Čo sa očakáva od krstných rodičov?

mysti
9. jún 2008

Ahojte vsetci!
Chcem zalozit temu krstni rodicia...my s manzelom mame krstnu dceru, ktora ma momentalne 3 a pol roka. Myslim, ze od kedy sa narodila sa jej niekedy venujeme viac ako jej rodicia (jej otec). je to normalne? Napiste mi, co sa od krstnych rodicov ocakava, pretoze ja si myslim, ze pre nu robime 100x viac ako by sme mali... 😒

mysti
autor
18. jún 2008

sisa, tak to je fajn, presne tak si to predstavujem aj ja a tak by to malo byt... 🙂

lenadka
18. jún 2008

mysti, precitala som si zbezne hlavne tvoje prispevky aby som bola v obraze...a bola som zhrozena s tej vasej svadby 😲 mam tiez 3,5 rocnu dceru a je pravda ze je to HROZNY vek-obdobie vzdoru, skusania hranic a nervy nam praskaju jedna radost, ale boli sme v maji na bratovej svadbe a nasa mala bola super, nerusila, pekne stala vpredu ako druzicka s nevestinou neterkou tichucko cely obrad /az na to ze ohryzala svoju kyticu/ 😀 a neviem si predstavit ze by na ich svadbe robila taky cirkus alebo cely cas tancovala s nevestou a zenichom-zda sa mi ze ona ani raz, okupovala najviac nas rodicov a chvilku babku, alebo len tak behala okolo stolov uz ked bola zabava. A spat isla pred desiatov.
Tiez mame krsna /5 rocny chlapcek/ a jeho rodicia su krstny zase nasej malej. Nic zvlastne od seba nevyzadujeme. Kupujeme detom darceky na sviatky a kym sme nemali malu tak sme ku nim v nedelu chodili dopoludnia a hravali sme sa s nim a svagrina si zatial varila obed, ked sme nahodou chceli ist skor domov tak nas ani pustit nechcela 😀 , aj darcekov dostaval viac, ale ziadne drahocennosti, na krst dostal retiazku s krizikom a od nich mala tak isto. Teraz chodievaju v nedelu oni k nam maju uz dve deti a dobre sa s nasou malou zahraju, lebo ich dcerka je o pol roka starsia od nasej, ale tej uz krstny nie sme, co ma aj trosku mrzi, ale aj tak jej nosime darceky rovnako ako jej bratovi.
Myslim ze s tou dovolenkou to uz svagrovci prehnali a ze zahlasili to co zahlasili. Treba im to tak vysvetlit ako si napisala, ze malu mate radi ale je to vasa SVADOBNA cesta, chcete si ju uzit nie robit pestunky. je mi luto tej malej aj vasej svagrinej, lebo to s manzelom nema lahke=to s tym cirkusom bol vrchol 😝 je to on komu treba vycistit zaludok aj ked asi mu to vojde jednym uchom a vylezie inym. Skuste sa na tej dovolenke ubytovat co najdalej od seba a vyberat si napr. fakultativne vylety tak aby o nich nevedeli, resp. nevedeli kedy pojdete nech sa vam tam nenarvu...ale aj tak vidim uz teraz to znechutenie´=uz vam tu dovolenku ciastocne skazili 😖
tak sa drzte, nech vsetko zvladnete ku svojej spokojnosti...mozem vediet kam idete na tu dovolenku??? 😕

sonoga
18. jún 2008

ahojte, mojmu synovi su krstnymi manzelov brat s manzelkou a dcere zasa moja sestra s priatelom (zatial 😀 ) Ale ani od jednych neocakavam, aby mojim detom kupovali nejake darceky. Sice moja sestra Mirka naucila, ze stale ked pride domov (ona teraz zije v PRahe), tak mu nieco prinesie, a to ani nie je jeho krstna. Niezeby mi to vadilo, skor mi vadi to, ze Mirko uz caka, ze co mu prinesie a potom ked mu raz nieco neprinesie, tak neviem, ako to zoberie. hoci mu zakazdym vysvetlujem, ked ma prist, ze mu nemusi nic priniest. Ked surne potrebujeme, tak sa nam o obe deti postaraju krstni ci uz jedneho alebo druheho dietata. myslim, ze tu je dobre, ze mame krstnych z rodiny, cize postrazili by ich, aj keby neboli krstnymi.

aspire5020
18. jún 2008

"ved je to chlap..." no comment

Opravujem poznamku o tom, ze v pribehu vystupuju iba hlupi ludia. Rodicia krsniatka a babka s dedkom su presibany.

Zobud sa dievca, je pekne, ze tvoj muz buchne po stole, ked je to uz neunosne, ale tymto trestas aj jeho. Nauc sa povedat nie. Je to jednoduchsie ako sa zda. Mozes cvicit na zobrakoch a pod sockach.

A ked budu na teba hlupo pozerat, prejdi si prstami po tvari a spytaj sa: "A co tak pozeras? Mam azda na tvari nieco?" a smej sa pritom, akoby si myslela, ze mas kusok torty na lici. Uvidis, ci Ti daju jasnu odpoved. Pochybujem, pretoze si na teba zvykli ako na hlupu kacenu, ktora skace uz pri pohlade.

Dievcina, zneuzivaju ta, to je jasne vsetkym a povedal by som, ze aj tebe. Ale oni ta ani slovkom nenutili. Bude to mozno od veci ale predstav si, ze si na sude. Obhajca rodicov a starych rodicov tvojho krsniatka sa spyta:

"Nutil vas niekto prehnane sa starat o vase krsna?"
"Ano, jej rodicia a stari rodicia"
"Ako KONKRETNE vas k tomu nutili?"
"No... Oni... brali za samozrejmost, ze ked pojdeme na svadobnu cestu, ze pojdu aj oni s malou"
"Ako ste im povedali, ze nechcete aby s vami isli?"
"No... Zvacsa som bola ticho, normalneho cloveka by to hadam napadlo, ze chceme ist sami"
"Vratim sa k otazke: Ako ste dali najavo, ze chcete ist na dovolenku sami, resp. ze nechcete, aby sa k vam pripojili?"
"bla bla bla".
"Takze oni ani netusili, ze NECHCETE? Takze oni ani netusili, ze citite z ich strany tlak? Ako potom mohli zmenit svoj pristup k vam ked o tom ani netusili?"
bla bla bla....

Nauc sa jasne vyjadrovat v svojom realnom zivote a nie len na internete. Mozno ja som len muz (takto rozpravaju iba zklamane sliepky, ver mi) ale taketo problemy ako mas ty ja by som v zivote nemal nikdy.

Nik ti netvrdi, ze ich mas poslat do riti. Proste povedz, ze nechces (nech je to cokolvek). Povedz, ze chces mat cas iba pre seba, pre muza. Povedz, ze sa necitis na darcek za 2000sk. Ale POVEDZ. Povies raz a uvidis ako sa ti ulavi. A ver mi, ze (podla toho ako ta citam) sa budes dobre triast a budes nervozna. Na tom nie je nic zle. Kym nepovies nic, je nefer o nich takto pisat, pretoze mozno ani netusia, ze sa ti to nepaci. Mozno si myslia, ze si jeden z nich a pre Teba su normalne veci, co su normalne pre nich. Nedaj si dupat po hlave, stres nas robi starsimi a tomu ver.

A ked nahodou zacnu na Teba zazerat vsetci a pernamentne, tak nech. Vyhod ich zo zivota. Pre teba taka chamrad aj tak nie je k zivotu hadam potrebna. Uvidis, ze to by bolo aj tak lepsie ako si nechat skakat po hlave a pomaly si nechat nicit zivot. Svadobna cesta s rodinou? CINK CINK CINK!! A co bude nabuduce? Krsniatko pri porode? Cim skor sa zobudis, tym viac zivota si usetris. Dolezity by mal byt pre Teba manzel.

_________________________ALE______________________________

Ako ste si vsimli, prispel som aj do temy, kde sa diskutuje o potratoch, ci si nechat dieta ci nie a pod. Ak si odkazana na rodicov ci rodinu financne, s byvanim alebo akokolvek inak NEMOZES SI DOVOLIT povedat pol kriveho slova. Viem, ze tieto pribehy niako nesuvisia, ide mi o to, zeby som vysvetlil moj postoj k tymto veciam.
Keby MNA chce niekto zneuzivat ako autorku clanku tak by si neskrkol, pretoze by som mu slusne vysvetlil, ze necitim zavazky ci uz k tomu, ci onomu. Takze nechcem aby sli so mnou na svadobnu cestu, pretoze ju chcem stravit iba s manzelkou. Cisto, jasne, zrozumitelne (bez zazerania a krivych pohladov), s usmevom na tvari. A bud to krsna alebo uz kto zoberie, alebo nie. Pokial je to debil a bude sa pchat tam, kde ho netreba, tak mu to vysvetim raznejsie. Preco? PRETOZE SOM NEZAVYSLI.

________________________ALE___________________________________

Ak by som byval u milujucich rodicov aj so zenou a ich brat by mi robil taketo problemy musel by som BYT TICHO AKO PENA, pretoze som zavisly od rodicov. To len na margo toho, preco sa ja na rodinu vobec nespolieham. Pretoze by som mal zviazane ruky.

Takze

Ak autorka clanku a diskusie ruky zviazane nema, odporucam hned a razne zakrocit proti tomuto stavu, ktory nebude mat NIKDY tendenciu zmiernit sa.

Ale toto vsetko autorka vie, ved ona nie je "iba muz".

kotek
18. jún 2008

tak v tomto pripade ohladom krstnych rodicov sa vyslovene zhodujem z aspirom. co ty si, moja, nejaka divadelna babka, s ktorou si moze robit kto chce co chce. aspir konecne nieco rozumne aspon z mojho pohladu. tak ja by som zo sebou nedaa zamatat. co nemas ani kusok zenskej hrdosti. prepac ze takto pisem, ale prosim ta otvor oci kym nie je neskoro a mozno uz aj je. 🙂

aspire5020
18. jún 2008

kotek, rozumnych veci ide odo mna dost, len im treba rozumiet. Ale ked tu je 80% obsadenstva zaujatch proti muzom z dovodu sklamania sa, to je tazko.

kotek
18. jún 2008

no vlastne o to ide. 100 ludi 100 nazorov. nemozeme sa vsetci zhodovat, ved kazdy ma ini nazor. urcite sa najdu temy kde sa mozno mnohe dievcata s tebou zhodnu, napriklad taka tema ,,krstny rodicia,, je lahko si predstavit sameho seba s tymto problemom, ale tema o nechani ci nenechani si dietata je myslim si tebe absolutne cudzia. takze tak ako pisem mozes byt rozumni a mozu ist z teba rozumne veci, ale iba v tom pripade ked ty sa rozumies konkretnemu problemu. 🙂
a mimochodom ked vidis tu strasnu zaujatost voci chlapom tak preco sa vlastne pchas do temy. potrebujes na seba uputat? 😉

nippa
18. jún 2008

krsny rodicia su tam preto ze vlasne su pri krste dietata....to je vsetko, neocakavam ze by brali nejaku zodpovednost pri vychove mojho dietata alebo nebodaj mu kupovali darceky zo zodpovednosti....kto chce potesit dieta tak mu nieco prinesie ci sa najde chvilku na hranie a vobec nezalezi kto to je ci ho niesli na krst alebo nie.....ale musim povedat ze ked sme krstili tak sme robili party a skoro kazdy priniesol darcek co bolo mile ale nie povinnostou....darceky boli od cokoladovych dezertov cez vino az k zlatim ci striebornym naramkom a retiazkam.....a to nebolo od krsnych rodicov...ty si zaplatili listky z US aby sa dostavili na krstiny a necakala som ze by nieco nosili....

mysti
autor
19. jún 2008

lenadka, na dovolenku ideme do Turecka. Tvoja dcerka musi byt podarena a aj napriek tomu ako si pisala v prispevku je zlata (na tej svadbe)

Aspire- najprv som rozmyslala, ze Ti idem napisat tiez taky siahodlhy odkaz, ale tema nie je o nas dvoch...
poviem Ti jedno-nesud druhych, ked ich nepoznas, len z par riadkov na chate, sa podla mna neda odhalit charakter cloveka. ked mas potrebu urazat, ako napr vyjadrenie ze som "hlupa hus", napis radsej do IP, to sa uz vonkoncom temy netyka, ja som sa nepytala na nazor na mna, ale na ulohu krstnych rodicov...
az krstny rodic nie si, alebo tvoje deti nemaju krstnych rodicov, tak si tu trosku "od veci", lebo lahko je sudit, ked si situaciu nezazil.
Od rodicov financne zavisli nie sme, mame svoj byt a platy vyssie ako nasi rodicia...
A posledna vec-to ze sa ja nerozculujem nad hlupostou inych (napr. mojich svagrovcov) je velmi dobra vlastnost. S hlupimi ludmi sa bojovat neoplati...to by si pri Tvojej inteligencii mal vediet, pan dokonaly! Taki ludia mi nestoja za to. A zametat so mnou nezametaju, moja svokra velmi dobre vie, za ja si po hlave skakat nedam...a svoj nazor jej vzdy poviem 😉
takze prosim Ta, ked sa nechces vyjadrovat k teme ale na moj ucet, tak IP... 😉

aspire5020
19. jún 2008

No niekto iny si mohol z toho vziat ponaucenie.

"az krstny rodic nie si, alebo tvoje deti nemaju krstnych rodicov, tak si tu trosku "od veci", lebo lahko je sudit, ked si situaciu nezazil" vidis a ludia platia sialene peniaze psychologom, ktori napriek tomu, ze im nezomrel partner vedia poradit ako z kase von.
Nechaju si poradit od lekara ako sa pripravit na porod, hoci lekar muz nikdy nerodil...

Nevravim, ze si hlupa hus, vravim, ze s tebou zametaju a vyhovuje im to. Chcel som ti poradit, ale ty chces byt v tejto situacii. Ci uz preto, ze si myslis, ze pokora a tvrdy zivot na tomto svete ti zarucia super zivot na svete onom, alebo neviem preco.

Po hlave si skakat nedas? Nedaj sa vysmiat. Svokre nazor povies? Ale ocividne aj tak urobis, co si zaziada.

Nechcel som nic zle, vela ludi je v podobnej situacii ako si ty. Niekto si mohol precitat par riadkov a zamysliet sa. Pozdravujem Ta aj tvoju milovanu rodinu a pri dalsom porode, kde bude chce byt tvoje krsna s najlepsou kamaratkou zelam kludny porod, aby nemala az taku show.

mysti
autor
19. jún 2008

aspire, dakujem za nazor, beriem na vedomie...si proste clovek, ktory ma na vsetko odpoved
PS-porod som este nemala, nie to mat dalsi, ako Ty pises... 😉
zelam Ti krasny den! 🙂

lenadka
20. jún 2008

aspire, trosku sa krot, ocividme si si ani dobre neprecital co mysti pise, ked napr. hovoris o jej druhom porode a o tom ze nevies ako byvaju ked pisala v prispevkoch ze maju vlastny byt a k svokrovcom chodia kazdu 2 sobotu.../ a hras sa tu na mudreho a pritom si drzy. Vies niektori ludia chcu vychadzat so svojou rodinou pokial mozno SLUSNE lebo rodinou ti budu stale - to si ako myslel vyhod zo zivota??? Podla teba je to normalne? Ked ta niekto z rodiny nastve jednoducho to tak urobis???/ dufam ze ta teda raz nenastvu tvoje deti lebo.../

janocka
8. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

h.a.i.n.y
26. sep 2009

Ahojte. Chcela by som sa Vas opytat drahi krstni rodicia ako to je s birmovkou? Je potrebbne aby ju mali krstni rodicia alebo staci ak ju ma iba jeden z krstnych rodicov alebo ako to je? Je potrebna?
Dakujem

dzio2
26. sep 2009

ano je potrebna bez nej nemozes byt krstna krstny rodic musi mat vsetke 3 sviatosti KRST PRVE SVETE A BIRMOVKU

tatiana1760
14. aug 2011

Mám otázku?myslíte si,že krsní rodičia môžu byť aj ľudia,ktorý nie sú manželia. Chcela som aby moja jediná sestra bola krsnou mamou a jej partner krsným,ale ide o to že nie sú manželia a z jeho pohľadu sa on na manželstvo necíti,takže mi to pripadá blbé, Druhá možnosť je mužov brat s manželkou..
Poradte mi ☹

kukujka
14. aug 2011

@tatiana1760 ahoj tak nech ti ide za krsnu len sestra jej priatel nemusi

tatiana1760
14. aug 2011

@kukujka a kto bude krsný?Ja som myslela,že by bolo pekné mať krsného+krsnú

kukujka
14. aug 2011

@tatiana1760 no krsny by nebol bola by len krsna tvoja sestra,ked chces oboch tak skus radsej muzovho brata ako si pisala

peggi
25. okt 2011

Ahojte. Krstnou mamou nášho syna je manželova sestra. Veľmi s ňou však nie sme spokojní. Malý bude mať o chvíľu 3 roky a krstná mama za ním bola presne 7krát - keď sa narodil, tri razy na meniny dva razy na narodeniny a iba jeden raz prišla len tak aj to bez ohlásenia,vobec sme nevedeli,že príde a práve sme sa chystali von. Keď mi prídeme k nim - býva ešte s rodičmi,tak je zavretá vo svojej izbe. Veľmi ma to mrzí,keby som to vedela, vybrali by sme iného krstného rodiča. Malo nás to napadnúť už vtedy,keď sme sa jej pýtali,či by nechcela ísť za krstnú mamu nášmu synovi. Jej odpoveď bola: "A čo to obnáša?" Podotýkam,že je z veriacej rodiny. My sa snažíme o bližší vzťah,ale máme pocit,že je to len jednostranná snaha z našej strany. Keď sme boli naposledy u nich a odchádzali sme domov,musela moja svokra ísť za ňou,aby sa išla rozlúčiť s krstniatkom. Máte niekto podobné skúsenosti? Ako riešiť takúto situáciu?