Čo nová vláda sľubuje (a samozrejme nedodrží)

alexandra
9. aug 2006

Len tak pre zaujimavosť..

Peňaženky plnšie o niekoľko tisíc korún sľubuje rodinám s malými deťmi Ficova vláda, ktorá vo svojom programe ohlásila výrazné zvyšovanie viacerých dávok. Má ísť o podporu pri narodení prvého dieťaťa, rodičovský príspevok, ale aj o zavedenie novej dávky pre nepracujúcich rodičov, odkázaných na dôchodok. Do akej miery však štát podporu rodičom skutočne upraví, nie je v tejto chvíli jasné, ekonómovia upozorňujú, že na všetko nebude dosť peňazí.
Pripúšťa to aj vláda, ktorá už zmiernila niektoré svoje predvolebné zámery v oblasti podpory rodín a nehovorí napríklad o zvýšení rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy. Tá je dnes 6 900 korún, od októbra sa zvýši možno až na 7 600 korún, pričom príspevok je len 4 230 korún. Programové vyhlásenie vlády, o ktorom rokuje parlament, v súvislosti s rodičovským príspevkom spomína iba náhradu príjmov rodiča „aspoň na minimálnej úrovni". „Budeme sa ho snažiť približovať minimálnej mzde, na koľko percent sa to dosiahne, uvidíme. Dúfame, že čo najviac, bude to však závisieť od financií," povedal poradca ministerky práce Róbert Madej (Smer).
Okrem zvýšenia príspevku sa počíta aj s rozšírením okruhu jeho poberateľov. Podľa rezortu práce by ho mali dostávať všetci rodičia s deťmi do troch rokov, teda aj tí, ktorí začnú pracovať a dajú deti do škôlky. Dnes majú nárok na peniaze iba vtedy, ak je dieťa s opatrovateľkou či v súkromnom centre.
Celkové náklady Madej vyčísliť nevedel, lebo ešte nie je jasné, ako by sa mal rodičovský príspevok v jednotlivých rokoch zvyšovať. Príspevok pri narodení prvého dieťaťa, ktorý má vzrásť zo 4 460 na 15 460 korún, by mal vyjsť v budúcom roku na 280 miliónov korún, ostatné úpravy vyčíslené ešte nie sú. Počíta sa tiež s pravidelným zvyšovaním viacerých príspevkov, ako aj so zavedením novej dávky. Tú by mali dostávať rodičia odkázaní na penziu, ktorí nemôžu pracovať, a teda ani získať daňovú úľavu 540 korún mesačne. Predbežne sa predpokladá, že by títo rodičia dostávali k prídavku na dieťa 540 korún ešte taký istý osobitný príspevok ako náhradu za daňový bonus.
Podľa ekonóma Pavla Kárásza na všetky úpravy peniaze nebudú. „Smer sa snaží plniť svoje predvolebné sľuby, nie sú jasné kroky, ktoré by zabezpečili zdroje na takúto širokú paletu sociálnych opatrení. Ich realizácia je v protiklade s prijatím eura v roku 2009. Je to nemožné, rovnako ako prejsť fabiou sto kilometrov na liter benzínu. Buď treba doliať benzín, alebo prejsť menej kilometrov," zhodnotil. Ako však Kárasz dodal, zvýšenie podpory by si rodiny zaslúžili.
Podľa rezortu práce patrí rodinná politika medzi priority vlády a peniaze by sa mali nájsť. Opozícia zámery vlády v rodinnej politike kritizuje. Podľa Júliusa Brocku (KDH) pôjde dokonca v prípade rodičovského príspevku a príspevku pri narodení prvého dieťaťa o zbytočne vyhodené peniaze. „Štát by mal podporovať viacdetné rodiny," tvrdí Brocka. Podpora by sa mala podľa neho viazať na určitý príjem, nemali by ju dostávať všetci.
Čo sľubuje vláda rodinám

zvýšenie viacerých dávok
zlepšenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov
sľubuje si od toho zvýšenie pôrodnosti
zvýšiť ochranu práv dieťaťa
Ktoré dávky sa majú upraviť: príspevok pri narodení prvého dieťaťa

okrem príspevku by mali rodičia dostať aj príplatok 11-tisíc korún, čím ich celkový príjem by mal byť 15 460 korún
malo by ísť o nárast už od budúceho roka
vláda tiež sľubuje jeho každoročné zvyšovanie
príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí súčasne

mal by sa každoročne zvyšovať - tak to bolo aj doteraz, väčšinou však šlo len o mierny nárast
rodičovský príspevok

postupne zvyšovať - pôvodný zámer na úroveň minimálnej mzdy do roku 2010 už vo vládnom porgrame nie je, očakáva sa jeho nárast blízky tejto hranici
dostávať by ho mali rodičia bez ohľadu na to, či pracujú
na rozdiel od dneška by nárok mali získať aj tí, ktorí dajú dieťa do škôlky
náhrada daňového bonusu pre rodičov, ktorí nepracujú z objektívnych príčin

týkať by sa to malo invalidov či dôchodcov, starajúcich sa o dieťa, ktorí si nemôžu uplatniť nárok na daňový bonus 540 korún mesačne
mali by dostať osobitný príspevok k prídavkom na deti, nie je ešte jasné, v akej výške ani ďalšie podrobnosti

ZDROJ: MPSVR a www.pravda.sk

bobikovci
11. okt 2006

veronika tak skus byvat v podnajme 30 rokov a potom ti hypo uz urcite nikto neda...
Kazda mlada rodina ma svoje problemy a rozhodnutie mat deti nie je lahke rozhodnutie. Drzim vsak palce vsetkym ktore ste sa na to dali a raz urcite bude lepsie.. nezufajte. 😉 🙂

veronika13
11. okt 2006

Ale ako teda môžu tvrdiť, že sú dostupné, keď nie sú. Veď tú hypotéku dostane len ten, kto má peniaze, a ten predsa potom nepotrebuje hypotéku. Aj tak je to stále o tom, že ten čo má dostane ešte viac a ten čo nemá, nedostane nič. Týmto sa pohoršujem nad bankami, nie nad tebou bobik 😀

kvakynka
11. okt 2006

tiez vsak by sme asi doteraz zili v malom dvojizbovom byte na konci Dlhych Dielov v podnajme, keby nam svokrovci financne nemohli, a az na zaklade toho sme si mohli hypoteku zobrat na rozostavanu stavbu ....

veronika13
11. okt 2006

bobik, my nezúfame, len konštatujeme, a mať deti je rozhodnutie zodpovedné to hej, a rozumný človek si to naplánuje tak aby to zvládal, ale je tu ešte jedna vec, buď budete mať dieťa teraz, alebo už možno nikdy nie, zo zdravotných dôvodov.
Ja nechcem hovoriť, že len my máme problémy, to by som si nedovolila.

kvakynka
11. okt 2006

my sme tiez babetko este neplanovali, kvoli tej "hroznej hypoteke" a dalsim uverom, ale podarilo sa a teraz sme stastni, viem si totiz predstavit, ze keby sme takto cakali nakoniec by sme babo nemali nikdy ....

dorotka
11. okt 2006

veronika ver ze ju potrebujem a peniaze sa rokmi znehodnocuju a ak nechcem byvat pri rodicoch nic ine nam nezostava hypoteka je pre mna sice dostupna a zaroven jedina moznost nevycarujem si tie peniaze bolo by fajn sa nezadlzovat ale sme fakt odbocili od temy ja som hypotekami chcela ukazat ze my v BA mame tie platy len relativne vyssie v skutocnosti zijem takym zivotom ako ludia v mensich mestach

snilko7
11. okt 2006

naše bábenko bolo tiež neplánované 😀 a teraz už má dva roky 😀 inak mňa najviac nahnevalo potom to, že sme si dali žiadosť na štátny fond, ten je vraj pre nizkoprijmovych a tam nás informovali, že máme vysoký príjem o 1200 Sk prevyšujeme limit. Takže z toho vyplýva - pre banku máme malý plat, takže patríme do nízkopríjmových ale pre štátny fond, ktorý má poskytovať práve takým ako sme my máme zasa príjem vysoký....tak potom sa z toho taká priemerná mladá rodinka môže "zblázniť"

veronika13
11. okt 2006

ja si uvedomujem, že aj v blave sa nežije ľahko, neviem odkiaľ si prišla na opak, a ani neodsudzujem ľudí čo si berú hypotéky. Len je to tenký ľad a treba v tom vedieť chodiť, a ja sa v tom moc nevyznám.

snilko7
11. okt 2006

veronika ja som tiež pred svadbou bývala v Ba a keby sme sa s manželom nerozhodli stavať ten domček u nich na dedine, tak by sme ho asi nikdy nezvládli postaviť. Pretože za cenu nášho domčeka by sme v Blave nekúpili ani pozemok. A nás vyšiel pozemok cca 6 árov na 120.000 Sk, čo je vynikajúca suma.

veronika13
11. okt 2006

v Blave sú pozemky nehorázne drahé 😒 Aj tu kde ja bývam už dražejú, tu je zas turistická oblasť 😖

snilko7
11. okt 2006

inak už zdraželi aj u nás, nakoľko je to výhodná lokalita aj pre Blavákov /ved po dialnici je za 25 minut tam, to sa niekedy nedá zmáknuť ani MHD 😉 / a fakt je že hned tu v našej ulici si kúpili staršie domčeky dve rodinky z BA.

dorotka
11. okt 2006

nemyslela som teba bol tu nejaky taky naznak

veronika13
11. okt 2006

keď sa píše, niekedy sa veci aj inak pochopia 🙂

ladybird1l
11. okt 2006

bobikovci-ja som sa tu na moju situaciu vobec nestazovala, len som podaktorym vysvetlila ze necakam so zalomenymi rukami na ten prispevok, ale ze mi pomoze aspon na jeden podnajom... a len na margo toho, zial v luxuse nezijeme, to ze platime 9tis. sk za podnajom s tazkym srdcom je preto, lebo INU MOZNOST nemame, a nemame ani startovne na vycestovanie. To si nestazujem, ja zijem takto skromne uz vyse desat rokov....ale tato miestnost je uplne na inu temu

zuzzuli
11. okt 2006

snilko a to kde ste kupuli taky lacny pozemok? ked mozem vediet 😉

ladybird1l
11. okt 2006

snilko7-sme uplne presne ten isty pripad, presne to iste prezivame aj my...k tomu sme si dali este v r. 2004 ziadost o mestsky najomny byt v BA, ale stale nesplname podmienky, kvoli vraj vysokym platom....no a teraz ked cakame babatko, ich nezaujima aktualna situacia a situacia aka bude ked budeme zit z jedneho platu, ale do uvahy sa beru platy rok spetne....takze je to tu ozaj na hlavu postavene

veronika13
11. okt 2006

no veď, peniaze sú pre tých čo ich majú dosť, a tí čo majú holú r.ť, nech sa pasú 😠

ladybird1l
11. okt 2006

veronika, to si presne vystihla ☹

veronika13
11. okt 2006

je to bohužiaľ tak, nech už je pri moci meciar, dzurinda alebo fico. ☹

ladybird1l
11. okt 2006

ved prave, a my mozme len nadavat ....

barunka
11. okt 2006

snilko veď aj ty si z BA, tak sa nepohoršuj... 🙂 a ja som tiež z BA a bývam tam... len kúsok ďalej...

alexandra
autor
11. okt 2006

veronika a co tak tou holou ritou pohnut a ist to zmenit? 😉

zuzula
11. okt 2006

Hmm, to je to najlahsie nadavat na vladu, ci uz predoslu alebo tuto ale neurobit nic preto aby sa situacia zmenila...vo vyspelych statoch je uplne normalne ze ten kto si nevie najst dobru pracu alebo sa nevie uzivit, tak sa prestahuje tam kde sa to bude dat...proste treba urobit vsetko preto aby sme to zmenili vlastnymi silami a necakali na spasenie, nie??

A k tomu, ze hypoteky su nedostupne - praveze na Sl. su hypoteky velmi dostupne, hoci splatky su vysoke, ale aspon ta moznost byvat vo svojom je...
Tu v Anglicku ma malokto pod 30-35 rokov vlastny byt/dom, pretoze ako "first time buyer" teda clovek ktory ide kupovat nehnutelnost po prvykrat, dostanete hypoteku vo vyske nedostacujucej ani na garsonku...

Ale nie o tom som chcela...ako moja babka vravela, ako si zariadis, tak budes mat... 🙂

babulka
11. okt 2006

Alex 😉

My sme s manzelom kupovali byt este pred svadbou, byvali sme 4 mesaiace u svokrovcov, no hroza, tak sme sa dohodli, ze radsej ako platit najomne, vrazime to do svojho. Brali sme 1,7 miliona, na 30 rokov, splatka cosi pod 10. tisic. A do toho prislo - planovane - babatko, teraz ma Matik 9 mesiacov a ja pracujem na pol uvazku (zlaty, dobry sef dovolil a umoznil - rucicky bozkavam 😉 ), aby sme to vsetko utiahli. A nestazujem a necakam, kedy mi kto da viac, ci Fico, ci kto, riesim si svoju situaciu sama. A potom mi tu niekto napise, ze som krkacňvcia mater, ze odchadzam od polrocneho babatka do roboty, a tak.

asi si konecne musime zacat zvykat, ze v prvom rade sa treba postarat sam, az potom cakat na stat, ze to zariadi. To je ako s "rozumnou" Ficovou podporou byvania - radsej bude stavat socialne byty a podporovat kadejakych asocialov, ktori aj tak tie byty znivocia a bude im treba postavit nove, ako prispievat tym, ktori si byvanie riesia sami, nedriapu od statu, ale maly bonus k hypotekarnym urokom by bol hoci malou,ale predsa kvapkou.

veronika13
11. okt 2006

alexandra, nebuď naivná 😖 ja sa k tomu nechcem staviať pasívne, ale čo už zmôže občan, povedz mi. Veď len keď na nejaký úrad ideš a chceš niečo vybaviť, tak ťa tak odbijú svojím vystupovaním, teda česť výnimkám. Ale v každom prípade, treba dať o sebe vedieť, ale či to niekto vypočuje a zváži...

alexandra
autor
11. okt 2006

Veronika ti co ma poznaju vedia ze naivna nie som. Ale v 19 som vzala 2 kufre a ked som nedostala v TN viac ako 6.500sk, tak som premiestnila svoj holy zadok do Ba, kde som makala do zodratia, aby som teraz mala aky taky prijem a i ked splacam ako blazon, kedze som v zivote nic od nikoho nedostala, mam vlastny byt, s hypotekou, ale vlastny. Nebola som sice 4 roky na dovolenke, nechodila po zabavach, ale makala.

Takze mila Veronika, ano, da sa. Aj s holou ritou.

A mozem vsetko co chcem, ak necakam zazraky a dosledne na tom pracujem. Len ako zase hovorila moja mama, carefull what you wish for..

vicky13
11. okt 2006

Alexandra ty mas mamu anglicanku??

alexandra
autor
11. okt 2006

vicky nie

peha
11. okt 2006

uf nestiham citat.
dorotka suhlasim, ja som sa asi zle vyjadrila, tych 11tis. kazdemu pomoze, aj nam, ale presne ovela lepsie by aj bolo, keby okrem tohto prispevku boli mamy a rodiny aj inak zvyhodnene, moznosti polovicnych uvazkov pre maminy, ktore potrebuju chodit do prace, je toho strasne vela... skolky ci jasle.... ved kolko rodin nemaju-nemame starych rodicov.

my splacame jednu hypo a kedze chceme stavat buduci rok, teraz momentalne behame po hypo a uveroch a berieme si na krk dalsie zavazky. ale co uz, inak to nejde. rodicia su dochodcovia a nemaju nam ako pomoct, ani to od nich necakame.

inak - podnajmy - tot kapitola sama o sebe. niekomu sa jednoducho povie, ze vezmite si hypo.
ja som byvala v ba, dlhodobo cca 6 rokov v jednoizbaku a sama som si ho platila, pretoze som sa sama bala ist do hypoteky a nebola som si ista, ci zostanem v blave. a mala som niekedy fest problem zaplatit najom, najma ked som len zacinala s pracou. ako doktorand na sav som mala plat 6 litrov a najom 5. takze tisicka na vsetko ostatne. tak som si nasla brigady, fusky, robila som korektury vo casakoch, vo vydavatelstvach a dokazala som si aj nieco odlozit. a potom som postupne menila pracu, ale nikdy som ako sama zenska nemala nato, aby som sa pustila do hypo. aj ked mi uz podnajom liezol na nervy a nebolo to moje, a ten byt prirastol k srdcu, nedalo sa nic robit.
ja som mala stastie ako popoluska, stretla som mojho muzika a vydala sa k nemu do ineho mesta. ale myslim, ze lady bird a ine kocky uz maju svojich princov a nenachadzame nikto miliony na chodniku.
moj muz sa tiez musi obracat, aby vsetko zvladal, ja som navyse na rizikovom na pn, dlhodobo a este ako zivnostnicka, ktora je takmer stratova, tj viac platim odvody ako prijimam. ale po materskej to musim zmenit, teraz to uz nema zmysel.
jednoducho my politiku nezmenime, ani system, ale ked sa budeme snazit, kde tu nieco najst hoci aj prilezitost na zmenu prace, ci jobu, aj to je nieco.
ja tu v ziline urcite neostanem zivnostnickou, je to nemozne. musim si po materskej najst normalne dobre platene miesto, kde mam aspon istotu nejakeho prijmu.

veronika13
11. okt 2006

Alexandra-prepáč ak som ťa urazila tou naivnou. Ja ťa nepoznám 🙂
Ja tiež verím, že sa to dá, ale s dieťaťom je to už asi určite ťažšie, ale nie nemožné. Ja som sa tu rozhorčila nad reakciami na adresu ladybird, a potom sa to už zvrtlo.
Tebe klobúk dolu, že si dokázala odísť z rodného mesta a začať odznova, no nie každý má na to povahu. Ale to je zas o inom. Len toľko som ešte chcela.