Co je to Apgar score?

berus
27. sep 2006

Ahoj holky. Poradíte mi, co ta čísla znamenají?

katrin
27. sep 2006

je to test, ktorým sa testujú novorodeniatka.. v prvej, piatej a desiatej minúte života. Je to číslovanie od 1-10, 10 je maximálne bodovanie. Zisťuje sa tým životaschopnosť novorodenca (plač, dýchanie...)

berus
autor
27. sep 2006

Děkuju. A k čemu je to dobrý?

slevik
27. sep 2006

Berus, přesně, jak píše Katrin... Hned po narození, pak po 5 a 10 minutách pozorují, jak novorozenec dýchá, jakou má barvu apod. a ta čísla se zapisují, čím vyšší, tím lepší 😉

ena
27. sep 2006

Apgarovej skore:
Pôrod a narodenie sa do “tohto studeného sveta” je pre novorodenca nesmierne veľkou záťažou a stresovou situáciou. Nie každé bábätko je schopné prispôsobiť sa okamžite a bez pomoci lekárov, a preto je často nutné zasahovať doslova už v prvej minúte jeho života. Na exaktné posúdenie stavu novorodenca bezprostredne po narodení sa používa medzinárodný bodovací systém podľa Apgarovej (pomenovaný podľa anesteziologičky Virginie Apgarovej (*1948)), ktorý zaručuje starostlivé a systematické prvé vyšetrenie novorodenca v najkritickejšom momente života s určením stupňa ohrozenia a potreby okamžitej resuscitácie.

V 1., 5. a 10. minúte po narodení sa hodnotia nasledovné funkcie:

pulz (srdcová frekvencia)
dýchanie
svalový tonus a aktivita
farba kože
reakcia na podráždenie

Nenarušená funkcia sa hodnotí 2 bodmi, narušená 1 a chýbajúca funkcia 0 bodmi. Približne 80% novorodencov dosahuje v 1. a 5. minúte 8-10 bodov, zvyšní menej ako 8 bodov. So znižujúcim sa počtom bodov sa zvyšuje úmrtnosť a chorobnosť a riziko neskorších komplikácií. Spoľahlivosť tejto metódy však klesá u nedonosených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1 500 g.

Hodnotenie Pulz Dýchanie Svalový tonus Farba kože Reakcie
0 Chýba Chýba Hypotonus Modrá, bledá Žiadne
1 Pod 100/min Lapavé Flexia Telo ružové, modré končatiny modré Slabé
2 Nad 100/ min Pravidelné Dobrá spontánna aktivita Ružová Živé reakcie, kričí

Hodnotenie

9 - 10 bodov: v norme
5 - 8 bodov: ohrozenie
pod 5 bodov: ohrozenie života

ena
27. sep 2006

ta tabulka: hodnotenie, pult, dychanie atd.. je lepsia na http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2733

berus: a niekedy staci natukat "apgarovej skore" do "google.sk" 🙂))

berus
autor
27. sep 2006

ena: Jsi úžasná, díky 😉

ena
27. sep 2006

berus: ja viem 😀 😀 😀

emjee
27. sep 2006

ja ked som sa narodila som mala 7 😠 ale uz som ok 😀 (aj ked niekedy pochybujem 😀 )

expertka8
27. sep 2006
nufka
27. sep 2006

emjee 😀

inak babulky toto pocujem prvy krat ze sa nieco taketo robi ... hmm to bude infosiek ked bedem tehu 😉

ena
27. sep 2006

emjee: 🙂

rova
2. okt 2006

Tak dcérka, když se narodila měla apgar skore 9-10-10. Ale než se narodila, neměla jsem o něčem takovém ani ponětí a sháněla si to až u doktorky 🙂

ena
2. okt 2006

rova, my sme tiez mali apgar po 1 min 9 a po 5tich 10...

lucisa
29. okt 2006

Starší dcera měla 8-10-10, mladší 9-10-10, ale u čeho která ztratila jaký bod taky netuším, protože mě přišly obě v pořádku, dokonce až moc hlučné v první chvíli. Ale je fakt, že starší dceru tahaly kleštěmi a ještě mi hupsly na břicho, tak z toho byla asi malá v šoku 😕

winnie
29. okt 2006

hodně dětí má 9 a to proto, že modré zbarvení konečků prstů je velice časté a bráno v podstatě jako norma. A je to hodnocení proměnlivé, na té první minutě až tolik nezáleží, žádné dítě nemá bez desítky opustit sál.

lodia
30. okt 2006

moja dcera mala nizke apgar skore, 6/8...ale uz je v poriadku, aj nizke AS nemusi signalizovat ze dieta nie je ok, ukaze to az vyvoj...takze nebudte mamicky vydesene ak bude nizsie, ja som sa velmi natrapila, chodili sme na neurologicke kontroly, ale me ok..podobne zelam vsetkym vsetko dobre..a dobre zavery

janistka
6. okt 2007

me se dcera narodila o pet dni pozdeji a mela jsem vyvolenej porod mela 10,10,10

elly
7. okt 2007

Muj syn se narodil v 37 tt a mel 4,8 treti uz mu nedelali. Ted uz je nastesti v poradku. 😉

adamka
7. okt 2007

můj synek měl 3,5,8 protože pani dr. dlouho otálela neudělala císaře a malému se nedařilo dobře v bříšku. Měli jsme o něj velkej strach jak se bude vyvíjet. Dneska mu je 2,5 roku a je zdravý a šikovný kluk,naštěstí žádné následky nejsou 🙂

petruska77
7. okt 2007

moj syn ma v prepustacej sprave merania len v 1. a v 10. minute... a skore 10-10 😵

dddeni
7. okt 2007

naša Simka mala v prepúšť.správe po 1.min. - hodnotu 2 - a po 5 min. 8. Pôrod som mala vákuom, lebo sa mi v poslednej fáze neotočila správne 😅, malá má (mala) ľahkú hypertoniu . Tak sme sa trošku obe natrápili, kým sme sa stretli naživo. 😀 Chodíme k špec.lekárke do rizikovej novorod.ambulancie. Ale vidím, že je OK. Dúfam, že aj bude. Inak z tých prvých výsledkov AS som nebola nadšená !!!

kajule
8. okt 2007

Tak Páťa měl v propouštěcí zprávě i v očkovacím průkaze meření z 1., 5. a 10. minuty...10-10-10. 🙂 Narodil se o dva dny dřív, což je normálně v termínu a porod byl naštěstí rychlý a bez problémů.

monkula
9. okt 2007

Jarko mal 10-10-10, Chiara sa narodila o 3 týždne skôr a v prvej minúte mala 9 a v desiatej 10, takže super.

moncicik
10. okt 2007

Ahoj , náš Matýsek se narodil v 36. týdnu , selhávali mu plíce tak ho rozdýchávali a odcházel z porodního sálu s 9-9-9.A teď je skvělej a zdravej. 😀

iza
13. okt 2007

JE to hodnocení (bodování) stavu novorozenců jednu minutu po porodu a pět minut po porodu, a to: dýchání (respirace), srdeční frekvence, barva kůže, svalové napětí (tonus) a odpověď na podněty (např. na nasální katetr). Každá funkce se hodnotí 0-2 body, nejvyšší možný počet bodů je 10.
My měli 10-10-10 😉

andy.a
13. okt 2007

Aďko mal 8-10-10..bol trocha hypotonický hneď po narodení..teraz je OK.. 🙂
Anetka mala 9-10-10..ani neviem,prečo mala tú prvú hodnotu 9 a nie 10.. 😉

pollyanna
17. okt 2007

asi preto, ze mala trosku modre prstiky 😉 ak sa to hodnoti poriadne, tak velka vacsina deti ma hned po narodeni 9 a potom "doruzoveju" na 10

biccy
17. okt 2007

Nasa Zoe mala 10-10-10 a narodila sa 13 dni pred terminom. 🙂 🙂

petusaaa
12. jan 2009

tak moj maly mal 3 a po 5 minutach 5 ☹
baby, ktorych babatka mali take nizke, su ok? alebo ste nieco preto robili - vojtovka atd??