Čo kúpiť dieťaťu na krstiny?

jessica25
20. aug 2006

Nas drobec bude mat v septembri krstiny. Nevieme aky darcek pre neho mame chciet od krstnych rodicov a ostatnych hosti. Nasmu krsniatku kupujeme zlate nausnicky, ale co chlapcom? Poradite?

tymothy
23. feb 2010

Sisi, ber to tak, že pro toho věřícího rodiče jsou křtiny slavnostní událost - dejme tomu něco jako svatba...a mě osobně by teda bylo líto, kdybych na svatbě neměla vlastního otce, jen proto, že není věřící a nevidí v tom smysl.
Já vím, že to je ve smíšených párech v některých věcech dost těžké, chce to hodně tolerance jak ze strany toho nevěřícího, tak ze strany toho věřícího, občas zatnout zuby a něco překousnout.

monikapalo
26. feb 2010

Len telefonicky to samozrejme neslo, mame aj poucenie na fare, pridu krstni rodicia a budem tam aj ja, len neviem , ako zareaguje knaz na to , ze mu poviem, ze na krste nebude otec. To mam rovno povedat, ze som slobodna matka? Aj ked sa ma uz pytal, ci zijeme v spolocnej domacnosti, na co som mu odpovedala, ze ano, tak asi by bolo blbe povedat, ze som slobodna matka , ci nie? Uz zacinam stresovat. Co sa tyka ucasti otca na krste, jasne, bola by som za, ale nutit ho nebudem. Dnes mamen to poucenie, este sa knazovi pripomeniem, dufam, ze to prejde bez problemov, nenavidim taketo situacie. 😒

lizatko1009
26. feb 2010

monikapalo ja som tiez slobodna, ale byvame spolu a maleho nam pokrstili bez reci, ani sa nepytali, akurat ked sme uvadzali nase mena, pocul, ze ja mam ine priezvisko ako on a nic nehovoril, my byvame na sidlisku a je tu aj kostol a patrime tu, ale co krstia v meste, ze tam je s tym problem, my sme natrafili na takeho mladeho farara. a ja som katolicka a on je evanjelik.

monikapalo
26. feb 2010

no to su knazi a knazi, niekto z toho robi veeeelky problem, iny to berie ako samozrejmost. Ale som rozhodnuta, ze ak bude robit koli tomu problemy, tak druhykrat uz krst vybavovat nebudem, jednoducho to necham na maleho, ked bude dospely, nech sa sam rozhodne. 🙂

monikapalo
1. mar 2010

Takze uz mame po krstinach a prebehlo to vsetko bez akychkolvek problemov 🙂 za co som vdacna. Maly ani necekol, knaz bol tiez uplne v pohodice, podotykam, ze to bol mlady prijemny clovek, bez akychkolvek zastaralych nazorov. Proste super 😀

gabika20
1. mar 2010

Ahoj baby. My máme krstiny o mesiac a po nich mám také rodinné posedenie asi 17 ludí. No a problém je v tom, že sa bojím aby mi tam malú všetci nezačali naťahovať a podávať si ju s prepáčením jak starú handru. Normálne sa desím toho, že keď drobec začne mrnčať tak sa na ňu všetci vrhnú a budú mi ju trhať z ruky. Ako ste to riešili vy ak ste sa s niečim takým stretli?

monikapalo
1. mar 2010

nic sa neboj, ty si matka a ked ty povies, aby si ju nevsimali a dali jej pokoj, tak to musia akceptovat!!! Ja som to videla vcera na mojej rodine, zobrala som maleho do svojej izby a hotovo, prisla tam iba babka ,aby ho postrazila, ked som ja potrebovala nieco urobit, alebo neter, aby ho troska zabavila. Aj tak bol potom hrozne uplakany, ale to uz neviem ci z tolkych cudzich ludi a z hluku, alebo ho bolelo brusko chudatko moje. Jednoducho im povedz, ze mala je potom mrzuta a musia to akceptovat, ci sa urazia, alebo nie.

jasminet
1. mar 2010

gabika toho sa bojim aj ja, ale ked bude najhorsie, beriem kocik a idem na prechazku nech sa mala ukludni. a to tahanie, babky si ju vezmu a nepustia, este dostanu instrukcie 😀

babulina
1. mar 2010

aj ja som sa toho bala, ale vlastne nebolo ani kedy aby ju natahovali, lebo v kostole sme ju mali na rukach my rodicia na striedacku s krstnou mamou, potom ked sme isli do restiky tak som dala malej cucnut a spala, cely obed prespala v kociku, len kazdy jej vlozil do kocika darcek ku krstu ale to ju nezobudilo, a po obede sme isli domov a zdrzali sa u nas pribuzni len asi hodinku, aj to sme im do ruky strcili torticku a kavu takze nemali sancu 😀

susik77
9. mar 2010

Ahojte, nenapada vas nahodou nej. uzitocny darcek ku krstu pre dievca? krstni chcu kupit nausnice al. retiazku, ale my uz nausnice mame a retiazka bude nez ju zacne nosit bud nemoderna al. ju dovtedy znici...

brusinka.pusinka
9. mar 2010

Susik naše malá dostala od kmotry založené spoření na které dávají měsíčně korunky a až bude malá mít 15 tak ji ho dají 😉 aby si koupila nebo pod naším dozorem vybrala co bude chtít 😉 Syn to měl stejně a zítra dostane do ruky on chce pokračovat ve spoření neboť chce jít na VŠ 😉 Mě to přišlo jako moc fajn dárek, jinak přímo na křtu jsme dostali jen hadrovou panenku a velkou dortu 😉

susik77
16. mar 2010

jj, je to fajn akurat nasi krstni maju financne problemy...nechceme ich zatazovat...
uvazovali sme napr. nad detskou bibliou...

janyka
8. apr 2010

Ja mám iný problém s krstinami. Čo obliecť 4-ročnej na krst? Treba biele? Či môže byť aj iná farba? Poraďte prosím....

rivatha
8. apr 2010

janyka, podla mna nemusi byt biele, ak nemas. To nie je podmienka prist v bielom. Hlavne, aby bola peknucko oblecena, trosku tak slavnostnejsie ako bezne 🙂 Bielu kosielku dostane predsa po krste, to je dolezite 🙂

lilly21
8. apr 2010

asi nejake satocky jany...biela je taka tradicna a slavnostna 😉 ... ale my sme mali ruzove vecicky aj zavinovacku.

bibione
8. apr 2010

praveze musi byt v bielom...to je zaklad

bibione
8. apr 2010

susik: retiazka je nemoderna? 😅 mna ked krstili som dostala tiez retiazku a mam ju dodnes a nevidim na tom nic nemoderne

nikollette
8. apr 2010

No neviem či musí byť biela, možno áno...
Ale my sme neboli v bielom, a ani polovica krstených detí na našich krstinách nebola v bielom 😅

lilly21
8. apr 2010

retiazka nie, ja som svoje zlate nemala na sebe asi 10 rokov...

lilly21
8. apr 2010

susik - pre mladsiu?

susik77
8. apr 2010

lilly: hej.
bibione: nam krstna dala retiazky a kym sme na ne dorastli, uz neboli...a napr. teraz je skor moderne biele zlato, predtym zlte...ktovie co sa bude nosit za takych 15 rokov...

pavlina33
9. apr 2010

Dieta urcite nemusi byt v bielom, to je hlupost. Je uplne jedno, co bude mat oblecene, dolezity je krst a nie saty.

bibione
10. apr 2010

pavlina: evidentne nemas krstene deti,kedze nepises zo skusenosti
susik: to je co za blbost,ze nedorastli? ja som ju nosila od krpca,od krstu doteraz...ze je zlato zlte nemoderne?? to su co za predsudky 😅
a naposledy k bielej...biela farba predstavuje nevinnost...ak davate krstit dieta len preto,lebo to po vas niekto chce,tak to ani nerobte...krstit dieta nieje cool ani neviem co...ma to hlbsi a vyssi vyznam...ale to vedia len veriaci

hena55
10. apr 2010

to nie su predsudky to je fakt. Zlte zlato uz veru nie je v mode. Jasne je to kazdeho vec co sa mu paci a krasa je subjektivna ale uz moderne moc nie su. Ja som tiez moju retiazku nikdy nemala a retiazky celkovo nenosim ale podla mna je to na kazdom co ma chut kupit. My sme dostali nausnicky a tak mamee dvoje na striedacku.Ale podstatne je tam asi vazne nieco ine. A ani saty to nebudu 😉

datkova
10. apr 2010

bibione, moje dieta pokrstené je a na krste malo oblečené ružové nohavice a cyklamenovo ružovú vetrovku a zaklincovali sme to ružovou čapičkou hello kitty, do perinky sa už dvojmesačná nezmestila... takže 😀 😀 😀 od bielej princezničky mala riadne daleko... a velebnosti nemali žiadne vyhrady 😀 😀 😝 😝

andelka
10. apr 2010

S tím zlatem - já bych řekla, že ani tak nejde o to, jestli je moderní nebo ne a jak to bude za x let, ale já osobně třeba žluté zlato vůbec nenosím, nesluší mi, takže kdybych ke křtu dostala řetízek ze žlutého zlata, tak bych ho měla leda tak v šuplíku jako památku. Ale jinak je to univerzální dárek pro holku (kluci co znám řetízky moc nenosí), řetízek s křížkem - paráda. Ale to se dá až když je ta smečna starší a člověk ví, jaký je barevný typ, jaká barva a jaký typ šperku by jí slušel - třeba jako dárek k biřmování mi to přijde úplně fajn.
Já jsem teda pokud si pamatuju ke křtu žádný speciální dárek nedostala, ale už jsem byla dospělá, tak se to moc neřešilo, byla jsem ráda, že tam byla část rodiny se mnou 🙂 A oblečená jsem byla slavnostně - bílá halenka a vínové šaty.
Minulý týden jsem byla na křtu kamarádova syna, bylo mu 5 měsíců a v bílém taky nebyl - měl modrý komplet a jen roušku pak bílou.
Jinak se už moc těším, až budeme křtít toho našeho malého, jen ještě nevím, za jak dlouho po narození to "spácháme", u nás se křtí různě staré děti, od několika týdnů do několika měsíců.

ajkaag
10. apr 2010

bibione zbytocne prskas, dietatko moze mat na krste oblecene cokolvek, len by to malo byt trosku slavnostnejsie, kedze ide o sviatost krstu. Ak si sa zucastnila pripravy na krst, isto si sa dozvedela, ze biele rucho (kosielku) dietatko dostane pri krste, prave na znak toho, ze sviatost krstu prijalo!!! nas malinky mal kockovanu vestu a cierne nohavice a bielu kosielku s motylikom 😉
my sme teda tuto sviatost prijali pred tromi tyzdnami a manzelove krstniatko pred tyzdnom, takze tak.
a k zlatu - ano zvykne sa ku krstu davat zlata retiazka, ja som teda tu moju nemala na krku ani raz. Pri starsom synovi sme to s jeho krstnou mamou vyriesili tak, ze retiazku si bol s nou sam vybrat k prvemu svätemu prijimaniu a vsetci su spokojni 😉

misss
10. apr 2010

Ahojte..my sme teda rozhodne neboli v bielom..Tomasko mal na sebe taky kremovy komplet a modru bundicku..ine deticky tam boli v rifliach a inych farebnych veciech..mozno, keby sme mali dievcatko, dla by som jej biele satky, lebo je to krasne, ale je na kazdom, co dietatku oblecie.. 😉
A nás tomasko dostal striebornu retiazku s príveskom..ja sama som nechcela zlato, lebo je to uz naozaj nemoderne a vsetko co mam zo zlteho zlata lezi v sperkovnici v sufliku a pochybujem, ze ho niekedy vyberiem.. 😀

rainee
10. apr 2010

my zatial len rozmyslame o krstinach, neviem totiz ako to bude ked sme nemali svadbu v kostole, moc nemam chut sa tam fararovi doprosovat 😖 oblecko by sme chceli nejake slusnejsie ale nie tortove saticky. a dufam ze nedostane zlate retiazky a nausnice 😕 este sa chcem spytat ci je problem ked mame len 1 krstneho rodica aj to slobodneho?

ajkaag
10. apr 2010

rainee ak ma vsetky sviatosti tak to problem nie je aj my mame len jednu krstnu mamu a dost 😎