Čo nová vláda sľubuje (a samozrejme nedodrží)

alexandra
9. aug 2006

Len tak pre zaujimavosť..

Peňaženky plnšie o niekoľko tisíc korún sľubuje rodinám s malými deťmi Ficova vláda, ktorá vo svojom programe ohlásila výrazné zvyšovanie viacerých dávok. Má ísť o podporu pri narodení prvého dieťaťa, rodičovský príspevok, ale aj o zavedenie novej dávky pre nepracujúcich rodičov, odkázaných na dôchodok. Do akej miery však štát podporu rodičom skutočne upraví, nie je v tejto chvíli jasné, ekonómovia upozorňujú, že na všetko nebude dosť peňazí.
Pripúšťa to aj vláda, ktorá už zmiernila niektoré svoje predvolebné zámery v oblasti podpory rodín a nehovorí napríklad o zvýšení rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy. Tá je dnes 6 900 korún, od októbra sa zvýši možno až na 7 600 korún, pričom príspevok je len 4 230 korún. Programové vyhlásenie vlády, o ktorom rokuje parlament, v súvislosti s rodičovským príspevkom spomína iba náhradu príjmov rodiča „aspoň na minimálnej úrovni". „Budeme sa ho snažiť približovať minimálnej mzde, na koľko percent sa to dosiahne, uvidíme. Dúfame, že čo najviac, bude to však závisieť od financií," povedal poradca ministerky práce Róbert Madej (Smer).
Okrem zvýšenia príspevku sa počíta aj s rozšírením okruhu jeho poberateľov. Podľa rezortu práce by ho mali dostávať všetci rodičia s deťmi do troch rokov, teda aj tí, ktorí začnú pracovať a dajú deti do škôlky. Dnes majú nárok na peniaze iba vtedy, ak je dieťa s opatrovateľkou či v súkromnom centre.
Celkové náklady Madej vyčísliť nevedel, lebo ešte nie je jasné, ako by sa mal rodičovský príspevok v jednotlivých rokoch zvyšovať. Príspevok pri narodení prvého dieťaťa, ktorý má vzrásť zo 4 460 na 15 460 korún, by mal vyjsť v budúcom roku na 280 miliónov korún, ostatné úpravy vyčíslené ešte nie sú. Počíta sa tiež s pravidelným zvyšovaním viacerých príspevkov, ako aj so zavedením novej dávky. Tú by mali dostávať rodičia odkázaní na penziu, ktorí nemôžu pracovať, a teda ani získať daňovú úľavu 540 korún mesačne. Predbežne sa predpokladá, že by títo rodičia dostávali k prídavku na dieťa 540 korún ešte taký istý osobitný príspevok ako náhradu za daňový bonus.
Podľa ekonóma Pavla Kárásza na všetky úpravy peniaze nebudú. „Smer sa snaží plniť svoje predvolebné sľuby, nie sú jasné kroky, ktoré by zabezpečili zdroje na takúto širokú paletu sociálnych opatrení. Ich realizácia je v protiklade s prijatím eura v roku 2009. Je to nemožné, rovnako ako prejsť fabiou sto kilometrov na liter benzínu. Buď treba doliať benzín, alebo prejsť menej kilometrov," zhodnotil. Ako však Kárasz dodal, zvýšenie podpory by si rodiny zaslúžili.
Podľa rezortu práce patrí rodinná politika medzi priority vlády a peniaze by sa mali nájsť. Opozícia zámery vlády v rodinnej politike kritizuje. Podľa Júliusa Brocku (KDH) pôjde dokonca v prípade rodičovského príspevku a príspevku pri narodení prvého dieťaťa o zbytočne vyhodené peniaze. „Štát by mal podporovať viacdetné rodiny," tvrdí Brocka. Podpora by sa mala podľa neho viazať na určitý príjem, nemali by ju dostávať všetci.
Čo sľubuje vláda rodinám

zvýšenie viacerých dávok
zlepšenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov
sľubuje si od toho zvýšenie pôrodnosti
zvýšiť ochranu práv dieťaťa
Ktoré dávky sa majú upraviť: príspevok pri narodení prvého dieťaťa

okrem príspevku by mali rodičia dostať aj príplatok 11-tisíc korún, čím ich celkový príjem by mal byť 15 460 korún
malo by ísť o nárast už od budúceho roka
vláda tiež sľubuje jeho každoročné zvyšovanie
príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí súčasne

mal by sa každoročne zvyšovať - tak to bolo aj doteraz, väčšinou však šlo len o mierny nárast
rodičovský príspevok

postupne zvyšovať - pôvodný zámer na úroveň minimálnej mzdy do roku 2010 už vo vládnom porgrame nie je, očakáva sa jeho nárast blízky tejto hranici
dostávať by ho mali rodičia bez ohľadu na to, či pracujú
na rozdiel od dneška by nárok mali získať aj tí, ktorí dajú dieťa do škôlky
náhrada daňového bonusu pre rodičov, ktorí nepracujú z objektívnych príčin

týkať by sa to malo invalidov či dôchodcov, starajúcich sa o dieťa, ktorí si nemôžu uplatniť nárok na daňový bonus 540 korún mesačne
mali by dostať osobitný príspevok k prídavkom na deti, nie je ešte jasné, v akej výške ani ďalšie podrobnosti

ZDROJ: MPSVR a www.pravda.sk

perlicka
6. okt 2006

*emjee*
myslím, že pre zmenu ty nevieš, ako sa žije v ostatných krajoch na slovensku. nežije sa len v bratislavskom.

emjee
6. okt 2006

perlicka - ani v bratislavskom kraji sa nezije ruzovo ☹ to bol obsah mojho prispevku

emjee
6. okt 2006

a okrem toho mam rodinu hore dole po slovensku a viem ako sa zije aj v inych krajoch - presne tak isto ako v bratislavskom 😒
a viem z vlastnej skusenosti ako sa zije v nemecku a v rakusku - trosku inak ako u nas

sarianah
10. okt 2006

..tak som si precitala nazory na moj prispevok..

veronika13
..dakujem..a mas pravdu drzme palce tej terajsej vlade nech sa jej dari, lebo je uz konecne na case, aby stat bol socialny a pomahal tam kde treba, nie tam kde je vela, nech je este viac..

emjee
..suhlasim, ale co uz ked niekto krajinu riadit musi 😉

alexandra, katka, julietta
..nebudem rozpisovat co a ako spravila zle predchadzajuca vlada, lebo by to bol veeeeeeeelmi dlhy zoznam, ale nehovorim ze nespravila aj nieco dobre, ale v porovnani s tym co pokaslali su tie dobre skoro az nepatrne veci..
..ja politiku sledujem, ale nie tie kydy co ponukaju slov. skorumpovane media a tym vytvoria nazor ludom co si ho nevedia vytvorit sami, dokonca aj v ekonomike sa dost vyznam, takze ani tam nemam problem...
..a tak k vasim nazorom napisem len tolko ze snad, ked sa vam narodia deticky, tak stale budete tak optimisticke ako teraz a ked vam deticky vyrastu, tak tiez to cele budu citit ako vy, lebo tie preslapy pocitia az oni..
..ja zijem v Ba od narodenia a do Ba sa da prist pracovat, ale co tu clovek zarobi, to da za byvanie, stravu a cestovanie, ked zarobi viac je v robote od rana do rana a ked chce ma mimi, tak ho z firmy vyrazia, do Polska pracovat neviem ci je vyhra, ked clovek zarobi rovnako alebo dokonca menej nez niekde na strednom Slovensku a rakusko ma pre Slovensko pracovny trh zavrety, takze tolko k tym pracovnym prilezitostiam..

emjee
..presne si to vystihla..nemam co dodat

lenny
10. okt 2006

zabudli ste spomenut cesko...... ved aj tam sa da ist robit, a z Bratislavskeho kraja to tiez nie je daleko.

A podla mna prestanme politizovat stylom, kto sa mi paci a kto nie...... aj tak je to relativne, kto bol lepsi a kto horsi. Niekomu sa paci ten, niekomu ten druhy, taketo debaty vedia rozhadat aj kamaratov, ktori su inac v pohode, akurat maju iny politicky nazor.

Uvidime co dodrzi vlada, a co nie...... ostatne, co ine nam ostava, nez cakat....... alebo este mozme zalozit stranu, a kandidovat na volbach o 4 roky....... 😀 😀 😀

sarianah
10. okt 2006

..jasne ze nema vyznam to tu rozoberat, ved kazdy mame svoj rozum a tak aj vlastny nazor, tak naco sa tu hadat..

ladybird1l
11. okt 2006

kocky, mozno trosku odbocim, ale chcela by som sa spytat, ci neviete ako to bude s tym 11tis. prispevkom....ja mam termin 4.1.07, takze keby som odrodila vtedy tych 11 tis. urcite dostanem....ale co ak sa mi narodi mimi uz v decembri, to o vlasok uniknem tomu novemu prispevku? alebo mam drzat do januara?🙂 Pocula som, ze ten prispevok sa aj tak vyplaca o mesiac neskor, takze vraj ked zeny odrodia v decembri, prispevok tak ci tak dostanu v januari a vraj uz novy, ale nejako sa mi to nezda, aj ked mna by to potesilo.....

bobikovci
11. okt 2006

Kocky sorry mna ten prispevok uraza... ved predsa nikoho nespasi (aj ked potesi)a ked sa raz rozhodnem pre dieta mam aj 11 tis. v rezerve mne to pride ako populisticky, nehospodarny krok a to nehovorim o prispevkoch dochodcom.... Koministu a jeho Ficovady

bubatko
11. okt 2006

bobikovci, co narobis??? ja len s otvorenymi ustami sledujem, ze sa stale najdu ludia, ktori len cakaju doma na to, aby im stat platil, proste nechapem; a co uz vobec nechapem, ze sa taki ludia najdu aj tu medzi prispievatelkami ☹ ja som si myslela, ze uz chceme ist z toho komunizmu konecne dopredu, kde sa ludia budu v prvom rade spoliehat na seba a necakat vsetko od statu, ale bohuzial ☹ ☹ ☹ ja proste nepochopim ako sa niekto moze rozculovat, ze stat mu neplati to a to, ale asi som ja nechapava 🙄

ladybird, je to len moj nazor a trosku skusenost s vykladom zakona 😉 , ale pochybujem, ze keby sa Ti babo narodilo v decembri, ze mas narok, asi nie, ale bolo by treba pozriet ten zakon presne, lenze ked ma platit od 1.1. tak asi bude platit len od 1.1.

bobikovci
11. okt 2006

Budem sprosta... niektore s terminom 31,12 kebyze sa to posunie o 1/2 roka by hadam ani neporodili a cakali by....

Aj mna by 11 tis. potesilo, ale omnoho radsej by som bola, keby aj ludia s min. mzdou mali prirodzene vyssiu a aby si tych 111 tis. samy zarobili

Pracovala som svojho casu na UPSaR a neverili by ste kolko ludi studuje zakony, ich novely len aby zistili kde na co maju narok. A ked Cigani nadavali ze Kanik zije z ich penazi... 😀 Myslela som ze sa mi sniva... System vlada ma mlyncek ktorym tlaci peniaze a ona je ta zla ktora im nechce dat... A oni skrz toho ze su tu maju na nieco narok....

katrin
11. okt 2006

... osobne určite nie som zástancom súčasnej vlády a nechcem tu ani nikoho kroky obhajovať, ale, keď je možnosť vyžmýkať tento štát z akýchkoľvek príspevkov, prečo nie??? treba to využiť. veď dane platím, nie ako poniektorí spoluobčania, ktorí ani neplatia, len žmýkajú a sťažujú sa.... 🙄

pokiaľ ide o to, zdá sa vám spravodlivé a férové, keď matka, ktorá porodí svoje prvorodené deti - dvojičky bude dostávať po niekoľkých rokoch, čo platí štátu dane, odvody a neviem čo všetko iba jeden a pol príspevku??????? to znamená, že ak máte dve deti tesne po sebe je to pre vás výhodnejšie, ako keď sa niekomu narodia dve deti naraz.... 😔

lenny
11. okt 2006

bobikovci - ak ta ten prispevok fakt uraza, kludne tie peniaze mozes dat mne........mna to vobec neuraza.Ja ich sice tiez mam v rezerve, ale som si ista, ze kopec ludi nie, a im tie peniaze fakt pomozu ....... 😀 😀 😀 ...... ale to len na odlahcenie temy

verulka
11. okt 2006

Katrin, ja si myslim, ze maminy dvojok su znacne znevyhodnovane. Snad sa to podari zmenit.
Sucasna vlada, je podla mojho nazoru viac ako pohroma. Nazory su rozne. No nase problemy treba riesit systemovo a nie jednorazovymi prispevkami, ktore fakt nic neriesia...Zvysovanie min. mzdy je katastrofa...Nechcem sa tu nejako velmi rozpisovat...
Podla mna by bolo ovela efektivnejsie rozvinut moznost prace z domu, skratene uvazky a pod. Podpora rodiny by sa mala orientovat inym smerom.
Nechcem nikoho urazit, ako som pisala nazory su rozne 😉

dorotka
11. okt 2006

tak to cumim co sa tu rozprudilo nerada sa zapajam do politickych debat
ale toto ma fakt prekvapilo dokazem pochopit ze niekto v sucasnej dobe veri ficovi ale ze este stale niekto veri meciarovi to ma fakt udivuje hmm ten prazny rozpocet ktory tam na 3 mesiace nechal ked odchadzal to bola vizitka a tie perly co teraz hadze ze dva rozpocty robil sam tak to dakujem pekne ked si pravnik neda poradit a robi rozpocet na urovni statu
a tiez som sa stahovala za pracou a som z mesta kde stary padesiatrocny ludia za tou pracou dochadzali hned po revolucii do ciech a mlady kysli doma zili z penazi rodicov a nadavali a brali drogy kazdy si vyberie svoju cestu chapem ze starsie zeny po styridsiadke sa je tazko prestahovat ale mlady ludia po skole sa mali moznost rozhodnut
v kazdom pripade ako pise katrin kedze mi zoberu inde a nemam narok na ziadne podpory na byvanie kedze za taku cenu byt ani nezozeniem a pri takom plate by mi hypoteku ani nedali lebo to sa da len v inych regionoch ako Ba takze beriem aspon tych jedenast tisic

ladybird1l
11. okt 2006

bubatko - je to vec nazoru, ja pracujem od kedy som vysla zo skoly, manzel takisto, ani jeden nemal plne konto ked sme sa spoznali pred 8 rokmi... tehotenstvo prislo trosku v nevhodnu chvilu, ale tesime... sme vsak na to uplne sami, bez akejkolvek pomoci, a najme nie rodiny, byvame v podnajme, takze v takejto situacii prave nas takato pomoc potesi, vobec to nie je o tom, ze sme neschopni sa postarat o seba.....

veronika13
11. okt 2006

bobikovci, bubatko - môžete sa hanbiť!!! Ako môžete takto niekoho hodnotiť a odsudzovať. To chcete ladybird odsúdiť za to, že chce niečo viac pre svoje dieťa? Veď ma na to právo, tak ako katrin písala, platí tomuto štátu dane, zdravotné, sociálne tam zdravý rozum hovorí, že asi aj ona má nárok od štátu niečo dostať späť. Neviem ako ste na tom finančne vy, možno doma prehadzujete peniaze vydlami, tak mi to pripadá, inak by ste taký egloistický názor zo seba nevychŕlili. Nie každý má peňazí ako pliev. Fakt ste ma dorazili, a čudujem sa, že aj tu medzi prispievateľkami na modromkoníku sa našli také osoby ako vy. Hanbite sa.
Možno sú to tvrdé slova, ale musím sa ladybird zastať, lebo som o jej problémoch čítala v nejakej téme a tie problémy máme viaceré, tak aj ja sa tomu príspevku poteším, a nie je to 11 tisíc ale 15.

peha
11. okt 2006

lady - prispevok dostanes, ako pise katrin, az po 1.1. 07.
dietatko sa musi dozit veku 28 dni zivota a nasledujuci mesiac ti bude vyplateny.
takze drzim palce, nech porodis v termine, alebo po.

bobikovci a ini, ktorych urazaju peniaze 😀 - myslim, ze suhlasim s kockami, viem sa empaticky vctiti do ich koze. ked doma rataju kazdu korunku, ziju v podnajme z jedneho platu, ale napriek tomu miluju svoje este nenarodene dietatko. nie je to o tom, ze by ho nosili aj pol roka dlhsie v brusku. len to cloveka nastve, ked mas moznost nieco dostat, ale ta sanca ti ujde tesne pred nosom, preto, ze porodis o 20 minut skor. to miminko sa pyta na svet samo, my to nezmenime.

a tych 11 litrov navyse od vlady- povedzme si, dlho im to nevydrzi, tak nech to aspon vyuziju tie kocky, ktorym to sadne v termine.
a 11 litrov urcite nezachrani situaciu v rodine, ale moze vyrazne pomoct. zato mas kociar. alebo lanejsi kocik a postielku. a to su hned dve vyrazne polozky v nakladoch na miminko.

katrin suhlas.
to chce cele zmenit generaciu vlad, aby sa tu konecne zilo normalne. a o matkach zivnostnickach ani nehovorim, to sme na tom pekne blbo.

takze lady, drzkam palce.

peha
11. okt 2006

tych 11 litrov som myslela ze im to dlho nevydrzi - ako vlade. mam pocit, ze po roku zistia, ake to je neefektivne a uz to budu skracovat a sekat.

katrin
11. okt 2006

... ešte som aj tak zvedavá, či vôbec kočky, ktoré porodia napríklad v marci alebo neskôr budúceho roka vôbec dostanú ten príspevok, pretože ho nebude z čoho vyplácať... ale to už je o inom.... 😝

bobikovci
11. okt 2006

CHApem tvoje rozhorcenie... vSocialnom systeme asi nikde na svete to nieje tak ze kolko vlozis, tolko dostanes a stale budu ludia ktory vela davaju a malo dostanu a taki co nedaju do systemu nic a ocakavaju ....

bobikovci
11. okt 2006

Katrin... 😀 mozno fakt nebudu...
Baby neberte tieto veci osobne, mne by sa skor pacilo, keby bolo viac jasli za normal. ceny nie za 7 tis. mesacne viac prac. prilezitosti na 4 hod. praca z domu (nie dilerstvo) a tak pod. tak si predstavujem podporu rodiny nie prispevkom ci 11 ci 15 tis....Ktory z dlhodobeho hladiska nic neriesi...

ladybird1l
11. okt 2006

veronika13, dakujem ze si si ma zastala, tiez vo mne vrela krv po niektorych antinazoroch na prispevok, viem ze tych 11 tis. nam dlho nevydrzi ale na start a zakladnu vybavu to urcite potesi, tym nechcem vobec povedat ze budem sediet na zadku a budem cakat kedy mi vlada zas cosi posle...vlada schvalila a nam to len prislo vhod, z celej sily sa snazime aby mimi nepocitilo nasu tazku situaciu

katrin
11. okt 2006

bobikovci, aj ty máš v niečom pravdu, no ale určite tie peniaze, ktoré môžeš dostať aspoň v niečom pomôžu, to musíš uznať... 😎

bobikovci
11. okt 2006

Katrin tak sa snaz porodit po 1.1...ak sa to bude dat 😉

katrin
11. okt 2006

lady, vieš, najhoršie na tom je, že kým dostaneš tie peniaze, tak tú výbavu, kočík a všetko potrebné pre mimi už musíš mať doma... 😖

teraz ti už nič iné neostáva, len prehovárať mimi, aby prišlo na svet min. 01.01. o 00,01 h 😉

katrin
11. okt 2006

bobikovci, pochybujem o tom, že moje dvojky vydržia do termínu.. 😎

bellasandra
11. okt 2006

Tak napríklad mna by potesilo, keby som namiesto 4600, dostala 15600sk.Ale kedze ..ja som daleko pred termínom 01.01. dostanem len 4600. Nevadí.Ked si vezmem, ze kocík...a kozmetika s 2 balíkmi plienok ma stálo vyse 11000..tak si myslím, ze napríklad LADYBIRD-má pravdu, urcite to pomoze. 😎

bobikovci
11. okt 2006

A to si kupila za dobru cenu... ja uplne chapem ze dietatko je financne velmi narocne... A tiez gulam ocami ked vidim ceny kocikov... 😨

ladybird1l
11. okt 2006

katrin-to je fakt, ze vybavu v tom case uz budem musiet mat, ale tak na mimi bude treba stale nieco, tak ci tak, budu urcite uzitocne....

dorotka
11. okt 2006

peha aj ja ratam kazdu korunu a ver mi ze ma ta hypoteka bude tych dvadsat rokov ovela viac boliet ako keby som si ju pred troma rokmi zobrala v povazskej a ze by mi ju aj z platu 10000 cisteho dali lebo sa byty za to dali kupit o co viac zarobim o to viac dam na hypoteku
myslela som to len v tom zmysle ze tie peniaze sa mi zidu lebo nam ich beru inde
a myslim ze katrin sa pri dvojickach zidu v kazdom pripade