Čo nová vláda sľubuje (a samozrejme nedodrží)

alexandra
9. aug 2006

Len tak pre zaujimavosť..

Peňaženky plnšie o niekoľko tisíc korún sľubuje rodinám s malými deťmi Ficova vláda, ktorá vo svojom programe ohlásila výrazné zvyšovanie viacerých dávok. Má ísť o podporu pri narodení prvého dieťaťa, rodičovský príspevok, ale aj o zavedenie novej dávky pre nepracujúcich rodičov, odkázaných na dôchodok. Do akej miery však štát podporu rodičom skutočne upraví, nie je v tejto chvíli jasné, ekonómovia upozorňujú, že na všetko nebude dosť peňazí.
Pripúšťa to aj vláda, ktorá už zmiernila niektoré svoje predvolebné zámery v oblasti podpory rodín a nehovorí napríklad o zvýšení rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy. Tá je dnes 6 900 korún, od októbra sa zvýši možno až na 7 600 korún, pričom príspevok je len 4 230 korún. Programové vyhlásenie vlády, o ktorom rokuje parlament, v súvislosti s rodičovským príspevkom spomína iba náhradu príjmov rodiča „aspoň na minimálnej úrovni". „Budeme sa ho snažiť približovať minimálnej mzde, na koľko percent sa to dosiahne, uvidíme. Dúfame, že čo najviac, bude to však závisieť od financií," povedal poradca ministerky práce Róbert Madej (Smer).
Okrem zvýšenia príspevku sa počíta aj s rozšírením okruhu jeho poberateľov. Podľa rezortu práce by ho mali dostávať všetci rodičia s deťmi do troch rokov, teda aj tí, ktorí začnú pracovať a dajú deti do škôlky. Dnes majú nárok na peniaze iba vtedy, ak je dieťa s opatrovateľkou či v súkromnom centre.
Celkové náklady Madej vyčísliť nevedel, lebo ešte nie je jasné, ako by sa mal rodičovský príspevok v jednotlivých rokoch zvyšovať. Príspevok pri narodení prvého dieťaťa, ktorý má vzrásť zo 4 460 na 15 460 korún, by mal vyjsť v budúcom roku na 280 miliónov korún, ostatné úpravy vyčíslené ešte nie sú. Počíta sa tiež s pravidelným zvyšovaním viacerých príspevkov, ako aj so zavedením novej dávky. Tú by mali dostávať rodičia odkázaní na penziu, ktorí nemôžu pracovať, a teda ani získať daňovú úľavu 540 korún mesačne. Predbežne sa predpokladá, že by títo rodičia dostávali k prídavku na dieťa 540 korún ešte taký istý osobitný príspevok ako náhradu za daňový bonus.
Podľa ekonóma Pavla Kárásza na všetky úpravy peniaze nebudú. „Smer sa snaží plniť svoje predvolebné sľuby, nie sú jasné kroky, ktoré by zabezpečili zdroje na takúto širokú paletu sociálnych opatrení. Ich realizácia je v protiklade s prijatím eura v roku 2009. Je to nemožné, rovnako ako prejsť fabiou sto kilometrov na liter benzínu. Buď treba doliať benzín, alebo prejsť menej kilometrov," zhodnotil. Ako však Kárasz dodal, zvýšenie podpory by si rodiny zaslúžili.
Podľa rezortu práce patrí rodinná politika medzi priority vlády a peniaze by sa mali nájsť. Opozícia zámery vlády v rodinnej politike kritizuje. Podľa Júliusa Brocku (KDH) pôjde dokonca v prípade rodičovského príspevku a príspevku pri narodení prvého dieťaťa o zbytočne vyhodené peniaze. „Štát by mal podporovať viacdetné rodiny," tvrdí Brocka. Podpora by sa mala podľa neho viazať na určitý príjem, nemali by ju dostávať všetci.
Čo sľubuje vláda rodinám

zvýšenie viacerých dávok
zlepšenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov
sľubuje si od toho zvýšenie pôrodnosti
zvýšiť ochranu práv dieťaťa
Ktoré dávky sa majú upraviť: príspevok pri narodení prvého dieťaťa

okrem príspevku by mali rodičia dostať aj príplatok 11-tisíc korún, čím ich celkový príjem by mal byť 15 460 korún
malo by ísť o nárast už od budúceho roka
vláda tiež sľubuje jeho každoročné zvyšovanie
príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí súčasne

mal by sa každoročne zvyšovať - tak to bolo aj doteraz, väčšinou však šlo len o mierny nárast
rodičovský príspevok

postupne zvyšovať - pôvodný zámer na úroveň minimálnej mzdy do roku 2010 už vo vládnom porgrame nie je, očakáva sa jeho nárast blízky tejto hranici
dostávať by ho mali rodičia bez ohľadu na to, či pracujú
na rozdiel od dneška by nárok mali získať aj tí, ktorí dajú dieťa do škôlky
náhrada daňového bonusu pre rodičov, ktorí nepracujú z objektívnych príčin

týkať by sa to malo invalidov či dôchodcov, starajúcich sa o dieťa, ktorí si nemôžu uplatniť nárok na daňový bonus 540 korún mesačne
mali by dostať osobitný príspevok k prídavkom na deti, nie je ešte jasné, v akej výške ani ďalšie podrobnosti

ZDROJ: MPSVR a www.pravda.sk

zvedavamt
10. aug 2006

bolo by fajn,keby nam pomohli ako slubuju. ja by som ich rada upozornila na predpotopny system a postupy sudu pri hladani "statenych oteckov.vcera mi po 11mes oznamili,ze uz pre mna nemaju co urobit,tak vec postupia uradu PSVaR, ze oni maju vacsie pravomoci,tak naco nam je taky sud! a ze ja nemam malej na plinky,to nikoho nezaujima.na nic nemame narok,kym toho ... nenajdu.akoby som ja abo moje diata mohla za to, ze on je nezodpovedny ... . no hruza kam sme sa to dopracovali.

anaxamon
21. sep 2006

tak sa zda ze je to realita..ten prispevok na prvorodene babo😉

expertka8
21. sep 2006

..GRATULUJEM všetkým prvorodičkám,ktoré majú termín pôrodu od 1.1.2007 😀

tinka22
21. sep 2006

zvedavant, - ak sa môžem pýtať prečo máš problém s ockom tvojho mimi - nechce ho?

expertka8
21. sep 2006

...tinka..tu je celé vysvetlenie...:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

tinka22
21. sep 2006

aha tak tak je to

- zvedavamt - kukni do IP niečo ti poradím 🙂

bodka24
26. sep 2006

Ahojte.cakam babatko v marci ale stale studujem. nepochopila som dobre ako je to s tym 15 460SK, ja som pocula, ze treba byt zamestnana, ked chcem dostat tu sumu. ako to vlastne je? Musim robit alebo nie?
poradte prosim
Bodka 24

emjee
26. sep 2006

bodka pokial viem, tak tych 15 460 sk je prispevok pri narodeni prveho dietata
prispevok pri narodeni dietata je jednorazovy a mala by si ho dostat nezavisle od toho, ci si zamestnana, nezamestnana, studentka ...
to co je zavisle do toho, ci si zamestnana (resp. ci mas za posl. 2 roky aspon 270 dni zaplatene soc. poistenie) sa vola matersky prispevok, ktory sa pocita z hrubeho platu, dostavas ho ako nahradu za to, ze sa staras o dieta a nepracujes (dostavas ho po dobu tusim 7 mesiacov) a momentalne urcite nedosahuje 15 460 sk, maximum je tusim 11 000
ak nemas narok na matersky prispevok (napr. si nebola poistena za posl. 2 roky aspon 270 dni v soc. poistovni), tak mas narok na rodicovsky prispevok, ktory je okolo 4400 sk mesacne

cat
26. sep 2006

bodka24,sú len tri podmienky vyplatenia jednorázového príspevku 15 tis. a to :
1. bábo sa musí narodiť po 1.1.2007
2. musí ísť o prvorodené dieťa
3. /toto ja volám bič na rómskych spoluobčanov/- matka musí byť plnoletá

bodka24
2. okt 2006

daka tak teda mam narok ak dobre rozumiem tak mam a ked ja nahodou nemam ale manzel ma tak aj tak. S pozdravom Bodka24

expertka8
2. okt 2006

..bodka24...ak máš 18 rokov...+ je to tvoje prvé dieťa...prašule Ti budú vyplatené 😉

anaxamon
3. okt 2006

ako viete s tym ze do toho zakona dali tu hranicu osemnast roko som velmi spokojna....aj ked to moze zniet vseliako...
a ako napisala cat v bode tri, je to mozno na nich bic ale neviem si to predstavit inaksie....ved by sa len vratili casy za vlady pana M.

sarianah
4. okt 2006

..konecne sa v tomto state zacalo pozerat uz aj na mlade rodiny, lebo do tychto volieb to vyzeralo akoby bola vlada najspokojnejsia, keby sa uz deti ani nerodili, resp. rodit sa mozu, ale nech od vlady ludia nechcu na to peniaze.. 😠 😠 ..konecne sa to zacina menit a orientovat tym spravnym smerom...
..mimochodom, keby casy pana M. pretrvali aj predchadzajucich 8 rokov, tak teraz neplatime tisice ze elektriku, plyn a vodu...cely system bol nastaveny tak, aby v roku 2008 bolo Slovensko sebestacny stat a energie by malo dost pre seba a este by ju predavalo aj zahraniciu, nie zahranicie nam za veeeelke tisicky korun ako je tomu teraz..len zial 8 rokov vlady p. D. narusilo cely nastaveny system, predalo vsetky strategicke podniky zahraniciu a tym padom sa Slovensko uz nemoze stat sebestacne a ak, tak najskor v roku 2016, ak vobec sa budu dat napravit obrovske preslapy predch. vlady - privatizacia...veeeelka chyba, ale dari sa im to dobre maskovat a klamat ludi... 😠 😠

veronika13
4. okt 2006

sarianah súhlasím s Tebou, sice nemôžem o politike veľa hovoriť, lebo sa jej moc nerozumiem, nesledujem ju pravideľne, ale mám podobný pocit z predch. vlády ako Ty. Tak držme palce tej terajšej, nech nám ľuďom pomáhajú aj naďalej.

emjee
4. okt 2006

ja mam nedobry pocit z kazdej vlady 😝

alexandra
autor
4. okt 2006

sarianah nehnevaj sa, ale tomu pri aspon minimalnej znalosti ekonomiky nemozes ani sama verit..

k.a.t.k.a.
4. okt 2006

sarianah tak takéto názory 😕 😕 som to ani nedočítala radšej

jullietta
4. okt 2006

aj mne vypadli oci, ked som si precitala tvoj prispevok, sarianah 😨

veronika13
4. okt 2006

Baby-alexandra, katka, jullietta, bez urážky, ale môj názor je, že v Blave a celkovo okolo Blavy ľudia asi najmenej pocítili negatíva vlády. Beriem to, že máte najdrahšie bývanie, ale máte omnoho omnoho viac pracovných príležitostí, a ak aj nie v Blave a okolí,kľudne môžete ísť robiť do Rakúska, kde asi 6300,- nedostanete 😅
To je môj názor ako občana, ktorý chce slušne žiť a nie iba prežívať z mesiaca na mesiac.

tutiva
4. okt 2006

veronika a sarianah, len dufam, ze negativa tejto vlady nebudu pocitovat este aj nase deti. to su nazory 😲

tutiva
4. okt 2006

a este, ja pevne dufam, ze tato ´´vláda´´ pána F. dodrží toho čo najmenej.

veronika13
4. okt 2006

ja si nezastávam ani mečiara a nehaním ani dzurindu za to čo robili či robia, ja to hodnotím len zo svojho subjektívneho názoru a ten si snáď môžem vyjadriť,nie?

veronika13
4. okt 2006

si asi nečítala ich predvolebné sľuby, že? Ty si teda asi z inej planéty, prepáč za výraz, keď sa od toho dištancuješ

veronika13
4. okt 2006

nemá zmysel sa tu o tom naťahovať, žiadny politik nám za to nestojí

fifla
6. okt 2006

jooj, sledujem, ze sa tu uz aj politarci :o)))
nechajme sa prekvapit Dr. Ficom :o)))...ved sa tesim, kolko z jeho kecikov aj bude realizovanych, chichichi...
a mimochodom...uz ten prispevok k narodeniue dietat chvalil aj parlament, alebo je to len navrh vlady? priznavam, uz som davno pre pracovnu zaneorazdnenost nestihla nejake newsy o zmenach v zakonoch

alexandra
autor
6. okt 2006

veronika ja nie som Bratislavcanka, prisla som sem nie tak velmi davno, rpetoze v Trencine sa toho moc nedalo. A myslim, ze tak ako my mozeme do Rakuska, tak aj ostatni mozu povedzme do Bratislavy, Ciech, Polska, alebo Rakuska..

fifla vlada schvalila, parlament este nie, takze samozrejme sa nic nekona.. Ale radsej nech nschvalia nic, bo zase dopadneme 😒

fifla
6. okt 2006

ja tiez nie som z BA, ale ked nie je praca v mojom rodnom meste, tak sa za nou prestahujem...nezda sa mi to tak divne. funguje to vsade, tak preco nie tu? znama v UK uz za poslednych 12 rokov 3x stahovala rodinu za lepsim. no shak a nekukali ste BEVERLY HILLS 902 10, ako B&B prisli do Kalifornie az z Mineapolis? chichichichichi...ak ma niekto problemy s existenciou mimo BA, nech to tiez skusi...odstahovat sa od rodicov a zivit sa sam... verte nam, nie je to vobec jednoduche
alex dik za dolezite info, lebo vlada mieni :o)))...zivot meni...uverim, az ked to bude v zakone.

kaciatko81
6. okt 2006

btw. praca v rakusku, to sa ma clovek vystahovat alebo podstupit vsetky tie papierovacky? alebo cestovat kazdy den tam a naspat? mimochodom, ako bolo pisane vela ludi sa stahuje za pracou, takze si myslim, ze tie "vyhody" nemame len my, ale kazdy ma sancu ich mat.

emjee
6. okt 2006

😀 praca v rakusku? to je hadam vtip - ja tam studujem a ani po skonceni ich vs nemam najmensiu nadej dostat sa tam legalne pracovat, pokial sa neotvori pracovny trh, alebo nenajdem takeho zamestnaveatela, ktory sa podujme na byrokraticku natahovacku s ich uradmi
byvam 40 km od blavy, nemam na auto, nemam na hypoteku, spoje do blavy o nicom - to bude radost zamestnat sa v blave, a odchadzat z domu o 5.30 a vracat sa o 21, aby som si odrobila blbych 8 hodin; blizsie pracu nenajdem (jedine, ze by som isla kandidovat za starostku 😀 )
takze mi tu nechvalte politicke hviezdy, co nemaju ani paru o tom, ako zije clovek v bratislavskom kraji (este ked nas supnu do trnavskeho, to len bude srandy)