Čo si myslíte o ženách v domácnosti?

malarybka
27. jan 2011

rada by som poznala aj iné názory na ženu v domácnosti, ako mám z okolia. tie nie sú práve najtolerantnejšie 😕
po x rokoch na materskej s deťmi som z práce vypadla na taký dlhý čas, že zvnovu všetko naštudovať a niesť pomerne veľkú zodpovednosť ma vôbec neláka. manžel nemá nič proti, aby som nejaký čas, aj pár rokov, ostala doma a starala sa len o deti (budúceho školáka a škôlkara), domácnosť a podobne. finančne by sme to utiahli, žiadne veľké vyskakovanie, no ani prílišné uskromňovanie. problém je, že moje najbližšie okolie sa vyjadruje v tom zmysle, že načo som toľko študovala, aby som to teraz zahodila, prečo nechcem prispievať finančne do domácnosti, keď by sa nám polepšilo, prečo chcem ostať doma a menežovať "iba" odvozy a dovozy detí, krúžky, nákupy, domácnosť, keď by som to mohla stihnúť popri platenej práci. veď tak to robili oni, robia to aj ženy dnes, tak prečo mám byť výnimkou. priznám sa, na materskej som si zvykla starať sa "len" o vyššie napísané, nemusela by som sa stresovať, či stihnem prísť načas do práce alebo do školy či škôlky po deti, ako sa zariadiť, keď budú deti choré, kam s nimi cez letné prázdniny. v mojom okolí sa žiadna podobná mama nevyskytuje a nablýskané dámičky tráviace čas v obchodných centrách, na manikúre či u kaderníka nie sú mojou krvnou skupinou ;)
napriek mojej otrlosti voči reakciám a postojom okolia ma to trochu trápi. či predsa len nie som nejaká lenivica, ktorá namiesto pravidelnej platenej práce ostane doma za manželove zarobené peniaze, či mi to raz manžel nebude vyčítať (to ale nedokáže povedať nikto) a podobne.
čo myslíte? máte v okolí ženu, ktorá po materskej ostala doma ako dobrovoľne nezamestnaná? najviac by ma asi potešilo, ak by sem rovno taká mama napísala 🙂

aliza
28. jan 2011

nuz, ja som jednou z nich 😎 i ked ta moja 'lenivost' ma znova opodstatnenie, mame maleho, cize dalsia materska, ale s dcerkou som bola dlho doma, aj ked som nemusela, resp. ona uz chodila do skolky a ja som bola len pani domacou. My sme sa tak s muzom dohodli, on je totiz lekar a tym padom nie je doma tak casto, akoby chcel a preto sme sa dohodli, ze zostanem doma, aby aspon jeden rodic tu bol pre dcerku a nemusela zostavat kade tade po skole. Mne su deti proste viac, myslim tym cas straveny s nimi mi dava viac ako praca a vlastne financie. A nikdy som to nevidela tak, ze minam manzelove zarobene peniaze... proste to mame rozdelene, kazdy ma svoje, len ja za to nedostavam peniaze, ale ocenenia dcerky 😎. A ak to druhe stihaju, ok, to je ich vec, aj ja by som to stihala, ale ja sa proste nechcem stresovat a nahanat a deti len nakladat a vykladat z auta a potom vecer ulozit akurat tak do postele. Lebo po prichode domov treba este nakupit, navarit, upratat....cize cas na deti ziaden. Ja som to porobila cez den, kym bola mala v skolke a potom sme si uz len spolu uzivali spolocny cas. S prazdninami, sviatkami a chorobami ziaden problem. A co si myslia ostatni ma vobec, ale vobec netrapilo, dolezite je, co ty chces a co tebe robi radost. Nie je na tom ziadna hanba byt zenou v domacnosti, to my zeny si to same dehonestujeme a za kazdu cenu chceme byt rovne muzom, ak nie este lepsie a naco? co z toho maju? Problem je v tom, ze zeny uz na materskej sa citia menejcenne a tym padom si prestanu seba vazit a to sa odraza potom aj v postoji muzov. Hrdu zenu v domacnosti som este teda nevidela! Myslim taku normalnu, vzdelanu, modernu zenu, co nosi aj make up, aj sa trendovo oblieka, dobre vyzera a ma aj triezve nazory.
Samozrejme, ze som len tak doma nesedela, robila som dobrovolnicku robotu, chodila na kurzy, cvicit...cize som sa aj sebe venovala. nehovorim, ze takto chcem zostat cely zivot, tiez mam vysoku skolu a super kvalifikaciu a v zivote som vela toho robila, co by som mohla zuzitkovat, ako sporty, umenie...ale zatial su deti male, potrebuju ma a ja si to s nimi vychutnavam, som stastna, ze s nimi mozem byt, ved tak rychlo rastu.

sammy19
28. jan 2011

ahoj, tak mne sa konci materska o par mesiacov a ver ci never, do prace sa nechystam. Nejde o to, ze by som bola leniva, ale pracujem z domu (väcsinou po veceroch a ked je s detmi muz alebo mama) - nezarobim sice vela, ale zijeme, myslim, v pohode. Tiez nemozeme nijako vyskakovat, ale co? Manzel stoji v tomto pri mne, chce aby som bola doma.
Mne sa nepaci dnesna doba, ked matky chodia do prace na osem aj viac hodin a deti su v skolke, potom v skole, vyzdvihuju ich casto stari rodicia a mama je s detmi niekedy fakt len chvilocku za den - aj to utahana z prace a este ak treba doma cosi porobit. No neviem.... mne sa to nepaci a nechcem tak zit.

Inak, tu som o tom aj pisala na mojom blogu: http://www.chvilkapremamu.sk/2010/11/chcem-byt-...

takze ja Ta uplne chapem a nejako neriesim, co si kto o mne bude mysliet, ak zostanem doma aj po materskej. Ja mam v tomto smere jasno 🙂
Jasne, ze chapem, ze nie kazda mama si to moze dovolit, zostat doma. Ja tiez neviem, co bude a tiez sa moze stat nieco, ze budem musiet ist do prace. Kym ale nemusim a staci nam to, tak som stastna!

happysmile
31. jan 2011

@sammy19 ahoj velmi pekne urobena stranka, som si ta ulozila medzi moje obludene zalozky. urite budem tvoju blogy citat...

a aj ja som zienka domaca. okolnosti ma donutili. manzel ma pracu, kde mi nemoze pomahat s detmi a naviac zijeme v zahranici, takze pomoc od babiek alebo pribuznich tu nemam... takze ci chcem, alebo nie som doma s detmi. ale v podstate to ma vela vyhod. a iba jednu velku nevyhodu (hlavne pre mna), ze mi chyba kolektiv, kde by som sa mohla bavit aj o inych veciach, ako o skolskych aktivitach deti a skolkarskych problemoch 😀

majka35
31. jan 2011

neodsudzujem, páči sa mi vaše rozhodnutie ... jedine by mi trošku vadila závislosť na "manželových" financiách ... chodiť za ním zakaždým, keď niečo potrebujem ... potrebujem mať aj vlastnú peńaženku ... ale máte všetky môj obdiv, mne ten kolektív tiež niekedy chýba a preto si sem tam vypadnem s kamoškami na kávu

filipal
31. jan 2011

@malarybka podla mna je to len tvoja vec a okolie by sa do toho vobec nemalo starat.
a uz vobec sa neda povedat, ze by si pri dvoch detoch a vedenia domacnosti nemala plno roboty. volakedy mali bohatsie zeny napriklad v Britanii sluzku, kucharku a zahradnika....a este jajkali, kolko maju roboty. 😅
vsetko je to vec pohladu. 🙂
a ked tebe nechyba robit aj nieco ine, tak nie je co riesit.
rodina tym len ziska, deti budu vyrastat v pohode.
niekedy sa stava, ze zene zacnu chybat ine aktivity, vtedy mozno nie je odveci robit nieco zo 2 razy do tyzdna, alebo si pestovat nejaky zmysluplny konicek.
nie je zle viest napriklad nejaky sportovy kruzok, alebo doucat cudzi jazyk....(podla svojich schopnosti)

sammy19
31. jan 2011

@happysmile - dakujem za pochvalu🙂 ja som takto spokojna, s takymto zivotom.

@majka35 - ja pracujem z domu, ale ta praca mi az tak vela casu nezabera a hrozne ma bavi 🙂. Zarobim v podstate tolko, co asi aj v nejakom beznom zamestnani by som dostala. Takze na manzelovych prijmoch zavisla nie som🙂

Ale keby zarabal dost, aby nas vsetkych uzivil uplne v pohode, myslim, ze by mi az tak neprekazalo byt doma aj len tak, bez prijmu - i ked ja musim stale nieco robit, tak by som mozno aspon doucovala alebo tak🙂

Kolektiv mi obcas tiez chyba, ale v podstate som skor menej spolocensky tvor, takze tych par kamosiek, ktore mam a s ktorymi sa navstevujeme, mi ku stastiu staci🙂

Mne vyhovuje, ze nezazivam stresy, ako v byvalej praci, kde som mala hrozneho sefa a moj zivot bol vtedy veeeelmi deprimujuci. Tie pocity, s akymi som chodila do prace, by som nepriala nikomu. Chvalabohu, ze je to za mnou. Nikdy by som sa tam nevratila 😝

malarybka
autor
31. jan 2011

velmi pekne vam dakujem za prispevky 🙂
@sammy19 pekna inspirujuca stranka 🙂
byt doma ma svoje velke + aj -
bolo by to neporovnatelne jednoduchsie uz len z logistickeho hladiska. bez prace by som neostala, aj doma sa najde vzdy kopec veci, ktore treba porobit, zvlast, ak ma clovek velku zahradu. v neposlednom rade by som sa konecne dala dokopy aj po fyzickej stranke. nie som chora, ale potrebujem sa zacat systematicky hybat. + planujem dostudovanie cudzieho jazyka na bezproblemovu konverzacnu uroven. manzel to vita, podla neho sa budem po tolkych rokoch konecne venovat trochu aj sebe.
@filipal urcite by mi chybalo robit nieco ine. konickov mam celkom dost 🙂, podaktorymi by sa dalo aj privyrobit, ale tuto moznost som zatial nepreverovala. su casovo narocne a mam pocit, ze na SK ludia nie su prilis ochotni platit za kvalitne hand-made veci.
@majka35 ano, bola by som zavisla na manzelovych peniazoch, ale pri jednom ucte a 2 kartach nie je co riesit 🙂 ucet mame spolocny od sameho zaciatku, spravujeme peniaze spolocne, o velkych vydavkoch sa spolu rozhodujeme. ale je pravda, ze toto je jedna z veci, nad ktorymi premyslam. nejedna sa mi ani tak o financnu nezavislost realnu, ale skor o tu financnu nezavislost psychicku. ci si ja zvyknem na pocit zit len z muzovych penazi a prijat to, a ci to predsa len nebude muzovi vadit a podobne.
@happysmile ty si v trochu inej situacii, lebo manzel ti s detmi pomahat nemoze (mas ospravedlnenku 😝 ) moj moze aj chce (obcas 🙂
kolektiv ako taky mi nechyba, som skor introvert. nikdy som nemala kamaratku, ktorej by som sa zverovala. ale mam vela znamych, s ktorymi sa rada stretnem, porozpravam.
velkym minusom by bolo, ze este viac stratim profesne. uz teraz som z toho kolotoca vypadla na dlhy cas, navrat by bol narocny, ale ked ostanem doma, bude este narocnejsi. pracovat cez internet ci inak na dialku je v tejto sfere nemozne. cas rozhodnutia sa blizi, ak nenastupim do roboty, zamestnavatel mi uz nebude drzat miesto.

malarybka
autor
31. jan 2011

sama sebe hladam ospravedlnenie, dovod, preco sa nezaradit do davu a nebyt ako ostatni, ktori to vsetko zvladaju popri zamestnani 😕

dadis
31. jan 2011

no podla mna je na kazdom, ako sa rozhodne...ja napr. doma nechcem zostat, ja uz sa aj teraz niekedy doma nudim, do prace sa tesim...ale zacnem 6hodinovym uvazkom,aspon 3 -4 roky, jasne, ze zarobim menej, ale tie peniaze mi nestoja za to, prist o tie najkrajsie roky zivota s detmi...peniaze boli aj budu a bohaty nie je len ten co ma vela, ale aj ten co malo potrebuje...tym nechcem odsudzovat nikoho, kto pracuje na fulltime, niekedy bez toho rodina nevystaci, zalezi iba na tom, ako plnohodnotne potom spolocne straveny cas stravia...ale ten nemusia plnohodnotne naplnit, ani ked obaja rodicia nepracuju...

traktor
31. jan 2011

som doma skoro 14 rokov..a nechystam sa do prace..nie preto, ze sa mi nechce robit..ale preto, ze uz robim 😉 .ale pre svoju rodinu 🙂 ..zatial si ani neviem predstavit, ze by som mala nastupit do prace..je to na kazdom, ako sa citi..ja to citim tak...

dadis
31. jan 2011

@traktor 😀 ale ty mas 4 deti, ak by som to vyratala matematicky k poctu deti , tak ty pracujes doma na 8hodinovy a ja na 4 hodinovy uvazok 😎 😎

traktor
31. jan 2011

@dadis 😀 😀 ..ha pridaj este mojho muza..tak kolko hodinovy uvazok mam? 😀 😀 😉

rancuzkaf
31. jan 2011

@malarybka pridavam sa do klubu zienok domacich.....ako napisala @traktor, aj ja robim pre svoju rodinu asi 16 rokov tomu bude😉....mali sme s mm v tomto hned jasno, on bude zarabat a ja robit doma...ako sa povie udrziavat ohen v kozube. Nemala som este ani prilezitost niekde pracovat: najprv boli deti male, potom sme sa odstahovali do zahranicia, nove prostredie, cudzi jazyk...potom prisla tretia babulka...tiez mam vs vzdelanie a po tolkych rokoch nemam sancu sa v mojom elektrotechnickom odbore zaradit, ved to co nas ucili je snad len v muzeach..
Mozno by si niekto myslel, ze sa nudim, ale nie je to pravda: kolo domu je vzdy roboty dost, nejake tie stretnutia s inymi zienkami domacimi (ktorych je tu neurekom), zaluby, kurzy, sem tam pomoc pani ucitelke v skole (ucitelia tu rataju prave s takymito mamickami pri chodeni na plavaren, lyziarsky....)....kto chce si nejaku cinnost najde!
Jedine co neznasam, ked poviem ze som doma a druha strana si zvycajne mysli, ze vlastne nic nerobim....hlavne na sk su niektori, co sa stale pri kazdom stretnuti budu vypytovat mojej mamy alebo svokry: ci uz (konecne, ale pre nich) robim?

miruska15
31. jan 2011

Ahojte skvela tema možem sa ja ja pridat.
Ja som doma 16r. Skusila som ist do prace po malej ale musela som to nechat asi po dvoch mesiacoch tak.Začala chodit do školky a to bola nonstop chora takže som šla znova na Predlženu MD so zdravotnych dovodov.Ked mala vyrastla a bola už zdravotne ok tak som sa tešila že konečne sa idem realizovat a pojdem niekam do prace.Aj ked som nevedela kam.A šup ho zostala som opat tehu a som zase v tom kolotoči.Tiež neznašam naražky okolia ako mi je doma dobre,a čo chcem,že neviem čo je to robota,a kedy pojdem do roboty tak to ma najviac naštvalo.Ja viem čo je to praca pomahala som mužovy vo firme vždy ako to len šlo ale pre okolie to neznamena nič.A praca okolo deti je tiež praca a premna vyčerpavajuca ja by som radšej šla kopat kanaly.Je to na nas ako matky moc.Najskor ich musime porodit potom vypiplat neskor všetko naučit potom pride puberta a sme tie najhoršie a vela vela veci okolo.Deti su to najkrajšie čo ma v živote stretlo ale niekedy ich mam dost sorry.Ale som štastna že ich mam 🙂

viera27
31. jan 2011

podla mna je velky rozdiel byt "doma" na MD, RD a byt doma ako dobrovolne nezamestnany. Baby ktore tu pisete ste so svojimi detickami. rancuzkaf tu je asi jedina, zo je dobrovolne nezamestnana, ale ta zas nezije na Slovensku.
Mna osobne by tiez zaujimalo, ako to je s takymi, ktore nemaju deticky, respektive ich maju v skole/skolke a su same doma. To podla mna tu riesi malarybka, aspon ja som to tak pochopila.
Podla mojho nazoru ak zostanes doma tak nedostanes zo statu nic, ani socialku a navyse musis sama hradit (teda zrejme manzel z jeho prijmu) vsetky odvody ako samoplatca. Je to tak? Mate s tym niektora skusenosti?

monkula
31. jan 2011

@viera27 áno, ak je niekto dobrovoľne nezamestnaný, musí si platiť zdravotné poistenie, to je povinné, je ale na jeho dobrovoľnosti, či bude platiť odvody aj do sociálnej poisťovne, aby mali z čoho rátať dôchodok a PN-ku

viera27
31. jan 2011

@monkula dakujem za odpoved 🙂

Keby som z nejakeho dovodu ja tuzila byt zena v domacnosti, pramalo by ma zaujimali nazory okolia. Ti ma nezivia 😀 . A tu by bol u mna kamen urazu. Vzdanim sa prace sa zaroven vzdavam aj financnej nezavislosti a som plne zavisla od manzela. Takze ako moj prvy krok by bolo zosumarizovanie a zabezpecenie vsetkych rizik, ktore mozu nastat.
- rozvod. Pokial je manzelstvo krasne, aj plany vyzeraju super. Ale co ked sa rozvediem? Z coho platit vobec odvody a z coho uzivim seba a dieta? Zacnem si sice hladat pracu, ale vsetci dobre vieme, ze cim dlhsie je clovek nezamestnany, tym tazsie zozenie pracu. Je tu nejaka socialna istota od statu? Nejaka podpora, alebo mi siahnu aj na dieta, kedze ho nedokazem uzivit?
- smrt partnera. Obdobny scenar ako ten predtym. Ak som navyse v dochodkovom veku a neplatila som si nepovinne odvody do socialky, neviem z coho by som zila. Z vdovskeho asi dlho nie, ak by som ho teda vobec dostala
- invalidita partnera. Z coho zaplatit lieky, starostlivost, domacnost?
V kazdom pripade az keby som si vedela zodpovedat a vyriesit aspon tieto otazky a navyse uspokojivo sama pre seba (napr. velka financna rezerva minimalne na pol roka zivota mna a pripadne mojho dietata, zivotnymi poistkami zabetonovany manzel atd atd) tak by som sa odstrihla uuuplne kludne od prijmu.

filipal
1. feb 2011

@viera27 mas pravdu 🙂
ale dnes je uz vela zien nadstandartne financne zabezpecenych.....
majitelia zahranicnych firiem a podobne miestecka.....maju az do dochodku "vystarano"
a zase naopak - velmi vela rodin ledva vyzije.....
prehlbuju sa socialne rozdiely.

viera27
1. feb 2011

@filipal suhlasim, len potom sa obvykle z ich zien stavaju handry, ktore "drzia hubu a krok", lebo sa same nedokazu uzivit. Vsak plne forum mas takychto zien, ktore prekusavaju kadeco od partnerov, lebo nemaju kam ist, nemaju z coho zit. Kricia co maju robit, ale bohuzial az vtedy, ked je uz neskoro a situacia je prilis komplikovana. Pricom mozno stacilo tak malo. Vystudovat nieco, nepretrhavat uplne profesne ani rodinne vazby, cokolvek co ti moze pomoct v casoch ked nebude dobre z akejkolvek priciny. A to su este povacsinou zeny na materskej, ktore maju aspon ten rodicovsky prispevok a statom zaplatene odvody, a ktore su vydane na financnu zavislost z tych najuslachtilejsich pohnutok.

filipal
1. feb 2011

@viera27 ano mas pravdu. maloktory muz povazuje domacu "neplatenu" pracu sa rovnocenny prispevok do domacnosti. mozno keby daval plat gazdinej, viac by si tu robotu vazil.
su vsak aj vynimky. vynimocne zreli muzi....

viera27
1. feb 2011

@filipal krasne si to pomenovala a hlavne presne - VYNIMKY.
V cisto teoretickej rovine dohadov sa to da rozobrat napriklad aj takto
- mas 100% chlapov. 70% nezarobi tolko aby mohli uzivit aj manzelku bez prace, zostava 30%
- tych 30% su bohati, rozhladeni a inteligentni muzi. Proste Alfa samci. A kto ma takych rad okrem ich vlastnych manzeliek? No predsa vsetky ostatne zeny a v dnesnej dobe veru aj 4% muzov 😀. POtom tu mas este workolholizmus, alkoholizmus a ine -izmusy a manzelske krizy. Aj statistiky hovoria, ze kazde druhe manzelstvo konci rozvodom. Dame teda 15% dole.
- zostalo nam 15% skvelych manzelov. Ani ti vsak bohuzial nie su nesmrtelni ani zraneniu odolni. Je vseobecne zname, ze zomieraju skor ako zeny. Tu si netrufnem ani odhadnut kolko percent dat dole.

Suma sumarum nie je to veru slavne. Zaujimave by bolo vediet, ci je to v inych krajinach inak. Ci poznaju statut "zena v domacnosti" a ci to maju nejakym sposobom zakotvene v socialnej oblasti. Lebo taka zena sice nevytvara pre spolocnost priamy prinos, ale zato jej nepriamy (deti) je asi ten najdolezitejsi.

rancuzkaf
1. feb 2011

@filipal ,@viera27 to ci sa zo zeny stane pre muza len handra velmi zavisi od nej samotnej.....ak toto dopusti je to len a len jej problem.....u nas to urcite takto nie je, som rada, ze mm nie je ziadny podnikatel ani majitel zahranicnej firmy, ale obycajny informatik, ktory si nasiel dobre platenu pracu v zahranici, ktora ponuka velmi dobre socialne vyhody pre celu rodinu🙂......obcas mi mm s humorom povie:" ze ako dobre ja zarabam, ved polka platu je tvoja!"😉

rancuzkaf
1. feb 2011

@viera27 tu to veru poznaju, v hocijakom dotazniku mas medzi moznostami pri vyplnovani profesie aj moznost zena v domacnosti

inkinka
1. feb 2011

@viera27
teraz nebudem presna, ale v UK zena v domacnosti ma narok na urcitu penziu po manzelovi po jeho smrti. Aka velka bude zavisi od toho, ake podmienky si manzel urcil v zmluve, muzi si to casto nastavia tak, ze pocas ich zivota sa im vyplaca velka cast a po ich smrti ostane manzelke minimum, takze su nutene hladat si aj iny zdroj financii, je velmi tazke nastupit v sesdesiatke prvy krat do zamestnania.

monkula
1. feb 2011

Je smutné, že na ženu v domácnosti sa spoločnosť pozerá ako na lenivú ženu, ktorej sa nechce pracovať.
Ja som toho názoru, že pokiaľ muž dokáže rodinu zabezpečiť aj bez peňažnej podpory svojej ženy, nech žena ostane doma, starať sa odeti a o fungovanie celej domácnosti. Myslím si, že kariéra sa dá robiť v akomkoľvek veku, ale deti budú maličké len raz....

filipal
1. feb 2011

@rancuzkaf ty patris prave do tych par percent. 🙂
inac aj ja. moj muz zarobi tolko, ze ja pracovat nemusim a ani nie je macho, ani ja nie som "handra"(opakujem vyrazy z diskusie 😅 ).
ale vela takych zien nepoznam......
napriek tomu pracujem, ale len na ciastocny uvazok.
robit nieco zmysluplne je pre mna dollezite. (nie zeby praca doma nebola zmysluplna, ale myslim nejaku nadstavbu)
ale keby som mala male deti, tak by som sa naplno venovala rodine.

rancuzkaf
1. feb 2011

@filipal ved prave, aj mne by sa pacilo robit nieco zmysluplne, uzitocne pre druhych a hlavne, aby ma to naplnalo a bola by som spokojna.....to az ked najmladsia povyrastie, len budem musiet nieco do toho investovat a porozhliadnut sa, clovek nikdy nevie aku prilezitost mu zivot prinesie😉

skumavka
1. feb 2011

Ahojte.
Mne o tri mesiace končí rodičovská dovolenka s druhým dietatom a veru tiež ma trápi táto otázka. Staršia dcéra má 9 rokov,narodila sa mi ešte počas VŠ,spolu sme študovali.
😉 . Dokončit školu nebolo veru vobec jednoduché. Po promocii som bola pár mesiacov doma ako nezamestnaná a narodil sa nám syn. Manžel nás zatial vcelku bez problémov uživí, mna moja práca okolo detí, domácnosti a domu so záhradou baví a naplno zamestnáva, na nudu sa rozhodne stažovat nemožem. Taktiež nie som typ unudenej v shopping centre pobehujúcej dámičky 😝 Moj muž rovnako zastáva moj postoj voči našej rodine a detom, nikdy mi ani náznakom nedal pocítit,že by ma "živil".
Riešim teda teraz dilenmu,čo dalej. Syn čoskoro nastúpi do školky,ale kedže všetci velmi dobre vieme,ako je to s chorobnostou detí a kedže my nemáme k dispozícii starých rodičov,neviem si dost dobre predstavit nás oboch pracovne vytažených.
@malarybka-podobne ako tebe,i mne ludia z mojho okolia často dávajú pocítit, že načo som študovala, načo som tolko úsila vynakladala,ked teraz "len" behám okolo detí. A taktiež najčastejšia otázka je-kedy sa UŽ konečne pracovne zaradím. Dalšia podobnost s tebou je, že profesia,ktorú som vyštudovala sa nedá vykonávat ani prácou doma,ani cez internet a podobne. Ostávajú mi teda 2,alebo 3 možnosti. Bud sa pracovne zaradit vo svojej profesii (čo po 3 rokoch strávených výlučne doma vobec nebude jednoduché a navyše vobec neviem ako vykryjeme choroby detí,sviatky a prázdniny). Druhá možnost je zamerat sa na akúsi "rekvalifikáciu",aby som mohla pracovat i dajme tomu doma (a teda robit niečo úplne iné,než čomu som obetovala tolko úsila v štúdiu na VŠ) alebo tretia možnost-ostat jednoducho doma...
Sama ešte neviem, ale dobre mi padlo od srdca sa vyjadrit k takejto téme a objavit možno i spriaznené duše 🙂

aliza
1. feb 2011

my zijeme tiez v zahranici, takze aj preto som zostala doma. Bola som 2 roky nezamestnana, kym neprisiel maly. ja som chodila pomahat do dcerinej skoly, najprv pri vyucbe anglictiny dospelych a potom deti, kedze som ucitelka anglicitny, tak sa mi toto ratalo aj ako prax, ale samozrejme bez jedinej libry. Potom som si zacala robit rozne kurzy, plus pravidelne cvicit do fitka, takze nebehala som len okolo domacnosti, ale venovala sa aj sebe. Tuto tak funguje 80% zien, aspon v mojom okoli a vobec to nie je hanba, normalne si to udavaju do dotaznikov, ze su 'housewives', aj malemu do rodneho listu napisali, ze som 'full-time mother' 😀. Mozno je to aj roznymi kulturami, kde este stale existuje delba prace, muz zaraba, zena udrzuje 'kozub' a najma sa do toho nikto nestara a nikto to nehodnoti. Toto mne velmi vadilo na Sk, ze sa vsetci do vsetkeho staraju a ak nahodou clovek robi nieco inak, ako ostatni, tak ho ohovaraju a ukazuju prstom.
Moj muz ma zivotne poistenie, takze keby sa mu nedajboze nieco stalo, peniaze idu mne, takisto ma poistene vsetky naklady na liecbu v pripade vaznych chorob a operacii, aj vyplacanie pri invalidite a nie je to vela, mat takuto poistku-to na margo otazok od viery27. A rozvod/rozchod? vsetko sa da, ked sa chce, aj zacat nanovo bez prace a penazi a ja zase poznam xy zien, ktore maju svoju robotu a financie a aj tak nemozu odist lebo ani to by im nestacilo.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz