Čo kúpiť dieťaťu na krstiny?

jessica25
20. aug 2006

Nas drobec bude mat v septembri krstiny. Nevieme aky darcek pre neho mame chciet od krstnych rodicov a ostatnych hosti. Nasmu krsniatku kupujeme zlate nausnicky, ale co chlapcom? Poradite?

vita1
30. nov 2007

pietra, my sme sa nesobasili v kostole, lebo manzel nie je veriaci. ale nema nic proti tomu, aby sme syna pokrstili.

pietra
30. nov 2007

vita, tak ako ada pisala, skus ten blumental. Ako to napisala, som si spomenula, ze aj kamoskinej sestre tam pokrstili deti a tiez sa nebrali v kostole.
Inak moj muz tiez nemusi kostol (sam o sebe hovori, ze je veriaci, ale nepotrebuje cirkev), ale ja som si ani nevedela predstavit sa brat inde ako v kostole.
drzim palce, nech kazda najdete kostol, kde vam deticky pokrstia 🙂

vita1
30. nov 2007

pietra, dakujem 😉

monca301
30. nov 2007

ja uz nehladam kostol kde mi ho pokrstia, necham to na neho nech sa sam rozhodene. Mozno ked budeme v BA skusim ten blumental, ale uz stacilo uz som si vypocula dost. 😖

pietra
30. nov 2007

monca, vzdy mi je luto, ked nejaky knaz takto dokaze znechutit cloveka ☹

monca301
1. dec 2007

aj mna, ale co mam robit. V kostole, ale svadbe este v kostole chcem mat a vtedy si ho dam aj pokrstit. Bude uz vacsi, ale nevadi, hlavne ze bude. A urcite to nebude tu v okoli.

jankajs
2. júl 2008

Padla tu otázka, čo je krst z vôle. Mne to náš farár vysvetlil, keď sme čakali mimi, že keby sa niečo stalo v tehotenstve, alebo pri samom pôrode, berie sa do úvahy, že rodičia chceli dieťa pokrstiť a tak sa bude aj brať. Keď som prikývla, že rozumiem, lebo život prináša všeličo, tak už nebol taký opatrný a jednoducho povedal - ak by dieťa zomrelo prv, ako sa okrstí, bude aj tak považované za pokrstené, pretože ste ako rodičia mali záujem dať ho pokrstiť. To je krst z vôle.

xstelinka
3. júl 2008

mojej tete pred 4 rokmi nikde v BA(v katolickom kostole) nechceli maleho pokrstit lebo bola slobodna mamicka. Dokonca ju jeden farar nazval smilnicou 😒
moj priatel bol vybavoval krst nasmu malinkemu(v evanjelickom kostole), tiez nie sme zosobaseni ale farar suhlasil hned, iba sa spytal ci sa planujeme niekedy vziat.

tanja61
3. júl 2008

no mi budeme krstit v auguste a som velmi zvedava ci nebudeme mat problemy kvoli tomu ze krstna je slobodna mamicka a krstny rozvedeny 😀 ale myslim ze su farari a farari 😉

ikke
16. jún 2009

danculik • 1d • Dnes o 14:09
Ahojte mamičky chcem sa opýtať, čo by ste darovali svojmu krstniatku ako krstná mama pri krste, chlapčekovi?u dievčatiek je to jednoduché...ale u chlapca?Niečo čo by mal na pamiatku....alebo dajte nejaké inšpirácie..ďakujem

fifinna • 1d • Dnes o 14:13
v nasej rodine je zvyk chlapcovi darovat zlatu retiazku. Ale je to podla mna somarina. Pretoze ako dieta ju nenosi a ked bude väcsi bude mu mala.

lienockaa • 1d • Dnes o 14:16
danculik-budem asi nie velmi napadita, ale my sme dostali peniaze a aj sme peniaze davali, ked sme boli za krstnych chlapcovi..viem, ze niektori kupuju chlapcom zlate retiazky s krizikom, ale myslim, ze chlapec vyrastie, ktovie, ci vobec bude chciet nejake retiazky nosit, tak sme radsej zvolili tuto cestu..myslim, ze hlavnou pamiatkou na krst je sviecka a kosielka..

cessy • 1d • Dnes o 14:21
danculik jednoznacne peniaze....

edita33 • 2d • Dnes o 14:51
moj dostal okrem darcekov vklad,knizku z vkladom,,,a mladsi mal zaplatene krstiny( vsetko co ku krstu patri,,),a darceky,,ja zlato nejak ani neuznavam,,preide mi to take nemoderne,,

dupinka • 1d • Dnes o 15:06
my sme nasmu krstniatu - chlapcovi kupovali standardne, co sa do krstu od krstnych patri - suprava do krstu, kosielka, sviecka, k tomu plysaka velkeho, zvonkohru, plienky latkove par kusov, hrkalku. No a k tomu peniaze do obalky. Tie peniazky potom rodicia dali na vkladnu knizku (spolu s peniazmi, kt. dostal od inych)
Myslim, ze vela zavisi od zvykov, ake su v rodine...
My teraz krstime nase dieta a chceme to riesit rovnako. Rodine sme povedali, co este potrebujeme a skor ocenime peniaze. Tie chceme dietatku vhodne investovat.

danculik • 1d • Dnes o 15:15
díkes za rady...no ja neviem mne tie peniaze pridu tak neosobne trošku..sice aj keď som sa pýtala konkrétne mojho krsniatka rodičov, tak povedali peniaze, že mu založili účet...no a keď už tak peniaze dávate, koľko je vhodné dať peniažkov? aby zasa že je to málo, alebo veľa...
Ale povedali mi aj to, že retiazka je vhodná....každý má asi iné zvyky...alebo neviem..fakt som zúfala, krstiny sú budúci týždeň a ja som zatiaľ iba objednala tortu...

maryem
16. jún 2009

danculik, ak si sa pytala, co chcu a vyjadrili sa, je to OK..Ak nie, tak by som mozno nieco prakticke, co vyuziju trosku dlhsie...Teda ak uz vsetko nemaju kupene..nejaku stolicku na jedenie, cestovnu postielku, lehatko, satku na nosenie..No neviem, aka je to rodinka a ake ma naroky. Mna by potesilo vsetko z toho 🙂 Podla mna retiazky a zlato kupovat len preto, ze sa to kupuje od nepamati, su vyhodene peniaze-pokial to to dieta nebude nosit..Ved to pamatne na stalo budu od vas mat-kosielka ku krstu aj sviecku..Prip.tu kosielku pekne vysi alebo ju niekomu daj vysit..Napr.my ich mame u rodicov doteraz odlozene.

danculik
17. jún 2009

no a chcem sa opýtať, keď dávate peniaze na krstiny, ked uz neviete co dat...kolko asi tak dávate?...a povedali si , že chcú peniaze, ale mne sa to zdá neosobné...☹(ja fakt netuším čo tomu malému stvoreniu dať na krstiny aby mal pamiatku..zlato však nie...!...to je blbosť podľa mňa....ale čím obdariť chlapca?

danu
16. júl 2009

klementina01 • Dnes o 10:49
Ahojte dievčence, chcem sa Vás opýtať ako je to u vás s výberom krstných rodičov pre dieťa, platia tu nejaké pravidlá?

maja22 • 2d • Dnes o 10:56
Klemetina, o krstinách je tu už téma, pravidlá sú len z kresťanského hľadiska, má to byť bezúhonný človek praktizujúci vieru... inak je na rodičoch, či to bude kamoška alebo súrodenec, ale určite je vhodné, aby to bol človek blízky dieťatku, ktorý sa o neho v čase núdze dokáže aj konkrétne postarať 😉

maja22 • 2d • Dnes o 11:02
Prepáč, preklep v mene...

klementina01
16. júl 2009

Ahojte dievčence, ako ste vyberali krstných rodičov pre svoje bábo? Vraj väčšinou je to tak, že muž si vyberá krstného a žena krstnú?

berus222
16. júl 2009

nasmu malemu isiel za krstneho moj brat a kedze je slobodny, mame iba krstneho.

emita
16. júl 2009

my sme mali 2 kritéria: aby šlo o ľudí, ktorí budú našim deťom vzorom vo viere a aby šlo o manželský pár. tak sme si vybrali moju veľmi dobrú kamošku z VŠ s manželom, my sme zase krstní ich dcérke. stretávame sa, podnikáme spoločné akcie, hoci niesme z jedného mesta a veľmi nás to zbížilo-je z nás ozajstná duchovná rodina 🙂

diusa
22. júl 2009

Ahojte, tak zbezne som si to precitala ale nenasla som co som potrebovala. My s manzelom nie sme sobaseni v kostole, ale mame krst, prijmanie, aj birmovku. Velmi by sme chceli dat babetko pokrstit. Pokrstia nam ho?
A krsnu by sme chceli manzelovu sestru, aleproblem je v tom ze tiez nie je sobasena v kostole, lebo býva v zahranici, a chceme len ju ako krstnu,nie ako manzelsky par /su rozideni ale este nie rozvedeni/ ale len ju ako krstnu mamu.
Stretli ste sa s tym?
😒

mishusha
22. júl 2009

diusa.. vela zavisi od farara, ktory malicke bude krstit...
v nasom pripade ja s muzom mame vsetko okrem birmovky, ale nie sme zosobaseni a krstna mama mala vsetko, aj birmovku... ale farar vobec nerobil problemy...sice sme to mali trosku aj vybavene.... ale vsetko je o dohode...ak vam nebude chciet okrstit jeden, chodte za druhym.... myslim, ze podstatne je, ze to chcete a malinke chcete vychovavat vo viere, no nie??? 😉

lusilla
22. júl 2009

Ahojte, cakame babatko a rozhodli sme sa dat dieta pokrstit. To kde nam ho pokrstia zatial neriesime. Mnohe tu vsak riesite zalezitost ohladne darceka. Neviem preco je tak vela negativnych ohlasov na zakupenie zlateho sperku na krst pre dieta. Je jasne ze dieta sperky nosit nebude (moze a niektore aj nosia ale....) takze je tak trochu normalne ze sa kupi sperk ktory bude moct dieta nosit aj ked bude velke/vacsie, no a vtedy uz si urci samo ci chce alebo nie a nazor rodica bude na vedlajsej kolaji, teda to ze rodicia na sperky nie su a sami nenosia je ich vec. To za prve. Za druhe ked to bude sperk tak moze mat umelecku a pamiatkovu hodnotu a skutocne splni ucel pamatny na dany okamih ktory vo svojej pamati dieta ako take urcite nema. No a za tretie odhliadnuc od vsetkeho zlato ma urcitu hodnotu a ta sa len velmi malo meni za dlhe obdobie takze moze sluzit aj ako forma zabespecenia. Minimalne ked si to tak zoberiete mnohe z nas sperky nenosia ale obrucku pri svadbe urcite mali, tak preco by sa nemohlo pouzit zlato z daru ku krstinam na nieco take ako je obrucka.
Takze mensia rekapitulacia ja som ako dieta dostala na krst naramok, pricom moji rodicia zlato absolutne nenosia, ja som ho nosila ale prestala som lebo sa mi zapacilo biele zlato, no a ked som sa vydavala dala som z neho spravit obrucku a zvysok my vyplatili v peniazoch za co som si nieco kupila do bytu. Co je na tom zle, to ze na zlato mali moji rodicia iny nazor, alebo to ze to museli isty cas mat v uschove a ja som nevyuzivala lebo to bolo urcene pre dospelu osobu, alebo to ze danu vec uz nemam a je pouzita v inej forme? Neviem. Podla mna to nie je az take hrozne.

labutka
22. júl 2009

danculik - moj syn dostal ku krstu detskú bibliu, a keď dovnútra napíšeš venovanie - super dar a ostane aj pamiatka. 🙂

shaarka
6. aug 2009

nuz, neviem ako je to mozne, ale ja budem krstna kamoskinmu syncekovi a krstiny budu v kostole. ja sama som pokrstena (ale v nejakej inej viere), ale presvedcenim som ateista. kamoske to nevadi, ona neriesi nabozenstvo, ale skor pocit istoty (predpokladam). a ziadny krstny list doniest nemusim... 😕

danu
20. feb 2010

sylvar • 1d • Dnes o 20:01
Co se dává ke křtinám klukovi?jdu za kmotru
děkuji
Sylva

beruska2x • 1d • Dnes o 20:04
zalezi kolik chces investovat.. neco zlateho (znameni, dudlik, pametni mincek narozeni ditete) nebo oblece a hracku...?

aquila • 1d • Dnes o 20:07
Tohle už se tady někde určitě probíralo... My jsme dávali velkou dětskou ilustrovanou bibli a zlatý křížek. Mělo by to být od kmotry něco na památku, takže podle mě ne žádnou hračku. Ale je to taky třeba na dohodě s rodiči.

hanka274 • 2d • Dnes o 20:19
sylvar, kolko rocnemu??????

a tema tu uz je...

beruska2x • 1d • Dnes o 20:25
no krti se dite hned po narozeni ne 😕

aquila • 1d • Dnes o 20:28
rozhodně se nemusí křtít hned po narození. Obvykle to tak bývá, ale křít se může dítě dvouleté, čtyřleté...Určitě to není nic neobvyklého.

tatolu
20. feb 2010

U nás je zvyk dievčatku zlaté náušničky a chlapcovi retiazku. Prvému krsňaťu som kúpila aj prívesok.
Okrem toho košielka (+vyšijem meno, dátum narodenia a dátum krstu), krstná sviečka a teraz som kúpila aj takú hrajúcu hračku nad postieľku.
Krstíme budúci týždeň - malý Samko bude mať 2 mesiace 😉

rainee
22. feb 2010

viete mi doporucit nejaky katolicky kostol kde mi bez problemov pokrstia babatko aj ked my sme nemali svadbu v kostole? lebo co tu citam moze to byt aj problem.
my ideme krstit polrocne, urcite nie v tejto zime....

jasminet
22. feb 2010

blumental, modry kostolik, mozno kuchyna na zahori 😅 tiez sme sa nebrali v kostole a ideme krstit buduci mesiac

monikapalo
22. feb 2010

Ahojte, ak mozem , pridam sa,mam mierne obavy, mame 2 mes. syna a chcela by som ho dat pokrstit, ale problem je v tom ,ze otec dietata sa nechce zucastnit na krste, aj ked proti tomu nic nema. Je jednoducho bez vierovyznania. Uz som aj rozpravala telefonicky z knazom, vsetko som mu vysvetlila, povedal, ze babo nam pokrstia, no mam taky zly pocit, ze asi prepocul to, ze otec dietata sa na krste nezucastni. My nie sme este manzelia a brat sa budeme az v lete, aj to nie v kostole. Takze teraz v nedelu by mal byt krst a jaj uz teraz nespim, ked si predstavim, co knaz na to vsetko povie, ked tam otca neuvidi.... ☹

jasminet
22. feb 2010

monikapalo - ved sa krstia aj deti slobodnych matiek a tam otec asi tiez nie je 😅

tymothy
22. feb 2010

moniko, neboj - já myslím,že nejseš první ani poslední. Pokud je ten kněz rozumný, tak z toho žádné problémy dělat nebude. Jestli je tvůj manžel ateista, tak by stejně nemohl ani křestní nebo svatební slib dodržet...takže ani z pohledu církve na tom není nic špatného. 🙂 Mě osobně by teda ale trochu mrzelo, kdybych tam muže vůbec neměla - i kdyby byl nevěřící, asi bych po něm chtěla, aby se účastnil alespoň pasivně - to znamená, aby se přišel na obřad podívat. Ale zas pokud by vůbec nechtěl, tak nutit ho nemá smysl. Jen mě trošku udivuje, že jste to vyřešili jen telefonicky - my teda museli na osobní schůzku, takže tam by se potom tomu překvapení dalo předejít...ale to asi záleží na konkrétním faráři. 😉

sisi.v
22. feb 2010

já to tedy mám z druhé strany - manžel (a jeho rodina) chtěli nechat malou pokřtít, já nejsem věřící, takže akt pro mě nemá žádný význam, ale zase mi to nijak zásadně nevadilo (byť osobně jsem přesvědčená, že malá má právo si sama vybrat, kam ji to potáhne, až bude mít rozum). obřadu bych se ale aktivně a pravděpodobně ani pasivně neúčastnila - nevidím důvod...jako proto, že to hezky vypadá, že tam jsou dva nebo proč?

monkula
22. feb 2010

monika, my sme jarka tiež krstili ako slobodní ,bez problémov, ale keď sme krstili Chiaru, tak sme tam nemali krstných rodičov 😅 😅 😅 😅