Čo pre vás znamená pomsta?

zicon
24. jún 2009

Vždy keď kdekoľvek zoči do oči začnem túto tému, tak som hneď umlčaný, svojim okolím, ale ja sa chcem o danej téme pobaviť.

Prečo keď niekto ublíži mne môjmu blízkemu, prípadne kvôli nemu nebodaj umrie tak sa mám tváriť že súd všetko vybavy, čo keď to cíim tak že ten trest bon nedostatočný. Čo keď osobne považujem pomstu za akt uspokojenia a spravenia spravodlivosti po svojom.

Ako vnímate pomstu.

Je pomsta prízemná, alebo dokázenie si svojej hrdosti. Postavenie sa systému, postavenie sa osudu.

Vyrovnanie sa s osudom. čo pre vás znamená pomsta?.

mayap
24. jún 2009

pomsta je sladká... 😠
ale vážne, ja sa skôr riadim heslom, že božie mlyny melú pomaly ale isto. už sa mi to veľakrát osvedčilo...
hoci občas treba tým mlynom troška pomôcť... 🤐

ono to asi vždy záleží od situácie...

claudinka
24. jún 2009

uplne suhlasim s mayap 😉

mayap
24. jún 2009

mne keď umrela dcérka pri predčasnom pôrode a bolo tam zjavné zavinenie zdravotníckeho personálu , neriešila som to. hovorili nám nech to dáme na súd, no podľa mňa by to nemalo zmysel. maličkú by mi to nevrátilo a ťahať sa po súdoch.... no čo by som tým dosiahla?... 😔

saara1
24. jún 2009

Zicon, uz si sa ty osobne niekomu pomstil v zmysle, ze si mu ublizil? Ak ano, co si potom citil? Citil si potom v sebe pokoj? Mna toto velmi zaujima.
Alebo nie? Preco stale rozmyslas nad pomstou? Skus sa dopatrat priciny a zmier sa s vecami ako su, ze tvoja laska nevidi ocami... alebo preco to vlastne v tebe je... Budes ovela stastnejsi.
Ja som ti to uz niekde pisala, ze mam normalne z teba strach. Co ak tvoje dieta vleti mojmu muzovi pod auto, zrazu, necakane? Co mu spravis? Alebo sa pomstis mojmu dietatu? Co ak moje dieta bude lekarom, zachrani tisic zivotov a niekto z tvojich blizkych sa proste po operacii neprebudi? Nepoznam ta osobne, mozno si mily a uplne neskodny cloviecik ale ja ked ta citam, tak sa ta bojim.

zicon
autor
24. jún 2009

Presne si to vystihla, neviem sa zmierit s vecamy tak ako su, respektive vzdy som sa musel s vecamy zmierovat tak ako to chceli druhy a vo mne to nevyvolavalo pocit zmierenia. Musel som sa tvarit kvoli nim ze som sa zmieril, ale vnutorne nie. Neviem naist svoj vnutorny pokoj a preto ze veci nemam uzavrete rozmyslam o pomste.

Nikomu som nikdy neublizil, lebo by to ublizilo mojej drahej, takze kvoli nej nie.

bejbypd
24. jún 2009

zicon nikomu ta pomsta nepomoze...mne zomrela maminka ked som mala 16 a najviac som ju potrebovala a som si ista ze zomrela zavinenim jedneho doktora...priala som mu strasnu smrt a co najskor ale naco niekde to nanho caka nejake nestastie vsetko sa kazdemu vrati...ale pomstit naco?neboj niekto tam hore sa pomsti...

zicon
autor
24. jún 2009

Nuz pomstit sa kvoli ulave na dusi. Aspon tak sy myslim ze pomsta prinesie ulavu.

astora
24. jún 2009

bejbypd mozem sa spytat ako si sa s tym zmierovala ? Asi blba otazka zazila som cosi podobne ale mala som menej rokov ako ty ...

ada085
24. jún 2009

ja som osobne toho nazoru, ze kazdemu sa vsetko vrati, ci uz dobre, alebo zle. ale trva to dlhsie. casto som sa vo vztahoch nezachovala najlepsie. a o niekolko rokov, ked som uz na vsetko zabudla, sa mi to pekne vratilo. vtedy som pochopila, ako sa ten druhy citil, ako velmi som mu ublizila. a to hovorim oproti tvojim skusenostiam o uplnych malichernostiach. preto viem, ze sa kazdemu vsetko vrati. ale az vtedy, ked to najmenej caka. a pomsta? no stopercentne by si si ulavil keby tomu dotycnemu poriadnu nalozis. chvilu by si sa mozno vytesoval. ale ak mas svedomie, co predpokladam ze mas, kedze sa nad tymito vecami zamyslas, to by ta postupne zacalo zozierat. myslim, ze po case by si sa citil ovela horsie ako teraz.

bejbypd
24. jún 2009

zicon neprinesie nic neprinesie ulavu na dusi nic naozaj...astora ja som sa cely cas co bola mamina v nemocnici modlila aby som zomrela radsej ja ze ona je tak strasne dobry clovek nikdy nikomu neublizila a podobne...no ked v utorok moja babicka bola za nou v nemocnici a povedala ze lezi na izbe odkial ludi vynasaju zrutil sa mi cely svet nenavidela som boha ze toto dopusti hlavne jeho...a ked v stredu rano telefonovali z nemocnice ze mamina zomrela...tak som bola kludna kludna preto ze uz nemusi trpiet ako pol roka trpela a zrazu strasne prazdna akoby zomrel kus mna velky kus...ja som to musela povedat ocinovi,obidvom babkam,mojim starsim bratom a kazdy okolo mna sa tvaril sucitne ale nezmohli sa na slovo...len ja som vedela ze som prisla o niekoho koho som tu este velmi potrebovala...a zmierena som s tym neni dodnes teraz 15.juna to boli styri roky...len som si povedala ze musim byt aspon z polovice taka mamina ako bola ta moja,kazdy den na nu myslim,velmi by som ju chcela aspon este raz objat...ale snazim sa robit vsetko ako mam aby mala radost ze ma dobre vychovala a ak sa pozera niekde zhora na mna tak dufam ze je na mna aspon trosku hrda 😔

zicon
autor
25. jún 2009

V tomto svedomie nemam, praveze by ma tesilo ako som ublizil, taketo veci by ma vobec nezozierali. Ja neznesiem aby ten co ublizil napriklad vykonaval svoju profesiu dalej. Ono da sa prist pred ambulanciu zaklopat mu, polamat ruky nohy - odist, ale naprikald ked clovek ma dieta tak dostane par rokov basy a prijde o peknych par rokov zivota s dietatom, ale naprikad prist pred tu ambulanciu kazdy den a rozdavat ludom listky ze dotycny doktor je vrah to je ina kava.

jenna7082
25. jún 2009

naozajstný pokoj v duši môže priniesť len odpustenie - ako prostriedok lásky

či ty si zicon uplne dokonalý a nerobíš žiadne chyby?

aby si raz sám to odpustenie nepotreboval...... 😔

darina77
25. jún 2009

Zicon ale ty si v inej téme už spomínal, že pred operáciou Vám bolo povedané je to pol na pol, že sa podarí alebo nie. Si si istý že to bola lekárova chyba? Aj moj otec po operácii oka nan oslepol, ale vedel, že podstupuje riziko, lekárka ho na to upozornila, že sa to može stat a bohužial lekári to niekedy neovplyvnia. Ale zas bez operácie by otec a určite aj tvoja manželka oslepli postupne tak či tak.
A na tvoju otázku odpovedám, že áno vedela by som sa pomstit, keby niekto umyselne ublížil mojej dcére. Ked pomyslím na toho vraha z Ružomberka čo zabil to mladé dievča Majku a vyžíval sa v tom ako ho prosila o život, a plánoval zabit dalsie dievcatá, tak napríklad keby toto urobil mojej dcére tak asi by som vedela ublížit. Ale ako vravím musel by to urobit úmyselne.

zuzu13
25. jún 2009

fiha...
v zivote sa deju dobre i zle veci...aj o tom je zivot...bohuzial...jednoducho je to tak...ale pomstou nic nevyriesis...akurat budes zaradeny do tej istej skupiny ako ten komu si sa pomstil...a to predsa nechces aby sa ti pomstili inil, za to ze ty si sa pomstil...vecny kolotoc... 😖
presne ako pise jenna...odpustenie...to je to co sa mas naucit...a kym sa nenaucis odpustat, ver mi...nebude to lepsie....a v prvom rade sa musis naucit odpustit sam sebe...je v tebe vela zla...nehovorim, ze si ty sam zly...ale v tvojom vnutri to vrie...a momentalne mas jedine "riesenie"...pomstu...ale to nie je riesenie...
vela sil...

mayap
25. jún 2009

zuzu13,
vystihla si to absolútne presne, bol by to len jeden kolotoč večnej pomsty...

ťažko sa odpúšťa niekomu, kto ti ublížil, veď ako sa hovorí, : odpustiť sa dá, no zabudnúť nie... 😔
ale sústavne myslieť len na pomstu, to nieje najlepšie riešenie... život ide ďalej... a tebe zicon, kvôli pomste môžu uniknúť tie pekné chvíle, ktoré pre teba osud pripravil pomedzi prsty... čas sa bohužiaľ nedá vrátiť späť, tak sa treba tešiť z prítomnosti ... 😉

emilyz
25. jún 2009

suhlasim s holkami, zuzu13 a mayap, pekne ste to napisali.
zicon viem pochopit to, ze si nahnevany, ale pochop, hnev plodi iba hnev a len odpustenie, skutocne milosrdenstvo prinasa ulavu. ved aj Boh nam vsetkym kazdy den odpusta vsetko a mohol by sa na nas teda skutocne kazdy den za nieco nahnevat a v kuse nas len trestat, ale on je milosrdny a preto aj my mame tak konat.
ja viem, ono to ludske sa v nas niekedy "perie", vyzaduje to vela trpezlivosti, aby clovek nasiel pokoj a odpustenie, dakuj Bohu za to, ze tvoja manzelka je "iba" takto chora a nie horsie, pozri na inych, kt. trpia viac a znasaju to s pokorou a doverou, je k tomu potrebna velka sila, ale koho Pan Boh miluje, toho krizom navstevuje.

mimkao
25. jún 2009

100% súhlas s jennou, a naučiť sa jedno veľké umenie,- odpúšťať aj s tým, že zabudneš. Lebo ak nezabudneš, neodpustil si naozaj a možno nie stále, ale do konca života na to budeš myslieť.

darina77
25. jún 2009

Ja ani neviem čo tu treba vobec odpuštat, však nie lekár jej sposobil chorobu, on sa jej snažil pomoct a nie pre srandu jej dávali šancu pred operáciou pol na pol.
To ako keby otec tých siamských dvojčiat, čo zomreli po rozdelení, by nakopal lekárov čo ich niekolko hodín operovali.

mimkao
25. jún 2009

darina, ja osobne som nemyslela len tuto situáciu, s lekárom. Ja som myslela na pomstu, ako takú. Pretože si myslím, že Zicon má s veľa vecami problémy a toto , čo z neho teraz vychádza je dôsledok niečoho, čo sa v ňom už dlhé roky kopí a nevie nájsť východisko. Aspoň z viacerých jeho príspevkov sa to dá vyčítať...

bubba
25. jún 2009

jenna 😎 zas mas pravdu

a lekari?no skuste sa vzit do ich situacie???taka uctovnicka ked urobi chybu tak,budiz,veduca na nu nakrici alebo sa zaplatia pokuty...alebo co...a taki lekari ti to veru nemaju lahke....kazdy lekar predsa viac ludom pomoze a viac ludi zachrani ako naopak...urcite nerobia veci umyselne...cize zicon pomsta je detinska....mozes vybuchnut,mozes nadavat,kopat.....ale nic tym nevratis,nenapravis....ty tu bud teraz hlavne pre svoju zenu a pre jej potreby a nezaoberaj sa osobnymi pocitmy na pomstu...stoji to vela energie....hlavu hore,srdce otvorit a kracat vpred!!! 😵

najjulinka
25. jún 2009

Hmmm ak ma clovek chut na pomstu takú bezprostredne po tom čo sa stalo, tak je to asi v pohode.. .ale ak duma nad pomstou vela a aj po dlhom čase, tak to OK nie je... Proste zabija tým čas, čo by mohol venovať nejak lepšie... život je krátky na to aby sme sa sr*** s ludmi, ktorý si náš čas nezaslúžia... 😉 "Pokial nejde o život, tak ide o hovno" - toto si treba opakovať... Pomsta je vecou čo je už "po" niečom... Veci treba rišiť pred... alebo proste nerišiť... škoda času...

Ja som mala chuť na pomstu, ale ani nie tak pomstu.. bol to malý trest čo ma napadol... ale proste jeden chalan spravil dačo a ja som chcela aby mu šlohli vetrovku za to.. lebo tu vetrovku mal rád a bola prííííšerne drahá.. .ale ja som nenašla odvahu na to mu to spraviť.. .a hlavne nestal mi za to aby som dumala nad planom ako mu šlohnuť goretexovú bundu... ale priala som si aby mu zmizla... lebo to bolo čosi také čo by boleleo len jeho......... nikoho iného... vieš ked sa dakomu dačo stane tak to nebolí len jedho, ale aj rodičov, surodencov a tak... nech je to akýkolvek grázel... ale to vecné bolí len dotyčného....... nevedela by som nikomu fyzicky ubližiť ani mu dať fizycky ublížiť... takže asi tak....

zuzu13
25. jún 2009

no neviem...uz len samotne slovo pomsta vo mne evokuje zlost...preco si ludia nepovedia: spravil to ako najlepsie vedel...snazil sa ...jednoducho to nevyslo...alebo kazdy sme omylny....nik nie je dokonaly...ina vec je, ked sa to stane umyselne...ano...tam to pochopim...ale bez pomsty...ved ak niekto nieco spravi umyselne...sam zostane potrestany...a v zivote sa nezacleni medzi normalnych ludii...vzdy bude ten "iny-zly" a hlavne, bude s tym zid do smrti...a to je ten najhorsi trest...

jenna7082
25. jún 2009

🙂 uzasné, zuzu, si mudra 🙂

ja si to tak hovorim vzdy (spravil ako najlepsie vedel resp. co v dany okamih citil ako spravne) alebo sa aspon vacsinou snazim 🙂 vsak aj ja som len clovek 🙂

ja vzdy hovorim - nech kazdy, kto ide sudit, zacne najprv u seba - a ja som porobila tooolko chyb a tolko krat som sa ludí dotkla (hadam aj ublizila niekedy) - a pritom som ani nemala zly umysel....

kazde jedno mne venované odpustenie si vazim....a kto mi cokolvek neodpustil - to uz povazujem za jeho problém - mne nevadi si chybu priznat a urobit, co je v mojich silach, aby som to napravila (kto to neprijme,nuz...)

teraz je to so mnou tak, ze uz od ludi skoro nic neocakavam, viac menej len prijimam (resp neprijimam) co mi ponuknu

ono by bolo uzasne mat okolo seba ludi, na ktorych sa da stopercentne spolahnut - ale to by nemohli byt ludia, to by boli stroje

a tak vzdy musime pocitat s tym, ze kazdy sme nejaky, ze robime chyby, dokonca aj vtedy, ked nechceme..

a ja zo zasady odpustam popredu - aspon sa nemusim potom zatazovat oduvanim, hnevanim - vsetko take destruktivne emocie, ktore len oberaju o cas a energiu - ved je tooolko veci, za ktore mozem byt a som vdacna a tie maju svoju skutocnu hodnotu a robia mi svet krajsim

a ja chcem mat svet krasny 😵 😵 😵 😵 😵 a tak teda ho mám 😵 😵 😵 😵

zuzu13
25. jún 2009

jenna, dakujem 😉 ...ale toto nie je o mudrosti...ale o tom co clovek prezil...ake skusky zdolal...a hlavne ako ich zdolal...
som rada, ze sme na rovnakej "vlnovej dlzke"...v dnesne dobe clovek musi naozaj hladat len to pozitivne...inak ma problem prezit... 😉
takze zicon, nech uz si aky si...s kutiku duse si dobry clovek...ale zlost{bolest} z teba robi nieco ine...prajem ti vela sil, zby si bol v zivote stastny...a pamataj...stary cinania vzdy priali svojmu nepriatelovi krasny, dlhy a spokojny zivot...vies preco???lebo vedeli, ze co praju inym...to sa im 100 nasobne vrati... 😉

jenna7082
25. jún 2009

je to o múdrosti.

každý si prejde nejakými skúškami - každý bez rozdielu. nie každý si z nich vezme ponaučenie.

zo všetkého, čo nás postretne, aj toho "zlého" si môžeme slobodne odniesť to, čo si vyberieme.

ťažké skúšky nás môžu buď položiť, alebo posilniť - voľba je vždy a výlučne na nás.

sami sme zodpovední za to, akým smerom sa náš život vyvíja - ale áno, prídu aj veci, ktoré si neprajeme a neočakávame, ale stále je tu možnosť slobodnej voľby, AKO to prijať.

múdrosť, sila a odvaha - to si dokáže tvoriť každý - každý má na to predpoklady. ale jednoducho je niekomu jednoduchšie a bližšie všetko zvaliť na druhých a tváriť sa ako obeť. cítiť sa ako obeť. žiť ako obeť - lepšie povedané - prežívať. lebo žiť - to je o niečom celkom inom.

aj mne sa stalo v živote x vecí, pre ktoré by som mohla byť zlomená a nešťastná. ale nie som. lebo NECHCEM.
ja chcem byť múdra, šťastná, milujúca a milovaná. aj odpúšťajúca, aj láskyplná - a tak taká som.

céééélkom jednoduchéé 😵 😵 😵

(mám aj svoje muchy, pracujem na nich chi)

zicon
autor
26. jún 2009

Nuz tazke skusky clovek prekona, ale ostane mu chut horkosti a pocitu maleho zadostucineniai. A hlavne ma stve ze vacsina mojich znamych sa na mna kuka zdesene. ked hovorim ze aby sa nebali pomsty, aby veci v sebe neutlavali.

Pomsat nemusy byt len o rozbyti ust, ale aj o tom ze napriklad po meste porozvesiavam plagaty pan x-y spravil toto a toto a bol za to dosudeny. Pan x-y bol lekar a sposobil smrt mojho dietata a po 5 rokoch zakazu cinnosti si v meste na druhom konci republiky otvoril novu prax.

Nuz a preco sa zaoberat len pozitivnymi myslienkamy, tak robi kazdy - a negativne nechava tak, lebo je to tazssia cesta.

Preco by clovek mal trpiet za ciny druhych.

flamenga
26. jún 2009

zicon pomsta? No budiž, ak iné riešenie nevidíš... Len aby si potom raz neplakal, keď si niekto vo vzťahu k tebe alebo tvojej rodine povie: "pomsta je sladká"... a pritom ty si pomyslíš: "veď som robil všetko, čo som mohol...." 😉 Uvažuj 🙂

darina77
26. jún 2009

Flamenga súhlas. Zicon , aby si raz tiež nenatrafil na takého čo sa tebe bude chciet pomstit za niečo o čom si ty presvedčený že si konal podla svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

marlene
26. jún 2009

zicon,

tuzba po pomste ak ju neovladnes ta celkom pohlti a neverim ze ti prinesie pocit zadostucinenia.ja osobne by som nechcela aby ma pohltila zlost ,nenavist -mna by to nicilo.a neverim ze clovek ktory takto rozmysla moze byt naozaj stastny.
takisto nie som za ututlavanie ,ale vsetka negativna energia a pomstychtive myslienky sa jedneho dna vratia k tebe.co sa tyka lekarov,aj ti su len ludia a ako vsetci vieme,sme omylni.alebo chces na 100% tvrdit ,ze ak by si bol lekarom ty, tebe by sa nikdy nic nestalo????
mne sa napriek tvrdeniu lekarov,ze budem mat zdrave dieta,narodila dcerka s postihnutim.mam sa im pomstit zato ze sa pomylili?prvy syn mi zomrel ,pretoze neurcili spravnu diagnozu.mam cely zivot zit s nenavistou k dotycnemu???mam nechat ovplyvnit cely moj zivot tymito dvoma ludmi ,ktori zavinili tie najhorsie chvile v mojom zivote?nezelam im nic zle,oni musia zit s tym co urobili a ja nie som na tomto svete aby som sudila inych.

zicon
autor
26. jún 2009

Nuz ja na nenavisti nevidim nic zle, ja sa tym ze niehoho nenavidim, ze sa chcem pomstyt nenenchavam ovplyvnit. Praveze kazda negativna emocia smeruje k tym co nenavidim namiesto toho co by smerovala k tym co mam rad. Ale neisom s tymto myslenim upne spokojny, ale neviem kde sa mam obratit aby sa to zmenilo.