Dá sa depresia zvládnuť aj bez lekárskej pomoci?

leuskalejka
12. okt 2008

Chcem sa spýtať hlavne tých ktorí trpeli depresiou alebo úzkosťami či to dokázali zvládnuť aj bez lekárskej pomoci a bez liekov, ja trpím ai kombináciou oboch a trvá to už niečo vyše roka, ale bojím sa ísť k lekárovi...poraďte ako to zvladnuť asj bez ich pomoci,ďakujem za odpovede

lejusa
12. mar 2012

ja mám tieš depresie , neustále myslím že to má niečo spoločné s chorobou môjho otca (je to maniodepresivna psychoza ) je to vraj dedičnee.. chodievala som aj k psychologičke ale tá mi nič nepomohla.. akurít to bola zbytočná strata času , porosprávať sa môžem predsa aj s kamaratkou ... tieš mi neporadí : 😖 ale taak teras začnem chodiť k psychijatričke , ta mi dufam že pomože.. a určite ! a ty by si mala tieš asi skusiť Lekársku pomoc , aj ked mojmu otcovi pomáhaju už len lieky ( su to dáke antidepresíva ) ale tie su vobec neni dobre.. ked ich už zasčneš užívať je to ako droga .. ked si nedáš tabletku si uplne ako bez duše a bez nálady a nevládzeš nič robiť... máš bolesti.. tak sa vyhni aj tabletkám .. a skus myslieť pozitívne... a ver že ti to pomôže.... Ja trpím depkami už 2 roky..a to mám ešte len 14 ...tuto je článok kde o tom píšu .. su tu hlavné príznaky... nieje to sranda ... musiťe si to ale zažiť aby ste to pochopili ... najhoršia je však tá rozdvojená osobnosť....
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...

omnia23
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankatinka
15. máj 2012

ahojte dievčatá. prednedávnom som predčasne porodila, do toho ocinovi diagnostikovali vážnu chorobu. som úplne na dne. mám strach zo smrti, z choroby, ... bojím sa o seba o svoje deti, niekedy je to v pohode, niekedy, keď si spomeniem na niečo zlé, tak to mám stále v hlave. bojím sa, že si všetky tie blbosti na ktoré myslím privolám. čo by ste mi moje zlaté poradili, ďakujem

janinah
15. máj 2012

@jankatinka kňaza alebo psychologa 😉

aimeecloe
15. máj 2012

Ahojte 🙂 rada by som pridala svoju vlastnu skusenost...

vzdy som bola usmiata, bez chorob pozitivne mysliaca, vobec nevediac co depresia je ...
Pred 3ma rokmi sa mi narodila druha dcerka. Vobec som si neuvedomovala co sa somnou deje alebo ze nieco nieje v poriadku az som sa dostala do stavu ze som si myslela a naozaj umieram / to myslim naozaj doslovne/ vie to snad pochopit iba ten kto to prezil...ja by som to tiez nepochopila keby mi to niekto rozpraval...Bolo to naozaj strasne, postupne sa pridavali silne uzkosti / co som samozrejme vtedy ani nevedela ze su uzkosti/ bolesti v roznych miestach tela....Nevladala som vstat z postele nieto este nieco robit...nemala som zaujem o deti a nevedela som prezivat pocity....trvalo to 3 mesiace...kym som sa rozhodla ze pojdem k lekarke...sla som .... ta mi zobrala krv ...zacala mi davat injekcie magnezia.a predpisala neurol..z krvnych testov zistila ze mam pravdepodobne nieco so stitnou zlazou...takze som sla rovno na endokrinologiu, kde mi to potvrdili a zacali liecbu...Stavy ktore som mala boli tazke...myslela som si ze ked mi daju lieky vsetko bude ok...ale nebolo...tak som zacala navstevovat sukromneho psichologa - bola som u neho par krat, myslim ze to bola maximalna strata casu a penazi...Takze som zacala citat a hladat na nete..velmi mi pomohla kniha Život bez depresie
http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=1&info=12
pre mna to boli cenne rady ktorymi som sa zacala riadit, zmenila som jedalnicek, sposob myslenia, chodila som viac do prirody a medzi ludi...

Neurol som si dala iba jeden krat, a som rada ze nie viac...
Zmenu som citila pomali ale prichadzala...trvalo to velmi dlho ale som vdacna, zvladla som to bez liekov a dnes musim povedat ze depresiu nemavam, taktiez uzkosti uz niesu...zase sa citim normalne 🙂 prajem vam vsetkym ktori prezivate nieco podobne vela sil..a trpezlivosti. NEVZDAVAJTE SA, IDE TO!!!!!

esmera
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anna123_
2. júl 2012

@mercy Prosím kontakt na toho dobrého lekára

olejka
9. júl 2012

Depresia sa dá zvládnuť aj bez liekov,

lekár lieči, ale Boh uzdravuje,
mrknite sem

http://jezis.tym.sk/download/elias-vella---jezi...

😉

medor
12. okt 2012

Jednoznačne navštívte psychiatra.Ked Ste sama,tu pomozu len a len lieky.Zakernosťou je,ze ci chceme alebo nie postupne sa dopracujete k zavislosti/ale oproti depke je to nič/.Je to choroba citlivých ľudí-osamotených.

koniecsveta
25. mar 2013

Ahoj, netráp sa, život je zar hore raz dole. Podstatné je niečo v živote robiť, mať nejaký výsledok, byť spokojná sama so sebou, nie čo povedia iní. Aj tak nemáš toľko chleba, aby si každému zapchala hubu. Každý deň stojí za žitie a v konečnom dôsledku, všetkému je raz koniec bez rozdielu.Cau

ewka0012
22. apr 2013

ahojte baby,chcela by som sa pridat,a tiez poprosit o rady,bojujem s depresiou uz skoro 15mesiacov,zacalo sa to po porode,mala som tazke tehotenstvo,skoro som potratila,ku koncu na PNke,nakoniec som prenasala,mala hemoroidy,migreny,opuchnuta cela,same neduhy....porod tazky 24hodinovy.asi po 3tyzdnoch od porodu sa mi prejavila depresia tak.ze som nemohla spavat,vobec som nedokazala zaspat,prestalo mi chutit jest,jedla som len tak ze som susta zapijala vodou,nakoniec som zacala aj vracat,cela sa triasla,mala uzkost,volala som gynekologovi,hned ma poslal psychiatricke ze mam poporodnu depresiu,dali mi antidepresiva aj lieky na spanie.zastavili laktaciu,z toho som bola dlho nestastna,ked som videla niekoho kojit plakala som,boli to tazke chvile,teraz ich mam akoby zahmlene,nepamatam si prve mesiace s babatkom,neuzila som si to vobec,a to som velmi chcela syna,ktoreho som mala,este k tomu milujuceho muza.neviem preco sa mi to stalo,antidepresiva som po 3mesiacoch vysadila,ale lieky na spanie beriem doteraz,vzdy mi chvilu zaberali a potom uz nie,stale som zle spala,doktorka mi davala stale nove a nove,bola som ako pokusny kralik,este tie kila navyse.pred vianocami som sa nastvala a isla k obvodnej,vsetko jej povedala ze kolko som uz na liekoch atd.poslala ma neurologicke,endokrinologicke,porobila vsetky testy z krvi,mocu,hormony,vsetko som mala na jednotku.tak uz mi zostavalo len zasa ist psychiatricke,nasla som si novu,v inom meste,ktoru chvalili,dala lieky,zasa antidepresiva,aj na spanie,byvala som stale unavena,bez energie,smutna,do paierov napisala stredne tazka forma depresie.citim sa uz dobre,ale viem ze tie lieky ma oblbuju,nestaci mi ani 8hodin spanku,stale by som spala,som unavena nonstop,rano sa nemozem prebrat,nemozem pit,nemam chut na sex.lieky na spanie zasa prestali zaberat,zasa som vecer tazko zaspavala,budila sa a rano sa zobudim okolo 5tej a uz nezaspim vobec,cize naco byt na liekoch ked aj tak nefunguju a nespim?vcera som sa rozhodla ze si znizim davky a postupne ich prestanem brat,dala som si polovicne davky,chcem to zvladnut sama,uz som schudla,take z kil depku nemam,citim sa dobre a verim ze tie lieky ma len oblbuju a utlmuju.myslite ze robim dobre?

bolavyzub
25. apr 2013

Evi,

ja som lieky nikdy nebrala, ale keď ani po ich dlhšom užívaní sa necítiš lepšie a máš už rok od pôrodu, možno je aj dobré skúsiť to bez nich. Možno sa bez ich utlmujúceho účinku skôr zmobilizuješ. A možno by pred spaním bodlo zacvičiť si, alebo sa skrátka nejako unaviť fyzickou aktivitou. S tým vysadzovaním veľmi pomaličky, prípadne sa poraď o tom aspoň v lekárni. Držím palce, určite už budeš čoskoro fit, ver si.

bolavyzub
25. apr 2013

A ešte všetkým, ktorí sa trápia alebo majú pocity menejcennosti, odporúčam prečítať knihu od Louise Hayovej: Láska sa rodí v Tebe. Myslím si, že je to rozumná a dobrá terapia, ja si ju prečítam aj po rokoch, vždy tam nájdem dobrú myšlienku, ktorá mi pomôže, keď ma niečo "zhrýza".

tehulka2011
7. máj 2013

Ahojte, nemam sice osobnu skusenost s depresiou, ale prave citam knihu Liecebny kod - http://www.martinus.sk/?uItem=144593
Autor dostal vnuknutie jednoduchych cvikov, ktore velmi pomahaju. Jeho manzelka trpela 12 rokov na depresiu, po pravidelnom cviceni sa toho uplne zbavila! Zlepsenie nastalo uz po prvom dni. Neviem ci je to 100% pravda, ale urcite by som to vyskusala, vela stastia prajem 🙂

lilien185
13. máj 2013

ahoj som tu1 krat chcem radu na liek coaxil zacala som ho uzivat 3tyzd,1rano 2vecer ale po 2tyzd,som sa zacala citi otras citila som bolest v hlave tlak a palenie a dnes som bola u dokt..a povedala mi ze davka sa uz mala zvisit na 3 a potom 4 krat za den vcera som bola na pohot...a tam som lezala v nemocnici 4hodiny davali mi infuzku a na cetecko ma poslal ten doktor mi povedal ze to moze byt aj od coaxilu a ja ted neviem ci mam pokrac...alebo skoncit kto mi vie poradit

lilien185
13. máj 2013

@lejusa ahoj ta rozdvojena osobnost je zla co to je ze napr..sa clovek nevie rozhodnut nieje si isty

lilien185
13. máj 2013

@leuskalejka ahoj viem len ze samota je zla treba mat silu ist von a byt medzi ludmi cvicit mat niejaku cinnos stale

monfat9
19. máj 2013

Ja neviem...ja už som skúsila hádam všetko...autogeny trening, relaxačky, všetky knihy sveta som prečítala... 😀 😀 ...dýchania, cvičenie, prechádzky na čerstvom vzduchu, rôzne sugescie, psychologa, ...ale stále mi bolo fajn len vtedy ked som bola na liekoch..na ADčkach..tak už neviem...teraz sa liečim už po druhý krát... 😠 ...prvý krát po porode druhej dcerky...sa začali tie stavy..depresia stredne ťažká..že vraj ale hrozne to bolo...po nasadeni..rok som brala AD..vtedy som bola hrdinka..všetko vyliečim, všetko zvládnem...a pomaly som začala vysádzať s doktorkou...a ked som mesiac už bola bez nich...znova som do toho spadla ako hnila hruška.. 😢 tak mi boli po druhý krat nasadené ADčka..tie isté....teraz to bude 2 rok čo ich beriem...a 2 roky už žijem normálny život..chodím do práce, smejem sa..milujem svoje deti, robia mi radosť..spoločensky sa zapájam do roznych vecí...podujatia..navštevujem bez strachu..možem ísť aj na dovolenku 😎 😎 a ocitla som sa v takej rezignácii..že ked takto normálne fungujem ...už mi asi niet inej pomoci...a dobre mi tak aj s tými liekami...viem že to nieje veľmi povzbudzujúce..ale ja už inak skutočne neviem ako a čo by som mala robiť...lebo sama s mojim mozgom..si neviem pomôcť.. ☹ 😝 😝 ...držím vám palce..a verím že budete zdravé baby aj bez liekov...zo srdca vám to prajem..a neželám si nič iné..aby to aspoň niekto dokázal... 😉

monika236
29. máj 2013

@leuskalejka ahoj,ja trpim depresiou a uzkostou,a ver mi,pomoze ti iba psychiater,neboj sa toho,potom si povies,ze co som sa ja tolko trapila. Ani by si neverila,kolko mladych ludi tam je., neliecena depresia moze viest k samovrazednym myslienkam,nenavidis samu seba,poznam to,ten strach nieco urobit dobre,lebo tam vzadu v hlave mas este nejaky pud alebo ako to nazvat... Odkedy beriem antidepresiva,citim sa ako predtym,a to mam uz 6 roc.syna,a depku som dostala v 4 mesiaci tehotenstva, chod prosim k lekarovi. Vela zdravia ti prajem.Monika

rena888
17. júl 2013

ahojte.chcem sa vam aj ja zdvoverit,Mam 27.rokov.a 5rocne dievcatko,asi tak pred tromi rokmi som zacala mavat busenie srdca,nevedela som si vysvetlit zcoho som to mala a zacala som chodit po vyšetreniach a nic mi nezistily,a ten pocit sa zhorsoval,az jedneho dna som dostala velky strach a uskost a ties som v noci nemohla zaspat a ked tie pocity namna prisly tak som musela ist von aby som to vydržala,a tak som trpela asi tri mesiace kupovala som si persen ale už mi to potom prestalo zaberat.Až jedneho dna som nabrala odvahu a sla som psychiatrovy a ten mi predpisal serlift a berem ho necele 3roky až posledne 2tiždne sa mi to akoby vracalo tie uskosti a strach,tak som stoho nestasna bojim sa že sa zblaznim,ze mi nic nepomože. držim vam vsetkim palce lebo kto to neprežil tak ten to nepochopi.

zuzuka5
2. aug 2013

Ahojte zienky,
ja som pred par rokmi tiez zacala trpiet uzkostami, bolo to strasne. Trapila som sa asi dva roky, kym som sa odhodlala navstivit lekara. Predpisal mi lieky na baze setralinu a brala som ich takmer 5 rokov. Neverila by som, ze to moze tak pomahat, hoci posledne dva roky som brala len pol tabletky. Bolo mi uplne super. Tento rok v maji som ich prestala brat a myslela som, ze uz bude len dobre. Posledny mesiac sa vsak uzkosti vratili. Momentalne som uz tyzden znovu uplene vyklepana. Busi mi srdce, mam navaly horucavy, v noci sa budim cela vystrasena. Nechcem sa uz vratit k liekom, poradite prosim nieco na prirodnej baze?

mpg
2. aug 2013

Už som staršia, ale našťaštie nemám osobné skúsenosti s depresiou, väčšími úzkosťami aj keď som prežila dosť ťažkých čiernych dni. Dvadsať rokov som pracovala na osobnom odelení a tam mi nosili zamestnanci aj PN-ky, príp. sa aj potrebovali porozprávať a tak som videla veľa prípadov úzkosti, depresii, závislosti a pod.
Aj u mňa sa vyskytovali dni, keď som ráno nemala chuť ani ísť do práce, či k lekárovi a pod. Alebo sa mi nechcelo urobiť domáce práce, ale potom som sa vždy nejako prekonala a v nasledujúcich dňoch som to dobehla.
Za najlepší liek považujem vieru - Ježiš povedal, že nikto nenesie viac ako je schopný uniesť,snažila som sa tomu veriť a často som sa aj napriek nechuti pobrala urobiť aj nepríjemné veci. Zistila som, že si ich netreba odkladať, ale rýchlo ich ísť poriešiť a potom už nasleduje taký dobrý pocit, že nemám niečo také ešte pred sebou.
Tiež keď mám niečo urobiť pre syna, tak to robím rada, aj keď je to nie najpríjemnejšie.
Často hovorím si sama sebe, ale aj iným, že nemôže byť všetko iba dobré...
Lieky nezvyknem brať, len v najnevyhnutnejšom prípade, dlhé roky sa venujem bylinkám a skúšala som si ich aj na sebe, synovi a ďalších, kto mal záujem.
Na také miernešie uzkosti a depresie pomáha čaj z ľubovníka, lipy, medovky. Dobre je urobiť si aj taký predĺžený víkend, dobre sa vyspať a usporiadať si myšlienky a nemyslieť si, že iba vy máte problémy.
Ale ak je to taký stav, že to skutočne môže byť depresia, tak je lepšie si to dať vyšetriť odborníkovi, aj keď som videla že tie lieky mali veľa vedľajších účinov a niektorí ľudia si zo začiatku na ne ťažko zvykali.
Ale každý človek je individualný, iné mu pomáha, inak reaguje na lieky a pod.

sono2
11. dec 2013

Môj manžel to má od štvrtka už bol aj u doktora je psychicky vyčerpaný a strašne to prežíva. Lieky berie len druhý deň. Neviem mu pomôcť spustila to naša hádka o ničom dôležitom. Je mu hrozne. Boli sa, že bude blázon. Ešte sme také niečo nezažili. Neviem, čo sa stalo. Dúfam, že tie ad záberu rýchlo . Cez deň je celkom ok málo ale večer hrozne prepadá úzkosti. Nedá sa to opísať... A to sa pokúšame o bábätko. Neviem ako tento mesiac asi to budeme musieť odložiť...

grettka
11. dec 2013

@sono2 , AD zaberu tak cca o 2-3 tyzdne.Skus si precitat nejake informacie http://www.uzkost.cz/model_uzk.htm
Chapem, ze sa tvoj manzel boji, ze bude blazon, ked pride uzkostny zachvat, tak nevies co sa s tebou deje, preco sa trasie a oblieva pot a podobne.. mas pocit, ze sa ides "zblaznit".
Lenze, treba s tym aj pracovat, nielen nasadit lieky, zistit, co je v pozadi. Lekar sa s nim nerozpraval?
Aku pracu ma tvoj manzel? Je vycerpany z prace? Vie oddychovat? Sportuje? Niekedy pomoze aj uprava zivotneho stylu. Menej stresu, viac oddychu.

natuska87
12. dec 2013

Nemas sa coho bat,ja sa priznam,mala som zle obdobie,dlho som vahala,ale nakoniec som isla....mlady psychiater sa so mno porozpraval,bolo to prijemne,strach zo mna opadol....pomohlo mi aj to,ze mi predpisal tabletky na spanie a isty cas som brala aj antidepresiva...nelutujem,dnes som v poriadku....

natuska87
12. dec 2013

Nemas sa coho bat,ja sa priznam,mala som zle obdobie,dlho som vahala,ale nakoniec som isla....mlady psychiater sa so mno porozpraval,bolo to prijemne,strach zo mna opadol....pomohlo mi aj to,ze mi predpisal tabletky na spanie a isty cas som brala aj antidepresiva...nelutujem,dnes som v poriadku....tak,ako boli telo,moze boliet aj dusa

jahodnicka
12. dec 2013

Ahoj, vůbec nečtu předchozí odpovědi, poradím ti dle sebe. Já jsem se to dlouho snažila zvládnout sama. Dá se říci že mnoho let. Bylo to čím dál tím horší, pak přišel kolaps. Musela jsem nasadit léky. Nyní je mi 100 krát líp.

sono2
12. dec 2013

@grettka už som si čítala kadečo. Až mi je z toho zle. Áno má strašne stresujúcu robotu. Za mesiac ide k doktorke opäť. Sťažuje sa že ho dosť bolí hlava, trvá to len od štvrtka. Je dosť emocionálne založený si všetko pripusťa. Pri tom je to hora pekného chlapa ako z reklamy na parfem. Áno do štvrtka behal chcel trochu schudnúť lebo rád je je bývalý futbalisti. A oddychovať nevie už som povedala že ten počítač s tým faceb.vyhodím. Ale ja viem čo sa stalo. Sa už dlhší čas pozoroval choroby a tak. Aj niečo mal ale doktor prepisoval stale nejaké linky miesto psychologa. A takto ho to počkalo. Včera som mu povedala nech sa rychlo z toho dostane lebo budeme musieť odložiť snaženie o dieťa. Dúfam že ho to tak nezasiahne. Je mi ho hrozne ľúto. Puká mi srdce. Matka včera naňho nakričala. Nežijeme spolu čiže cez počítača. Neviem čo ďalej

petraxy6
12. dec 2013

@sono2 aj ja si myslím že treba zistiť príčinu strachu ako píše @grettka. kedy najčastejšie a kde a pri čom sa mu to spúšťa. on tých lekárov bude vyhladávať, to je normálne... Začal brať AD? Treba aby sa vyrozprával a skús ho počúvať, a zapisovať...

grettka
12. dec 2013

@sono2 v ziadnom pripade nanho netlac, nech sa rychle z toho dostane, ved to bude este horsie. Toto nie je nadcha ani chripka, ktora po dvoch tyzdnoch prejde. Chapem, ze teda asi chcete dieta, aj ste ho planovali, ale nechaj ho vydychnut.
Primarne je to unho zjavne toto vsetko reakcia na stres. Nemal by tolko vysedavat vo volnom case za pocitacom, bolo by lepsie ist von na prechadzku. Lieky zacnu zaberat postupne, AD nie su ako tabletka od bolesti, ktora do hodiny zaberie. Treba sa obrnit trpezlivostou, aj z jeho, aj z tvojej strany. Snaz sa ho podporit, ale nie tlacenim, ale pomoct oddychovat, zrelaxovat. Bolo by dobre, aj by podstupil aj nejaku terapiu, myslim sedenia u psychologa, a mame nech radsej nic nehovori, nepotrebuje aby nanho niekto krical