Čo všetko už vaše deti rozprávajú?

nici
14. feb 2007

Ahojte maminky,
nenasla som nic ohladne tejto temy....tak som si dovolila ju zacat ...takze, co vsetko vase deti rozpravaju, kolko maju mesiacov alebo rokov a co ako nazyvaju tymi svojimi hatlaninkami??....

leak
14. feb 2007

Ahoj, môj syn má 1,5 roka a v tomto je veľmi šikovný. pekne povie mama, tata, baba, dedo, papať, a na každé slovo povie prvé 2 začiatočné písmenká. A ked mu poviem, aby išiel niečo vyhodiť do koša, alebo zobrať papučky tak rozumie. Ide to čím dalej tým lepšie, robí pokroky narozdiel od mojej netere ktorá má 4 roky a nevie poriadne rozprávať. 🙂

nici
autor
15. feb 2007

ahoj leak,
no ja sa prave toho bojim, lebo moj zacal krasne rozpravat mama, baba, dede a podobne uz v 6 mesiacoch a potom zrazu prisiel nejaky sek a je strasne lenivy....sice si brepta po svojom nejaku tu hebrejstinu svoju, ale nechce sa mu opakovat, ked spolu napriklad nieco citame a ja mu poviem, ze napr. ako robi cicuska - mnau, mnau, tak kafre na mna....ale inak napriklad zacal nazyvat psa - hat, ale potom co malo vsetko styri nohy, tak bolo hat.... 😀 on rozumie vsetko co mu poviem, aj napriklad s tymi smetami, co spominas ty, aj ked poviem, nech nieco odnesie tam a tam a podobne....len mam pocit, ze je lenivy nieco sa ucit rozpravat, ked mu nieco opakujem...verim, ze sa to zlepsi....
a vy mate urcite tiez nejake nazvy pre konkretne veci?

sunny6
15. feb 2007

ahojte,
nice nemyslim si ze tvoj maly je lenivy,ale mozno chces od neho privela ved ma len 1 rok 1 mesiac-podl pasu...ved je este drobcek.
Moj ma 16 mesiacov a povie 3 slova,mama daddy a baba....nikedy sa mu podatri zopakovat,ale skor nahodne...ziadna snaha.Rozumie podla mna tiez malo,akurat pred 3 dnami sa naucil dat pusu ked si vypyatam,ale inak bud ma ignoruje,alebo pocuva co od neho chcem a kruti hlavou nie nie nie....robi si prdel 😀
Mojej segry maly sa naucil rozpravat ked mal okolo 2 rokov,a myslim,ze mojmu to bude trvat este dlksie kedze rozpravame nanho 2 jazykmi.Ja som si slubila,ze budem len po slovensky,ale zabudnem sa ked som s muzom,alebo v ang.spolocnosti...proste idem nanho po anglicky,ale ked sme sami tak sa snazim po slovensky.Kym tomu chudak zacne chapat hadam uz aj v skole bude 😲
Inak davam mu cas,aj chodit sa naucil az ked mal 14 mesiacov,liezol od 8...cize ziadne skore vykony...takze ho nechavam nech si najde sam aj tu rozpravaciu cesticku 😉 podla skusenosti viacdetnych mamiciek viem,ze ked uz zacne budem sa modlit aby sa zastavil 😀 😎

certica
15. feb 2007

chalani su v recovej oblasti trochu oneskorenejsi, aj ked vynimky vzdy existuju. nas krpec asi v 8 mesiacoch rozumel uplne vsetko, povedal tiez len par zakladnych slov + zvuky zvierat a pod.
teraz mal 2 roky a este nerozprava, len jednoslabicne slova, pripadne opakuje, co povieme my a takisto ako pisala leak - pri viacslabicnych slovach vyslovi len prvu slabiku. ono sa to spusti same podla mna. tento vikend sa mu napr. podarilo 1.krat povedat jednoduchu vetu: baba zuzu, didi (akoze dedo) pidu dnes. a vcera, ked chcel na dobru noc basnicku, tiez sam povedal: huska padua zeena (hruska padla zelena).
chce to volny priebeh a cas...

snilko7
15. feb 2007

babenky môjmu tiež dlho trvalo kým začal rozprávať a som z toho bola nešťastná, no a keď mal asi tak dva roky a mesiac zo dňa na deň sa rozkecal a dneska si želám, aby aspoň na minútu zavrel tú svoju pusinku 😀 😎

nici
autor
15. feb 2007

ahoj sunny,
dakujem za rady...inak ja na neho nekladiem naroky, len sa mu asi prilis venujem...pretoze ja som mu aj od asi 4 mesiacov zacala citat rozpravky, ale preto, ze ma to bavi sa s nim hrat a venovat sa mu 😉 ....a to bolo aj u mna, ked som ja bola mala, moja mama bola stale so mno a ja ked som mala 18 mesiacov tak som rozpravala suvisle vety..a preto som aj teraz taka ukecena, ti ktori ma poznaju osobne vedia 😉 😀 ..

ja ho tiez netutim do cinnosti, aj u nas to bolo tak, ze po styroch zacal liezt az niekedy v 9 mesiacoch a chodit zacal teraz v 12....a to mam kamaratku, ktora dala maleho aj do choditka uz od 5, len aby teraz mohla povedat, ze chodi od 9 mesiacov....

ja som mala len obavy, ze ked tak krasne rozpraval, ze teraz ako keby sa mu nechcelo, ked sa na nieco hrame....ja som nemyslela, mu zase krvopotne neopakujem hodinu vkuse, ze hav hav a podobne....len proste doteraz mu to slo krasne, ze vzdy sa snazil nieco zopakovat, ked sme sa rozpravali - teda ja som viedla monolog 😀 a teraz zrazu prestal....to len na vysvetlenie.... 😉 aby si si nemyslela, ze drzim nad nim ako v skole trstinu a podme ho, musis rozpravat 😉 chapes?

inak u teba to chapem, presne ako si napisala, kedze musite na neho hovorit dvoma jazykmi....

sunny6
15. feb 2007

nici ved jasne ze ho nenutis,ved to sa ani neda....len som ti chcela vysvetlit aby si si nerobila starosti 🙂 deti su nevyspyatelne,a robia veci niekedy opacne 😎
aj moj maly bol ukecany ,potom mal dlhu odmlku,zrazu povedal baba na vsetko co videl,pridal daddy....a tak a nikedy mu ukazujem knizku a hovorim baba a on nic,proste robi si co chce.Tak som si povedala,ze ho necham tak..nech sa uci sam.A na druhy den mi sam priniesol knizku a ukazal na diatatko a hovori baba,baba,otoci stranu a zas baba....takze je to VLASTNA OSOBNOST 😵
Neboj maly bude po tebe ukecany,deti to vacsinou pochytia 😀 ,a este to je zaujimave,ze niktore sa neucia postupne 2 ,3 dni jedno ,dve slova,ale zo dna na den zacnu hovorit...akoby sa tie slova ucili v mysli,riadne haluze 😀 🙂

nici
autor
15. feb 2007

snilko tak to mi aj svokor povedal, ze potom aby som si zase pre zmenu nezelala, aby bol chvilu ticho, ked zacne rozpravat a bude po mne 😉 😀

nici
autor
15. feb 2007

sunny na tom tvojom som sa poriadne nasmiala 😀 si viem predstavit....
to je presne to, ze ja som mu nieco opakovala a total ignorace, ale prisiel muz a napriklad vzdychol, ked nieco zdvihal a maly cely den nic ine nerobil, len vzdychal pri kazdej cinnosti.... 😀 takze mna uplne odignoroval... 😉 parada 😀

snilko7
15. feb 2007

nici a ver mi že keď sa rozhovorí, už tá túžba po tichu ostane len tvojim zbožným prianím...lebo v tom momente ako drobec ráno otvorí očká tak sa mu otvorí aj pusina a zatvorí sa mu až keď zaspinká....mám to doma každý deň 😅 😎

nici
autor
15. feb 2007

snilko 😀 to mne svokor spominal, ze ked zacali otazky typu preco hento, preco tamto, tak sa vzdy snazili mojmu muzovi, ked bol maly vzdy vsetko vysvetlit a dat nejaku odpoved....a uz ked raz toho bolo fakt dost, tak len odpovedali na otazku preco bla, bla, bla: "lebo" a moj nevahal: " a preco lebo?" .... 😀 takze ja sa na to uz hadam, po tom co viem aj od vas, zacnem pripravovat psychicky 😉 🙂

sunny6
15. feb 2007

nici 😀
take veci pochytia veelmi lahko,mi sme tiez z muzom zistili,ze uz ,,to,, nemozme robit ked je tam maly...lebo zachytava vseliake pohyby a zacina opakovat 😲
tak aj to nase muchlovanie opadlo ☹ 😀

nici
autor
15. feb 2007

sunny hovor mi o tom, presne to iste 😨 😀
minule moj muz len zo sraandy prisiel ku mne a akoze zajko zo zadu a maly ako sme neskor sedeli, tak prisiel pri mna a zacal na kolene presne to iste.... 😀 no my sme najskor nevedeli co, ale potom sme vybuchli....a tak ked je hore, ziadne "prasaciny" 😉 😀 😲

sunny6
15. feb 2007

presne to iste sa deje u nas 😉 niezeby sa naucil sam si umyt zuby a vymenit plienku ale taketo veci to sa nauci raz dva 😀

nici
autor
15. feb 2007

ale to ako keby tie deti v podvedomi vedeli, ze toto nesmiem, to je zla vec ( teda pre nich konkretne tato zatedy zla 🙂 ) a na ten just ju urobim....a to je aj v reci....co poznam maminy....kamaratkina mala kade chodi tade teraz vykrikuje totot a styrikrat hadaj, co to znamena....niekde to pocula a nie a nie jej vysvetlit, ze to nesmie.... 😀

ena
15. feb 2007

filip ma rok a par dni a jeho hatlaninky: povie pekne cisto "MAMA" len to neadresuje mne ale zubnej kefke, hracke alebo len tak to pusti do eteru..
raz babike a par krat babu na foto povedal ze "BABA" a potom ma tak ehatlaninky co sme si prelozili ze znamenaju "DAJ", "TAM"
potom nieco ako "aaaa" ma byt asi HALO telefon .. a potom nie je "EEEEEEEEEEE". ale take, ze fest jendoznacne nie ;))
ale rozumie kope veci, a je sikovny, vcera po prebaleni odniesol bez vyzvania plienku do kosa 🙂) ked sa dostane k pc, tak tuka ako mamina, ze tuk tuk do klavesnice, klik klik s mysou, zas poklepe po klavesnici, otoci koliesko na myske 🙂))
inak, v obrazkovych knizkach ukazuje na obrazky, ale ani necaka kym mu vysvetlim, ze co je na obr.. a prve veci co vedel ukazat bolo slniecko-hlinene na stene v jeho izbe a lietadielko co mu visi spod lapmy v izbicke.
Inak, o detskej reci nam minule dali taky textik v herni, tak mozem doniest na stretko ak to najdem 🙂

sunny6
15. feb 2007

praveze ked povies ze nesmie-just to bude robit,treba ignorovat
Moj maly mal obdobie ked kazdemu strielal facky,najprv sme zhikla,prekvapeny ze co robi-to ho utvrdilo v tom,ze to ma robit,lebo sa pri tom cudne tvarime...potom som mu ich nachvilu vracala....nie silne ale aby vedel,ze to neni jemne a pekne,to nepomohlo a tak nakoniec som ho zacala ignoovat,ked mi strelil,akoby som si to ani nevsimla a zacala mu ukazovayt hracku a tak....asi po 2 dnoch prestal a teraz to urobi fakt len prilezitostne.Ked mu nenecham chytit pocitac a niekedy sa tak nastve ze vtedy mi aj streli aj ma uhryzne 😅

nici
autor
15. feb 2007

sunny tak moj Nicolas hryzie jak maly psik, ale to ho naucil moj muz... 🙄 🙂 lebo on ked sa s nim hraval, tak ho hryzaval len tak jemne do bruska a tak ked sa blaznili a maly si zmyslel teraz, ze to moze a ja teraz chodim jak z kineologickeho ustavu pre vycvik psov 😀

eni ahoj, to by bolo super, keby si to doniesla na stretko, ja si to nejako opisem, alebo ofotim...a neda sa to poslat mailom? ak si nestratila este ten moj...? dakovala 🙂
inak aj ten moj, ked chyti telefon, tak povie jak pravy Amik : "Hi" a rehli sa jak kooon, a ked chce nieco tak stoji a krici, ozaj krici "dai, dai, dai " akoze daj... 🙂

nici
autor
15. feb 2007

pardon namiesto kineologickeho - kinologickeho ustavu 😉 🙂

sunny6
15. feb 2007

moj tiez zboznuje telefony,a da si ich aj k usku,ale vela krat az prilis dozadu ze ich ma na chrbte a zacne haplovat a naruzivo komunikovat 😀
ale najviac zabavne je ked je prenho telefon skoro vsetko....elektricka zubna kefka,dialkove ci penazenka 😀

nici
autor
15. feb 2007

sunny mi tiez telefonuje s cim sa da a presne ako si to opisala, on si nevie trafit na usko a tak to zavesi vsetko na plece a telefonuje.... 😀 presne ako ten tvoj.... 😀 a nehovorim ani o mobile radsej...ale ten mu nechcem davat ani na hranie, kvoli nejakemu tomu negativnemu vyzarovaniu...

a este k tomu vsetkemu miluje neskutocne dialkove ovladanie od TV, a najlepsie je, ked sa s tym hra a my mame nieco rozpozerane a prepne to, tak my sa s muzom vzdy jednohlasne ozveme : "Daaakujeeeme" 😀

iveta33
15. feb 2007

Ahojte maminky,

moj syn ma 2,5 roka a zacal rozpravat pred mesiacom. A tak ako tu skoro kazda opisujete, ked mal 9 mesiacov tak zacal vela brblotat (vsetci mi vraveli ako rychlo zacne rozpravat a nic) po case prestal a zacal opakovat iba prve slabiky a takymito slabikami sme sa dorozumievali do nedavna. Samozrejme ja s manzelom sme mu rozumeli ale ini nemali ponatia co im chce povedat, napr. obuť-zašnurovat topanku bolo "bi". Takze len vela trpezlivosti ono vas raz budu boliet usi 😉

ena
15. feb 2007

nici: to mam len na papieri a nechce sa mi to opisovat.. ale keby som to nenasla, tak ma to aj bejka7 .. lebo ja pred filipom vsetko dolezite schovavam a to az tak, ze niekedy to ani ja sama neviem najst 🙂))
ale bolo tam v podstate take veci, ze ako komunikovat s detmi, ze ich neopravovat, akoze to si zle povedal, nepouzivat zdrobnenny, ze detom je lahsie povedat slovo dom ako domcek a tak.. holka v herni mala k tomu aj taku miniprednasku s prikladmi a tak..
fakt to skusim pohladat 🙂

babulka
15. feb 2007

Nas Matik povie zretelne mama, aj ked to tiez niekedy povie len tak a nie mne, havo je haaa, papat je pa plus pri tom mlaska, a ked ideme prec z domu alebo niekto iny ide tak povie ba (akoze bye, kedze sa snazime dvojjazycne, aj ked nie vylucnou metodou jeden clovek jeden jazyk, ale tak volne, pozerame anglicke rozpravky...). Ale velmi vela rozumie, vie urobit nieco, ked mu poviem, aj ked ideme kupat, poviem mu, ze idemem kupat a stoji pri kupelni a dobija sa dnu, tiez ked sa spytam, ci chce jogurt, uteka ku chladnicke...

nici
autor
15. feb 2007

ivetka ja ked som bola mala, tak som topanky volala "pompane" a nasi nechapali, kde som na to dosla.... 🙂

eni, v pohode, ja si to snad zapamatam, alebo mi to zicnes, ja ofotim a vratim... 😉 vsak svokrovcom mam blizko teba a vybehneme na kocikovanie....inak s tymi drobneninami vdaka za radu, lebo ja na neho tiez niekedy niektore slova tak hovorim....

nici
autor
15. feb 2007

no moj miluje vodu a ked poviem, ze ideme clupy clupy, tak uz sa trase jak zele a nevie sa dockat.... 😀

hanka274
15. feb 2007

ahojte, ja trosku z inej stranky, kedze mam este cas sa zapojit do debaty, my len zaciname rozpravat.....ale len aby ste vedeli: na deti rozpravajte zretelnea tak ako medzi dospelymi, nemyslim intonaciu ale vyjadrovanie. Dufam, ze viete co myslim, akoze nie hajo hajo, kto tam je? otoj ustocka. a ine. viete co myslim....lebo potom budu deti suslat a podobne. Proste zretelne.....ale snad to viete vsetky, ja len keby nahodou, tak radim....
dakujem, ahojte.

nici
autor
16. feb 2007

hanka ahoj,
jasne, ze mas este cas sa zapojit...vsak nech sa to tu rozrasta pekne tato tema....aby sme sa mohli dalej a dalej chvalit a uvadzat, co nove rozpravaju nase ratolesti 🙂 takze verim, ze sem budes prispievat tiez castejsie 🙂
a dik za info... 🙂

tilly
16. feb 2007

juj kočky, tak škoda, že som túto tému objavila až teraz, nechce sa mi to tu všetko čítať...

ja mám pocit, že sa tomu môjmu málo venujem, lebo sme stále vonku a vo vnútri sa buď zahrá sám, alebo spolu robíme niečo praktické, varíme, upratujeme alebo tak,

knižky ho vôbec nebavia, nevydrží so mnou čítať, radšej si pozrie lolka a bolka, alebo vláčiky na bahn TV 😀

povie toho málo, mama, tato, bábo, auto, havo, haji a pod. zvieratiek vie tiež málo, vie psíka, kravičku, koníka a pod. a ši ši ši ši a brm brm

ale rozumie všetkému, hlavne strašne rád upratuje, to má asi po tatovi 😀

nici
autor
16. feb 2007

ahoj tilly,
tak sa hlasime k upratovacej cate, lebo aj moje zlato strasne rad upratuje, ale to ma po mne 😅 😀
a este strasne rad miluje reklamy, ale to vacsina deti, co som uz pocula....a najviac teraz na Prime, co bezi ta od telefonneho operatora ( teraz si nespomeniem ) co tam taky chlap stale vystupuje so styrmi psami... 🙂