Dá sa depresia zvládnuť aj bez lekárskej pomoci?

leuskalejka
12. okt 2008

Chcem sa spýtať hlavne tých ktorí trpeli depresiou alebo úzkosťami či to dokázali zvládnuť aj bez lekárskej pomoci a bez liekov, ja trpím ai kombináciou oboch a trvá to už niečo vyše roka, ale bojím sa ísť k lekárovi...poraďte ako to zvladnuť asj bez ich pomoci,ďakujem za odpovede

heluska170
28. jan 2010

mam taky problem liecim sa na depresiu uz8 rokou a teraz som tehotna je mi nanic a neviem co stym robyt bojim sa ze to nezvladnem obcas zoberem tabletku bojim sa ze to ublizi dietatku co mam robit 🙄

kisasszony
16. mar 2010

Ahoj lejuskalejka!
Samozrejme vyhladaj si lekára!nemáš z čoho sa bát!!!!!!
Bude s tebou rozprávat,ako keby ste boli kamaráti!Vyše roka sa trápím s depresiou,uživám lieky
a mam sa lepšie!Nemám upokojuce lieky!!!!!!!Specialne mám na depresiu!(Coaxil,Cipralex)
Takže vela štastie!!! 🙂 😉 😅

sasilinka
8. apr 2010

Ahoj,
měla jsem před rpkem a půl těžkou depresi. Zabraly mi až 4. AD. Bylo mi dobře už delěí dobu, proto jsem vysadila. Tři tydny dobré, ale najednou jsm začala být unavená, bez zájmu a nic mě netěší a přidaly se i úzkosti. Nevím, jestli nemám raději léky znovu brát. Co si o tom myslíte?

hroska
9. apr 2010

ahoj Sasilinka, Ty si obcas prispievala do Depresie. 😉 Viem aku si mala tazku depku 😝 . Myslim si, ze si vysadit nemala, rok a pol je dost malo na taku tazku depresiu. Ja by som povedala, že by si mala brat stale, aspon udrziavaciu davku. Ved ide o to, aby si bola fit a nie sa zas trapila. Urcite si to dobre premysli a doobre to skonzultuj s lekarom. Drzim palce. 🙂 🙂 🙂 🙂

sasilinka
9. apr 2010

Hroska, ahoj a dekuji za odppoved. Urcite mas pravdu, nasadila jsem si AD znovu v udrzovaci davku. S doktorem jsem o tom nemluvila, bylo mi dobre a tak jsem vysadila a byla to blbost. Snad se to co nejrychleji srovna. Jak se dari Tobe? Je vsechno OK?

hroska
9. apr 2010

sasi, ano ja uz som stabilizovana, beriem AD 9. mesiac, ale ratam tak, ze budem musiet aspon 2 roky, ak nie viac 😝 . Ale dolezite je, ze je nam fajn 🙂 . Dobre si urobila, ze si nasadila udrziavaciu davku naspat, nestoji zato opat spadnut uplne na dno, ved vies o com hovorim.... Tak sa drz 😎 😎 😎 😎

filipko
9. apr 2010

dievcata, chodte do temy DEPRESIA, asi na strane 190 alebo 191 so napisala moju skusennost s vysadzanim, mozno Vam nieco z toho pomoze, tiez mi bolo zle ked som vysadzala.

hroska
9. apr 2010

Kocky, kazda depresia a úzkosť je jedinecna, takze nemozno sa spoliehat na to, co robil-nerobil niekto druhy - to je uplne irelevantne,spoliehajte LEN na svojho lekara a potom na svoju intuiciu 😵 😵 😵 😵 😵 a hlavne nenechajte si radit od ludi, ktori sa len tvaria, ze prekonali depresiu 😝 😝 , ale depresiu nikdy nemali alebo od ludi, ktori si myslia, ze depresiu prekonali ale maju ju stale..... 😝 😝 😝 😝 😝 😎 😎 😎 😎

sasilinka
9. apr 2010

Hroska,
máš pravdu. Někteří si myslí, že když mají špatnou náladu, že mají depresi. Slovo deprese se zaměňuje s jinými stavy, které snad překonat jdou, ale se skutečnou depresí nemají nic společného. Taky se mi "líbí" rady typu jít si ráno zaběhat, když člověk nedokáže ani vylézt z postele a třeba se jen učesat. Takoví rádci ve skutečnosti neví, co deprese je.

sasilinka
9. apr 2010

Filipko,
dekuji, uz jsem presla do tematu Deprese.

1973
21. apr 2010

Boze dievcata v podstate je skvele moje zistenie ze v tom nie som sama.Myslim ze to ako boli dusa pochopi len ten kto to zazil. Aj ja mam pristerny strach a depky. Viete prišiel ku mne celkom nenápadne. Niekedy mi pošepkal – čo ak tvoja dcéra spadne a ublíži si? Inokedy zase čo ak ochorie? Keby som bola múdra tak mu len odpoviem – ďakujem za upozornenie. A pošlem môjmu dievčatku slniečko a lásku. Ale ja som múdra nebola. Poslúchala som svoj strach na slovo. Povedal Čo ak ochorie? A v mojich očiach už bola chorá. Hoci jej nič nebolo. Ale čo bolo najhoršie - pustila som ho do duše. A je tam dodnes. A viete čo dokázal? Som jeho otrok. Je so mnou stále. A má ma veľmi rád. Zásobujem ho nesmiernym množstvom energie. Keby som ju použila na stavbu mám najvyšší mrakodrap sveta. Ale nemám. Mám len zlomenú dušu. A to bolí viac ako tisíc úderov. A nič som neurobila ani keď sa mi narodil syn. Vlastne sa to znásobilo...
Keby sa tak dal vrátiť čas. Kto z nás by to nechcel? Hovorím si že by som všetko robila inak.
Žeby som svojho syna VNÍMALA srdcom. Ale to som nedokázala. A preto som ho vnímala so strachom. Dnes má takmer 7 rokov a ja si nepamätám ako vyrastal. Pamätám si len čoho všetkého som sa bála. A bojím sa stále. Bojím sa že ochorie, že ho stratím ... Viem že každá jeho choroba je mojím zrkadlom. Viem toho toľko – len jedno nie. Neviem sa prestať báť. Chcem len tak počúvať hudbu a vyliať zo seba svoj strach. A potom si ho posadiť pred seba. Viem čo by som mu mala povedať. Mala by som sa mu poďakovať zato čomu ma naučil. Že som sa duchovne posunula dopredu. A mala by som ho poslať ďalej. Ale nedokážem to. Som taká slabá a on má nado mnou takú moc...

hroska
23. apr 2010

1973, asi sa so svojim strachom trapis uz dlho 😝 ☹ , ale mam pre Teba dobru spravu 😉 😉 . Este mozes byt taka, ako snivas. Vnimat srdcom svoje deti a pritom necitit strach. 😨 😨 😨 😨 😨 Potrebujes sa vyliecit. Neviem ci si uz niekedy bola u psychologa alebo psychiatra?? Ale jednoznacne Ti odporucam navstivit psychiatra (lekara) a uprimne mu vsetko porozpravat. Pozri a precitaj si aj prispvky v teme depresia. Skus nabrat odvahu a urob svoj prvy krok k tomu, aby si zvitazila nad strachom Ty a nebolo to naopak. Urcite to zvladnes, drzim palce. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

terez34
23. apr 2010

ahojte dievcata 1973 ako keby som citala seba ale mne sa tato depka alebo strach zacali po smrti mojej maminy ktora zomrela na rakovinu a to uz bude tomu 10 rokov a neviem sa toho zbavit a vtedy som mala iba dve deticky teraz mam tretiu dceru a aj pri najmensom nachladnuti si myslim ze ide zomriet vsade vidim iba tu zakernu chorobu ktora mi zobrala rodicov preto pisem ze rodicov lebo oco to nevidrzal a za rok zomrel aj on len tak z nicoho nic bojim sa pustat najstarsiu dceru von vecer /a to uz bude mat 16) a ked niekam ide tak cakam az kym nie je doma a keby sa omeskala tak jej hned telefonujem a srdce mam az v krku lebo hned myslim na to najhorsie zaroven sa bojim ze to zle k sebe nakoniec aj tak privolam snazim si to nepripustat k telu a obcas sa zadari ale nic moc

kjanka86
27. okt 2010

chcem pridat aj svoju skusenost, ja sa trapim uz viac ako rok... zacalo to tym ze som nemohla dychat ale nejak som to ignorovala boli obdobia ked bolo dobre a potom obdobia ked zle az sa mi stalo to ze som dostala nejaky zachvat ze som sa nemohla nadychnut a utekali sme do nemocnice... chodila som po roznych vysetreniach a az po pol roku skoncila na psychiatrii lebo sa to uz nedalo vydrzat, bolo to hrozne nieco... teraz chodim uz 3mesiac k psychiatrovi, beriem lexaurin dost vysoku davku ale musim povedat ze nemam pocit ze by mi nejako pomahal... doktor mi aj zmenil na xanax ale to bol tri dni pekla pre mna, hrozne to na mna vplyvalo, busilo mi brutalne srdce, nemohla som dychat nespala som 3dni, myslela som ze sa zabijem... je to hrozne nieco, nikdy by ma nenapadlo ze takto skoncim :(( bojim sa byt sama doma, bojim sa niekam ist... bojim sa toho ze sa toho uz nikdy nezbavim.. bola som aj za neurologickou ta ma poslala na rehabilitacie ale este som tam nebola pretoze mam strach ist aj von, lebo akonahle vyjdem tak mi pride zle, nemozem dychat... no co mam robit? a rada lekara znie ze si nesmiem vsimat a tak... no ale skuste si nevsimat ze sa dusite 🙂) to sa neda...

miriamka89
18. jan 2011

ahoj kjanka86..čítala som si viacej prípadov, ale ten tvoj mi príde asi mne najbližší..chcem ti len povedať, že určite nie si sama, ktorá má takéto problémy...ja som tiež mala stále závraty, búšenie srdca, a zvieranie na hrudníku spojené so zlým dýchaním..ja som na to, že mám psychický problém prišla sama po roku..žiadny doktor mi nedokázal povedať čo mi je...bola to moja nočná mora..nikde som nechodila, bála som sa aj vlastného tieňa a neraz myslela na samovraždu..užívala som neskôr antidepresíva..bolo mi fajn..dosť dlhú dobu..ale nechcela som byť závislá na liekoch.. a tak som hľadala iné východiská z tejto situácie..bola som u mojej obvodnej lekárky..tá dosť preferuje alternatívnu medicínu a tak mi poradila lieky na rastlinnej báze..veľmi som tomu neverila..ale nakoniec som sa rozhodla ich kúpiť..a tak som ich začala užívať, ale antidepresíva som neprestala užívať..vysadila som ich po dohode s lekárom...dožívala som tieto a depresia sa stlmila natoľko, že teraz po pol roku som v pohode..síce občas mám úzkosť a plačem..ale musí to mať nejaký podnet..dúfam mi to vydrží..preto aj ja ti chcem len poradiť, že možno ak ti nepomáhajú lieky od doktorov, mohla by si skúsiť niečo iné, samozrejme bez dohľadu lekárov to neskúšaj..mohlo by to zle dopadnúť..ale vieš pokiaľ ide o tvoje zdravie a tvoj život, vyskúšala by som čokoľvek, čo by mi možno mohlo pomôcť...možno stačí len hľadať.. 🙂

monfat
26. jan 2011

baby to o čom tu píšete dôverne poznám, to čo vás trápi je panická porucha, ktorá ruke v ruke často chodí s depresiou 🙂 ja sa na to liečim beriem cez polroka antidepresívum Citalec, je mi už super, ani som neverila že to raz ešte bude také ako predtým 🙂 a vidím že sa to dá, lieky ako xanax a Lexaurin slúžia u tejto poruchy ako doplnková liečba k antidepresívam, ktoré sú označované aj ako spätné vychytávače serotonínu. Ale z vášho dialogu, mi nie je jasne, či ešte niečo beriete, alebo nie. Lebo samotný Lexaurin pôsobí krátkodobo, uzkosti vás nezbaví, tak treba povedať všetko ako sa cítite psychiatrovi, aby vám predpísal nejaké lieky na PP. Ja sa s touto chorobou potýkam už dosť často, ale stále som to nechala tak, nenechajte to zájsť daleko baby, lebo čím skôr začne liečba tým lepšie 🙂 verte mi, ked sa nebude včas liečiť, pridruží sa aj agorafobia- srach odísť z domu, 😉 takže neváhajte a podte do toho. viem že sa mi to ľahko hovorí, ale ja som si preskákala to isté ako vy, bolo to vlastne nedávno pred pol rokom. Teraz chodím aj k psychoterapeutovi, kde som sa naučila tieto stavy zvládať, zrelaxovať, nacvičila správne bránicové dýchanie, autogénny tréning, a ked to príde, viem že to zvládnem na výbornu, že budem vedieť presne čo treba robiť, je to veľmi dôležité si uvedomiť, že neumierate, že je to bežný jav, a odznie do 15-20 minút- to zvládnete 🙂

monfat
26. jan 2011

tak držím palce 🙂 🙂 🙂

dorotka57
26. jan 2011

Ja som tiež dlho váhala, kým som zašla za psychiatrom, ale už sa to nedalo vydržať, úzkosť, bolesti hlavy, brucha, triaška celého tela, keď som kráčala po ulici, myslela som, že spadnem uprostred chodníka, v nohách som cítila hroznú slabosť. Moja lekárka ma poslala najskôr na rôzne vyšetrenia, ale všetko bolo v poriadku, tak nakoniec ma prehovorila ísť k psychiatrovi a neľutujem. Nasadil mi lieky a keď po čase zabrali, cítila som sa konečne ako normálny človek 😉Postupne mi znižoval dávky, brala som ich skoro tri roky, kvôli tehotenstvu som ich vysadila, teraz sa držím aj bez liekov, ale keby sa mi tieto problémy znova vrátili, určite by som to riešila hneď, som hrozne stresujúci človek, všetko veľmi prežívam, beriem si k srdcu a preto sa u mňa začali tieto problémy.
Preto ak máte ubolenú dušu a nič iné nepomáha, určite treba zájsť za odborníkom. To je moja skúsenosť. 🙂

zuwa
22. mar 2011

poradí niekto dobrého psychológa? - Ružomberok a okolie. ďakujem ...taký ktorý ešte viac nezdeptá ale pomôže

lala123
12. apr 2011

ahojte som tu nova a chcela som sa miriamka89 alebo aj vas, ktore maju s tymito prirodnymi liekmi skusenosti opytat na nazov.napis mi do IP.vdaka

lucia888
12. apr 2011

ahoj lala123, pisala som do temy depresia. ak chces, pridaj sa tam. tiez ta chcem poprosit, ak zistis tie prirodne lieky, daj mi vediet. dakujem.

nikola22
26. máj 2011

DOBRY DEN MAM VAZNY PROBLEM UZ 3 TYZDEN NEMOZEM SPAT A MAM STRASNE BOLESTI HLAVY NA NYVYDRZANIE A CITIM ZE MI ODPADAVA HLAVA NEVIEM CO MAM ROBIT TRPI AJ MOJ MANZEL CITIM STARSNU UZKOST ALE HAMBIM SA IST K PSYCHIATROVI LEBO BUDU SA MI LUDIA POSIEVAT ASI MAM STESY LEBO MOJ BRAT SA DOSTAL NA PSYCHIATRIU A TERAZ MAM STACH ZE SA DOSTANEM AJ JA NEVIEM AKO SI POMOCT SNAZIM SA ALE NEIDE MI TO UZ TO NEZVLADAM PROSIM VAS PORADTE MI CO MAM ROBIT

sisaha
26. máj 2011

@nikola22 v prvom rade, navsteva psychiatra nie je ziadna hanba, nikto sa ti posmievat nebude. By si bola prekvapena kolko ludi ide svoju docasnu zlu situaciu riesit prave tam. Je to lekar ako kazdy iny a moze ti pomoct. Takze naber odvahu a bez za nim cim skor. 😉

zuzulianka84
1. júl 2011

@mercy ahoj, pisem asi po dost dlhej dobe, odkedy sa k diskusii o uzkosti a depresiach napisal posledny prispevok, no dufam, ze mi niekto bude vediet poradit...som totiz v 25 tyzdni tehotenstva a tiez ich prezivam. bola som u jednej psychiatricky, no ta moj stav este zhorsila a teraz mam zo psychiatrov obavy, aby som zase nenatrafila na taku, co mi nesadne. ked vsak pisete, ze lieky by pomohli, chcela by som to vyskusat, nech sa zbytocne aj s babom netrapime. vedel by mi niekto poradit dobreho psychiatra (hlavne s normalnym pristupom k pacientovi) v okoli BA? velmi vam dakujem.

monfat
7. aug 2011

Ahojte dievčatá 🙂 tak si to predstavte na prvý krát sa mi to nepodarilo.... som znova na ADčkach, ale to nevadí.... tentoraz to už určite vyjde.... strach, uzkost, paniku už nemám, aspoň niečoho som sa zbavila...... 😀 ale po polroku od vysadenia stredný stupeň depresie ☹ tak som teraz zase na tých istých tabletkách, ale verím že sa dostanem aj z toho. 😉

monfat
7. aug 2011

a teraz idem na hypnozu.... tak som zvedava čo to bude... a či to pomáha... nemáte nikto s tým skúsenosti?

zuzana581
12. dec 2011

Ahojte. Ja určite nemám radu na to, ako sa zbaviť 100%tne depresie, ale viem iste povedať, že sila pozitívneho myslenia je naozaj obrovská. Už sa mi stalo, že som mala stavy úzkosti a depresiu, ale som tak pozitívne naladený človek, že sa vo mne nič neprehlbilo. Čítam už cez desať rokov knihy o pozitívnom myslení, aj cez to všetko, že pozitívne myslenie som asi dostala do vienka, a potvrdzuje sa mi vela vecí, čo v tých knižkách píšu. Poradila by som vám prečítať si knihy od Louise L. Hayovej. V jednej knihe rozoberá rôzne diagnozy, vysvetluje prečo vznikajú a ako ich treba liečiť silou myšlienok. Tak vám sem napíšem aspom o depresii a úzkosti. Depresia - definuje ju ako potlačený hnev. Pocit, že nemáme právo uvolniť svoj hnev. Beznádej. - odporúča napísať si na papier tieto pozitívne tvrdenia a aspom mesiac s nimi pracovať. Opakovať si ich počas dňa, ale aj v posteli pred spaním. "Práve teraz prekonávam strach a obmedzenia iných ludí. Som tvorcom svojho šťastia." Uzkosť - Nedôvera v prirodzený chod života. - odporúča: Mám sa rád a som so sebou spokojný. Dôverujem, že môj život bude úspešný a príjemný. Som v bezpečí.
Prajem vela pozitívnych myšlienok a skoré uzdravenie.

bylinkoterapia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nina8989
2. jan 2012

@pralinka25
Smutok a zla nalada sa velmi podoba na depresiu ale je to ina podstata a to sa zvladnut da --- ako si to prosim ta myslela, ako to rozpoznam??? dakujem

pralinka25
2. jan 2012

@nina8989 jeeeeejda to uz musel byt veeeelmi stary prispevok.
ja myslim ze sam clovek ktory je postihnuty depresiou to nerozpozna nijako. na to treba lekara. stanovit diagnozu depresia moze len lekar.
no intenzivny smutok zvacsa nebyva casto v nejakych intervaloch ale viaze sa na nejaku konkretnu udalost pre cloveka zdrvujucu a postupne slabne a clovek sa s nim vyrovna i ked nezabudne nauci sa s danou situaciou zit bez toho aby mal sebadestruktivne stavy plne uzkosti a podobne. nevynara sa pravidelne v cykloch. depresia ma svoje recidivy niekedy je lepsie nikedy horsie ale vracia sa stale. kazdopadne najlepsie je zajst za lekarom.