Čo sa očakáva od krstných rodičov?

mysti
9. jún 2008

Ahojte vsetci!
Chcem zalozit temu krstni rodicia...my s manzelom mame krstnu dceru, ktora ma momentalne 3 a pol roka. Myslim, ze od kedy sa narodila sa jej niekedy venujeme viac ako jej rodicia (jej otec). je to normalne? Napiste mi, co sa od krstnych rodicov ocakava, pretoze ja si myslim, ze pre nu robime 100x viac ako by sme mali... 😒

maruschka
9. jún 2008

mysti,tak úprimnosť z ich strany-za úprimnosť z vašej strany!!!!Hádam si nenecháte ničiť manželstvo,romantiku a život!Jednoducho im treba povedať,že je to vaša svadobná cesta a idete sami...Ak nebudeš hovoriť veci tak,ako sa majú,tak sa vám budú celý život kafrať do života-a to predpokladám,že nechcete.Jednoducho si musia zvyknúť,že ste svojprávne ľudské bytosti.

A ešte..ak by to nepochopili s tou svadobnou cestou..jednoducho choďte do cestovky,odvolajte ju,objednajte inú dovolenku a im o tom ani nepovedzte...To bude asi prvý krok k vašej slobode.. 😉

A toto,čo od vás vyžadujú vôbec s "funkciou"krstného nemá nič spoločné..Tu sa jedná o tú duchovnú a vzdelávaciu sféru a nie o hmotnú,finančnú a voľnočasovú sféru... 😒 😖 😕

Takže,buď si to vybavíte z očí do očí,alebo si môžete tú malú rovno adoptovať aj s jej rodičmi.. 😉 😉

mysti
autor
10. jún 2008

baby, som rada, ze ste sa ozvali a napisali mi, ako to vnimate vy...a ako pisala expertka, ze ucebnicova blbost? No vies, ani by som nepovedala...ako sem pisala jedna kočka, ked my malu niekde nezoberieme, tak sedi doma, kazdy ju okrikuje a tak...nikto sa jej nevenuje. Mne je jej aj luto, pretoze za blbost svojich rodicov to dieta nemoze...Zase na druhej strane si nemyslite, ze my sa neozveme...povieme a moj manzel ked sa nastve a nakopi sa to, tak tam urobi taky bordel, ze vsetci pozeraju! Tak to bolo aj teraz s dovolenkou. aj min, rok sme boli s nimi a to mi ani tak nevadilo, lebo som ich dost ignorovala, lenze teraz? keby nebrali malu, tak vsak nech idu. Ale uz som sa s manzelom dohodla, ze bratovi strucne a vystizne na dovolenke vysvetli, ze sme sa neprisli starat o ich dieta...tak som sa aj celkom potesila.No a ked im to nevysvetli on, tak im to vysvetlim ja, ale potom sa maju po chlebe vsetci, aj moj manzel. Viete, manzel je uplne bezkonfliktna povaha, a dobrak od kosti. A svagor to vie pekne zneuzit a aj jeho rodicia...u nich v rodine plati: jednemu synovi hojno a druhemu ho.no.
Ved predsa oni maju male dieta, tak co by sme my chceli a pritom svagor zarobi velmi pekne prachy... 😠

vroni
10. jún 2008

No, mysti, chápem, že ti je ľúto dieťaťa, ktorému vlastní rodičia nevenujú dostatok pozornosti. Lenže to ty nevyriešiš (technicky to nie je možné, nie že by si nechcela) Nech sa budete malej akokoľvek venovať, pozornosť rodičov jej nevynahradíte. Nie je to tvoje dieťa, nie si zodpovedná za jeho správanie a výchovu a už vôbec to nie je tvojou povinnosťou (ani ako príbuznej ani ako krstného rodiča) O spústy detí sa rodičia nestarajú, to je desivý fakt. Alebo si jedno také adoptuješ a tak znížiš jeho utrpenie alebo sa s tým zmieriš a necháš to tak. To, čo robís ty (zrejme v spolupráci s tvojim manželom) je sebadeštruktívny nezmysel, ktorý nikomu nepomôže. Na svadobnú cestu by som nevzala ani vlastné dieťa, nieto ešte cudzie a vyprosila by som si, keby sa niekto pchal ísť tam s nami. To ako intímna svadobná romantika vo štvorici a dieťa navrch ako čerešnička na torte? Nazvite preboha podobnú akciu rodinná dovolenka alebo niečo také ale nie svadobná cesta!!!! Veď ste sa nebrali všetci štyria (piati) navzájom, nie?

mamcaaa
10. jún 2008

Ahojte, tak prispejem aj ja do tejto témy. Za krsnú máme sestru môjho manžela a za krsného sme dali, vzhľadom k tomu že ešte nie je vydatá, tak sme dali bratranca manžela. Švagrová sa o malú zaujíma tak jak sa patri, zavolá jak sa má aj za nú často chodí keď má volno v práci, čo sa o krsnom povedaď nedá. Naposledy malú videl pred 5 a pol mesiaca, býva len o dva paneláky ďalej, keď povedal že príde tak ani nedal vedeť prečo nemôže, po vianociach prišiel s tým že malej kúpi športiak, nakoniec z neho vyliezlo že len prispeje nejake peniažky, a nakoniec bol ešte na mna naštvaný keď som sa ho opýtala kedy tie peniaze prinesie. Ale keď ja niečo poviem tak som len ja ta špatná, že on je ešte pubertiak a také podobné kecy.Ale jak pán POLICAJT by mal mať viac zodpovednosti, a nie to čo on robí. U mňa už jak krsný skončil dávno, ale stále mna to strašne štve že sa chová jak kretén, čo nemá pro malú ani chvilku čas.

mysti
autor
10. jún 2008

Vroni, vies, ono to mala byt taka nasa svadobna cesta spojena s letnou dovolenku, kedze na jednej strane nemame ani tolko dovolenkovych dni, aby sme isli aj na sv.cestu aj dovolenku a na druhej strane nie som ochotna vysolit len na taketo "vylety" 100tis (lebo 55 sme dali za toto tu). Ja to uz jednoducho nezmenim, na dovolenku sa ide aj s nimi, to je fakt, s ktorym sa uz neda nic spravit. Odvolavat to 2 tyzdne pred je blbost. Ja si to s nimi vykonzultujem hned na zaciatku a bude pokoj. Viete, je velmi jednoduche sudit a radit (a odsudzovat) pokial nie ste v kozi toho cloveka...aj tak v rodine robim najviac hriechov ja, ja som zase povaha, ktora si po hlave skakat neda, ale na druhej strane proti ludskej hluposti (svagor) sa bojovat neoplati a nestoji to za to...Ja som tiez nemala velke stastie na mojicvh krstnych rodicov, byvaju dost daleko, nestretavame sa, len s krstnym si sem tam zavolame a ze by som tym nejako trpela, nemozem povedat...

maruschka
10. jún 2008

moja zlatá,tak keby som ja dala za krásnu romantickú dovolenku vo dvojici 55 tis.,tak neexistuje,aby sa niekto trepal s nami! 🙄 A už vôbec by som to neišla riešiť až na dovolenke a dúfať,že to bude tak,ako som to zariadila.Veď dovolenka začína už vtedy,keď nasadneš do lietadla,auta,autobusu....A to si chceš prvý deň hneď pokaziť tým,že budeš rokovať na diplomatickej úrovni s menej chápavými švagrovcami?? 😖 A čo keď to nepochopia?!Čo keď ti to pokazí náladu?!Čo keď sa kvôli tomu pohádaš aj s manželom?! Tak to si mohla zostať rovno doma a ušetriť toľko peňazí za pokazenú svadobnú cestu... 😨 😕

mysti
autor
10. jún 2008

ako som povedala, sudit je najlepsie...tuto temu som nezalozila preto, aby sme sa bavili o nasej dovolenke, preto obraciam list...ja si temu dovolenka vyriesim ako budem vediet.

Chcela som vediet, ake su prava a povinnosti krstnych rodicov, takze nadalej radsej ostanme pri tejto teme, lebo sa mi zda, ze vacsina z Vas len rada sudi, ale keby ste sa vy dostali do takehoto "problemu", tak neviem ako by ste sa zachovali...zrusit dovolenku? tak to som vyhodila akoze peniaze zbytocne? lebo dobre viete, ze az by ste dovolenku zrusili-nevratia vam vsetky peniaze.

tak prosim piste kto ste krstni rodicia, co povazujete za potrebne vo vztahu s kvojim krsnatam? 😉

dia2006
10. jún 2008

Mysti, kocky nesudia, pisu si svoj nazor a nie je Ti trocha divne, ze vsetky ho maju rovnaky? O.k., prehod list, je to Tvoja "svadobna cesta", Tvoje peniaze, jasne. Ja Ta chapem, bola som v takej situacii, samozrejme, ze to dopadlo zle - ci nieco povies alebo nepovies, aj tak sa to zvrtne tak, ze TY budes zla /moj manzel je tiez nekonfliktny - len so mnou mava konflikty - kedze kazdu neprijemnu situaciu musim vyriesit ja/.

Maruschka, mas vo vsetkom pravdu a aj ma to zaujalo, tak som si precitala aj predtym, co bolo a este nieco -
kedze ich mysti pozna a vie, ako to byva, tak "diplomaticke dohovory" - no, tak to mi je smiesne v tomto pripade.
🙂

maruschka
10. jún 2008

mysti,nikoho nesúdime,len sa vieme oduševniť pre každý problém 😀 😀 😀 A keďže si jedna z nás tak automaticky držíme stranu tebe... 😉 😉

a k téme krstných rodičov sme sa už vyjadrili.Ja som tiež krstná a viem,aké sú moje povinnosti:
-dohliadať,aby bolo dieťa vychovávané slušne,v kresťanskom duchu..
-stáť pri ňom a podporovať ho pri prvom svätom prijímaní,sviatosti birmovania,.....
-v prípade,že by sa rodičia nemohli z akéhokoľvek dôvodu postarať o svoje dieťa-ti/krstné dcéry,synov/,tak sa automaticky postaráme my ako krstní.....
toto sú duchovné a výchovné povinnosti..A medzi ti normálne patria gratulácie,návštevy,"merkovačky",...veď to poznáš..

Mysti,ja viem,že je to pre teba ťažké pozerať sa na to,že malá sedí sama doma,alebo že ju nevychovávajú tak,ako by si to väčšina rodičov predstavovala..Ale je veľa problémov,životných situácií,vzťahov,ktoré nevieme vyriešiť alebo nie je v našich silách,aby sme to vyriešili..Ty sa môžeš pokúsiť pokojným a slušným rozhovorom predostrieť svoje námietky a predstavy rodičom toho dieťaťa.Ako krstní rodičia na to právo máte..Mne tiež segra-tiež je krstná mojej dcére hocikedy hocičo povie o výchove-a beriem to,lebo je aj učiteľka a nemyslí to zle.A veľa krát nám nejakou tou výchovnou radou vie aj pomôcť 😉 😉

dia2006
10. jún 2008

Maruschka, myslim, ze si trafila klinec po hlavicke. Aj ja si to myslim. A viem, ze ked je problem v nasej rodine -a je ich dost, nepadne mi dobre, ked mi do toho hovoria, no ale mysti s tym musi pocitat - sme vo fore, takze....

mysti
autor
10. jún 2008

ako pisete baby-v manzelovej rodine vacsinou nazor hovorim ja a ja som potom ta zla, tak to uz jednoducho chodi.viete ono svagrina ked sem prisla bola celkom v pohode, lenze svagor ju zmenil (cudujem sa jej, ze sa dala). Viete, oni (svagrovci) nechcu mutit vodu v rodine, aby sa im svokrovci o malu starali. Oni ako rodicia s nou nejdu nikde. Minule bol u nas cirkus a svagrina povedala, ze by rada isla s malou a svagor jej povedal, ze on jej na take ko....ny nebude davat peniaze. (lebo kasu drzi u nich doma on, maju len jeden ucet). tak svokra s nimi sla a zacvakala to (to nebolo prvykrat). Oni si proste strasne dovoluju ale to je tak, ten kto ma prachy ich chce mat viac a je vacsi drzgros.
ja si myslim, ze my ako krstni davame malej dost aj po materialnej stranke, ale u nich si to nikto nevazi.
Vies, oni nakupia malej znackove veci (ziadna cina, to by sa asi neprezilo, keby nosila nieco z ciny, aspon do piesku), a ze mala bude cela rada, co ani nevie, kolko to stalo a co ma na sebe. A od nas vyzaduju to iste-znackove veci. A preto som manzelovi povedala, ze ziadne veci na oblecenie jej kupovat nebudme, pretoze na znackove pre nu nemam a ine oni nechcu...tak jej radsej kupujeme knizky, farbicky, omalovanky a tak...

ella1
10. jún 2008

ja neviem,ale píšeš,že švagrina robí a potom nemá peniaze na to aby vzala dcéru do cirkusu? 😲 to kam dáva tie peniaze?a nechá si to zaplatiť svokrou.......divná....

inak mne sa nepáči,že ked ,,to celé"-krst nie je v kostole ,tak sa ľudia,čo sú len na privítaní,volajú krstní rodičia....

mysti,mne je tej malej ľúto.a jej otec je debil,ked si nevie vážiť,že po dlhom čase sa im bábo podarilo!
ber to tak,že malá sa na vás lepí,lebo deti vedia,kto je naozaj dobrý......ja viem,že ti to občas lezie na nervy....
pozri,nehovor im nič a jednoducho jej na sviatky kúp to,čo uznáš za v hodné a za akú sumu.....to,ako sa budú pozerať si nevšímaj,mám skúsenosť,že deťom sa oveľa viac páčia somarinky za pár korún ako drahé veci, ktoré ich veľmi často skoro omrzia......
a k tej dovolenke len toľko,nabudúce im nevravte kam idete,do ktorého hotela,kedy presne............aby si nemohli objednať izbu hned vedľa vás 😀

bzuco
10. jún 2008

mysti...ja by som zrušila svadovnú cestu a objednala inú....úplne niekde inde a čušala by som o tom pre tými úžasnými švagrovcami ako voš pod chrastou 😅 😅

bzuco
10. jún 2008

a ešte k téme
ja mám 1 krstniatko - má 1,5 roka a ako od krstnej, odo mňa dostane darček na všetky sviatky - narodeniny, meniny, vianoce, mikuláš, deň detí,....strážim ju sestre, ked ona musí ísť do školy....

a k tým darčekom...so sestrou sme sa dohodli, do akej sumy budeme deckám kupovať darčeky ako krstní rodičia.... 😉 ...funguje to fajn

vroni
10. jún 2008

Nevidím, že by ťa tu niekto odsudzoval, mysti. Len mám taký pocit, že nekonfliktný nie je len tvoj manžel ale aj ty (ja by som v takomto prípade už túto časť rodiny "trhala v zuboch" a to tiež nie som konfliktný typ 😀 ) Ale k téme: "povinnosti" krstných rodičov sú povinnosťami morálnymi a nie sú nikde presne definované. Preto je vecou dohody, čo sa bude diať po krste. Ja vidím ako svoju povinnosť (čoby krstná mater) registrovať narodeniny, meniny, Vianoce a iné výročia (a kupovať primerané darčeky), sledovať úspechy a postupy vo vývoji a vývine (dieťaťa) a tešiť sa z jeho úspechov a postarať sa občas dieťaťu o "program" v závislosti od jeho veku (postrážiť menšie, zobrať niekam staršie) Nie som veriaca, takže deti k viere nevediem, ale všetko ostatné funguje super už roky (mám 4 ks krsniatka od 4 do 22 rokov. Sťažnosti zatiaľ žiadne - ani od rodičov ani od detí) Darčeky kupujem po dohode s rodičmi (menšie deti) alebo priamo s postihnutým (väčšie deti) Keď mi navrhovaný darček nevyhovuje morálne (napríklad strielačkové hry) alebo finančne (napríklad auto 😀 ), tak poviem nie a určite nájdeme niečo iné Ale ako vravím, nič z toho nie je "naozajstná" povinnosť a ani jedna strana sa na ňu nemôže odvolávať.

moniq
11. jún 2008

Cauky
Ja od buduceho tyzdna budem mat krstniatko - je to dcerka mojej najmilsej priatelky - ale poviem vam, nikdy som sa nezamyslala nad tym co -kedy- a za kolko by som jej mala davat. Tu malinku milujem od jej narodenia a vsetko co sa jej bude tykat, bude z lasky a s laskou. A takt si neviem predstavit, ze by si kamoska vyratuvavala kolko som na drobca minula a ci som s nou stravila dostatok pocet hodin.
Mysti - vy ste krstni rodicia tej malej (nie dospelakov)- tz ked su jej rodicia taky aky su - prosto sa venujte malej - a tak casto ako je to vam prijemne a ked mate aj radi malu - tak akurat si vsimajte co by chcela ona( a to nemyslim materialne) nie jej rodicia...

mysti
autor
11. jún 2008

Ahojte baby, vdaka za rady...ono mi mame malu naozaj radi, ale niekedy je uz toho moc. Nemam problem postarat sa o nu, ved som s nou bola naozaj od malicka a je na mna zvyknuta. Len sa mi nepaci, ked ju musime varovat my a napr moj svagor je doma sam. Minule sa stala taka vec, mal byt dlhsie v robote a svagrina mala ist na poobednu, tak mi volala, ci by som mohla ist z roboty pre malu do skolky, ze hned ako svagor pride si ju pride zobrat. Prisiel domov moj manzel a hovori, ze aj brat isiel teraz domov, tak som mu na to povedala, ze super, ze aspon nemusim bezat pre malu, kedze mi medzitym volala kamoska, ci sa mozeme stretnut. A moj manzel na to, ze pre malu ist mame, ze svagor povedal, ze sme sa tak dohodli, ze on si chce oddychnut. Tak si predstav, ze mala bola u nas az do pol siedmej vecer kym neprisla svagrina z roboty.a on sa vyvaloval doma (byva o vchod dalej ako my) a ani ho nenapadlo si prist malu zobrat...ked prisla svagrina a jeho nasla doma a malu u nas, bol taky cirkus, ze az...riadne mu vycistila zaludok, ze ci je normalny, ze mala je u nas a on sa vyvaluje doma...a on jej na to "ved tak ste sa dohodli..." super tatko, vsak? ja som najprv rozmyslala, ze mu malu odnesiem, ale prislo mi jej luto, lebo viem ako by to dopadlo...kym by neprisla svagrina, len by ju okrikoval a mozno by ju aj zrezal... 😖

maruschka
11. jún 2008

mysti,máš to ťažké...ale určite by som švagra nepodporovala v jeho lenivosti...A čo by som urobila?Neviem,jedno je isté,že tej malej by mi bolo určite ľúto a tiež by som si ju nechala doma. 😅 😕
Ale na druhú stranu-on už si zvykol,že dieťa doslova musia opatrovať všetci,že je to vaša povinnosť-a to vlastne chcel dosiahnuť.Preňho je tá malá len "zlatá baňa".Všetci jej musíte dávať značkové veci,hračky,všetci musíte skákať okolo nej,ako si oni želajú..A sa mu to podarilo.Dieťa sa mu vychová,ani nevie ako..Ak za tým neurobíš hrubú čiaru a nezačnete žiť svoj život,tak sa staneš ich otrokom ☹ 😖

adamko05
11. jún 2008

ahojte...
... mne by celkom stačilo, keby sa krstná mama (slovo mama v jej súvislosti vôbec nepoužívam, lebo sa tam ABSOLUTNE nehodí :( ) nášho syna (švagriná) (ale Adamko má nášťastie aj krstného, môjho brata- takže má dvoch) bola aspoň raz za 3 a pol roka s ním NORMALNE zahrala 5-10 minút a nemala stále problém, že nevie posedieť a stále iba "lieta" (pred tým mala "problémy" prečo stále vyhadzuje hračky, a stále chce iné) ... alebo keby ho ako malého bola čo i len JEDENKRAT povozila v kočíku, čo sa fakt NIKDY nestalo... ani raz ho nebola voziť (nie preto, že ja by som to potrebovala, ale ja byť krstná niekomu -čo na tú smolu zatiaľ nie som, ale našťastie mám vlastné, tak sa teším, že ho môžem voziť a ísť sním von, hrať sa s ním..... no ale ja som asi INA ako ona)....
.. ale šak v podstate som si už na to zvykla, že je taká aká je (a pritom má už 35 rokov a nemá deti - možno to je aj tým.. neviem...) ... len mi je to kôli malému dosť často ľúto... že ju volá hrať sa a ona mu VŽDY povie o chvíľku, alebo teraz nie, chvíľku počkaj... (čouž... Adamko má 3,5 roka, a ja som si istá, že by som jej ho nikdy nedala postrážiť, kým nebude mať tak 15 - je to smutné, ale je to tak... 😒 😒 )

.. s mojim bratom je to iné (síce brácho je relatívne mladý a pojašený - má iba 21), Adamko ho zbožňuje a on jeho, majú spolu rovnaké "nápady" 😀 , len že tam sa nikdy nestalo, že by mu krstný povedal, teraz nie, nemám čas... alebo že by ho nezapojil do nejakej "spoločnej práce" (a ked bol Adam v kočíku, nemal problém ho ako 18-ročný povoziť... síce ked začal plakal, bežal za mnou, lebo nevedel čo s ním... ale vždy mi ho postrážil, aj ked iba na 15-20 min., ked sme boli u našich... čo sa mi u švagrinej nestalo... ☹ )

... želám Vám, nech máte na výber krtsných rodičov "šťastnejšiu ruku" 😉

Pekný dníček maminky 🙂 !!!!

adetka
11. jún 2008

na mna moj krstny takmer cely zivot kaslal... vidavala som ho iba na pohreboch, svadbach, otcovej 60-ke... ale na svadbe mi dal 40-tisic 😅 ... s krstnou som byvavala takmer kazdy vikend... krstni rodicia mojej dcerky ju vidia tiez iba pri vacsich rodinnych akciach... kupuju jej obcas oblecko, hracky... neocakavam, ze sa mi o malu budu starat (byvaju 100 km od nas... su bezdetny manzelsky par.... maju ine zaluby a priority)... ale verim, ze ak by sa malo mne a mojmu manzelovi nieco stat... ze pomozu... ze si ju popripade zoberu... 😅

moniq
11. jún 2008

Ozaj kocky - je to vazne tak , ze ked sa nieco prihodi rodicom tak sa o dieta staraju krstni rodicia? To je dako dane ? Neviem si predstavit ze by to babo chcelo vychovat viac ludi - a vyhraju akurat krstni???? Som z toho tatar - objasni mi to pl niekora?

vavka33
11. jún 2008

to nie je dane,je to nepisane pravidlo,ono sa to od nich ocakava,ale ak nebudu chciet,ik to od nich nemoze ziadat 😉

mywiel
11. jún 2008

Tak ja suhlasim s vroni a tiez to takto beriem... 😉

mywiel
11. jún 2008

adamko05: tak to je smutne asi treba davat bacha aby buduca krsna mala aj vztah k detom... ☹

aspire5020
17. jún 2008

v pribehu vystupuju iba hlupe postavy.

snehulienka
17. jún 2008

robite dobre, ak ste si zobrali tu zodpovednost, tak je na vas kolko sa jej budete venovat.

pocula som ze krstni rodicia su na to ze sa maju starat az ked sa nieco stane s rodicmi, to je dobra blbost, naco mi budu dvaja rozmaznanci, ktorych nemozem priebezne ovplyvnovat, keby sa nieco stalo? mam totizto 2 krstne deti. si predstavte ze dostanete 15 rocneho fagana co bude uplne inak vychovany jak si vy predstavujete...

mysti
autor
17. jún 2008

aspire? co si tym myslel? 😠

kotek
17. jún 2008

mysti, prosim ta nic si z toho nerob to je iba aspir, ktory si mysli, ze je vtipny, tak hrozne realny a pritom je to iba chlap, ktory sa miesa tam,kde netreba 🙂

mysti
autor
17. jún 2008

aha, lebo az to bolo mierene ma mna, mozem to brat ako urazku...ale mas pravdu, treba sa nad takychto ludi povzniest...ved je to chlap... 🙂
snehulienka, suhlasim s tebou, ze krstne deti az mate mat za ne niekedy zodpovednost treba vychovavat a ovplyvnovat ich vychovu od mala... 🙂

sisa29
17. jún 2008

ahoj.my mame za krstnych rodicov manzelovu sestru s muzom a my sme krstny ich malemu.deti dostavaju zvecsa rovnako ale myslim si ze o peniaze tam nejde.ide hlavne o to aby dieta vedelo ze sa ma aj o koho ineho opret nez o rodicov.