Čo všetko už vaše deti rozprávajú?

nici
14. feb 2007

Ahojte maminky,
nenasla som nic ohladne tejto temy....tak som si dovolila ju zacat ...takze, co vsetko vase deti rozpravaju, kolko maju mesiacov alebo rokov a co ako nazyvaju tymi svojimi hatlaninkami??....

hanka274
17. feb 2007

tebe do brady?
ci sebe popod peru?

nici
autor
17. feb 2007

mne do brady 😀

nici
autor
17. feb 2007

sebe a kusat? vies kolkokrat som mu chytila jeho rucku a dala pri jeho usta a povedala potom co ma pokusal, ze nech si kusne sam, nech vidi, ako to maminu boli....??si myslis, ze to urobil.... 😀

hanka274
17. feb 2007

jasan, ze nie. Aj ja vysvetlujem marne. Pozera na mna tak zlato, zdvihne obocie, pozera na pohyb jej ruky, preco ide k jej puse. No a ja potom zlomim a smejem.

nici
autor
18. feb 2007

hanka presne 😀

tilly
19. feb 2007

aj mňa kúše malý, stále, normálne pred ním utekáme, keď otvorí ústa 😀 ale aj krásne pusinkuje 😉

každý deň ho učím niečo nové, teraz sa začal viac zaujímať o rozprávanie učenie... v sobotu sme ho naučili robiť no no no, tak teraz, keď sa mu niečo nepáči hovorí no no no no a ukazuje prstom... a naučili sme ho aj nové zvieratko

nici
autor
19. feb 2007

no nas akurat zacal vcera, ked nahodou nieco zhodi, alebo vyparadi, tak sa chyti za hlavu, asi takym stylom: jaaaj boze,co som to urobil. 😀

nataliap
19. feb 2007

Ahojte,
pripájam sa do diskusie.
V prvom rade by som chcela podotknut,že nikdy by sme nemali porovnávat vyvin reči medzi detičkami.Myslím tým:,,joj,tak moja má dva roky a tvoja len rok a ako pekne rozpráva,a tá moja nič... ☹ Mne osobne toto lezie na nervy. 😠 A určite to nie je príjemné pre akúkoľvek maminku.
Každé dieťako je predsa jedinečné a každé sa vývíja inak,či fyzicky,psychicky,alebo aj vývin reči je iný....,že mamičky 😉
Ja mám 20 mesačnu dcérku Natáliu Emmu,
dcérka vie veľmi pekne rozprávať,nie je to ešte ,,čistá" reč,lebo jasnačka,že ešte nevie povedať ,,R" a asi s ním budeme mat aj problém,lebo náš tatino má rečovú chybu,tzv.ROTACIZMUS-nevie vysloviť r.Ale ináč zvláda veľmi pekne všetky hlásky.Pekne spája slová do viet.
Ja mám tzv,bilingválne dieťa-rozprávame na dcerku dvoma jazykmi.Tatino slovensky a ja anglicky-nie vždy.Myslela som si,že dcérka bude mat z toho ,,mišung"ale zatial to zvláda pekne-jasnačka,že nie je hneď profík.
Môj brat,žije v Anglicku a ked sa s ním spájame cez net,tak aj on ako super strejda sa prihovára k neterke angličtinou.Celkom dobre sa chytá-ked sa jeje chce 😀 😀 .No otázne je,že dokedy ju bude baviť mi odpovedať angličtinou. 😉 Ale básničky zatial rapotáme ,,ostošest" 😎

Maminky,hore hlavu a nebudte smutné.Veď počkajte ako sa vaším ratolestiam poriadne rozviažu jazýčky a až vtedy si budete kupovať štuplíky do uší.A počkajte,ked príde obdobie PREČO TOTO a PREČO TAMTO-tak toto čaká aj nás a už sa vééééééééľmi tešíme.
Všetko dobré všetkým maminkám a ich nádherným detíčkám želá Jarmilka.

lenadka
22. feb 2007

Ahoj maminy,
aj ja sa pripojim. Mam 2 r. dcerku, zacala rozpravat veelmi rychlo. Prve slovka okolo 9 mesiacov ako mama,baba,tata...Ja som malej stale spievala, citala a rozpravala basnicky a na prechadzke ukazovala na veci a predmety aj 20x pocula za sebou strom, plot, cesta, havo...Ona len bola ticho a pozerala sa co rozpravam. Potom som prisla k stromu a ukazujem jej nan a pytam sa: "co je to?" Mala dlho nic, len nan kukala a kukala...uz som ju usadzovala spat do kocika ked pocujem tichucke "stom" a uz to islo. V 15 mesiacoch sme sa s ockom menili na materskej. Mala nas v noci budila: "maminka pjienku pjosim ta", 18 mesacna doplnala slova v basnickach,bezproblemov povedala cokolvek, dnes sama zarecituje ranenu brezu a rozpava zlozene vety, len ich tak smiesne zlato spaja vsetky s "a". Ona ma ale stale vyzyvala" spievaj, rozpravaj" a ked som sa jej opytala co, vzdy mi povedala "o mesiacikovi" "o hruske" "o maminke" a tak. Cize podla mna zavisi od dietata. Maminy rovesnicok boli aj su nestastne ze ona tak rychlo rozprava, ale podla mna, to nie je az tak fajn, tak ma sekiruje.Svoju velku slovnu zasobu nevie spracovavat emocialne, napr. nieco chce dozaduje sa toho a nedokaze pochopit ze je to pre nu nebezpecne, nezdrave. Take dieta co to nevie vysvetlit, resp. povedat co chce maju rodicia aspon pokoj. Nasa mala je strasne hyperaktivna, to co ju bavi spravi alebo sa to nauci, ale o co nema zaujem tak to ignoruje. Myslim, ze je normalne ked deti v dvoch rokoch zacinaju tvorit jednoduche vety a nie ako ta nasa. Aj ked ma to potesi ako ju iny chvalia ze je sikovna, no je to zaberak ked cely den melie v kuse len co oci otvori az do vecera, niekedy rozprava aj zo sna. Maminy budte spokojne s tym ako to je, KAZDE RAZ ZACNE rozpravat 🙂 😉

lenadka
22. feb 2007

Juuj a to preco to mame denne 1000x. Na vsetko sa pyta preco a ked jej povieme preco tak sa este na to preco opyta preco... 😅 . Ked uz som v koncoch poviem: "ja neviem" a na to mala "ani Lucinka nevie" to je strasne zlate ked to tak zakonci 😵

lenadka
22. feb 2007

Este dodam ze v poslednom case si vymyslela imaginarnu kamosku Simonku a s nou sa rozprava, vola ju s nami na prechadzku a tak..som s nej vyvalena, ze toto robi...ved ma len 2 r. aj mesiac 😒 , pritom jej socialne vztahy su este chabe, aj chce ist za detmi, ale nedokazu sa este spolu tak skutocne hrat, lebo ich sekiruje, berie im hracky a ked ju nastvu tak na ne krici a sace, nastastie so Simonkou si vo vsetkom rozumie 😅

nici
autor
22. feb 2007

lenadka ahoj, tak to je super, mala je potom fakt zlata... 🙂 a s tym preco je to strasne mile. 😉

lenadka
27. feb 2007

Nici,
mna nastastie mala nehryzla-asi preto ze 1. zub jej narastol v 10 mesiaci 🙂 Ma 2 r. a este jej nenarastli stolicky. V tomto je poriadne pozadu 😀 . Ked bola malicka hryzla mi s radostou nos, lenze tymi dasienkami to nebolelo. Tvoj maly je ako na tom so zubkami? Nasa mala v 1 roku mala cca 4 zuby 😅 divne ze? Ale zato jazyk podrezany. Preto vravim, ze kazde dieta je individualita 😉

nici
autor
27. feb 2007

ahoj lenadka,
no moj maly ma teraz uz 14 zubov, a myslim, ze mu uz aj medzitym nejake este narastli, ale bojim sa mu to skontrolovat 😉 😀 lebo to velmi zle dopadne, a tak rozmyslam, ako na to 😀
inak nam vyliezli prve dva zuby v 4 mesiacoch, takze to zacalo velmi skoro.
ale s podrezanym jazykom asi tiez nebude u nas problem, uz to vidiet teraz, i ked rozprava hebrejsky 😀

lenadka
28. feb 2007

Nici,
kamoskyna mala je o mesiac starsia od tej mojej a tiez ma tu svoju jebrejstinu...je to zlate. Stale zvatla a zvatla akurat ze hebrejsky 😀 .Zaujimave je, ze ked jej povedia aby zopakovala nejake slovo tak ho povie ale taaak strasne rychlo ze cumime, normalne to na nas vypluje a nam az po chvili dojde co povedala 😕 . Inak u nas zaberalo aj to ze ja som sa tvarila ze nepocujem, resp. nerozumiem co mala chce az kym mi to nepovedala co najzretelnejsie. Je vela mamin, co reaguju na slabiky svojich deti, lebo oni im rozumeju co chcu. Tak isto na ukazovak som nereagovala, tvarila som sa ze strasne chcem vediet co si pyta ale nerozumiem. Jasne ze predmety ktore nevedela pomenovat som jej podala s otazkou chces...knizku, kazetu, lienocku? atd. A hned som po nej chcela nech mi to zopakuje co ma v rucicke. Za vsetky pokusy vyslovit to spravne mala uzasnu pochvalu a potlesk od vsetkych naokolo. To ju dost motivovalo 😀 😎

lenadka
28. feb 2007

Nici,
mas krasneho okateho chlapceka 🙂

nici
autor
28. feb 2007

ahoj lenadka,
dakujeme za lichotku 😉 a tak som kukla aj tvoj album, ked si to takto pripomenula a Lucka je tiez neskutocna. a najma ta fotka okuliarnik indicky nema chybu 😀 fakt zlata

no ja maleho motivujem uz tiez od uplneho malicka, vsetko co urobil alebo teda sa mu podarilo, vzdy ho chvalim, ze je sikulka alebo sikovny a on sa tak vytesuje z toho a preto nevzdava, ked sa mu nieco nedari, ako ked sme zacinali s kockami a tak staval a staval, teraz je to pre neho malina. 😉

lenadka
1. mar 2007

Nici,
my musime okuliare pred malou schovavat. Stale ich chce nosit, aj vnutri - slnecne no a to nie je nic moc. Nevie to pochopit, preco vnutri nie. V aute ich chce zakazdym - lebo svieti slniecko 😎.
Inak nasa mala sa strasne jeduje ked jej nieco nejde, napr. tie kocky ked jej to neslo tak ich zacala rucat a hadzat s jedom okolo seba 😒 niekedy nam da zabrat. Ona chce vsetko rychlo rychlo, nema trpezlivost a casto preto straca zaujem nieco sa ucit. Ak mi to nejde hned ja vas kaslem-je asi jej kredo ☹

izaza
1. mar 2007

Ahojte kočky,
Náhodou som sem zablúdila. Mám dcérku, v apríli bude mať 2 roky. V reči (a vlastne vo všetkom) je hrozne šikovná. Mnoho ľudí mi to neverí, keď poviem, že keď mala 1,5 roka začala veľmi pekne zrozumiteľne rozprávať (mama, oco, tata, doda/voda, tutat/kupat, taciky/vtacicy a mnoho iných). Jej reč sa neuveriteľne rýchlo vylepšovala a momentálne vie povedať už všetky spoluhlásky a samohlásky, okrem "r", dz, dž, ľ. Spája vo vetách 5-6 slov, vlastne hovorí súvislé vety. Ovláda 4 slabičné slová bez problémov. Rozumie všetkému, niekedy až moc dobre 🙂 Hrozne rada číta, počúva rozprávky, recituje básničky. Je to zlatíčko. Snažíme sa všemožne rozvíjať jej aktivity, stále čítame nové knižky a učíme sa nové básničky.
Počula som že dievčatká sú v reči šikovnejšie, ale chlapci ich rýchlo dobehnú. A hlavne - mamina svojmu dieťatku rozumie aj keď nevie dokonale rozprávať a to je dôležité. 🙂

rabiva
1. mar 2007

IZAZA::: aj moja je aprilova 😉 tiez celkom pekne rozprava, ale vety tvori z max.3-4 slov, zato vsetko rozumie, aj posepky ked na nu cosi poviem 😀
Niektore slovicka vie krasne povedat, cisto zretelne, ale zato ma este kopec "tych svojich" 🙂

lenadka
2. mar 2007

Ahoj Izaza,
ako vidim mame podobne baby🙂
Pockaj ked sa ta o chvilu zacne pytat "preco zivot plynie"? " preco starky zomrel?" "a preco je babka stara?" " kde su pluca a naco su?" a podobne perly ako ta moja 😀

izaza
2. mar 2007

Rabiva: aj Peťka má ešte niektoé svoje schomoleninky, ale to skôr preto, že si ich zaužívala, ona ich vie povedať aj pekne ale proste sa jej nechce.
Lenadka: tak to hej, na to sa teším. Peťula včera perlila - boli sme v obchode a vyberali sme bundu pre ocinka. A zrazu začala na celý obchod kričať (a fakt kričať): "cem zaplatit, cem zaplatit, maminkaaaa daj mi kolunkyyyyy". Minule zasa pricupitala v noci o pol druhej ku mne z detskej a šuškala mi pri posteli do ucha: "maminkaaaa, cem lentilky." No a čo sa týka, nekonečných otázok tak sa stále pýta, že kde je tá ktorá osoba napr. starká. A keď jej odpoviem, tak sa opýta: "a co tam lobí?"

lenadka
5. mar 2007

Izaza,
😀 som sa nasmiala na tych lentilkach 😀 ja by som pozerala ci sa mi to nesniva 😀 😔 Nasa sa stale pyta "preco"...najnovsie ju zaujima po sledovani TV, preco bol ujo vo vezeni..ked som jej povedala ze neposluchal a vyrastol s neho darebak...tak zase preco...vlastne na vsetko sa da opytat preco a tak to aj robi...niekedy zaberak 😝 Idem si pozriet tvoj album 🙂

lenadka
5. mar 2007

Izaza,
teeda mate doma pekny zverinec!🙂 a mala sa patricne zauca 😀 ta fotka s fretkou nema chybu 😵

izaza
6. mar 2007

Lenadka, som pozrela tvoj album - počuj tie naše dve kočky sa na seba skoro podobajú.

mayalenka
6. mar 2007

moja 14,5 mes. Nikolka okrem svojho blabotania povie klasicke mama-ked vidi dajaku tetu 😠 ,tata,havo, deti, dieta ked vidi dieta, baba ked vidi telefon 😉

lenadka
8. mar 2007

izaza...aj mne sa zda...a tiez ma rada zvieratka. kocura natahuje a nosi po dome az je s toho zufaly. Ked ju vidi zdrha, no niekedy to nestihne a to ma po vtakoch. Co s nim doraba, vlaci ho, tancuje s nim, pozera mu zuby 😲 ...ach musim mu dat zase preventivne tabletku na odcervenie

ramzesa
8. mar 2007

Tak nas drobec zacal dost skoro rozpravat, myslim naozaj rozpravat. uz ked mal okolo 21 mesiacov, sa zacal pytat: "Co to je?" na vsetko, co videl alebo ked si pozeral knizku. teraz bude mat tri roky a otazky typu: "Preco?" uz mame za sebou. Mozno sa este k tomu vratime. 😒 Inak slova ako antibiotika, mikrovlnka a pod. uz ovladame hodne dlho. 😅 A rozpravame hadam vkuse od rana do vecera 😕 😠

izaza
8. mar 2007

lenadka - máte doma kocúra? To je super. Naša Peťula lúbi všetky zvieratká - najviac však svoje fretky. To by si neverila, čo spolu dakedy dokážu. Až mi niekedy vlasy dupkom stoja. Oni normálne spolupracujú proti mne 😠

maca793
1. sep 2007

moja bude mať 16 mesiacov a povie mama, staka(starká), dada(starký), havo, ham, am(piť), otoj(otvor), napodobňuje zvieratká, aj príkazom a zákazom rozumie. urobí všetko. najkrajšie je, keĎ mi donesie metlu a smetárik, a povie mama hop. a už musím riadiť. na vysávač urobí brm. no proste vie veľa vecí, aj pesničiek, kukulienku, tam si kuka, čižíček-tak, tak.
je toho dosť veľa. dokonca si aj maľuje, keď jej dám ceruzku.