Cukrovka. Aké mäso môžem manželovi pripravovať?

kukona1
5. mar 2008

haloooo,je tu niekto kto má cukrovku? moj manžel dostal pred rokom cukrovku z choroby a som neštastná z toho že neviem čo mu možem varit,pretože doteraz sa stravoval v robote a v pondelok bol na kontrole a mal zlé výsledky.aké maso a na aký sposob by mohol jest? ☹

kukona1
autor
5. mar 2008

ked držal 3 meisace / 90/ dnovú dietu,tak bolo všetko ok,ale teraz má na chvílu pauzu 😒

ikke
5. mar 2008

maso??? podla mna (takmer) hocijake... ak nie je velmi tucne. a hlavne vela surovej zeleniny, napr. tusim surova kapusta znizuje cukor /to som pocula, ze cukrovkari sa tym napchavaju pred kontrolami, co teda je blbost, lebo potom im nameraju nehodnoverne vysledky.../. opatrnejsie (aj ked zas uplne obmedzit asi netreba) so zemiakmi, bielou ryzou a bielymi cestovinami, ako aj so sladkymi druhmi ovocia.

mixka
5. mar 2008

surova kapusta kysla ???

ikke
5. mar 2008

surova kapusta nekysla...pokial viem 😅

hana033
5. mar 2008

aj môj má cukrovku, na zníženie hladiny je dobrá naozaj kapusta, môže byť aj kyslá, môj drahý zvykne aj pohár bieleho vypiť, má to povolené, tiež mu to znižuje. Mäso môže, samozrejme mal by jesť zdravo, čiže hlavne rybičky, kuracie. No a palacinky mu robím s umelým sladidlom, takže sa dá variť aj sladké. Piecť som s tým cukrom prestala, pretože to malo prapodivnú chuť. Je na inzulíne, alebo ešte na tabletkách?
A zasa - nestresovať sa. Môj drahý cez týždeň má vysoké hodnoty a cez víkend pohodu padá. Takže pokoj pomaly z nohy na nohu

kukona1
autor
5. mar 2008

moj si inzulín nepichá ale teraz užíva antibiotiká a lekárka povedala že to može mat cukor vyšší aj z liekov,tak teraz počkáme čo to povie a potom sa nejako zariadime....ale aj tak...stále mu varím dokola to isté...ani ja by som to nejedla 😀

junovka
5. mar 2008

svokra vravi, ze aj kysla kapusta moze byt 😉

ikke
5. mar 2008

co sa pecenia tyka, najlepsia je tusim fruktoza a nasledna konzumacia s mierou 😅

jaduska
5. mar 2008

Môj otec má cukrovku a keďže som teraz doma na materskej tak varím ja. Odporúčam knihu Varíme pre diabetikov, ja som ju mala požičanú z knižnice, ale chcem si ju aj kúpiť.
Potraviny sa delia na tie, ktoré môže neobmedzene, tie ktoré môže s obmedzením a tie, ktoré nemôže vôbec. Jesť treba každé 3 hodiny menšie dávky. Mäso môže hlavne chudé - kuracie, morčacie, ryby... Nevyprážať, iba upravovať na prírodno, piecť, zapekať. Na obed veľa mäsa a zeleniny, ryže, zemiakov alebo cestovín menej, lebo aj tie obsahujú cukor. Ja občas urobím ocovi aj palacinky, do cesta cukor nedávam a lekvár sa dá kúpiť aj pre diabetikov. S umelým sladidlom to netreba tiež veľmi prehánať, lebo síce neobsahuje cukor, ale obsahuje sacharidy, tak sa od neho tiež priberá. ale ak manžel nepotrebuje chudnúť, tak je to OK.
Netreba si z toho robiť stresy ,treba si to v kľude naštudovať a kľudne sa podľa stravy diabetika môže stravovať celá rodina. Ja papám to, čo varím ocovi a dokonca som z toho schudla aj ja.
Ak sa chceš niečo opýtať, tak kľudne, mám toho dosť naštudovaného. Nie som síce odborník,ale v niečom poradiť môžem.

jaduska
5. mar 2008

A ešte dodám, že konečne som sa naučila variť a vôbec nevarím dookola to isté. Skúšam stále niečo nové, strava diabetika pri dodržaní určitých pravidiel tiež môže byť pestrá.

kukona1
autor
6. mar 2008

dakujem jaduska,pojdem si kúpit tú knihu. 😉

blovitc120
6. mar 2008

kukona, moj tatko mal tiez cukrovku a mame 2 knihy varime pre diabetikov, ak ich najdem, mozem ti jednu poslat. je nam nanic, lebo tatko uz nezije ☹

jaduska
6. mar 2008

Ja som mala požičanú túto knihu:
http://www.martinus.sk/?uItem=6074

Ale momentálne ju majú vypredanú, ale majú tam v ponuke aj iné kuchárky pre diabetikov, tak si to omrkni.
Potom si tu môžeme písať receptíky 😀

danu
21. sep 2009

mireno • Včera o 20:59
ahojte otváram túto tému, pretože potrebujem poradit. je tu už téma cukrovka ale tehotenská. takže aký mám problém. dlhodobo pozorujem na sebe častejší pocit smädu, častejšie močenie to všetko aj v noci. a často sa potím. bol som u lekárky a tá mi povedala že 12 hodín musím byť na lačno a potom mám prísť na odber krvi. ja som bol 14 hodín na lačno. výsledky z krvi boli: 6,19 ! u zdravého človeka je tolerancia od 3,50 - 6,10 ! takže som nad hranicu. lekárka mi povedala, že keby som nebol na lačno tak mam aj 7 ! dala mi prísní zákaz sladkostí. o mesiac idem na kontrolu a pokiaľ budem mať výsledky zase nad 6,10 tak ma pošle už na diabetologiu. chcem vediet či je to len prechodne, alebo sa jedná skutočne o začínajúcu cukrovku. najlepšie to budú vediet už cukrovkári. prosím poradťe nám možno začinajucim cukrovkárom. mireno.

ada085 • 1d • Včera o 23:08
mireno, ta hodnota nie je najlepsia ale niekto ma aj nad osem aj viac nalacno, takze byva to aj horsie. tie priznaky tam su, ale nemusia hned znamenat cukrovku. mate v rodine cukrovku? Mozno vsak nejaku poruchu budes mat- preto ti lekarka zakazala sladke. Ja by som obmedzila aj chlieb-naraz zjedz len max. krajec, jedz pravidelne a male mnozstvo. Inak vsetko co sa tyka diety je ako pri tehot.cukrovke. tam mozes najst vela rad. Drzim palce aby sa ti to upravilo. Hlavne sa treba vela hybat.

mireno • Včera o 23:29
ahoj ada085 ďakujem za útechu, máš stím nejakú osobnú skúsenosť ? alebo je to len tvoj názor.

ada085 • 1d • Včera o 23:50
ja som mala tehot.cukrovku, takze mam aj nabeh na normalnu. no snazim sa davat si pozor, aby som sa jej vyhla. dost som si o tom nastudovala aj som sa vela pytala ludi, ktori s tym robia. 😉

diapozitiv01
21. sep 2009

Ahojte,
pridavam sa do temy,
uz 12 rokov mam cukrovku 1. typu, teda som na inzuline.
Pocit smadu, unava a hlavne caste mocenie su hlavnym priznakom cukrovky.
Ak by ste sa chceli viac sledovat tak si skuste kupit pruzky DIAphan /tie treba len ocikat/, sleduje sa tam cukor a ketolatky / ktore sa pri zlej kompenzacii cukrovky vylucuju/. Nestoja vela a dostat ich v zdravotnickych potrebach.
Ak sa vam vyfarbi cukor, uz nieje nieco v poriadku a urcite stoji zato navstivit diabetologa. Alebo si kupit glukometer na meranie glykemie. Investicia je minimalne 35€ a potom zavisi ci vam pruzky do glukometra bude predpisovat diabetolog alebo si ich budete platit sami.
Treba sa vystrihat jedlam s vysokym glykemickym indexom. Teda take co po najedeni vam rychlo zvysia glykemiu.
Ja osobne si ratam tzv. sacharidove jednotky/SJ/, viem ze 10g sacharidov je jedna inzulinova jednotka,
taky obycajny chlieb chlieb 1SJ = 19g, zo zaciatku som si potraviny vazila, aby som to dostala do oka, teraz vazim uz len vynimocne.

monca301
21. sep 2009

ahojte
Aj moj syncek ma cukrovku.So stravou je to tazsie,pretoze musis ratat sacharidove jednotky. takze to znamena,ze musis zistovat kde vsade sa nachadzaju.napr v zelenine,v mase,v syroch,natierkach... sa nenachadzaju,takze tych sa mozes zjest kolko kto chces. Len potom ked je cas jedenia aby zjedol aj sacharidove jedlo,takze to netreba prehanat. Kazdy ma vyratany pocet sacharidov na jeden den. My mame 12SJ. ako napisala diapozitiv treba hladat jedla s nizkym glykemickym indexom.
Na sladenie je dobra stevia a nemusi sa zaratavat do Sj,takze super pri peceni a sladeni pudingov a tvarohu.

ada085
21. sep 2009

baby a ako je to s cukrovkou a tehotenstvom? Neviem co na to hovoria lekari. Nie je to prilis vysoke riziko otehotniet ak ma zena cukrovku? Z hladiska poskodenia plodu.

ivako
21. sep 2009

monca301-používaš na sladenie stéviu?čerstvu,alebo v nejakej inej forme?moj syn je tiež diabetik-už 8 rokov sme na inzulíne

monca301
21. sep 2009

ada ako viem nie je tam ziaden problem ked ma zena diabetes a otehotnie. napr. herecka Hasova tam ma tiez DM a ma uz dieta.

My pouzivame steviu susene a aj extrakt. Steviu mame zasadenu a daju sa jej aj listocky,na zimu susime. extrakt sa da kupit na stranke http://www.suncity.sk/objednaj-stevia-p-334.html

ivako
21. sep 2009

vďaka monca301 🙂

diapozitiv01
21. sep 2009

Ada,
ak je diabetes dobre kompenzovany nie je tam ako uz pisala monca ziadny problem.
Moj prvy syncek Maximilianko mal ale bohuzial vrodenu vyvojovu chybu srdiecka a na 4. den po porode nam odisiel do nebicka 😔

jaron
21. sep 2009

Ahoj Mireno,

O mesiac sa teda dozvieš viac, či sa diagnóza naozaj potvrdí alebo nie. Predpokladám, že ak to bude diabetes, tak pravdepodobne druhého typu. Jej príčiny sú nadváha, nedostatok pohybu, výrobky z bielej múky, nadbytok tukov (hlavne živočíšnych), priveľa živočíšnych bielkovín (mäso, syry, mäsové výrobky – obzvlášť rizikové sú údeniny a pod.), málo ovocia a zeleniny. Samozrejme aj dedičnosť, ale tá sa dá do značnej miery ovplyvniť životným štýlom.

Určite je dobré vynechať sladkosti ale nestačí to. Neviem ako sa stravuješ, aký je tvoj pohybový režim a strava. Výrobky z bielej múky nahraď celozrnnými, zvýš spotrebu surovej zeleniny a ovocia (sladké druhy menej, ale to sa ešte uvidí, či to bude treba naozaj obmedzovať), zníž spotrebu tukov (masti, vyprážanie, mäsa, syrov...), skús jesť viac strukovín, tofu a pod. To sú len v skratke a veľmi všeobecné preventívne opatrenia. Ak je to obyčajná cukrovka 2. typu v začiatkoch (a nie niečo iné), máš naozaj veľkú šancu celkom sa jej vyhnúť.

Odporúčam ti pozrieť si toto video,

http://www.hlasnadeje.cz/download/sir/2009/jidl...

môžeš si ho stiahnuť do PC a prezentáciu na začiatku kludne preskočiť (tuším 24 minút), potom je MUDr. Kahleová z Institutu klinické a experimentálni medicíny Praha o liečbe diabetes 2. typu zmenou životosprávy to ťa bude asi zaujímať a potom sú pozitívne skúsenosti dvoch chlapov diabetikov – to ťa tiež bude určite zaujímať, potom ešte diskusia týchto zúčastnených, to je tiež dobré a na záver už len niečo s usporiadateľom akcie (to môžeš aj vynechať).

Želám ti nech sa ti darí a veľa zdravia .

Jaro

mireno
21. sep 2009

ahojte všetci, vopred ďakujem za každú radu. každá rada je cenná. diapozitív 01 tie prúžky si určite kúpim a vyskúšam ich. počul som ale že cukor sa vylučuje do moču až od 10 a viac. ja som mal 6,19 tak neviem že či to vôbec niečo ukáže. ale za pokus to stojí. potom napíšem čo som zistil. jaron aj tebe ďakujem za radu a video. ešte dnes si ho pozriem. ja som asi zabudol spresnit niektore veci. takže mám 39 rokov, doteraz som nemal nikdy problém s cukrom. a to mi robili vyšetrenie v živote viac ako dosť. v podstate pri každom odbere krvi hneď pozerali aj glukózu. inak som úplne zdraví (zatiaľ) pohybu v súkromí nemám veľa, lebo všade chodím autom. som taký pohodlní typ človeka. ale v robote sa nachodím každí deň 8 hodín až až. a to každí deň. mám také zamestnanie. som skladník. takže či sa to dá voľako kompenzovat, že v robote sa nachodím a v súkromí leňoším neviem. za poslední rok a pol som pribral 8 kg. zničoho nič. takže teraz mám 75 kg a výška 172 cm. stravujem sa nepravidelne. hlavne jedávam po večeroch a po nociach. zobudím sa o 1 - 2 v noci a idem jesť. potom ráno nejem nič až okolo 9:00 h. potom je obed o 11:00 h. doma okolo 16 - 17 h. no a klasika večer okolo 21 - 23 h. a v noci. ale od kedy som sa dozvedel aké mám výsledky, tak už si dávam pozor. aj keď sa v noci zobudím (a to sa budím každú noc) len sa napijem vody a idem spat. v rodine nemá nikto cukrovku. budem prví ?

titkovamiriam
21. sep 2009

mam brata tazkeho diabetika,je na inzuline od 14 rokov ☹ teraz ma 28 a zacina mat stale viac a viac problemov ☹ ☹

diapozitiv01
21. sep 2009

Mireno,
co sa tyka tych pruzkov, u vacsiny je to pravda ze sa cukor vylucuje do mocu od 10mmol, ale napriklad ja mam nizko nastaveny oblickovy prah a cukor sa mi vylucuje od okolo 8.
Ako som pisala su za par drobnych a je to uplne jednoduche zistenie ci je tam cukor ci nie.
Po viacnasobnom negativnom vysledku /bez merania cukru glukometrom/ a skusis sa sledovat niekolko dni asi nepojde o zavazny typ cukrovky /I. typu/, ale len o cukrovku II.typu.
Neviem kolko mas rokov, lebo I. typu su vacsinou mlady ludia do 25 rokov a vacsinou stihly alebo tesne pred zistenim cukrovky chudnu.
Skus obmedzit hlavne sladke napoje a sladke jedla alebo daj si len obcas ale bud si isty ze glykemia vyleti.
Ja mojho muzika raz za cas premeram, on nema cukrovku ale ked sa tak dobre naje tak niekedy mu vyleti glykemia aj na 9. Ak si za posledny cas pribral a nemyslis ze to moze byt s vacsieho prisunu sacharidov do tela tak skus ziadat o vysetrenie stitnej zlazy. Ja mam napriklad hypofunkciu stit. zlazy a ta sa priberanim alebo neschopnostou schudnut prejavuje.
Ja som tiez prva v rodine, ktora mam cukrovku a som zavisla od inzulinu, nahodne mi ju zistili v 17 rokoch par mesiacov pred maturitou. Dnes je to uz vyse 12 rokov co s nom zijem a da sa to.
Tiez som mala odobia ked som na to uplne kaslala a glycky sa splhali k hodnotam okolo 20-25mmol, ale ako sme chceli mat dietatko sa vsetko zmenilo a tak to ma byt.
Zatial ziadne komplikacie nemam, ci ich budes mat a kedy je uplne individualne, vseobecne nastavaju po 5 rokoch, ale niekto ich nema ani po 30rokoch co ma cukrovku.
Drzim palceky nech si ok a daj vediet a hlavna je strava tu by si mal dodrziavat aj keby si cukrovku nemal.
Ak budes mat akekolvek otazky nevahaj.

luise
22. sep 2009

Ahojte, náhodou som to tu našla a tak som nakukla. Moja svokra má cukrovku už niekoľko rokov (ešte nepichá, ale už k tomu veľa nechýba!) a je neskutočne ľahostajná k tomu, aby sa snažila diétnejšie stravovať, či nebodaj cvičením aspoň trošku ovplyvniť svoje zdravie! 😠 Je tlstá, má 120 kg, berie množstvo liekov, a keď počúvam jej názory, až ma dvíha. A to sme voľakedy mali perfaktný vzťah, no tento rok ma jej ľahostajnosť a lenivosť privádzujú do takej zúrivosti, že s ňou už dakedy nedokážem ani poriadne komunikovať! Dosť som na ňu zanevrela a aj keď chcem, akosi sa z tohoto začarovaného kruhu neviem vymotať...........

mireno
22. sep 2009

ahojte, diapozitív 01 dnes som si kúpil tie prúžky na zistenie cukru v moči. hneď som ho aj vyskúšal. našťastie nemám cukor v moči. ale ako som už spomínal mam "len" 6,19 ale inak je to naozaj dobrá pomôcka. jaron pozrel som si to video a poviem Ti že nemám slov. naozaj mi to vyrazilo dych. že by svitlo na lepšie časy ? To si ani len neviem predstavit že v budúcnosti vätšina cukrovkárov by bola len na tabletkách. i keď je to samozrejme individuálne. nieje pacient ako pacient.

jaron
22. sep 2009

Ahoj Mireno,

"neboj" sa, žiaľ, ono sa až taká veľká revolúcia (pozitívna) medzi cukrovkármi konať nebude. To by sa dobré informácie museli oveľa viac šíriť a hlavne by ľudia museli oveľa viac aj podľa nich žiť. Viď príklad Luise - jej svokra.

Je pravda, že nie je pacient ako pacient, ale všeobecne určité životné návyky (a ide o oveľa viac ako len o príjem cukru) výrazne riziko cukrovky zvyšujú, určité riziko znižujú.

U teba ide tak trochu ešte o prevenciu (aj keď naozaj v poslednej chvíli 🙂) ako o liečbu (aj keď už trochu aj o ňu), preto máš veľmi veľkú šancu nebyť ani na tabletkách a nemať ani diabetes. Tí chlapi vo videu to dokázali už ako riadne chorí, tak prečo by si to ty nedokázal ešte na začiatku ochorenia?
Nech sa ti darí.

Jaro

mireno
22. sep 2009

ahoj jaron ďakujem za povzbudenie. to je pravda že ak človek nechce pomôcť, tak mu nepomôže nikto, ani ten najlepší lekár. viď. luisiná svokra. podľa mňa v prvom rade musí chciet sám chorý a lekár mu v tom môže iba dopomôcť. opačne to v žiadnom prípade nebude nikdy fungovat. môže byt lekár najlepší na svete, ak pacient nemá vôbec záujem, tak lekár nemá šancu. ale to je ta druhá skupina ľudí. myslím si že tu píšu ľudia ktorý sú v prvej skupine. chcú sa niečo viac dozvedieť o chorobe, chcú sňou bojovať a chcú sa podelit zo svojími negatívami a pozitívami aj s ostatnímy. aby sa mohli poučiť, prípadne zobrať si príklad. nech sa ti darí mireno.

diapozitiv01
23. sep 2009

Mireno,
sice nie som lekarka, ale
pokial sa ti cukor neobjavuje v moci, tak tie tvoje glykemie nejako strasne nevyletuju. Takze by to chcelo hlavne tu lepsiu stravu a trosku pohybu.
Moj muzik ktory nema cukrovku ked zjedol cely plny tanier spagiet, tak mu vybehla glykemia na 9,2.
Chystat sa aj na kontrolu k diabetologovi? robili ti glukozovy zatazkavaci test?