Čo nová vláda sľubuje (a samozrejme nedodrží)

alexandra
9. aug 2006

Len tak pre zaujimavosť..

Peňaženky plnšie o niekoľko tisíc korún sľubuje rodinám s malými deťmi Ficova vláda, ktorá vo svojom programe ohlásila výrazné zvyšovanie viacerých dávok. Má ísť o podporu pri narodení prvého dieťaťa, rodičovský príspevok, ale aj o zavedenie novej dávky pre nepracujúcich rodičov, odkázaných na dôchodok. Do akej miery však štát podporu rodičom skutočne upraví, nie je v tejto chvíli jasné, ekonómovia upozorňujú, že na všetko nebude dosť peňazí.
Pripúšťa to aj vláda, ktorá už zmiernila niektoré svoje predvolebné zámery v oblasti podpory rodín a nehovorí napríklad o zvýšení rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy. Tá je dnes 6 900 korún, od októbra sa zvýši možno až na 7 600 korún, pričom príspevok je len 4 230 korún. Programové vyhlásenie vlády, o ktorom rokuje parlament, v súvislosti s rodičovským príspevkom spomína iba náhradu príjmov rodiča „aspoň na minimálnej úrovni". „Budeme sa ho snažiť približovať minimálnej mzde, na koľko percent sa to dosiahne, uvidíme. Dúfame, že čo najviac, bude to však závisieť od financií," povedal poradca ministerky práce Róbert Madej (Smer).
Okrem zvýšenia príspevku sa počíta aj s rozšírením okruhu jeho poberateľov. Podľa rezortu práce by ho mali dostávať všetci rodičia s deťmi do troch rokov, teda aj tí, ktorí začnú pracovať a dajú deti do škôlky. Dnes majú nárok na peniaze iba vtedy, ak je dieťa s opatrovateľkou či v súkromnom centre.
Celkové náklady Madej vyčísliť nevedel, lebo ešte nie je jasné, ako by sa mal rodičovský príspevok v jednotlivých rokoch zvyšovať. Príspevok pri narodení prvého dieťaťa, ktorý má vzrásť zo 4 460 na 15 460 korún, by mal vyjsť v budúcom roku na 280 miliónov korún, ostatné úpravy vyčíslené ešte nie sú. Počíta sa tiež s pravidelným zvyšovaním viacerých príspevkov, ako aj so zavedením novej dávky. Tú by mali dostávať rodičia odkázaní na penziu, ktorí nemôžu pracovať, a teda ani získať daňovú úľavu 540 korún mesačne. Predbežne sa predpokladá, že by títo rodičia dostávali k prídavku na dieťa 540 korún ešte taký istý osobitný príspevok ako náhradu za daňový bonus.
Podľa ekonóma Pavla Kárásza na všetky úpravy peniaze nebudú. „Smer sa snaží plniť svoje predvolebné sľuby, nie sú jasné kroky, ktoré by zabezpečili zdroje na takúto širokú paletu sociálnych opatrení. Ich realizácia je v protiklade s prijatím eura v roku 2009. Je to nemožné, rovnako ako prejsť fabiou sto kilometrov na liter benzínu. Buď treba doliať benzín, alebo prejsť menej kilometrov," zhodnotil. Ako však Kárasz dodal, zvýšenie podpory by si rodiny zaslúžili.
Podľa rezortu práce patrí rodinná politika medzi priority vlády a peniaze by sa mali nájsť. Opozícia zámery vlády v rodinnej politike kritizuje. Podľa Júliusa Brocku (KDH) pôjde dokonca v prípade rodičovského príspevku a príspevku pri narodení prvého dieťaťa o zbytočne vyhodené peniaze. „Štát by mal podporovať viacdetné rodiny," tvrdí Brocka. Podpora by sa mala podľa neho viazať na určitý príjem, nemali by ju dostávať všetci.
Čo sľubuje vláda rodinám

zvýšenie viacerých dávok
zlepšenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov
sľubuje si od toho zvýšenie pôrodnosti
zvýšiť ochranu práv dieťaťa
Ktoré dávky sa majú upraviť: príspevok pri narodení prvého dieťaťa

okrem príspevku by mali rodičia dostať aj príplatok 11-tisíc korún, čím ich celkový príjem by mal byť 15 460 korún
malo by ísť o nárast už od budúceho roka
vláda tiež sľubuje jeho každoročné zvyšovanie
príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí súčasne

mal by sa každoročne zvyšovať - tak to bolo aj doteraz, väčšinou však šlo len o mierny nárast
rodičovský príspevok

postupne zvyšovať - pôvodný zámer na úroveň minimálnej mzdy do roku 2010 už vo vládnom porgrame nie je, očakáva sa jeho nárast blízky tejto hranici
dostávať by ho mali rodičia bez ohľadu na to, či pracujú
na rozdiel od dneška by nárok mali získať aj tí, ktorí dajú dieťa do škôlky
náhrada daňového bonusu pre rodičov, ktorí nepracujú z objektívnych príčin

týkať by sa to malo invalidov či dôchodcov, starajúcich sa o dieťa, ktorí si nemôžu uplatniť nárok na daňový bonus 540 korún mesačne
mali by dostať osobitný príspevok k prídavkom na deti, nie je ešte jasné, v akej výške ani ďalšie podrobnosti

ZDROJ: MPSVR a www.pravda.sk

kaciatko81
11. okt 2006

veronika, myslim, ze to nikto nemame lahke, ani ti, co sme doma, ani ti, co su vonku. vsetko ma svoje klady a zapory a asi s tym treba len bojovat a hladat v sebe odvahu a silu pokusit sa to zmenit

veronika13
11. okt 2006

kaciatko81, pravda je, howgh 😀

snilko7
11. okt 2006

zuzzuli ten pozemok sme kupovali neďaleko Galanty - dedinka Velke Ulany, ale to asi nebudeš poznať ☹

alexandra
autor
12. okt 2006

Veronika, ani ja som na to nemala povahu. Ale ani na zivot, kedy by som stale len fnukala ze mi je zle a stat sa nepostara.. 😉 Nie je to totiz otazka povahy, ale charakteru a to uz je o inom..
Tiez by som svojmu babu rada dopriala, ale nemam na to, takze bude mat lacnejsiu postielku, kocik zo sekaca, oblecko tiez, a tiez bude mat neskutocne vela lasky od svojej mamy a tatina, pretoze prave tie 2 kufre a 20sk na den na jedlo ma naucilo co su to priority.

ladybird1l
12. okt 2006

veronika, dakujem za obhajobu, niektore nazory mi tu vyrazaju dych, ale ja si nedovolim sudit ludi, je to ich nazor. Ja som nemala vobec v umysle sa tu stazovat, ani nepotrebujem aby ma niekto lutoval. Preto beriem s rezervou ludi, ktori sudia situaciu inych. Ja mam pokojne svedomie, lebo viem ze pre nase drobatko spravim maximum, Kedze som vzdy bola aj som skromny clovek, vystacila som si aj si vystacim s tym malom co mam....jediny dar v tomto zivote bude pre nas nase mimi...

verulka
12. okt 2006

Lady, neboj urcite to zvladnes, velmi drzim palce... A hlavne nech porodis az po 1.1. aby sa ti ten prispevok dostal. a urcite vsetko pojde k lepsiemu...
Mne osobne sa reakcie nezdali ako utok na teba, skor to bol globalny pohlad na problemy a kroky tejto vlady. Je to cisty populizmus, ktory glob. hladiska urobi viac skody ako uzitku. tot moj nazor
Alex a ty nepochybne doprajes svojmu babatku vsetko co bude potrebovat- a vsetky vieme, ze kocik, postielka a pod "drobnosti" su krpcom uuuplne na haku..A Michael bude urcite jedno z najstastnejsich deti 😉

bobikovci
12. okt 2006

verulka a co vy nebude 4 - ty drobec? 😉

verulka
12. okt 2006

Bobikovci, rozhodnutie nie je na mne 😀 Ja uz otravujem vyse roka, ze este teraz, kym som na skole a kym sa mi podari pozhanat vsetky baby veci d znamych spat...Cim neskor, tym viac musime kupovat 😉 Presviedcam ho...Ale deadline je 2010 😀 😀

bobikovci
12. okt 2006

🙂 😉 nasi mali brata ked mala mamina 39 😎

alexandra
autor
12. okt 2006

verulka budem sa snazit zo vsetkych sil 🙂 Len ten prispevok stale nie je schvaleny pokial viem...

dorotka
12. okt 2006

vazne ja som myslela ze sa mal schvalovat v septembri

ladybird1l
12. okt 2006

dakujem verulka...

ikke
6. dec 2006

tak...
zda sa, ze vam to odklepli 😉
http://www.sme.sk/c/3039608/Zmena-DPH-na-lieky-...
(teda...tym, ktorych sa to tyka)

emjee
6. dec 2006

ikke len aby to vydrzalo aj ked sa dostaneme my predsnazilky k plodeniu deti 😀

ikke
6. dec 2006

no, predsnazilky ikke sa to tak ci tak tykat nebude...snad 😉

diddi
6. dec 2006

no a to som zvedava, ako to bude pri dvojickach....prvorodene sa berie to, ktore o par minut vyjde skor nez to druhe? ved je to ta ista tehotnost!!!

ikke
6. dec 2006

diddi, napis mail na ministerstvo prace. aj ked asi vies, co ti odpovedia... a zas mate o bod viac do dvojickovskej peticie... 😔

diddi
6. dec 2006

to je mi uplne jasne...ved tam sedia len na velkych...a rozmyslaju, co by tak mohlo byt "dobre"
juj...dnes sa mi asi zburili hormony a som zla

alexandra
autor
6. dec 2006

A osobam s prijmami nad 47 tisic brutto zoberu viac na daniach. Dakujem pekne. 😠

danka2
6. dec 2006

ach jaj čo k tejto téme dodat? Kolko ludí tolko názorov xixi. Ja len tolko super že dostanem tých 11 000 skved lepšie ako nič ale dokedy im to vydrží to fakt neviem. Je pekné splnat sluby ale tiež si treba uvedomit že už nežijeme v komunizme a nečakat že všetko nám dá štát. A tá milionárska dan....taktiež pekná volovina....hlavne nech sa ludia ktorí fakt nerobia nič maju dobre..... 😠

tilly
6. dec 2006

nečítala som tu všetky príspevky, takže keď budem niekoho opakovať, tak ma ospravedlňte...

mne to pripadá, že podporujú darmožráčov a šikovných, snaživých ľudí zdierajú, pôsobí to na mňa demotivujúco... prečo by som mala snahu zarábať viac, keď oni mi to potom aj tak strhnú a hodia to do papule cigánom, ktorí ma potom ešte okradnú...

ten príspevok na dieťa sa mi páči, podporovať mladé rodiny by mali, lebo mladé rodiny vlastne vychovávajú budúcu produktívnu generáciu...
ale tiež sa to dá zneužiť, keď si narobím 10 detí, poberiem všetky príspevky a potom decká vyšupnem, veď nech sa štát stará... hmmm

ikke
6. dec 2006

najsmiesnejsie na tej "milionarskej dani" je, ze ju maju platit ludia, ktori by pri prestahovani sa trebars 5 km na juhozapad s tymto platom nedosahovali ani tamojsiu minimalnu mzdu 😝

expertka8
29. aug 2007

Od 1. septembra sa zvýši príspevok pri narodení dieťaťa

29.08.2007 11:28 - BRATISLAVA
Príspevok pri narodení dieťaťa sa zvýši od 1. septembra o 100 Sk zo súčasných 4 460 Sk na 4 560 Sk. Príspevky rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri alebo viac detí, sa budú zvyšovať pre jednotlivé vekové kategórie detí v priemere o 63 Sk.

...predpokladam..ze odteraz sa viacnasobne mamicky "konecne" nebudu stazovat...tolkeeeeeeee praxy....hmmmmmmmmmm.... 😝 😠

emjee
29. aug 2007

expertka urcite nie, kedze dvojickovske maminky opat visia kdesi vo vzduchoprazdne 😅 u nas sa totiz rodi vzdy jedno alebo az tri deti

sue
29. aug 2007

Koksoooooooooooo o 100SK 😲 páni... kúpim o tri páry ponožiek viac ... alebo dva podbradníky? 🙄

katrin
29. aug 2007

ex, aby si náhodou nezávidela tie ťažké prachy 😀 😀 😀 😀

petruska77
30. aug 2007

katrin a neviem ci by si nemala zacat uvazovat nad dalsimi dvojkami, lebo ak by si to stihla do 2 rokov od narodenia tvojich chalanov, pozri ako krasne by si si prilepsila 😀

"Príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, sa pre deti do 6 rokov zvýši z 2 420 Sk na 2 470 Sk, pre deti od 6 rokov do 15 rokov pôjde o nárast o 70 Sk na 3 050 Sk a v prípade detí nad 15 rokov ide o zvýšenie zo súčasných 3 170 Sk na 3 240 Sk. "

adkag
30. aug 2007

petruska,take palky,asi by sme sa vsetky mali zamysliet a posnazit aspon 2x o dvojicky 😠

ena
30. aug 2007

sue: no, neviem, ci ti na 3 pary vyjdu, ja som dnes kupila 2je a stali 114 sk a aj to som mala zlavu na kartu 🙂