Čo všetko už vaše deti rozprávajú?

nici
14. feb 2007

Ahojte maminky,
nenasla som nic ohladne tejto temy....tak som si dovolila ju zacat ...takze, co vsetko vase deti rozpravaju, kolko maju mesiacov alebo rokov a co ako nazyvaju tymi svojimi hatlaninkami??....

wladka
1. sep 2007

no co sa tyka nasej malinkej 13mes bude mat, recovo sa zacala vyjadrovat neskoro, prve slabiky az 9mes.. ale zase, dobehli sme to.. 😉 mama, tata, dede, baba, papa, šššš-vlacik, brm brm- auticko, mnam mnam-ked jej chuti, ham-pyta papat spieva si "nanananaaaa naaananaaa" 😀 to je najkrajsie na tom..sa vzdy musim rehotat.. inak je niekedy samostatna, obcas si pre seba keca - chodi hore dole s igelitkou,gestikuluje, vyprava si 😅 --asi akoze na nakupoch.. 😀 ..uchylka po mame..

inak, ja som sluchovo postihnuta, dcerka super pocuje, ale vediem ju aj posunkom pomaly.. takze par veci ukaze, ako sa mas- len tak tak, kolko mas rockov- vystrci ukazovacik-akoze jeden, no no no- ukazovacikom mava, papa zakyva, moja moja, bac bac, nie nie, tapi tapi,sisi 😅, daj daj, a najlepsie - kedze ju este kojim- ukazovacikom namieri na didi, zabori hlavicku medzi prsia, a ked sa odtiahne, a mmmmmmmmmmm.. 😀 😀 ..

a co sa tyka basnieciek, riekaniek - taks a zapaja maximalne, aj po recovej stranke, a aj po stranke pohybovej - posunky..

priklad:
padla hruska zelena-aaaa
rozbila si kolena- ukazeme si koleno
teraz place - aaaa- na zemi
dobre lieky dajte mi - daj daj daj

ty si hruska nezbednik - no no no
nepomoze ti uz nik - nie nie - rukami
ved si dobre vedela - nonono
ze si este nezrela - tapi tapi- koniec 😀

masinka
2. sep 2007

nasa Nelka uz tyzden vykrikuje mama a ja som z toho cela namakko 😀
doteraz to bolo len baba, papa (k tomu mava rucickou) a avo (na vsetko co je zive vratane nasho papagaja)
okrem toho robi tapi-tapi, bac-bac a ako sa mas? -tak-tak vselijak
uz teraz vidim ze bude ukecana po mne - zvatle od rana do vecera, vyska a pisti, ma taky zlaty pisklavy hlasok

atevi
6. sep 2007

Moj 16mes syn povie mozno 5 zmysluplnych slov (mama, tata, papa, bum, havo, ne-ne). Okrem toho roprava akousi svojou hatlaninou. Zda sa mi, ze rozumie viac ako vie povedat. ALe rovnake je to aj s jeho rovesnikmi v okoli, tak sa tym velmi netrapim. Vacsina deti mojich znamych sa rozhovorila po 2rokoch.

elliana
6. sep 2007

moja mala tiez zacala zvatlat dost neskoro, ale teraz sa jej pusa cely den nezastavi. Najviac sa mi paci to, ze nikdy nepovie zo slova posledne pismeno. Napr. buvat povie buva, pupok pupo, papuca papua atd. A je chutna, ked u doktorky vrieskala na kazdy plagat s dietatom baaaaba, baaaaba...a uz vie aj lampa a kvet, ale ten zazvani tet a nie kvet. Je to krasne obdobie

elliana
6. sep 2007

a este k tomu mama...nepocujem to cely den, ale ked ju doktorka chcela zaockovat, rozvrieskala sa na celu ambulanciu mamaaaa. Oslovuje ma iba vtesy, ked jej niekto "ublizuje"

elliana
6. sep 2007

jeee a este sa mi strasne paci, ked mala nieco schovava /nacastejsie ruku pod zadok 😀 /, oyta sa: kde je? A ked ju "najdem", povie a je to! no vtedy by som ju zjedla

tinakul
6. sep 2007

ahojte, no pridávam sa aj ja.. 😉
My máme 18 mesačnú slečinku, začína sa rozkecávat - najoblúbenejšie slovíčka používa furt dokola. Na všetko čo nevie pomenovat povie: toto, ak niečo nevie nájst vykrikuje: neni, neni 😀 ... ak si niečo pýta - da mi, da mi a najnovšie chce všetko robit čo ja a vykrikuje "aj ja" a letí za mnou. No stále tých slovíčok pribúda, a je to krásne obdobie 😉
Ono niekto už spája vetičky na prvé narodeniny,iný si počká až do troch rokov... je to indi-vindi - ale ten vývoj reči je krásne sledovat 😵

andrea.m
6. sep 2007

my žvatlame "babababa" ked vidí jedlo tak "papapa"

wladka
6. sep 2007

elli, tak to mas sikulku doma.. papua? lampa? tet?.. no teeeda.. 😉

vodniicka
7. sep 2007

elliana 🙂 tak to by boli dobry par s mojim robinom lebo on zas posledne pismena vravi ako lopta je ta a auto je to..motorka je ka 🙂) a pod. 😀 😀

shiju23
7. sep 2007

nici, deti zacinaju prve slova vraviet v 6mes.,ale tyo si este neuvedomuju, aj moj maly povie mama, tata,dada,ale len ked on chce,vnimat tie slova zacinaju az neskor okolo roka,vidim,ze a uz viac ako rok, nic sa neboj, mojej kamosky malej zacal hovorit,ked mal 3roky, tiez ju ignoroval, vravel si len to svoje.

elliana
7. sep 2007

vodniicka, "sparime"? Budeme mat "dokonale" hovoriace dieta 😉
Dobre je, ze ked sa "rozprava" so Zojou MM, musim mu vela veci prelozit, lebo jej reci az tak dobre nerozumie.

zuzu13
7. sep 2007

aj my už kecáme...na ulici zbadá psa a povie havo hav...potom uvidí vtáčiky a kričí taciky...na brata volá Kiko alebo Ťiťo, ocko je tati, starký je talký,keď papá povie mňam alebo keď nechce povie ne, vie ako robí kukučka, hodiny, havo...no a ja som mama...na zavolanie 😀

paska
7. sep 2007

zuzu no ukecaná je riadne bude asi po mame 😀

my ešte nekecáme len také prvé mama tata baba ale minule vydal zo seba s prekvapenými očami :čo to je 😀 sme sa z mužom na seba pozreli či sme počuli to isté 😀

zuzu13
7. sep 2007

paska...veď ma poznáš...tichá, skromná.... 😅

elliana
7. sep 2007

zuzu, teeeeda, mas doma veselo 🙂
Ja mam ale pocit, ze niektore slova vedela Zoja uz skor a teraz ich znovu ako keby zabudla, alebo co. Proste vela slovicok sa niekde "vyparilo" a uz ich ani nepouziva a ani nezopakuje po mne...

zuzu13
7. sep 2007

je to pravda...aj tak si budú mlieť po svojom... 😀

vodniicka
9. sep 2007

eliana 😀 hej sparime a budeme si poziciavat na tyzdnovky
😀
zuzu tak to mas doma sikulku ked tak klabosi
moj robin vie ako robi havo, kravicka, vlacik, ako leti vcielka, vie posuskat do uska 😀 , ako robi opica, hroch, macicka a este nejake zvieratko a vie povedat na aj ked ho marne ucim ze paci 😀 ..
a vraj deti pocuvaju aj ked tak nevyzeraju aj ked su zahlbene do hry co hovoria dospeli, viem ze znameho tak prekvapil syn ze pouzil nejake cudzie slovicko 😀 😀

maca793
9. sep 2007

sisi a mata -kričí na sestričky, staka- starká, dokonca si už ukáže na plienku, že tam robila hambu. sprvu si z toho robila srandu, ale teraz zisťujem, že naozaj má naložené v plienke. alebo si sadne aj s plienkou na nočník a povie- kaka. keď jej pozriem plienku, tak kakala. takže sa už začína pomaly učiť bez plienky. a to som rada.

jejke
9. sep 2007

No babenky, trosku teorie, 😉 detska motorika sa vyvija tak ze dieta sa neuci rozpravat aj chodit zaroven, mozocek by na oboje nestacil, tak sa netreba cudovat ak Vam devatmesacne zacina hovorit a potom akokeby utal, zacne chodit a z "mama"je uz len "mAAAAAAAAA" a z "tata" uz len"tAAAAAAAA"
u mojich deticiek sa toto potvrdilo na 100percent. 😎
Dokonca starsi vedel pekne povedat RRRRRRRR ked mal desat mesiacov, potom zacal chodit ako jedenastmesacny a NIC 😲 😲 😲
Dnes ma tri a "R" nevyslovuje, vybera si radsej slova ktore ho neobsahuju, alebo sa pretvaruje ze hovori babatkovo ak by som ho to chcela UCIT.
Nechavam to tak, ked nebude hovorit "R" patrocny potom pojdeme k logopedovi 😢
Vcera som sa zasmiala ako sme hrali pexesko a trojrocny ucil sedemnastmesacneho "toto je auto" a on mu na to "brum brum"
"toto je lietadlo" a mladsi "uiiiiiiii" a "toto je lodka" a maly nechapanlivo
zostal ticho a rychlo si vzal dalsi obrazok a vravi mu "baloooooooooooooo"
Sikovny chvalila som "balon" budes vediet povedat lepsie ako "mama" 😀

tomaslavka3
21. feb 2009

Takze nase male maju 2roky a 5mes.Da sa s nimi dohovorit a porozpravat.Vedia povedat svoje meno a mena svojich sestriciek,rodicov,krstnej,uja,bratrancov.Najstarsia vie pekne,cisto vsetko zopakovat,prostredna ma akusi "svoju rec"povie aj celu vetu,no nerozumiem jej niekedy ani ja.A najmladsia zacala rozpravat j napr.daja,dobje,kakaja,cikaja.

dalli
21. feb 2009

jejke. sorry, ale to s tým vývojom motoriky je úplne opačne...rozvoj hrubej motoriky podporuje rozvoj jemnej a atď, nechce sa mi písať teóriu okolo toho len som musela zareagovať...

alon111
22. feb 2009

moja chodi k logopedicke a velmi jej pomaha ak si prstekom tlaci bradu tesne pod spodnou perou a rozprava.fakt to zabera pretoze musi viac artikulovat 😉

petrushka
22. feb 2009

ahojte, pridam sa. romanka hovorila mama od asi 9 mesiacov, teraz hlavne opakuje "kde je" a "nie je", "tata" , "ba", uz povedala aj "kaka" 😀 . ale furt dookola to "kde je" na vsetko.

lienka55
22. feb 2009

Nas synacik ma 18mes. a mama mi hovori od 8mes.,vie povedat tata,baba,dede,nana{krstna mama},havo,vie ako robi kravicka,macka,havo.Vie ako robi telefon{ze haloooo},vie ukazat ako robia rybky s pusou,ked ho nieco boli povie auuu.Rozumie uplne vsetkemu,aj ked vsetko este nevie povedat.

famfrla
23. feb 2009

ahojte my mame 2.4 roka a rozpravame dvoma jazykmi francuzsky-slovensky uplne perfektne ma cely repertoar pesniciek a basniciek v oboch jazykoch vyuziva dokonca uz aj casy🙂 🙂

lauraaaaaa
18. feb 2011

ahojte ,je pekne čitat co uz vedia vase detičky,aj ja som zbadala ze moja dcerka zvlástneintonuje ked vojdeme do detskej izbičky.no a potom sme na to prisli,intonovala ma ako 6mesacná,na monitorePC sme nali jej fotku a vzdy som jej povedala ,,kto to jt?,kto tam je ? a ukázala som na obrazovkuPC.no a ona ma opakovala.dnes má 2 roky,a rozpráva ako 3rocná i viac a aj madarsky ju napadne ,no vie i anglické pesničky a rečnovanky ahojte