Dá sa pásový opar preniesť z osoby na osobu?

mirkaff
30. aug 2009

svokra ma pasovy opar.,ale na chrbte.je to prenasatelna choroba?? mame sa jej vyhybat ,kedze zijeme v jednom dvore.

junovka
30. aug 2009

mirka, pasovy opar dostavaju dospely ludia pokial este nemali v detstve ovcie kiahne.Ako suvisi s detmi, neviem??Jedine, ze by sa u deti objavili kiahne???neviem... 😕

junovka
30. aug 2009

teraz som vycitala ze asi ano ☹ ...skus si dat do Googla Pasovy opar a precitaj si nejake diskusie na toto

kijonkova.k
30. aug 2009

určitě je to nakažlivé,dítě co nejdál od tchýně 😉

mirkaff
autor
30. aug 2009

zajtra pre istotu brnknem detskej.....dakujem idem to popozerat na to google

tomasek06
30. aug 2009

Pasový opar je druhá fáze neštovic a je nakažlivá! Hlavně voda co vytéká z puchýřků.

katka.m
30. aug 2009

Ja som mala a je to asi tak: V detstve prekonáte kiahne, neskôr máte z nejakého dôvodu oslabený imun. systém a tak sa vírus varicely(kiahní) zobudí a prejaví ako pásový opar. U mňa to bol stres, následne oslabený imun. systém a synovec mal kiahne a jeho vírus vo mne prebudil ten môj( aj to je spôsob vyvolania pásového oparu) 😒 . Ak niekto pásový opar má, tak môže niekoho kto kiahne nemal nakaziť, ale len kiahňami. Určite nie pásovým oparom. Je to zvláštne, ale ešte zvláštnejšie je, keď poviete mamičke, ktorej dieťa má kiahne, že pardón, ale nechcete byť v ich blízkosti a oni sa urazia. Každý si myslí, že nie je možné, že keď si raz kiahne mala, tak sa nenakazíš. Ja som opar zažila a neprajem nikomu. Už teraz mám strach, ako to zvládnem, keď bude mať kiahne syn ☹ .

mirkaff
autor
30. aug 2009

diky za info..pokial sa bude dat budeme sa izolovat,,a snad to pochopi aj druha strana

knobloska
30. aug 2009

Mirka já se na to už jednou ptala a není to tak snadné chytit, jen bacha na potřísnění tou věcí z puchýřů, tzn. ručníky, prádlo atd. Takže já bych raději, než se přežene ta puchýřková fáze, izolovala, až to bude mít paní trochu zhojené, tak OK.

segricka
30. aug 2009

určite je to prenosné a pre tehotné ženy obzvlášť nebezpečné - môžu potratiť alebo mať postihnuté bábätko, tak nech je svokra opatrné.

mirkaff
autor
31. aug 2009

no my mame byvanie zvlast,takze kuchynu,kupelku riesit nemusim a manzel vysvetlil svokre co a ako,takze viac menej malemu kyva spoza skla.....zatial do kontaktu neprisli,....som rada ze to pochopila

mirkaff
autor
31. aug 2009

a este upozornim aj susedu,,ta je v siedmom mesiaci a obcas cez plot prehodia rec.....tak aby som mala ciste svedomia,keby nieco.....inak ja ked som cakala maleho tak sme boli u nasich na zabyjacke a neter dostala z vecera do rana kiahne,,tak som sa pratala k druhej segre.......nastastie vcas..inak kamoska dostala kiahne pocas tehotenstva,dali ju na infekcne na tri tyzdne,,maly v poriadku ale ta trauma,,,,a ako sa vyjadrila ze taky neprijemny pristup.....

junovka
31. aug 2009

mirkaff, neviem co je na tom pravdy, ale som pocula, ze ked sa raz objavi pasovy opar, tak je to vraj uz na cely zivot 😕 ...tak neviem 😒

katka.m
31. aug 2009

junovka: jediné, čo ti môže ostať sú jazvyčky po tom ako sa vysypeš a bolesti napr. pri zmene počasia. Mne neostalo nič, akurát obchádzam každého, kto má kiahne.

prochi
31. aug 2009

Manžel měl pásový opar minulý léto. Měl to fakt hodně a hnusný... Je to tak, jak psala Katka. Neštovice a pásáka způsobuje ten samý vir. Kdo prodělá neštovice např. v dětství, tak ten vir zůstane v těle a např. při stresu, oslabené imunitě nebo i stářím se znovu probudí a vysype se v podobě pás. oparu. Je to nakažlivé, ale jen ta "vodička" v těch puchýřích. Takže třeba nepoužívat stejný ručník apod. Kožní nám tenkrát řekla, že máme ale na 99% počítat s tím, že z toho malej (t.č. necelý dva roky) dostane neštovice. Než se to manželovi vyselo, tak s námi pár nocí spal malej dokonce v posteli (lezly mu čtyři stoličky najednou a hrozně plakal), přesto neštovice nedorazily 😉

mirkaff
autor
2. sep 2009

prochi tak to ste dobre obisli 😀 asi ma 100 percentnu imunitu

rovni
2. nov 2009

ahojte,
neviete niekto poradit-dnes mi mamina povedala ze ma pasovy opar.To znamena,ze ju s malou nemozem ist navstivit,lebo by mohla dostat ovcie kiahne?Ja som uz ovcie kiahne prekonala ako mala,ale mohla by som z toho dostat aj ja pasovy opar?je to nebezpecne v tehotenstve-tak ako kiahne?

knobloska
2. nov 2009

Rovni jestli to má čerstvě vyseté, tak bych tam raději nešla. A navíc, když jsi těhotná, to už vůbec. Počkej, až jí to "oschne", pak už není tolik infekční. Nešťovice byste určitě přežili, ale na mimi u tebe by to mohlo mít špatný dopad, kdyby ses nakazila.

rovni
2. nov 2009

dakujem,za kolko dni by to mohlo byt bezpecne-ta navsteva?

knobloska
2. nov 2009

To těžko říct, až to bude spíše na ústupu, nebude mít puchýřky. Bude jí to nejspíš zasychat. Jsi už sice za 1. trimestrem, ale raději počkej až to bude mít mamka lepší. Nestojí to za to.

knobloska
2. nov 2009

Rovni tady je to pěkně popsané.
http://pasovy-opar.cz/

martimarti
2. nov 2009

Rovni, bacha, jsi těhotná!! Nehledej radu tady a hned zítra zavolej své doktorce, gynekoložce a i dětské lékařce, ať máš úplné informace! 😉 Já bych byla hodně opatrná! 😉

lalupa
2. nov 2009

baby, trosku robite paniku
mala som to a zaroven mam dve male deti,od ktorych som sa nemohla z pochopitelnych dovodov izolovat
nejde tu o imunitu, ak sa neda pozor,chytia kiahne...to je vsetko
bolo pisane vyssie, pozor na uterak,ale jedine infekcne stadium su tekutinky naplnene virusmi,ktore prasknutim mozu infikovat niekoho,kto neprekonal kiahne
nemala som to na chrbte,ale ovela horsom a pristupnejsom mieste na krku a decka este nechodili,len mi viseli na krku
kupte si mentolovy puder,dajte si laser u koznej a bude to fajn,ak su strasne bolesti,tak analgetika...vraj sa to uz nemusi vratit,len tie bolesti, tie su priserne
co sa tyka tehotnych, to iste, a kecat za plotom s niekym a bat sa je trosku moc 😉 odveci
virus je na vzduchu len chvilu infekcny
mamka nech si to zasype pudrom, bude to lepsie schnut, kludne budte spolu,pripadne niecim prekryt,ak je to na chrbte, tak nevidim problem

martimarti
2. nov 2009

Lalupa, ale rovni nebude kecat přes plot /to už je stará diskuze 😝 / ale je sama těhotná a to není žádná legrace. A pokud by její dcerka dostala neštovice, pak by to byl skutečně problém.
Rovni, informuj se u odborníků lékařů, sama vidíš, že tady na to má každý trochu jiný názor, tak ať máš jistotu 😉

lalupa
2. nov 2009

rovni, pasovy opar z oparu tvojej mamky nedostanes...necitala som poriadne, len som to prebehla
napisem to takto,tehu je vyburcovanie tela, ochrana, to skor po porode, ak si vycerpana, oslabena, imunitne znicena, zo silneho slnka-UV ziarenia a pod. sa ti moze reaktivovat virus kiahni do podoby pasoveho oparu

tie vezikulky su infekcne iba par dni,preventivne opatrenia som uz popisala

knobloska
2. nov 2009

Já bych tedy těhotná svojí mámu s pásovým oparem v ranném stadiu nenavštívila. Počkala bych až jí to oschne a nebbude mít vyseté puchýřky. Toť můj názor. Jasně, že infekční je náplň půchýřků, ale i tak. Mohla se někde opřít, z ručníku, co já vím. Prostě bych počkala až to nebude tak horké.
Není to tak snadné to chytit, to už jsem nahoře psala, ale stejně bych to neriskovala.

tomasek06
3. nov 2009

Taky jsem kdysi prodělala pasový opar, ale infekční je opravdu jen ta vodička z puchýřků. Nikdo z mojí rodiny, co bydlíme spolu nic nedostali.

rovni
3. nov 2009

dakujem za zaujimavu diskusiu 🙂 ,hned sa tam nechystam,az ked to trochu ustupi

jabluncanka
3. nov 2009

Rovni,

ono ani nemusíš chytit přímo pásový opar,ale teřba Tvoje dcera může dostat herpetickou encephalitidu...Nestraším,jen upozorňuju!! On ten herpetický virus v těle pak zůstane a jen
není aktivní...
Takže první stádium=plané neštovie
druhé stádium=pásový opar
třetí stídáium=herpetická encephalitida

Ale zažila jsem i dítě,kterého maminka měla opar na rtu a dostalo herpet.encephalitidu...ale to bylo miminko...

krizulka003
3. nov 2009

Pásový opar jsem měla když jsem byla ve 4týdnu těhotenství...gynekolog i obvodní doktorka se shodli že to byla reakce mého těla na změnu,na těhotenství...malý je zdravý a doma ode mě nikdo nic nechytil....a v dětství jsem normálně měla neštovice.jak už tady někdo psal,tak ten vir se v těle uloží a může ho aktivovat nejaký stres...před 4 lety jsem ho měla taky na očním víčku...měla jsem oslabenou imunitu a v práci stresy a tak se mi to vrazilo do oka.. ☹

lalupa
3. nov 2009

krizulka, uf, chudatko, mat to dva krat...mne tiez odbornici tvrdili,ze to nie je indikacia na prerusenie tehu, no samozrejme,ze sa kazdy boji 😉