Čo pre vás znamená rodinné stolovanie? Pozvánka na akciu Návrat

zuka
3. sep 2009

Ahojte maminy, ktoré oslovila táto otázka. Túto tému zakladám z dvoch dovodov:

Po prvé, zaujímajú ma Vaše odpovede, lebo si myslím, že spoločné rodinné stolovanie znamená viac, ako len zjedenie pripraveného jedla.

Po druhé, chcela by som Vás upozorniť a pozvať na zaujímavú akciu združenia Návrat (presadzuje a podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín).
Ide happening SPOLUPRISTOLE, ktorý sa uskutoční 4. septembra od 17.00 na Poštovej ulici v Bratislave. Rodiny budú vytvárať z písmenkovej polievky odpoveď na otázku: Čo pre vás znamená byť spolu pri stole? Bratislavský happening SPOLUPRISTOLE je štartovacím momentom celoslovenského projektu SPOLU.
Cieľom je pozrieť sa bližšie na to, v čom spočíva vzácnosť času, ktorý rodičia a deti trávia spoločne a hľadať zmysel obyčajného rodinného života pre deti. Aktivity sú zároveň výzvou rodinám na zamyslenie, či by sa pri ich spoločnom stole nenašlo jedno „voľné miesto“ pre opustené dieťa.
Od 4. septembra 2009 sa verejnosť bude môcť zapojiť do rodinnej MMS hry SPOLUPRISTOLE a vyhrať víkendový relaxačný pobyt pre celú rodinu!
Ďalší happening sa uskutoční na námestí SNP v Banskej Bystrici, 25. septembra 2009 od 16.00.

Viac info najdete na www.navrat.sk

emilyz
3. sep 2009

No, aj ja si myslim, ze spolocne stolovanie je dolezite. Vtedy sa ma rodina stretnut a byt pohromade, porozpravat sa, ide aj o slavnostnost chvile (napr. v nedelu na obed, jeden den je dobre, ked je slavnostny, aj deti sa naucia spravat atd.).

renka9
3. sep 2009

to je to po com tuzim... robime s MM na smeny, takze u nas je to vzacnost, aby sme sa spolu stretli pri stole aj v nedelu... ☹

zuka
autor
3. sep 2009

My ked sme byvali sami, tak sme sice jedli naraz, ale ta stolovacia kultura nic, moc 😖 (jeden sedel na sedacke, druhy za pultom...) Ale odkedy mame drobca a zacal sediet v stolicke, zaviedli sme stolovaci rezim cez vikendy a ked sa podari, tak aj vecere. A to je fakt sila, ako drobcovi viac chuti, ked sme spolu. A vobec, je to prijemne.

duskaf
3. sep 2009

Veru, je to nádherné byť spolu pri stole. Aj my sa o to snažím, raz s väčším, inokedy s menším úspechom. Máme - zdedili sme - taký historický- rodinný stôl- prežil všeličo, vojny, svadby, krstiny, milión osláv, zažil si už toľko a je stále krásny. Je to také srdce našich rodinných stretnutí. Verím, že ešte dlho bude. 🙂

katka76
4. sep 2009

moja mamina pochadza z 8mich deti, takze nedela patrila rodine, ked sa vsetci zisli pri nedelnom stole. takto vychovala aj nas a my to dalej prenasame na nase rodiny. nedelny obed=okolo 12.00 pekne prestrety stol, servitky, napoje, debata...
inac snazime sa aj spolocne ranajkovat. som velmi rada, ze mm sa zapojil a uz si nevie predstavit stolovanie inac

katrin21
4. sep 2009

je to zaklad vytvarania soc. vztahov 🙂) a rodiny... 🙂

ak ste pozeravali pestunku na markize, tak tam casto radili veceriavat spolu a obedovat , ked sa da 🙂)

zuka
autor
8. sep 2009

Clovek by si myslel, ake banalne a pritom je to tak podstatne! A predstavte si to stolovanie v detskych domovoch...

angua27
8. sep 2009

ja sa tiež pridávam k vyznávačom spoločného stolovania. tak som bola vedená a tak vediem aj malého. kým sme žili s bývalým sami, tak sme jedli na etapy, aj keď som sa snažila presadiť spoločné stolovanie. keď sa narodil malý a začal sedieť v stoličke, tak raz začas sa nechal ex zlomiť. no a odkedy sme s malým u mojich rodičov, cez víkend oba dni všetci spolu raňajkujeme a keď sa dá tak aj obedujeme. milujem tieto spoločné raňajky, ktoré často trvajú aj dve hoďky, spolu papáme, kecáme, smejeme sa. malý si presadá od jedného k druhému, u každého niečo poje, s každým sa pomojká, zabaví - ako píše zuka, aj malému vtedy viac chutí. 😉 myslím, že je to dôležitá súčasť utužovania rodiny.

zabinka
8. sep 2009

Ja som tiez zástancom spoločného stravovania. Praktizovali sme to aj s rodičmi a máme to úspešne zavedené aj v mojej rodine. Keďže odchádzame spolu ráno do roboty, tak každé ráno raňajkujeme spolu celá rodina a večeráme takisto spolu. O víkendoch ani nehovorím, v podstate máme všetko stolovanie spoločné. Deti sú k tomu vedené od malička a ak jeden z nás náhodou nie je doma, tak sa hneď pýtajú, kedy bude papať ten dotyčný. Už to berú ako samozrejmosť. A ja z toho mám nádherný pocit, keď je rodinka pokope. Fakt vrele doporučujem.

macka01
8. sep 2009

ja som tak vychovaná nebola a preto som veľkým zástancom spoločného stravovania.No bohužiaľ MM pracuje v zahraničí,tak je to problém ale keď je doma tak to zbožňujem to posedávanie spolu.A Zuka ty vieš aj niečo viac o tých možnostiach vziať si dieťa z DD?aj keď máme 2 svoje?my mame ešte jednu stoličku prázdnu,ale to papierovanie nás silno odrádha.Vieš poradiť?

zuka
autor
12. sep 2009

macka, posielam na ip

marlene
13. sep 2009

u nas je spolocne stravovanie naozaj zaklad.rano vzdy ten kto je z nas dvoch doma,urobi detom ranajky a spolocne sa naranajkujeme.obaja mame s manzelom zamestannia,ze sa nam da ich tak zosuladit,ze vzdy jeden z nas je doma aj cez tyzden ,takze s malou obedujeme spolocne a starsi syn ked pride zo skoly,je sice len on,ale my si k nemu sadneme .takisto vecere.deti su uz tak zvyknute,ked sa ide jest,mala zacne automaticky prestierat stol,obed u nas trva najmenej hodinu,vzdy sa spolu pri stole rozpravame,ja spolocne stravovanie aspon raz za den odporucam,alebo si aspon spolone sadnut k stolu a zjest nejaku drobnost.

najjulinka
13. sep 2009

macka01 pridaj sa k nám do temy "Prišli k nám..." a uvidíš... papierovačiek na to, že Ti zveria dieťa vela nie je a stojí to za to 😉

najjulinka
13. sep 2009

Jáj a naša tema je v "Mama, oco, rodina" 😉 😀 😀 😀 Deti vstavaju tak letím...

U nas spoločne stolovanie moc nehrozi... Plno deti v malom veku... 😀

titkovamiriam
13. sep 2009

Ja milujem spolocne stolovanie 😀 😀 samozrejme ze to nieje len o jedle -ale o posedeni rodiny,je to vlastne uz len jeden cas ked sme naozaj vsetci pokope a mame cas rozoberat co sa cez den udialo alebo co sa bude robit dalsie dni.No a cez sviatky je to stretnutie so sirsou rodinou pri dobrom jedle a rodinnej atmosfere

teodorka
13. sep 2009

spolocne stolovanie -pre nas velmi dolezite .Ja si to ani neveim predstavit zeby sme jedli kazdy inokedy a inde .Neratam cez tyzden ked deti maju obed v skole ,ale ranajky a vecere len spolu

zuka
autor
14. sep 2009

Ahojte, je fakt super citat Vase nazory!
Mozno by ste sa mohli zapojit do MMS hry SPOLUPRISTOLE, ktoru organizuje Navrat a vyhrat vikendovy relaxacny pobyt pre Vasu rodinku.
Staci, ked spolu v rodinnom kruhu najdete kratku a vystiznu odpoved na otazku: Co pre vas znamena byt SPOLUPRISTOLE? Potom odfotte, ako to vyzera pri vasom rodinnom stole.
Fotku a text bud poslite formou MMS na cislo 0918 11 11 55, alebo pridajte priamo do fotogalerie SPOLUPRISTOLE:
http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=6172b7367ca2e...
Nahodnym vyberom bude vylosovana fotografia s textom a jej autori vyhrajú rodinný víkendový pobyt. Výsledky zlosovania budú zverejnené na www.navrat.sk do 15. 11. 2009. Do MMS hry SPOLUPRISTOLE sa môžete zapojiť od 4. 9. do 31. 10. 2009.

zuka
autor
14. sep 2009

V uplnom uvode som Vas pozyvala na bratislavsky happening SPOLUPRISTOLE. Ak by Vas zaujimalo, ako to vyzeralo na uvodnom happeningu na Pohode, nech sa paci kuk 😉 :
http://www.youtube.com/user/navratsk

majcik
15. sep 2009

Aj ja mam velmi rada spolocne stolovanie. No, zial, moj manzel tiez pracuje na smeny, aj cez sviatky, tak neda sa to vzdy, ale ked sa to len trosku da, tak na tom bazirujem. Vela mi to dava, som tak naucena zo svojej rodiny a je to krasne. Ked mam jest sama pri stole, ani mi nechuti 😒

emilyz
16. sep 2009

zuka: uz to zacina zavanat reklamou, pozor na to, aby Ta admini nevymazali 😉

zuka
autor
29. sep 2009

ahoj emilyz, dakujem za upozornenie 😉 Citala som pravidla stranky a sama neviem isto, ale nejde o ziadnu komerciu. Cielom je ziskat spatnu vazbu od rodin, co pre nich znamena spolu stolovat, nic viac 🙂