo mám robiť, totálne sa mi to vymyká spod kontroly. V noci nespí vôbec, celú noc huláka, o piatej sa už do postele nevráti, cez deň ju dám do postele a aj tak nespí, alebo si zdriemne ako dnes na 15 minút.
Teraz tu sedím za pc, plačem a vyčítam si, že som ju udrela, lebo si myslím, že vždy je aj iné riešenie. Lenže mňa uz ziadne nenapadá. Skúšala som tresty, ze nemala rozprávky, nešli sme na hojdačky ale nič nezaberá. A zachvíľku mne zaberú už tiež len nejaké sedatíva, aby som jej nakoniec ešte dobre nenatrieskala....

tonicka
8. júl 2008

barunka a terapia pevným objatim?...

barunka
autor
8. júl 2008

tonicka, skúšala som, aj včera aj dnes ale nula bodov, hučala nonstop 45 minút, potom ma uhryzla, udrela a zdrhla.

bubba
8. júl 2008

barunka no to uz znie na tu hyperaktivitu podla toho co pises ☹ ☹ bola si s nou u toho psychologa???choooooooood,urcite ti poradia 🙂 aj ty potrebujes relax a spanok
nevycitaj si ze si malu udrela,stava sa aj v lepsich rodinach pokial to je raz za cas...najhorsie je ze ona ti to potom vrati lebo si mysli,ze to tak ma byt..mne sa na malu staci zahnat a uz poslucha(a to dostala po zadku mozno 10x za zivot 😉 alebo ani to nie?)inac mozno ze je to len akesi obdobie vzdoru 😅 dufam...

barunka
autor
9. júl 2008

bubba, ešte sme neboli, ešte stále sme len vo fáze hľadania psychologa...

no simi dostala teraz (predvčerom) prvý raz v živote, ale tú ani nezaregistrovala. Včera dostala a tú už zaregistrovala, lebo na mňa vyvalila oči a zostala sedieť pol minúty ako obarená a potom hučala ďalej...

bubba
9. júl 2008

my tu mame jednu psychologicku Mexx a je tiez z galanty mozno by ti vedela poradit opytam sa jej 😀

ervotoc
13. júl 2008

barun ja som vecer o deviatej este bola s drobčom sa prejsť,keby ma vidite zavoláte socialku na mna 😀
moze byť napapkany,okupkany,unaveny,mozu uz vsetky autička spinkať,aj ježko,aj havko,aj mesiačik .aj...my 😝 a skoro ráno uz je hore ,ale vzdy to tak bolo a uz som zmierena s tym ze inak to nebude...mozno ked bude chodiť do školy..potom si pospím 😝

mracik
13. júl 2008

Barunka, prešli sme podobným trápením s najstarším synom, jeho nespavé obdobie trvalo do cca tri a pol roka, bolo to strašné. Celý deň bol veľmi aktívny, večer nemohol zaspať, a ak náhodou aj zaspal, tak sa okolo polnoci zobudil a strááášne vrešťal aj dve hodiny v kuse. Nič nepomáhalo... Potom to nejak postupne prešlo, teraz je naopak veľmi spavý (ešte teraz spí). U nás sa potvrdilo ADHD, podľa príznakov, ktoré popisuješ je to veľmi pravdepodobné aj u vás...

barunka
autor
15. júl 2008

ervotoc, neboj, ja na teba sociálku nepošlem, aj nám sa stane, že sme ešte o deviatej vonku. Ale na dieťa efekt nulový, len mi rodičia sme K.O.

Mracik, tak si ma povzbudila, že mozno o rok a čosi sa naše "potiaže" stratia... Neviem, ja si nemyslím, že u Simi by mohlo ísť o ADHD, ja som všade čítala, že je to porucha sústredenia, ale to si na Simi nevšímam. Krásne sa dokáže sústrediť na jednu hru, či hračku alebo rozprávku aj hodinku, keď ju to zaujíma. Je pravda, že väčšinou všade lieta, akoby jej za pätami horelo, ale aj tak.