Čo nová vláda sľubuje (a samozrejme nedodrží)

alexandra
9. aug 2006

Len tak pre zaujimavosť..

Peňaženky plnšie o niekoľko tisíc korún sľubuje rodinám s malými deťmi Ficova vláda, ktorá vo svojom programe ohlásila výrazné zvyšovanie viacerých dávok. Má ísť o podporu pri narodení prvého dieťaťa, rodičovský príspevok, ale aj o zavedenie novej dávky pre nepracujúcich rodičov, odkázaných na dôchodok. Do akej miery však štát podporu rodičom skutočne upraví, nie je v tejto chvíli jasné, ekonómovia upozorňujú, že na všetko nebude dosť peňazí.
Pripúšťa to aj vláda, ktorá už zmiernila niektoré svoje predvolebné zámery v oblasti podpory rodín a nehovorí napríklad o zvýšení rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy. Tá je dnes 6 900 korún, od októbra sa zvýši možno až na 7 600 korún, pričom príspevok je len 4 230 korún. Programové vyhlásenie vlády, o ktorom rokuje parlament, v súvislosti s rodičovským príspevkom spomína iba náhradu príjmov rodiča „aspoň na minimálnej úrovni". „Budeme sa ho snažiť približovať minimálnej mzde, na koľko percent sa to dosiahne, uvidíme. Dúfame, že čo najviac, bude to však závisieť od financií," povedal poradca ministerky práce Róbert Madej (Smer).
Okrem zvýšenia príspevku sa počíta aj s rozšírením okruhu jeho poberateľov. Podľa rezortu práce by ho mali dostávať všetci rodičia s deťmi do troch rokov, teda aj tí, ktorí začnú pracovať a dajú deti do škôlky. Dnes majú nárok na peniaze iba vtedy, ak je dieťa s opatrovateľkou či v súkromnom centre.
Celkové náklady Madej vyčísliť nevedel, lebo ešte nie je jasné, ako by sa mal rodičovský príspevok v jednotlivých rokoch zvyšovať. Príspevok pri narodení prvého dieťaťa, ktorý má vzrásť zo 4 460 na 15 460 korún, by mal vyjsť v budúcom roku na 280 miliónov korún, ostatné úpravy vyčíslené ešte nie sú. Počíta sa tiež s pravidelným zvyšovaním viacerých príspevkov, ako aj so zavedením novej dávky. Tú by mali dostávať rodičia odkázaní na penziu, ktorí nemôžu pracovať, a teda ani získať daňovú úľavu 540 korún mesačne. Predbežne sa predpokladá, že by títo rodičia dostávali k prídavku na dieťa 540 korún ešte taký istý osobitný príspevok ako náhradu za daňový bonus.
Podľa ekonóma Pavla Kárásza na všetky úpravy peniaze nebudú. „Smer sa snaží plniť svoje predvolebné sľuby, nie sú jasné kroky, ktoré by zabezpečili zdroje na takúto širokú paletu sociálnych opatrení. Ich realizácia je v protiklade s prijatím eura v roku 2009. Je to nemožné, rovnako ako prejsť fabiou sto kilometrov na liter benzínu. Buď treba doliať benzín, alebo prejsť menej kilometrov," zhodnotil. Ako však Kárasz dodal, zvýšenie podpory by si rodiny zaslúžili.
Podľa rezortu práce patrí rodinná politika medzi priority vlády a peniaze by sa mali nájsť. Opozícia zámery vlády v rodinnej politike kritizuje. Podľa Júliusa Brocku (KDH) pôjde dokonca v prípade rodičovského príspevku a príspevku pri narodení prvého dieťaťa o zbytočne vyhodené peniaze. „Štát by mal podporovať viacdetné rodiny," tvrdí Brocka. Podpora by sa mala podľa neho viazať na určitý príjem, nemali by ju dostávať všetci.
Čo sľubuje vláda rodinám

zvýšenie viacerých dávok
zlepšenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov
sľubuje si od toho zvýšenie pôrodnosti
zvýšiť ochranu práv dieťaťa
Ktoré dávky sa majú upraviť: príspevok pri narodení prvého dieťaťa

okrem príspevku by mali rodičia dostať aj príplatok 11-tisíc korún, čím ich celkový príjem by mal byť 15 460 korún
malo by ísť o nárast už od budúceho roka
vláda tiež sľubuje jeho každoročné zvyšovanie
príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí súčasne

mal by sa každoročne zvyšovať - tak to bolo aj doteraz, väčšinou však šlo len o mierny nárast
rodičovský príspevok

postupne zvyšovať - pôvodný zámer na úroveň minimálnej mzdy do roku 2010 už vo vládnom porgrame nie je, očakáva sa jeho nárast blízky tejto hranici
dostávať by ho mali rodičia bez ohľadu na to, či pracujú
na rozdiel od dneška by nárok mali získať aj tí, ktorí dajú dieťa do škôlky
náhrada daňového bonusu pre rodičov, ktorí nepracujú z objektívnych príčin

týkať by sa to malo invalidov či dôchodcov, starajúcich sa o dieťa, ktorí si nemôžu uplatniť nárok na daňový bonus 540 korún mesačne
mali by dostať osobitný príspevok k prídavkom na deti, nie je ešte jasné, v akej výške ani ďalšie podrobnosti

ZDROJ: MPSVR a www.pravda.sk

bubatko
11. okt 2006

ladybird, naozaj sa ospravedlnujem za nepochopenie; ja som moju reakciu pisala do 2 odsekov, prvy odsek bol pre bobikovcov a druhy odsek pre Teba, nabuduce to este nejak lepsie oddelim 😉 Tebe som len chcela povedat tolko, ze pokial viem, tak prispevok nedostanes ak porodis skor ako 1.1. to je vsetko, lebo na to si sa pytala, tak som Ti chcela len odpovedat

teraz toto dalsie sa zase netyka Teba, len chcem povedat na margo dalsich vasnivych prispevkov, ze za svojim si stojim a nechapem tych ludi co stale len nadavaju na stat, ako keby ich mal stat len zivit a zaroven nadavaju na tych co cakaju peniaze len od statu, tak potom cim sa od nich lisia??? naozaj si predstavte, co vyriesi tych 11 000??? o chvilu bude prazdna kasa nebude ich odkial vyplacat a odkial ich zoberu? zo skolstva? zo zdravotnictva??? ovela lepsie by bolo riesit to ako pisu niektore napr. pracou na pol uvazku a nejakymi dlhodobejsimi opatreniami ale nechce sa mi tu rozpisovat, proste je to smutne, tych 11 000 sa minie rychlo v domacnosti, takze velmi to nepomoze, stat to ale velmi zatazi, lenze to najprv treba rozmyslat... nevadi, ved kazdy ma svoj nazor, ja si ale myslim, ze tych 11 000 je somarina, to je vsetko 😒

ladybird1l
11. okt 2006

bubatko, citim ze sa ma tyka aj ta druha polovicka tvojho prispevku, ale je to vec nazoru, kebyze si v takej situacii ako ja, tak urcite inac rozpravas. Mne nikto nikdy nicim nepomohol, to sa nestazujem, len to vravim ako fakt, ze tych 11tis. povazujem ako jedinu pomoc v mojej situacii, nie je to ale pat korun, viem ze sa da jednorazovka minut, napr. hned 9tis. dam z toho do podnajmu, ale aspon mam na mesiac chvilu pokoj.....

lienka2
11. okt 2006

neviem, či sa aj ja dočkám tých 11tis. navyše, keďže ešte nie som tehulka, a ktovie, dokedy to budú vyplácať.. peniažky sa im určite rýchlo minú..určite by ma to potešilo, ale viac ma poteší ak sa zvýši mesačný materský príspevok, a nielen tento jednorázový

ladybird1l
11. okt 2006

lienka2, samozrejme by viacero veci potesilo, ci uz ten mesacny matersky prispevok ako pises, ci nejake prace na doma pre mamicky, alebo ine vyhody....

dorotka
11. okt 2006

bubatko nic a radsej by som ich mala v odpocitatelnych polozkach manzela ale ked uz nic aspon tuto vyhodu si zoberiem a bola som medzi prvymi ktory tvrdili ze len vdaka tomu ze sa nedavaju urcite prispevky ale odpisuje sa to z dani tak zrazu boli niektory ludia ochotni pracovat
proste by som stokrat radsej bola keby sa robili pravicove kroky ale kedze to tak nefunguje tak ma ten prispevok potesi dufam ze sa chapeme

bubatko
11. okt 2006

ladybird, nevadi, ja som sa snazila Ti to vysvetlit, ale ked nasilu vykladas moje slove inak ako som to myslela, tak vidim, ze s tym nic nenarobim 😖

este naposledy, a vynasnazim sa co najzrozumitelnejsie -> nevadia mi baby, ktore sa potesia, ze dostanu prispevok, ved kazdy by sa potesil a viem, ze vacsina si aj tak mysli, ze ine opatrenia by boli lepsie, ale potesia sa aspon tomu prispevku, to je uplne normalne; avsak nechapem a to nikdy nepochopim, ako tu niekto este moze zastavat Fica a Meciara (nehovorim, ze ja milujem Dzurindu so vsetkym vsudy, ale predsa len je ovela lepsi!!!) proste ako sa niekto moze chciet vratit do systemu komunizmu, hlavne ked ten system fungoval ako fungoval...

bobikovci
11. okt 2006

Lady , vy platite 9 tis. podnajom???? Za take prachy by ste byvali vo svojom a splacali hypoteku, nas vyjde mes. cca 5 tis. hypo na 30 r. A ako tu sa uz pisalo, nie je to ani vase tzn. su to peniaze vyhodene do vzduchu...
Ale kazdy je sam strojcom svojho stastia.. 😕

bubatko
11. okt 2006

dorotka, si ma predbehla, ale ano, takto som to myslela, presne si mi to zobrala z ust!!! radsej odpocitatelne polozky ako taketo "safarenie"; uuuuplne chapem, ze sa potesis aj prispevku aj ked s nim nesuhlasis, ludia s Tvojim nazorom a podobnym urcite necakaju doma so zalozenymi rukami, to viem velmi dobre

strasne ma mrzi, ze napriek tomu, ze clovek napise len svoj nazor bez nejakych urazok a nadavok a ini ludia ten nazor vykladaju posvojom a tak, proste radsej uz nebudem nic pisat ☹

dorotka
11. okt 2006

bobikovci to je presne o tom ze niekto bude nadavat ake mame my v ba vyhody ale to ze mame splacat dvadsat rokov 13-15 tisic nikto nevidi a ze potom tie vyssie platy nie su az tak vela naviac ti tu hypeku daju iba ked mas ten plat na urcitej vyske

kaciatko81
11. okt 2006

nejdem politizovat, to sa mi vazne nechce. ale je mozne mat v ba byt na hypoteku, kde platis 5 tis mesacne? myslim, ze tomu by sa vela bab potesilo, ale pripada mi to skor ako zelanie. pocula som, ze v inych mestach, ale v ba?
dorotka, s tou vyskou platu uuuplne suhlasim a ked zacinas po skole, tak ten plat je mozno taky ako vsade inde 🤐

madeleine
11. okt 2006

kaciatko, je kopa takych hypotek, ked si vezmes 500.000... my mame viac nez dvojnasobok a to sme brali 1,7

dorotka
11. okt 2006

kaciatko neviem ci bobikovci su z ba
ked som zacinala po skole mala som 8700 a moja kamoska (stredoskolacka) by za tu cenu nerobila ani v povazskej lebo sa jej neoplatilo oplatilo sa im byt obom nezamestnanym so vsetkymi prispevkami
ja som isla do Ba ze casom to bude lepsie a mame aspon tolko ze nam tu hypoteku dali ale zit v tom byte zatial pocas materskej nemozeme bude sa prenajimat

bobikovci
11. okt 2006

ja nie som oBa 🙂 a nemam ani prijem ako Ba...

dorotka
11. okt 2006

made tak napodobne a to nam este rodicia vypomohli aby sme nemuseli brat plnu sumu a teda mat o dve percenta vyssie uroky

kaciatko81
11. okt 2006

made, to mi je jasne, ale za to nekupis byt, jedine, ze mas koopec nasetrene a to myslim vacsina z nas nema, tak som to myslela
dorotka, ja som z ba, nastupny plat som mala o kuuuusicek viac a teraz mam este o kusok navyse. nastastie nasi maju velky dom, kde sa pomestime, inak by sme asi hypo nedostali.
bobikovci, nie vsetky prijmy v ba su take vysoke 😉

bobikovci
11. okt 2006

Nechcela som riesit vysku hypo je to kazdeho vec ci si kupi garsonku a ci 4 izb. ale platit 9 tis. podnajom dlhodobo mi pride na hlavu...Ludia ktory sa stazuju ze nemaju ani nikdy peniaze mat nebudu lebo si zuju nad svoje pomery aj ked oni si to neuvedomuju ze napr. platit 9 tis. je luxus.
A ked nie hypo ale staveb. sporenie - cez to je to este lepsie, aj ked tam treba nieco predsporit.

dorotka
11. okt 2006

bobikovci opakujem ked nemas plat 20000 obaja nemas sancu brat v ba hypoteku a teda si nutena platit taky podnajom nie je to luxus je to fakt
a proste su aj v ba nizsie platy

kaciatko81
11. okt 2006

bobikovci, 9tis v ba za prenajom je bezna suma a mas za to minimum, nie je to luxus, bohuzial. a mozno by im tu hypo neschvalili. a vela rodin ma problem so splacanim, ked je zena na materskej. z dvoch platov sa to povedzme da, dokazes sa uskromnit, ale z jedneho? a babo musi dostat, co potrebuje, nemozes na nom setrit.

bobikovci
11. okt 2006

Aj my sme svojho casu uvazovali nad prestahovanim sa do BA...
vidim ze sme asi urobili celkom dobre...

katrin
11. okt 2006

baby, teraz sa to už zvrtáva trochu do iných dimenzií.... pokiaľ niekto žije v BA, musí platiť a musí aj zarobiť na to, aby dokázal bývať..... 😔 prečo by sme sa tu mali obviňovať z toho, že povedzme 9tis za bývanie je luxus????? tie ceny sú v BA umelo navršované, ale to už nie je do tejto témy... 🤐

dorotka
11. okt 2006

pokial mas pracu nie je o com je lepsie zostat v mensom meste ja by som tu pracu doma po vyske nedostala a sediet dom na to som nemala naturu 😉

kaciatko81
11. okt 2006

katrin, uplny suhlas. bohuzial ceny v ba su vyssie ako v niektorych mestach v zahranici... mozno sa to sem zvrtlo lebo vsetci maju pocit, ze tu nic nerobime a berieme tazke prachy 🤐 ale mas pravdu, nepatri to sem, tak uz som tisko

veronika13
11. okt 2006

bubatko - zas sa oháňaš tým, že si sa nechcela nikoho dotknúť, ale tvoj príspevok hovoril o niečom inom, citujem: ja len s otvorenymi ustami sledujem, ze sa stale najdu ludia, ktori len cakaju doma na to, aby im stat platil, proste nechapem; a co uz vobec nechapem, ze sa taki ludia najdu aj tu medzi prispievatelkami , koniec citátu. To bolo myslené na konktrétneho človeka. Tak keď sa bráni a právom na teba "útoči", tak nesťahuj chvost. Ale nie o tom som chcela...

bobikovci - a ako by si ty riešila bývanie, keby si nemala inú možnosť ako ísť do podnájmu za 9 tisíc mesačne? A perspektíva do budúcnosti by nebola iná, ani pomoc od rodičov žiadna, tiež by si machrovala s bývaním vo svojom a 5tisícovými splátkami hypotéky?
To je neskutočné... 😢

bobikovci
11. okt 2006

Neskutocny je to ako niekto nedokaze riesit rozumovo svoju situaciu. Aj ja mam znamych kde zena bola na MD, a chlap mal 2 zamestnania a tazku chorobu k tomu...a ziadnu pomoc od rodicov... riesili to tak ze sa odstahovali do UK. Neviem ci to bolo riesenie genialne ale aspon im to lepsie vychadza ako keby boli doma. Poznam ludi, ktory si tym ze nieco vychovaju a aj ked maju napr. min. mzdu sa nestazuju

dorotka
11. okt 2006

veronika ale ved u vas by si sa na tu cenu na 30 rokov mohla dostat s hypotekou
alebo co stoji byt v DK?

veronika13
11. okt 2006

bobikovci-ladybird sa ti tu s ničím nesťažovala 😲 Ona tu len opisala svoju situáciu, a keby mala lepšie možnosti, určite by ich využila, veď to je normálne.

dorotka - mi nemáme žiadny príjem, ja som na PN kvôli rizikovému, manžel rozbieha firmu, zatiaľ bez príjmu. Pochybujem, že by nám nejaká banka dala hypotéku. Najradšej by sme v budúcnosti riešili bývanie bez hypotéky, lebo je to veľké riziko, nikdy nevieš čo sa môže stať 😖

snilko7
11. okt 2006

tak s tou hypo môžem sa pridať. Ja som na materskej tretí rok a muž má príjem cca 13000. Nedostali sme žiadnu hypotéku, museli sme si požičať od rodičov, od známych....postavili sme menší domček a teraz sme si chceli vziať úver, aby sme zaplatili časť dlhov, no a u nás to funguje tak, že sme nič nedostali...už zase, a to sme chceli len 200 000 Sk a založili by sme aj dom...nuž ale po mojich skúsenostiach a zároveň aj znalosti z bankovníctva /studovala som ho/ ma presvedčili že hypo je naozaj len pre tých, čo majú vyššie príjmy. Keby som ja mala taký príjem jak od nás požadovali, tak si za tri štyri roky našetrím sama a nepotrebujem žiadnu hypo. To je môj názor

veronika13
11. okt 2006

snilko7-a najlepšie sú tie hlúpe reklamy, čo sľubujú dostupnosť každému 😅 Je to hnusný systém, len dostať ľudí a potom ich žmýkať, preto mám odpor k hypotékam, pôzičkám... Mrazí ma predstava, že sa zadĺžim na 30rokov 😖

bobikovci
11. okt 2006

asi je to preto ze zalozit ste nemali este co (kedze ten dom ste este len isli stavat) a pre banku to bolo rizikove.

kvakynka
11. okt 2006

my sme sa tiez zadlzili na 30 rokov .... ale ina moznost nebola, resp. neprijatelne bolo, aby sme byvali u svokrovcov - byvali sme tam sedem mesiacov, kym sme stavali dom a pri najblizsej prilezitosti, i ked dom este nebol dokonceny, sme sa stahovali .... pre istotu ... no a moji rodicia ziju v trojizbovom byte aj so sestrou - takze to neprichadzalo do uvahy.... Sme radi, ze zijeme sami i ked sme museli urobit jeden ustupok a prestahovat sa 30 km od blavy ....